Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.06.2008, 18:12:33
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceea ce ma intriga pe mine, este diferenta dintre crucea ortodoxa si cea catolica. Daca ortodocsii spun, ca ridicarea mainii pe umarul drept semnifica urcarea Domnului de-a dreapta Tatalui, odata cu trimiterea Sfantului Duh, ma intreb ce semnificatie are ridicarea maiinii pe umarul stang la catolici? Daca semnul crucii s-ar fi facut diferit de la inceput, nu as fi intrebat; dar diferenta a aparut abia dupa Marea Schisma, din cate am inteles, si anume pentru a nu se inchina la fel ca ortodocsii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.06.2008, 11:16:44
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ceea ce ma intriga pe mine, este diferenta dintre crucea ortodoxa si cea catolica. Daca ortodocsii spun, ca ridicarea mainii pe umarul drept semnifica urcarea Domnului de-a dreapta Tatalui, odata cu trimiterea Sfantului Duh, ma intreb ce semnificatie are ridicarea maiinii pe umarul stang la catolici? Daca semnul crucii s-ar fi facut diferit de la inceput, nu as fi intrebat; dar diferenta a aparut abia dupa Marea Schisma, din cate am inteles, si anume pentru a nu se inchina la fel ca ortodocsii.
oare nu ortodocsii au insista sa isi faca semnul crucii invers decat catolcii tocmai pentru sa nu se inchiana la fel cu ei?!?
nu avem de unde sa stim

convingerea mea este ca opozitia s-a format cu contributia ambelor parti
(prea multe lucruri sunt exact invers ca sa nu fie intentionat alese asa)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.06.2008, 11:21:23
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
stim ca si apostolii isi faceau cruce , caci prin acest semn, inca de la inceput se faceau toate minunile si slujbele religioase
poate da, poate nu
in orice caz e sigur ca nu stim daca de la dreapta la stanga sau de la stanga la dreapta - despre asta era vorba!


cat despre afirmatia:
chiar si Mantuitorul cand binecuvanta facea semnul sfintei cruci
trebuie sa recunoasteti ca este FALSA

crucea a devenit simbol religios, in sensul conoscut de crestini, abia in momentul cucificarii Mantuitorului!!!

Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.06.2008, 12:04:41
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu mai spune !!! Mantuitorul stia de mic copil cum va muri , ca va fi crucificat , si stia ca inca de la eliberarea evreilor de sub dominatia egipteana de pe vremea lui moise , a fost folosit semnul sfintei cruci pentru a nu fi omorati copii evreilor de catre ingerul mortii care a lovit copii egiptenilor ... atunci ingerul le-a poruncit evreilor sa isi insemneze fruntile cu semnul sfintei cruci pentru a nu fi loviti de pedeapsa ce s-a abatut asupra egiptenilor ... iar Mantuitorul cand binecuvanta pe cap copii folosea acest semn caci era atotstiutor si stia ce aceasta este un semn sfant ... de altfel El a vorbit despre sfintenia crucii si despre faptul ca crestinii se deosebesc de fii diavolului tocmai prin purtarea crucii inca dinainte de patimile sale ... asa cum sfanta impartasanie a fost prezenta si la cina cea de taina , care a fost inainte de inviere , tot asa si sfanta cruce era folosita de Mantuitorul inca dinainte de crucificare ... oricum se spune si in evanghelii ca Mantuitorul binecuvanta pe cap pe copii , si asta se facea folosind semnul sfintei cruci cum se face si azi ... de exemplu , cand El facea o minune folosea acel semn facut cu mana cum binecuvinteaza preotii ortodocsi in biserica , prin care se arata dogmele sfintei treimi si a intruparii Sale ...

cat despre facerea crucii de la stanga la drepta cum o fac catolicii nu avea cum sa fie in sfanta traditie odata ce din punctul de vedere al ortodocsilor a face cruce asfel este o blasfemie ... caci daca crucea ar fi avut ambele variante in sfanta traditie ar fi fost pastrata si de ortodocsi , ceea ce nu s-a intamplat ... iar daca ortodocsii spun despre crucea de la stanga la dreapta ca este blasfemiatoare atunci asa este , caci ortodocsii niciodata nu au negat ceva care sa apartina sfintei traditii din nici un motiv ...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.06.2008, 12:36:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
oare nu ortodocsii au insista sa isi faca semnul crucii invers decat catolcii tocmai pentru sa nu se inchiana la fel cu ei?!?
nu avem de unde sa stim

convingerea mea este ca opozitia s-a format cu contributia ambelor parti
(prea multe lucruri sunt exact invers ca sa nu fie intentionat alese asa)
Aici nu aveam intentia de a stabili vina, MariaB; sa discutam acest lucru pe un topic despre Marea Schisma daca vrei.
Aici e vorba strict de ducerea mainii mai intai pe umarul stang si apoi pe cel drept, cand va faceti semnul Sf.Cruci.
Am scris ce semnifica ducerea mainii pe umarul drept la ortodocsi; poti sa ne spui, daca stii ce inseamna ducerea mainii pe umarul stang la catolici?
Prin prisma a ceea ce inseamna ducerea mainii mai intai pe umarul drept la crestin-ortodocsi, - suirea de-a dreapta Tatalui si trimiterea Mangaietorului, a Duhului Sfant - ducerea mainii pe umarul stang la catolici nu prea are sens.
De aceea poate ne luminezi tu prin prisma catolica.

Cand catolicii se indeparteaza de tot ce e ortodox, de fapt indeparteaza de Sfanta Traditie, comuna ambelor biserici.

Semnificatia Sf. Cruci, chiar daca am primit-o mai tarziu, ea tot de la Dumnezeu este, asa cum totul de la Dumnezeu vine. Deci nu oamenii au tribuit Crucii unele semnificatii. Semnificatia Sf. Crucii a existat de cand exista si Crucea, doar ca s-a descoperit oamenilor atunci cand au putut intelege.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.07.2008, 13:49:58
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am scris ce semnifica ducerea mainii pe umarul drept la ortodocsi; poti sa ne spui, daca stii ce inseamna ducerea mainii pe umarul stang la catolici?
Prin prisma a ceea ce inseamna ducerea mainii mai intai pe umarul drept la crestin-ortodocsi, - suirea de-a dreapta Tatalui si trimiterea Mangaietorului, a Duhului Sfant - ducerea mainii pe umarul stang la catolici nu prea are sens.
am sa spun mai intai ca astfel de justificari au aparut tocmai pentru a sustine gestul respectiv si a-l condamna pe celalalt

ortodocsii si-au argumentat ducerea mainii mai intai pe umarul drept prin "suirea de-a dreapta Tatalui a Mantuitorului, si trimiterea Duhului Sfant"
cum isi argumenteaza ducerea apoi a mainii pe umarul stang?

cat despre gestul catolic, poate fi argumentat prin ducerea mainii mai intai pe umarul stang pentru a cuprinde firea omeneasca pe care sa o duca apoi pe umarul drept ca ofranda Fiului care se afla la dreapta Tatalui

ce rost are sa ne scoatem ochii si sa ne condamnam intre noi, crestinii, doar pentru faptul ca unii duc mana de la dreapta la stanga si altii de la stanga la dreapta?
este exact cum ne-am condamna noi oamenii unii pe altii pentru ca unii merg pe stanga si altii pe dreapta cu masinile pe drumurile publice
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.07.2008, 14:36:46
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

crucea catolica de la stanga la dreapta este eretica si atata ... nu mai avem ce discuta ... daca era buna era valabila si la ortodocsi ... catolicii nu aveau de ce sa inventeze o alta cruce decat cea ortodoxa pe care si au avut-o in primul mileniu ... au inventat alta cruce din mandrie ca sa nu fie la fel ca ortodocsii ... in plus blestemata de cruce catolica se face unind toate degetele mainii drepte ceea ce simbolizeaza eretica dogma cum ca noi ne rugam firii dumnezeiesti si nu persoanelor sfintei treimii ... erezia asta ca credinciosul se roaga firii si nu persoanelor se bazeaza pe alta erezie , cea a lui filioqve ... asta sa stie catolcii : crestinul nu se roaga firii ci are o rugaciune personala , fata catre fata , se roaga PERSOANEI dumnezeiesti ...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.07.2008, 15:31:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maria: ce rost are sa ne scoatem ochii si sa ne condamnam intre noi, crestinii, doar pentru faptul ca unii duc mana de la dreapta la stanga si altii de la stanga la dreapta?
este exact cum ne-am condamna noi oamenii unii pe altii pentru ca unii merg pe stanga si altii pe dreapta cu masinile pe drumurile publice


Daca explicarea diferentelor dintre ortodox si catolic reprezinta "scoaterea ochilor" pentru tine si ceilalti catolici, atunci dialogul nu isi mai are rostul.

Trebuie totusi sa recunosc ca m-ai surprins comparand felul in care facem semnul Sf. Cruci cu circulatia rutiera...
Mare e Doamne gradina Ta!

Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.07.2008, 16:54:52
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi asta cred ca e diferentza ca la ortodocshi Duhul purcede de la Tatal, din Sfintzenie shi bunatatea Dreptatzii cu care ii acopera shi pe dreptzi shi pe nedreptzi shi pe cei buni shi pe cei rai shi pe cei sfintzi shi pe cei pacatoshi pana la judecata pe calea mantuirii aratand prin de la umarul dreapt la umarul stang purcederea, iar la catolici e invers adica de la om spre dreapta omului ca la catolici semnul sfintei cruci este un semn omenesc shi nu Dumnezeiesc, ei purtand semnul crucii asha cum poarta paianjenii cu cruce plini cu venin semnul respectiv sau fluturii de noapte semnul capului de mort, adica semne omeneshti shi naturale lipsite de valoare sfanta shi duhovniceasca nefiind de nici un ajutor caci nu risipesc puterea nalucitoare a vrajmashului shi invidia rautatzii shi urii shi desfranarii,...
3x???:(:( doar crucea creshtin-ortodoxa este sfanta cruce cu care daca te pecetluieshti te mantuieshti shi de duhul rau shi de rautatea shi invidia ta...

ca am impresia ca cele doua degete indoite shi lipite de palma arata smerenia shi jertfa Domnului iar cele trei unite arata in numele cui ne pecetluim, al Sfintei Treimi, iar pe frunte, pe buric, pe umarul drept shi umarul stang are semnificatzia mintea shi intzelepciunea care este de la Tatal, buricul care este semnul Fiului Omului, iar umarul este locul pe care se duce povara Duhului Sfant, povara cea ushoara shi de Viatza Veshnica datatoare a ascultarii de Dumnezeu...

dar sunt interpretari mult mai duhovniceshti la sfintzii parintzi... shi motivatziile pentru care se face de la dreapta la stanga... nu le cunosc, eu am interpretat asha cum mi s-a parut ca ar putea fi... deci poate am interpretat in deshert... dar fiecare se poate lamuri shi pune la punct din sfintele scripturi sau intreba pe duhovnic de ce asha shi nu altfel... ca daca itzi faci cruce schimonosita sau in numele altora sau o foloseshti la altele decat spre mantuire o sa rada dracii de tine ca te blestemi shi te necinsteshti.... 8x???:(:(

CLD:
"Închină-te, poporul Meu, în numele Tatălui si al Fiului si al Sfântului Duh. Amin. Să fii credincios în acest semn pe care-l faci. Acest semn să nu-l faci în numele altcuiva, afară de Sfânta Treime, că multi folosesc acest semn la lucruri diavolesti. Multe semne se fac, dar se fac în nume necurate. Cinstiti acest semn al Sfintei Treimi. Lui Dumnezeu, Tatăl tău, dă-I slavă, si nu la oameni, că astăzi a iesit pe pământ să se dea slavă la altcineva.

... Tineti minte, că o echipă de scamatori va veni la mormânt si va învia mortul si va zice către voi: „Iată ce putere avem noi! Dati-ne mărirea si slava ce ni se cuvin!“. Dar vă zic: nu schimbati credinta de la Mine, că lucrul acesta se face cu duhurile necurate, pentru că cel ce vine înainte de Mine si înviază mortul, acela e pus să te însele pe tine ca să nu te mai găsesc Eu când voi veni.

... Simtiti si voi ce este a gresi sau a te depărta sau a supăra pe Dumnezeu. De ce sunteti asa, de nu simtiti durerea păcatului? Fiul Meu, poporul Meu, durerea păcatului e cea mai grea, pe care nu o poate vindeca decât numai Domnul.

Copilasii Mei, floricelelor, numai asa v-am numit. Domnul când a făcut floricica nu avea tepi. Cine a făcut tepii? Vine vremea ca să se culeagă floricelele, si la vremea culesului nu se va putea purta, si se va arunca, fiindcă înteapă. Păcat de mirosul ei si de frumusetea ei, că a fost aruncată. "
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.07.2008, 17:59:24
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
nu mai spune !!! Mantuitorul stia de mic copil cum va muri , ca va fi crucificat , si stia ca inca de la eliberarea evreilor de sub dominatia egipteana de pe vremea lui moise , a fost folosit semnul sfintei cruci pentru a nu fi omorati copii evreilor de catre ingerul mortii care a lovit copii egiptenilor ... atunci ingerul le-a poruncit evreilor sa isi insemneze fruntile cu semnul sfintei cruci pentru a nu fi loviti de pedeapsa ce s-a abatut asupra egiptenilor ... iar Mantuitorul cand binecuvanta pe cap copii folosea acest semn caci era atotstiutor si stia ce aceasta este un semn sfant ... de altfel El a vorbit despre sfintenia crucii si despre faptul ca crestinii se deosebesc de fii diavolului tocmai prin purtarea crucii inca dinainte de patimile sale ... asa cum sfanta impartasanie a fost prezenta si la cina cea de taina , care a fost inainte de inviere , tot asa si sfanta cruce era folosita de Mantuitorul inca dinainte de crucificare ... oricum se spune si in evanghelii ca Mantuitorul binecuvanta pe cap pe copii , si asta se facea folosind semnul sfintei cruci cum se face si azi ... de exemplu , cand El facea o minune folosea acel semn facut cu mana cum binecuvinteaza preotii ortodocsi in biserica , prin care se arata dogmele sfintei treimi si a intruparii Sale ...

cat despre facerea crucii de la stanga la drepta cum o fac catolicii nu avea cum sa fie in sfanta traditie odata ce din punctul de vedere al ortodocsilor a face cruce asfel este o blasfemie ... caci daca crucea ar fi avut ambele variante in sfanta traditie ar fi fost pastrata si de ortodocsi , ceea ce nu s-a intamplat ... iar daca ortodocsii spun despre crucea de la stanga la dreapta ca este blasfemiatoare atunci asa este , caci ortodocsii niciodata nu au negat ceva care sa apartina sfintei traditii din nici un motiv ...
Iisus Hristos nu stia cum va muri pentru a rascumpara pacatele omenirii. a aflat acest lucru in timp ce se ruga in gradina Ghetsimani, in seara in care a fost arestat.
deci, nici Fiul nu stia lucrarea Tatalui, asa cum nu stie nici cind va fi sfirsitul lumii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea vietii georgeval Generalitati 20 16.12.2012 13:22:43
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57