Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 06.12.2010, 21:10:09
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
crucea intoarsa este un simbol satanic ... chiar daca tu nu poti accepta asta

cauta "simboluri sataniste" ... in orice limba vrei tu

citeste orice carte


crucea inversata este un simbol al satanistilor
Nu mai vorbiti prostii neargumentate si cititi aiciȘ http://en.wikipedia.org/wiki/St._Peter%27s_Cross

The Petrine Cross (or colloquially Peter's Cross) is an inverted Latin cross traditionally used as a Christian symbol, but in recent times also used widely as an anti-Christ symbol, a meaning which is not valid with respect to traditional conventions of Christian symbolism.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 06.12.2010, 22:40:58
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu mai vorbiti prostii neargumentate si cititi aiciȘ http://en.wikipedia.org/wiki/St._Peter%27s_Cross

The Petrine Cross (or colloquially Peter's Cross) is an inverted Latin cross traditionally used as a Christian symbol, but in recent times also used widely as an anti-Christ symbol, a meaning which is not valid with respect to traditional conventions of Christian symbolism.
sunt de acord ca este o cruce inversata

sunt de acord ca e folosita de catre satanisti


nu sunt insa de acord ca "este folosita traditional de crestini"

nu am vazut biserci cu cruci inversate, nu am vazut in cimitire cruci cu capul in jos ...

... iar daca vad o persoana purtand la gat o cruce inversata ... sigur e satanista
Reply With Quote
  #133  
Vechi 06.12.2010, 22:53:20
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul

nu sunt insa de acord ca "este folosita traditional de crestini"

nu am vazut biserci cu cruci inversate, nu am vazut in cimitire cruci cu capul in jos ...

... iar daca vad o persoana purtand la gat o cruce inversata ... sigur e satanista
Aceasta deoarece Crucea de pe biserică sau de pe mormânt tinde să fie Crucea lui Cristos, nu crucea Sf. Petru; ceea ce nu înseamna că, în simbolismul creștin tradițional, crucea petrină ar fi fost altceva decât este - un simbol al martiriului Prințului Apostolilor, și în același timp un simbol al umilinței sale, care s-a considerat nevrednic să moară de aceeași moarte ca Mântuitorul.

Dumneavoastră dați prea multă importanță propriilor constatări empirice ("nu am văzut") și prea puțină bogatei istorii a Bisericii pe care, se vede, nu vă obosiți să o studiați.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 06.12.2010, 23:14:52
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

no ... vad ca voi aveti 2 cruci

Crucea Mantuitorului si crucea Sfantului Petru ...

noi ortodocsii suntem mai saraci ... avem doar Crucea


cat despre verdictul ca "nu studiez" istoria Bisericii ... ce sa zic? va apropiati de "studentii Bibliei"


asa suntem noi ortodocsii ... mai primitivi, abia asteptam sa ne unim cu catolicii sa fim primiti in "lumea buna"
Reply With Quote
  #135  
Vechi 06.12.2010, 23:31:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
no ... vad ca voi aveti 2 cruci

Crucea Mantuitorului si crucea Sfantului Petru ...

noi ortodocsii suntem mai saraci ... avem doar Crucea

Crucea Ierusalimului ? Pe asta o aveti ? Cea care simbolizeaza cele 4 Evanghelii ?

Crucea greceasca, cu bratele egale ? O aveti ? Ca am vazut-o pe imbracamintea preotului ortodox, acum cateva zile, la o inmormantare. Aceea e Crucea Mantuitorului ?

Crucea Sfantului Andrei, o aveti ?
Reply With Quote
  #136  
Vechi 06.12.2010, 23:45:33
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Crucea Ierusalimului ? Pe asta o aveti ? Cea care simbolizeaza cele 4 Evanghelii ?

Crucea greceasca, cu bratele egale ? O aveti ? Ca am vazut-o pe imbracamintea preotului ortodox, acum cateva zile, la o inmormantare. Aceea e Crucea Mantuitorului ?

Crucea Sfantului Andrei, o aveti ?

este Crucea ... Crucea Mantuitorului ... toate variantele enumerate de tine sunt Crucea Lui Iisus Hristos ... nu a unui om


avand in vedere ca tu "te-ai obosit sa studiezi istoria" ... stii asta foarte bine ... doar faci un exercitiu de sofism ... "ortodocsii astia sunt mai prosti si nu se prind"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea vietii georgeval Generalitati 20 16.12.2012 13:22:43
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57