Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2008, 19:05:56
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Ecumenism?

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
(...)Dan Ilie Ciobotea, care la sedinta Sfantului Sinod al BOR propunea nici mai mult nici mai putin redefinirea dogmelor de credinta ortodoxe pentru apropierea de ereticii romano-catolici. (...)

De unde stii asta? Cand anume a propus asa ceva? E chiar ingrijorator... In aceeasi ordine de idei, uite ce am citit azi pe site-ul Facultatii de Teologie Iasi: "Facultatea de Teologie Ortodoxă (...) promovează și cultivă bunele relații (...) cu facultățile teologice din țară și străinătate, contribuie la conlucrarea ecumenică dintre Biserica Ortodoxă Română și celelalte Biserici creștine și cultivă dialogul inter-religios, inter-cultural cu accent pe dialogul între religie și știință." (http://www.teologie.uaic.ro/default.php?t=site&pgid=38)

Tot astazi am aflat ca ASCOR Iasi are si o sectie dedicata relatiilor externe si ecumenismului. In raportul lor pe 2006 sunt trecute astfel de evenimente, care incepeau si incheiau ziua cu rugaciuni ecumenice. Nici nu mai stiu ce sa zic...

Bogdan.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2008, 19:15:15
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
De unde stii asta? Cand anume a propus asa ceva? E chiar ingrijorator... In aceeasi ordine de idei, uite ce am citit azi pe site-ul Facultatii de Teologie Iasi: "Facultatea de Teologie Ortodoxă (...) promovează și cultivă bunele relații (...) cu facultățile teologice din țară și străinătate, contribuie la conlucrarea ecumenică dintre Biserica Ortodoxă Română și celelalte Biserici creștine și cultivă dialogul inter-religios, inter-cultural cu accent pe dialogul între religie și știință." (http://www.teologie.uaic.ro/default.php?t=site&pgid=38)

Tot astazi am aflat ca ASCOR Iasi are si o sectie dedicata relatiilor externe si ecumenismului. In raportul lor pe 2006 sunt trecute astfel de evenimente, care incepeau si incheiau ziua cu rugaciuni ecumenice. Nici nu mai stiu ce sa zic...

Bogdan.
[COLOR=green]Este un pas spre progres, spre intelegere si dragoste. In sec 21 nu ar mai trebui sa auzim/sa citim ca romanii ortodocsi ii urasc pe romanii catolici. Asta ar trebui sa fie undeva, in istorie. Sa dea Dumnezeu sa fie asa pentru ca daca e asa aici e tot voia lui Dumnezeu![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2008, 19:17:47
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Este un pas spre progres, spre intelegere si dragoste. In sec 21 nu ar mai trebui sa auzim/sa citim ca romanii ortodocsi ii urasc pe romanii catolici. Asta ar trebui sa fie undeva, in istorie. Sa dea Dumnezeu sa fie asa pentru ca daca e asa aici e tot voia lui Dumnezeu![/COLOR]
Unii oameni trebuie iubiti de la distanta. Ii iubim si pe catolici, dar nu ne putem amesteca cu ei nici nu ne putem ruga cu ei, pentru ca nu avem aceeasi credinta. Sfintii Parinti au vorbit foarte clar si raspicat impotriva unor astfel de legaturi cu ereticii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2008, 21:39:53
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Bogdan, am copilarit si am mers la scoala cu copii de diferite etnii si confesiuni religioase. Au fost la noi în casa, i-am omenit la sarbatorile noastre si a fost si invers. Nu i-am auzit niciodata pe parintii mei hulind sau acuzand pe cineva din cauza etniei sau a comunitatii religioase.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Acum, ca profesor, am elevi de diferite nationalitati si confesiuni religioase. In scoala fac religia numai elevii ortodocsi si elevii catolici. Elevii de la celelalte confesiuni merg la scoala lor in weekend. Copiii nostri sunt prieteni, impart un mar sau o punga cu bomboane. Adesea copiii catolici merg la orele de religie ortodoxa si invers. Nimeni nu le interzice nimic. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Oare n-am putea invata de la copiii nostri dragostea, prietenia, toleranta, bunatatea, omenia? Copiii nostri nu s-au nascut sa urasca. Noi ii invatam ura, le-o transmitem, le-o inoculam, ii obligam ca de la o anumita varsta sa devina fiare. Cui foloseste? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ce s-ar intampla daca soarele ar incalzi pamantul preferential? [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2008, 22:20:38
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Cum silverstar,chiar nu stii ca soarele incalzeste preferential ? La ecuator e asa de cald iar la poli asa de frig.
Cum,ce zici ?...nu soarele este de vina ci alcatuirea planetei.Ai dreptate,cam asa este si la oameni.Dumnezeu este acelasi numai oamenii au conformatii diferite...deci unii sint incalziti mai mult iar altii mai putin.

Oricum, de data aceasta mi-a placut mesajul tau,sint de acord cu tine 197 %.Numai ca Bogdan vorbea de ecumenism,nu are nici o legatura cu ce ai scris tu.
Astia spun cam asa,metaforic:mai copilasi dragalasi,ortodocsi,catolici,protestanti,musulmani ,budisti,albi si negri,scunzi si inalti,grasi si slabi...pupa-i-ar mosul pe ei...voi nu stiati,dar parintii vostri nu sint de fapt adevaratii vostri parinti,asta este o chestie demodata care tine de prea multi ani si in care cred numai ortodocsii aia prosti...parintii vostri se vor naste abia miine,din eprubetele noastre sau poate ii clonam,vedem noi...asa ca daca vreti sa va jucati frumos,sa primiti prajiturele,sa va tineti de miini si sa cintati,etc...de miine sa nu va mai auzim ca spuneti cuvintele mama si tata...cam astia sint ecumenistii,asa ca sa inteleaga si ...si...."ortodocsii aia".
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2008, 22:34:15
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

draga silverstar,

Am zis ca sint de acord cu tine numai 197 % si nu 200 % cum era normal pentru numai 2 cuvintele din mesajul tau... si invers ...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2008, 22:59:14
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]ECUMENÍSM n. [SIZE=3]Mișcare religioasă ce urmărește scopul de a unifica toate bisericile creștine[/SIZE][/COLOR] [COLOR=green](DEX)[/COLOR]

[COLOR=green]Exact la asta se refera mesajul meu de mai sus, la o unire. Asta insa presupune intelegere, iubire, acceptare. Si exemplul trebuie sa vina de sus, de la sefii ortodoxiei.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.11.2008, 23:30:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ecumenismul , prin intemeierea "Consiliului Ecumenic al Bisericilor", doreste sa inghita in mod viclean Biserica lui Hristos, prin chemarea Ortodoxiei la falsa unire cu mincinoasele "biserici" apostate, religii pagane si culte eretice; ecumenismul impaca fatarnic toate "dumnezeirile" si cuteaza sa amestece in acest sincretism chiar invatatura Ortodoxa despre Hristos. Prin aceste inselari C.E.B. doreste sa se impuna lumii ca o noua "biserica" supranationala , supraconfesionala si universala, spre a inlocui in constinta ortodocsilor adevarata Biserica si adevarata invatatura a lui Hristos. Nu uita Silvia ca Ecumenismul nesocoteste si desfiinteaza Sfintele Taine ale Bisericii zicand ca si catolicii, monofizitii, armenii , protestantii si mai era cineva dar momentan am un lapsus, au aceleasi "taine" ca si ortodocsii. Silvia te rog mult sa reti ca numai in Biserica Ortodoxa lucreaza Duhul Sfant pentru ca numai Ortodoxia a pastrat invatatura lui Hristos neschimbata si are nerupta continuitatea Harului daruit Sfintilor Apostoli . Numai la Ortodocsi vine de inviere Sfanta Lumina la Ierusalim, numai in Ortodoxie sunt sfinti cu sfinte moaste si argumentele, draga Silvia pot continua pe pagini intregi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2008, 23:53:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mi-a placut ceea ce a scris Silverstar,intr-adevar,ar trebui sa invatam de la copii nostri,odata cu maturizarea,ei nu invata de la familie si societate doar despre responsabilitati si respect,ci si despre ura si discriminare.Este cumplit,mai ales pentru noi,presupuse fiinte superioare.In acest sens,tind sa stimez mai degraba un dobitoc care ma ataca doar cand se simte amenintat sau cand ai este prea foame,decat un om care o face din pura placere,ori dintr-un considerent atat de josnic cum este ura,dispretul nejustificat.Nimic nu este mai josnic decat ura!
Se observa ca si unii din ierarhii nostri mai scot capul din tarana,admitand fratia intre oameni,insa imediat este pus la zid de catre poporul "binecredincios".
Daca vizionati filmele vechi,despre discriminarea rasiala si confesionala,va veti ingrozi,si ma intreb,nu cumva diferenta intre vremurile de-atunci si cele de-acum sta tocmai in educatie si civilizatie,care presupune respect si toleranta fata de om!Nu este diferenta de dogma sau credinta.
Imi pare rau ca se gasesc justificari si legi pentru ura,dar pentru IUBIRE,maretia pe care a lansat-o Domnul nostru Iisus Hristos pe pamant,mai presus decat orice,nu prea se gasesc...decat in vreme fara incercari,adica teoretic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2008, 23:59:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Draga Ory nu stiu pe cine esti mahnita sau cum ti-ai creat anumite pareri , dar Ortodoxia este cea mai toleranta, iar acolo unde ura e, Ortodoxia dispare. Una este in a polemiza si alta este ura, ura cea urata si hidoasa.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 02:46:41
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 04:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 17:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 21:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 10:35:57