Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2007, 04:22:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Textul de mai jos gasit pe:
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/11/18/incepe-prigoana-dinauntrul-bisericii-asupra-parintilor-anti-ecumenisti/#more-1563
m-a pus pe ganduri, nestiind pe ce parte sa ma plasez.
Voua ce va spune intamplarea relatata?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2007, 09:52:49
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Mie imi este din ce in ce mai clar"incotro bate vantul",spre apus,si cine se opune"furtunii"este maturat de ea.Sa intarim rugaciunea!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2007, 11:28:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, am intzeles cum ca episcopul Sofronie este foarte tanar, iar neascultarea de episcop este foarte grava in cazul monahilor, dar nu pricep de unde se trage concluzia ca este ecumenist? Iar daca intr-adevar este atunci vai shi amar de el ca este cu adevarat de plans fiind ecumenist inspre pierzania sa... Dar monahul respectiv, staretz de manastire, totushi avea shi el dretul la cuvant shi nu trebuia tratat asha de urat dar nici el sa aiba acel duh nemultzumit shi revoltat la o astfel de intalnire unde se dezbateau probleme mai mult juridice despre restituiri shi nu erau in discutzie probleme ecumenice... Deci pe undeva au greshit cate un pic fiecare shi nu au prea greshit... deci in ce parte sa fi? de partea unde nu este eresul, erezia, de partea care nu duce la unire prin stergerea memoriei shi nerecunoashterea adevarului, dar pastrand smerenia shi alungand intolerantza omului ca trebuia sa intolerezi pacatul... :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2007, 23:36:01
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Cred ca unii dintre voi se intampla sa aveti prieteni ale altor confesiuni. Eu , una, am si romano-catolici, protestanti si sunt oameni minunati. la un moment dat, prietenii nostri protestanti tineau posturile cu noi alaturi.Noi ne bucuram de sarbatoarea de PAsti alaturi de cei romano-catolici. Cumsa nu stam cu totii la masa si sa ne bucuram ca suntem crestini?! De ce sa nu spun alaturi de ei " TAtal nostru"? nU e nevoie sa spuneti, pentru ca stiu ce ati putea spune: cum sa ma rog alaturi de unii care nu recunosc tainele Bisericii, cinstirea sfintilor?!... In fond, ce e ecumenismul?! pentru noi, bucuria de a fi impreuna si nu cred ca Hristos nu se bucura alaturi de noi...MI se umple sufletul de bucurie cand , duminica iesind de la slujba, ma intalnesc cu cei care ies de la biserica Reformata, cu cei de la evanghelici, cu cei de la romano-catolici si mai jos, greco-catolici, toate construite in aceeasi zona.
Iar, daca gresesc, cer iertare DOmnului ca am fost la colindat atat in casa greco-catolicilor, atat in casa protestantului si a romano-catolicilor!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2007, 01:42:19
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Anca, eu cred ca lumea reuseste sa se inteleaga din ce in ce mai greu din comunicare directa, unul zice ceva altul intelege altceva. Parintele Sofronie cred ca ar trebui sa aibe o mini conferinta cu monahul marturisitor a lui Hristos, in care sa explice pe indelete, in liniste si calm, care este "platforma" sa, si cum se justifica actiunile lui iesite din limitele canonice, cu intrebari si raspunsuri...
Adica una este sa stam cu cei de alta credinta la masa si sa cintam colinde impreuna asa cum bine spunea Marta si alta este sa ne rugam impreuna in altar sa savirsim sfintele Taine impreuna...

Asa este parinte, mai intii ne-au "imbratisat" iar acum ne storc...

Ginditi-va ca noi suntem o mina de oameni aici care mai vorbim(cu greu), restul tarii insa 99% din populatie nici nu inteleg despre ce vorbim aici, zimbesc, cred ca suntem niste arhaici...si asta din lipsa educatiei de calitate, tinara generatie nu mai este interesata de nimic, de istorie, sa inteleaga cine este CATOLICUL, teutonul, ca sa poata intelege de fapt CE VOR EI DE LA NOI!(deoarece mentalitatea lor nu s-a modificat de sute de ani)...si cu cit trece timpul ignoranta si neintelegerea fenomenelor se vor acutiza (ca raspuns la intrebarea ta, MIREAN) tocmai prin tinara generatie carora prin scoala de format pro-occidental li se modifica modul de a procesa datele, adica dintr-unul de cultura generala intr-unul functional, de nisa... insa n-ai ce-i face asta este soarta unei tari fara resurse,... deci sa ne rugam!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2007, 03:44:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cozia, este minunat ca suntem adunati aici si putem discuta probleme, care altora li se par desuete. Dumnezeu ne-a adunat in jurul Lui.

Traind intr-o tara protestanta, asist la "evolutia" lucrurilor ceva mai repede decat cei din Romania. Am citit despre semnele vremurilor celor de pe urma. Nu ma pot aventura sa spun ceva in privinta acelor vremuri, dar semnele sunt evidente si mi se zbarleste parul...
Ieri am ascultat o emisiune despre noua formulare a rugaciunii "Tatal nostru", si am asistat la discutiile pe marginea noi traduceri a bibliei, adaptata la intelegerea oamenilor. "si nu ne duce pe noi in ispita" e schimbat cu "si nu ne mai pune pe noi la incercare". Cuvantul "a pacatui" nu mai spune nimic si e schimbat cu " a gresi", etc. Sunt doar doua exemple din multele existente.
Ori este stiut, ca nici un cuvant nu trebuie schimbat din biblie. Oamenii sunt derutati; in situatii critice singurii de care se agata sunt doctorii, pana in ziua in care nici acestia nu mai pot face nimic. Nu au nici macar gandul de a se ruga la Dumnezeu. Preotii sunt disperati, caci bisericile lor sunt goale, dar afirma ca nici ei nu cred, sau daca cred o fac in intimitatea lor, pentru a nu fi intelesi gresit de restul lumii.

Credeam, sau cel putin speram, ca Romania va fi exceptata de la secularizare, avand in vedere traditia noastra de a fi un popor credincios. Ma intreb unde ajungem, daca ascultam de cei care instiga la neascultare de cei mai mari duhovnici si teologi ai Romaniei, stiut fiind, ca secularizare face parte din mersul timpului; sunt vremuri pline de greutati, pe care crestinul trebuie sa le treaca cu rabdare, pentru a primi cununa.
Daca e sa ajungem acolo, unde va trebui sa alegem, atunci alegerea noastra va trebui sa fie Iisus Hristos si cu ajutorul Lui le vom trece pe toate cu bine.

Din pacate , Marta, ecumeniscm nu inseamna a fi in relatie de prietenie cu toti oamenii, ci face parte din procesul de globalizare, care se va solda in final cu uniformizarea credintelor, un fel de talmes-balmes, in care fiecare are dreptate, dar din care credinta adevarata iese mutilata si invinsa. Sa ne rugam lui Dumnezeu, sa ne ajute a pastra credinta noastra nealterata pentru noi si pentru generatiile care vor veni.

In privinta comunicarii dintre oameni, care a esuat, ai dreptate, cozia. O prietena mi-a spus odta, ca in asemenea situatii sa ma gandesc la pestele, care se zbate pe mal: desi este muribund, se misca cu asa forta, de parca ar incepe lupta, nu ar sfarsi-o. La fel e si cu diavolul, care se zbate ca pestele pe mal, nefiind alimentat, dar atacand cum poate mai tare, stiind ca sunt ultimele sale clipe. Oamenii insa inca mai ractioneaza la instigarile lui, ceea ce duce la neintelegeri, dispute, certuri si batai. Daca am avea mai multa rabdare inainte de a reactiona si ne-am gandi mai bine, am evita multe necazuri si suparari, atat noua cat si celor din jur.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2007, 11:55:40
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Adica una este sa stam cu cei de alta credinta la masa si sa cintam colinde impreuna asa cum bine spunea Marta si alta este sa ne rugam impreuna in altar sa savirsim sfintele Taine impreuna...
Ma ierti ca revin cu o intrebare mai veche: Da-mi, te rog, exemple concrete in care ortodocsii au savarsite Sfinte Taine ori s-au rugat IN ALTAR cu cei de alte confesiuni.
Si nu ma refer aici la rugaciunea impreuna (despre care am mai discutat) ci la Taine. Eu nu am reusit sa identific asemenea exemple, poate ma ajuti tu.
Multumesc!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.11.2007, 12:48:54
eusiatat eusiatat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2007
Mesaje: 14
Implicit

E regretabil ca multi isi dau cu parerea fara macar sa citeasca la linkul respectiv sau, citind, se fac ca nu inteleg si reduc totul la o disputa intre un calugar nemultumit si recalcitrant (in fapt un duhovnic foarte cunoscut in zona si nu numai)si un ierarh nu mai stiu cum. Chiar nimeni nu vrea sa citeasca si sa vada ce e alb si ce e negru? Poate fi ceva mai clar decat asta?:

"In a doua parte a sedintei, PS Sofronie a povestit preotilor despre unii “razvratiti” care nu se supun directivelor Sf. Sinod in ceea ce priveste ecumenismul. In acest sens a exemplificat manastirea Petru-Voda, pe care a prezentat-o ca “turbulenta”, dandu-le de inteles preotilor ca la aceasta manastire ar trebui sa nu mearga si nici sa ia in seama spusele pr. Iustin Parvu. Unul dintre preotii de fata a afirmat: “Dar, in Romania, peste 90% din calugari si calugarite sunt impotriva ecumenismului“. Raspunsul ierarhului a fost: “Nu ma mira, deoarece acesti 90% dintre monahii din Romania sunt analfabeti si inculti“. In continuare, PS Sofronie a vorbit despre necesitatea pregatirii viitorilor monahi in scolile teologice. (Din pacate, majoritatea acestor scoli sunt afectate de erezia ecumenista, si scopul lor este de a-i forma pe elevii si absolventii unor astfel de seminarii intr-o gandire globalista si sincretista). Acelasi preot a mai spus ca multe dintre cartile care combat ecumenismul sunt aparute cu binecuvantarea unor membri ai Sf Sinod, iar la acestea PS Sofronie a raspuns: “Daca acesti ierarhi vor mai da binecuvantare pentru astfel de carti, se vor trezi mutati de canon intr-o manastire (...)

Dupa sedinta, am aflat, de la cei ramasi in sala, ca in acest timp PS a “sfatuit” preotii sa evite vizitele la pr Iustin Parvu, Arsenie Papacioc si alti “asa-zisi duhovnici care nu fac altceva decat tulburari”… ”.
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/11/18/incepe-prigoana-dinauntrul-bisericii-asupra-parintilor-anti-ecumenisti/


De care parte sa fii, Anca? De care parte vei vrea sa fii la Judecata? De partea adevarului, a constiintei tale sau a fatarniciei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2007, 12:50:42
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Nici macar la adunarea ecumenica de la Sibiu nu s-au savarsit tainele in altar ( si ma refer la Liturghie). Cei de alte confesiuni au asistat la slujba din naos, cine a vrut sa se inchine icoanelor , a facut-o cine nu, nu.... vorbim de secularizare, de globalizare. Eu sunt de parere ca poporul nostru nici increstinat nu e. Simpla aderare sau marturisire a apartenentei la o ortodoxie nu te face cu adevarat ortodox. Poporul nostru e superstitios si nu ecumenismul este pericolul cel mai mare al ortodoxiei in Romania.
Am vazut ca este o regula sa nu se faca propaganda ecumenismului pe acest site. Imi cer scuze, a nu se intelege ca fac propaganda, ci incerc sa aduc si o alta perspectiva asupra acestui fenomen.
Stiu mai mult ca sigur ca nimeni nu e dispus sa renunte la nimic din ce e al sau, iar aceste intalniri nu duc la nimic concret niciodata, asa ca eu cred ca ne facem griji degeaba...
Imi amintesc despre o prietena, care aflata la un curs legat de ecumenism, a dat un rapsuns profesorului care a intrebat care este finalitatea practica a ecumenismului. Aceasta a raspuns : " casatoriile mixte". Noi vorbim de ecumenism,cand exista atatea casatorii mixte, majoritatea familiilor de-aici din zona sunt astfel constituite... Uite o problema a ecumenismului pe care ar trebui sa o rezolve intr-un fel Biserica. Si daca vedem si partea buna a lucrurilor, in acele familii de cele mai multe ori Pastele se sarbatoreste de 2 ori!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2007, 14:16:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

recitind acum din cele ce a spus Episcolpul Sofronie, ar reieshi ca directivele sinodului sunt inspre ecumenism, shi ca ii considera incultzi pe totzi cei ce shi-au consacrat intreaga viatza lui Hristos, nu imi vine sa cred ca acest ierarh, dealtfel un foarte bun vorbitor shi tanar ierarh cu elegantza, dar in comparatzie cu calugarii shi cu monahii gen Arsenie Papacioc sau Cleopa Ilie sau altzii acesta nu cred ca shtie ce se poate intampla, nici nu-shi inchipuie probabil cum se poate ca ortodoxia sa ajunga sub eresul canonic sub eresul potrivnic lui Hristos in combinatzie cu catolisul sau alte culte sau chiar pastrandushi ortodoxismul dar participand la panecumenismul globalist tocmai pentru a-i intarii pe aceia, deci daca singur il parasim pe Hristos shi intram sub eres, sub anatema atunci cine sa aiba dreptate? Un episcop tinerel care pretinde ca ii pune pe monahii sub cononul sfantului sinod sau sfiintzi parintzi greu incercatzi in istoria vietzii lor mult mai grea ca shi cea de acuma? Eu ma gandesc ca totushi nu s-a intzeles inca bine ce spunea fostul patriarh, acela nu ca avea ceva impotriva PF Daniel, dar prin incliatzia pentru acela care era mult mai traditzionalist, a dorit nu sa nu ajunga Daniel ci a aratat care este sensul bisericii lui Hristos, nu drumul inovatziilor shi ereziilor ecumeniste ci traditzionalismul predaniilor randuite in biserica de milenii... Deci in cazul acesta nu se poate decat atrage atentzia acestui Episcop in a urma nu interesele shi planurile fanteziste ca nu se poate intampla nimic, shi nu e nimic rau, ci a pleca urechea la sfaturile batranilor sfintzitzi ca shi Arsenie Papacioc sau altzi monahi care nu ne doresc decat binele in conformitate cu Hristos, shi a nu se lasa prada vulpoilor din apus care sunt experimentatzi in prozelitism shi-shi urmaresc doar interesul fara gresheala... deci clar trebuie sa fim cu sfiintzii parintzi nu 90% din monahi ci 100% din creshtinii-ortodocsi indiferent de atitudinea unui episcop, fie ca a priceput sau nu ce a vrut sa spuna fostul Patriarh cu aecumenismul activ, ca daca este intzeles in conformitate cu traditzia ortodoxa inseamna un lucru bun, iar daca este priceput in sensul catolicilor shi protestantzilor ca un panecumenism este o viitoare catastrofa mai ales pentru cei ce au ramas pana acuma in adevarata shi dreapta-credintza... deci nu este nici un indemn la nici o revolta, dar daca ierarhul sau ingerul sau orishicine itzi va cere sa tzii altfel sau sa faci altfel decum au predanisit de veacuri biserica creshtin-ortodoxa, atunci degraba sa fugi de acela shi sa nu te iei dupa el ci sa-tzi fie ca un pagan, ca un eretic ca unul cazut de la credintza indiferent de functzia lui, indiferent!

Acuma nu shtiu cat de adevarate sunt sursele shi ce a vrut sa spuna episcopul Sofronie, ca daca chiar este inclinat spre relatzii ecumenist, shi chiar vrea sa-i shcolarizeze pe monahi in aceste shcoli shi in acest spirit, atunci e de rau, de foarte rau, ca mai bine idiot shi prost shi neinstruit o boaba dar cu Hristos in Duh shi inima shi cuget shi rugaciune decat zeci de facultatzi shi seminarii shi invatzaturi elevate care devin astfel un stalp al faradelegii shi al departarii de Dumnezeu...

Deci nu vreau sa il judec sau sa il acuz de ceva pe episcopul Sofronie, fiindca fiind foarte tanar sfiintzia sa e de intzeles ca sa nu shtie multe lucruri, shi poate ca unii ar vrea sa i se sparga dansului in cap toate oalele ecumeniste cand el se pare ca nu ar face altceva decat sa incerce sa urmeze linia sinodului BOR, dar aceasta linie a afirmat PF Daniel ca este cea trasata de PF Teoctist iar patriarhul Teoctist dorind ca urmash dupa el un episcop traditzionalist adica pe Teofan dar shtiind ca se va inclina votul pentru Daniel, nu a vrut sa-i produca acestuia suparare, ci prin testamentul nescris al sau, prin alegerea lui dupa moarte, a vrut sa specifice foarte clar pentru toata lumea ca drumul BOR in veacul sau european trebuie sa urmeze maideparte traditzionalismul, deci prin asta a intarit parerile tuturor monahilor shi tuturor parintzilor dreptmaritori gen Arsenie Papacioc sau Cleopa Ilie sau Galeriu...

deci ecumenismul activ ortodocs cu pastrarea traditziilor shi predaniilor este diferit shi in opozitzie fatza de ecumenismul catolic sau protestant care este echivalent cu un panecumenism eretic! asta este shi parerea mea formata dupa cum sustzin sfiintzii....

deci problema este iarashi de dezinformare sau de deturnari rauvoitoare pentru a starni spiritele ca BOR a reafirmat mereu aceiashi linie traditzionalista dar deschisa spre dialog, cercetare, cu orishicine...

dar asta nu inseamna ca sunt destui care ar vrea sa stice shi sa catoliceze sau sa protestantizeze sau sa masonizeze bisericile autocefale a lui Hristos ca in final sa puna stapanire pe biserica Lui shi s-o distruga iar proorociile despre antihrist tocmai asta ne spun ca vor fi ani cand va reushi, perioade in care creshtinii adevaratzi vor fi prigonitzi shi nu vor trebui sa mai intre in acele biserici pentru ca acolo se va aduce jertfa sangeroasa... caci "multzimea pacatelor tale shi faradelegilor tale Israile m-au chinuit pe Mine, shi numai tu eshti de vina pentru astea" asha ceva spune proorocul Isaia ca te-ai facut baiat "deshtept" spunea Lavrentzie al Cernigovului....

deci ce mai este de spus cu ecumenismul.... poi nici rugaciunea comuna ecumenica nu este binecuvantata chiar daca nu este interzisa... ca am impresia ca fiind rau ai putea sa socoteshti ca este un fel de inchinare la eres... ???, asha ca Mirene, nu numai Tainele... ci am impresia ca shi rugaciunile... :(
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 22:06:04
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 02:46:41
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 17:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 21:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 10:35:57