Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2008, 19:20:33
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

Am vazut vorbindu-se pe unele topic-uri despre acest gen de relatii atat de normale in zilele noastre, si printre crestini, care uneori implica si relatii sexuale, alteori nu. Se pare ca daca nu esti casatorit(a) este la moda sa ai totusi prieten sau prietena.

Mi se pare mie insa ca in religia noastra crestina ortodoxa (si nu numai ortodoxa) nu prea exista notiunea de astfel de relatie (semi) amoroasa de prietenie. Mi se pare ca este de fapt o inventie a lumii moderne, nu mai veche de 40-50 de ani.

Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2008, 21:00:55
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Ti se pare Bogdan. Acest tip de relatie este foarte vechi dar sa stii ca nu are absolut de loc "implicatii sexuale", asa cum spui. Prietenia este cea mai frumoasa si mai curata forma de manifestare a relatiilor dintre oameni, indiferent de sex. Daca ai o prietena adevarata nici macar nu te gandesti sa-i propui sa faceti sex. Daca ai totusi un moment de cadere de acest gen, ea iti va raspunde, cu siguranta, ca prefera sa ramaneti prieteni. Iata, asadar ca o relatie care implica sexul nu mai este prietenie. Poti sa ai una sau mai multe prietene si daca esti casatorit pentru ca prietenia nu te murdareste prin sex. Prietena adevarata este, de multe ori, mai apropiata decat o sora. Este bine sa ai cat mai multi prieteni, indiferent de sex, dar nu pe internet ci pe viu, in mod real, pentru ca daca te limitezi la internet ramai singur pe lume desi ai senzatia falsa ca esti in contact cu peste 6 miliarde de oameni. Numai un prieten adevarat iyi este mereu alaturi, te mangaie la necaz si te cearta cand gresesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2008, 21:21:36
anamaria90 anamaria90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 21
Implicit

Ai dreptate Adrian.eu am un prieten de 13 ani si sincer,m-am inteles mai bine decat cu fratele meu.tot timpul a fost alaturi de mine cu un sfat,cu o vorba buna(el este cu 4 ani mai mare).acum este plecat din tara si urmeaza sa se intoarca cu iubita sa faca nunta.abia astept sa-l revad.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2008, 23:42:48
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu este de acum 40-50 de ani, ci era din cele mai vechi timpuri. Aminteste-ti ce orgii faceau grecii in natura venerand zeita Afrodita.
Ce parere am despre asta? Pai tu nu stii ca in acest secol esti considerat dus cu capu daca nu ai prietena din cauza credintei?
Insa eu nu cred ca este rau sa ai prietena, ci chiar este bine; dar daca ai, esti tentat sa faci sex cu ea, mai ales daca ea nu e cu credinta. Daca ea e ca tine, atunci e mai bine, ea te intelege, tu o intelegi si treaba merge ca pe roate. Dar nu e sigur nici asa, tot mai exista tentatii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2008, 19:35:22
nistor nistor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Mesaje: 11
Implicit

daca se ajunge la pacat,aceste prietenii nu sunt bune.Insa,daca se traieste in abstinenta,sunt recomandate pentru ca astfel cunosti cu cine te casatoresti
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.08.2008, 08:41:33
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Buna dimineata tuturor. acum spuneti-mi si mie ,crede cineva ca dupa ce ai divortat si stai de ceva timp singura,asteptand ca soarta sa-ti aduca in cale un om sa poti convietui cu el in pace si credinta,ca o sa se gaseasca un barbat care sa spuna :- ,,eu ma casatoresc cu tine ,si apoi o sa avem relatii trupesti..,,nu exista asa ceva...e intai desfranare si apoi daca se ma infiripa ceva...cum sa supravietuim in lumea de astazi?si uite asa se nasc pacatele...mai bine singur cred ca e mai bine.daca ai gresit drumul, greu mai gasesti si cararea...asa ca prietenie intre un barbat si o femeie cred ca mai rar...inevitabil ajungi la relatii,asta mai ales cand oamenii sunt maturi...ce sa zic ,vorbesc din experienta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2008, 14:02:03
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
Buna dimineata tuturor. acum spuneti-mi si mie ,crede cineva ca dupa ce ai divortat si stai de ceva timp singura,asteptand ca soarta sa-ti aduca in cale un om sa poti convietui cu el in pace si credinta,ca o sa se gaseasca un barbat care sa spuna :- ,,eu ma casatoresc cu tine ,si apoi o sa avem relatii trupesti..,,nu exista asa ceva...e intai desfranare si apoi daca se ma infiripa ceva...cum sa supravietuim in lumea de astazi?si uite asa se nasc pacatele...mai bine singur cred ca e mai bine.daca ai gresit drumul, greu mai gasesti si cararea...asa ca prietenie intre un barbat si o femeie cred ca mai rar...inevitabil ajungi la relatii,asta mai ales cand oamenii sunt maturi...ce sa zic ,vorbesc din experienta.
Eu cred ca asta depinde si de ce persoana intalnesti. Cunosc un asemenea barbat credincios care la fel ca tine e divortat si imi spunea ca isi doreste sa cunoasca pe cineva dar ca nu vrea sa mai pacatuiasca pana la casatorie. Daca nu sunt indiscret: cati ani ai si de unde esti?
Nu cred ca e pacat sa iesi cu cineva, asa cunosti mai bine persoana.
Roagate lui Dumnezeu si vei cunoaste o persoana potrivita pentru tine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.08.2008, 14:18:43
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Da, Viviana, si mie mi se pare ca e mai usor sa ai asemenea relatii -doar prietenie- la tinerete, decat mai incolo. Parerea mea despre cele ce ai scris e ca doar un om credincios cu adevarat te va intelege. Si sunt cam rari. Vezi si tu ce-ti ofera viata. Doamne ajuta!
Am avut asemenea relatii de prietenie, ma gandesc la 2 persoane, mai ales, de-a lungul timpului, inainte de a ma casatori. Discutam, mergeam la conferinte, citeam, apoi vorbeam despre carti. Au incercat, sa vada daca nu accept si sex, ca doar traiam in mediul acesta, de cupluri! Mi s-a parut normal sa incerce, normal ca eu sa refuz si sa le spun de ce refuz (ca sunt credincioasa, ca ma spovedesc), la fel de normal ca ei sa ma respecte si sa inteleaga asta. Unuia dintre ei i s-a parut normal sa-si gaseasca partenera de sex, dar nu am pierdut nimic, s-a vazut in timp.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.08.2008, 09:59:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF
Am vazut vorbindu-se pe unele topic-uri despre acest gen de relatii atat de normale in zilele noastre, si printre crestini, care uneori implica si relatii sexuale, alteori nu. Se pare ca daca nu esti casatorit(a) este la moda sa ai totusi prieten sau prietena.

Mi se pare mie insa ca in religia noastra crestina ortodoxa (si nu numai ortodoxa) nu prea exista notiunea de astfel de relatie (semi) amoroasa de prietenie. Mi se pare ca este de fapt o inventie a lumii moderne, nu mai veche de 40-50 de ani.

Ce parere aveti?
Bogdane,

Este normal sa ai prietene inainte de casatorie. Sau sa fii logodit. Pai cum altfel sa te insori daca nu incerci sa te intalnesti o perioada cu persoana de care vrei sa te legi? Trebuie s-o cunosti mai intai, nu?

Daca insa te macina problema relatiilor sexuale dinainte de casatorie, atunci sa stii ca nu-i voie si gata. :) Simplu ca buna ziua.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.08.2008, 10:06:44
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

delicat aproblema....suntem credinciosi...dar ne mistuie si hormonii, trenuie sa ne infranam, dar daca am avea o relatie...iesi cu cineva, la un film, teatru....nu se ajunge si la sex?....nu stiu va intreb si eu...am trecut prin asta..:|
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare pentru fete/medici skicolour Intrebari utilizatori 63 27.04.2013 17:12:57
Lume de barbati, pentru barbati sophia Generalitati 36 27.01.2012 11:50:55
cum accept prieteniile? scutariusilviu Generalitati 7 27.06.2011 19:07:47
Prieteniile rele strica obiceiurile bune costel Generalitati 18 06.10.2009 16:58:08
fete si baieti viviana Generalitati 59 26.11.2007 19:36:37