Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.05.2010, 22:03:16
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
E posibil ca Iuda sa nu se fi spinzurat daca nu ar fi fost ales de IISUS?
E posibil ca omul sa nu fi cazut daca nu il zidea Dumnezeu?
E posibil ca lucifer sa nu fi cazut daca nu il zidea Dumnezeu?
E posibil sa nu fi cazut nimeni daca n-ar fi fost Dumnezeu?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.05.2010, 22:07:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
E posibil ca Iuda sa nu se fi spinzurat daca nu ar fi fost ales de IISUS?
Eu cred ca termenul "ales" are mai mult sesnusul de chemat. La chemarea lui Hristos Iuda a raspuns intr-un mod liber. Nu cred ca Hristos la fortat sau constrans pe Iuda. Nu intamplator in capitolul 10 din evanghelia dupa Matei se vorbeste despre CHEMAREA Apostolilor.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.05.2010, 22:10:50
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
E posibil ca omul sa nu fi cazut daca nu il zidea Dumnezeu?
E posibil ca lucifer sa nu fi cazut daca nu il zidea Dumnezeu?
E posibil sa nu fi cazut nimeni daca n-ar fi fost Dumnezeu?
Am intrebat .......... iar daca vrei sa raspunzi bine daca nu e bine si asa .
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.05.2010, 22:12:56
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Am intrebat .......... iar daca vrei sa raspunzi bine daca nu e bine si asa .
Nu cred ca e vreunul pe-aici care sa poata sa patrunda judecatile lui Dumnezeu.
Din perspectiva intrebarii tale, tinand cont de implicatiile pe care le are si botezul, ai putea sa spui ca poate, daca nu s-ar boteza nimeni, nu s-ar mai duce in iad cei care au fost botezati si care totusi traiesc neconform cu principiile lui Hristos.

Hristos ne cheama pe toti, eu cam asa vad. Deja cum raspundem e problema noastra si nu este vina Lui ca ne-a chemat si noi am actionat aiurea.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.05.2010, 22:13:02
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu cred ca termenul "ales" are mai mult sesnusul de chemat. La chemarea lui Hristos Iuda a raspuns intr-un mod liber. Nu cred ca Hristos la fortat sau constrans pe Iuda. Nu intamplator in capitolul 10 din evanghelia dupa Matei se vorbeste despre CHEMAREA Apostolilor.
E adevarat ce spui.Iuda sa supraestimat si a luat o cruce pe care nu putea sa o duca.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.05.2010, 08:43:33
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit De ce ajungem sa luam anumite decizii?

Si totusi, de ce l-a facut Dumnezeu asa pe Iuda? Unii oameni se nasc cu anumite moravuri proaste si nu scapa de ele toata viata ... Eu personal (si acum nu vreau sa se supere nimeni) am ajuns la concluzia ca oamenii nu se schimba in timp, ci au mostenita acea trasatura genetica care ii face sa intreprinda anumite actiuni si sa iau anumite decizii. Oare in asta consta pedeapsa stramoseasca?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.05.2010, 15:03:10
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Si totusi, de ce l-a facut Dumnezeu asa pe Iuda? Unii oameni se nasc cu anumite moravuri proaste si nu scapa de ele toata viata ... Eu personal (si acum nu vreau sa se supere nimeni) am ajuns la concluzia ca oamenii nu se schimba in timp, ci au mostenita acea trasatura genetica care ii face sa intreprinda anumite actiuni si sa iau anumite decizii. Oare in asta consta pedeapsa stramoseasca?
Obisnuinta e greu de schimbat dar nu imposibil.
Pedeapsa stramoseasca este moartea.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.05.2010, 16:57:54
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Si totusi, de ce l-a facut Dumnezeu asa pe Iuda? Unii oameni se nasc cu anumite moravuri proaste si nu scapa de ele toata viata ... Eu personal (si acum nu vreau sa se supere nimeni) am ajuns la concluzia ca oamenii nu se schimba in timp, ci au mostenita acea trasatura genetica care ii face sa intreprinda anumite actiuni si sa iau anumite decizii. Oare in asta consta pedeapsa stramoseasca?

Ideea ta suna a eugenism. O astfel de intelegere a fiintei umane a condus spre toate razboaiele secolului XX.

Sunt convins ca oamenii se pot schimba daca sunt inconjurati cu dragoste crestineasca adevarata, nu cu cea tampa care afiseaza un chip cu masca smerita si zambet dulceag.
Sunt persoane greu de suportat din cauza marilor lor orgolii, a mandriei. Pe acestia ii consider bolnavi duhovniceste.

Pedeapsa stramoseasca este moartea, cum bine preciza un coleg mai inainte. Structura genetica nu conduce in mod fatal un individ spre fapte reprobabile, ci lipsa de educatie crestina, exercitiul iubirii de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.05.2010, 18:01:23
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Obisnuinta e greu de schimbat dar nu imposibil.
Pedeapsa stramoseasca este moartea.
Cand am zis de pedeapsa stramoseasca ma gandeam la pacatele parintilor sau ale bunicilor, strabunicilor.

PS. Inca mai sper ca e posibil.
Citat:
Ideea ta suna a eugenism. O astfel de intelegere a fiintei umane a condus spre toate razboaiele secolului XX.

Sunt convins ca oamenii se pot schimba daca sunt inconjurati cu dragoste crestineasca adevarata, nu cu cea tampa care afiseaza un chip cu masca smerita si zambet dulceag.
Sunt persoane greu de suportat din cauza marilor lor orgolii, a mandriei. Pe acestia ii consider bolnavi duhovniceste.

Pedeapsa stramoseasca este moartea, cum bine preciza un coleg mai inainte. Structura genetica nu conduce in mod fatal un individ spre fapte reprobabile, ci lipsa de educatie crestina, exercitiul iubirii de Dumnezeu.
Si daca oamenii nu sunt inconjurati de dragoste adevarata si dau mereu peste cioturi, se mai pot schimba?
Dar orgoliosii oare nu sunt predispusi spre mandrie asa cum altii sunt predispusi spre pesimism, egoism si alte pacate 'morale'?
Sunt toti oamenii pe acelasi picior de plecare in 'cursa duhovniceasca' sau unii au circumstante atenuante?
Sper ca nu te-am ametit cu aceste intrebari dar chiar as vrea sa aud si parerile altora. Poate asa mi-o schimb si pe a mea si nu mai suna a eugenism (?!)

Sunt defectele de caracter mostenite sau dobandite pe parcurs? Voi ce credeti?

Last edited by zoridezi; 19.05.2010 at 18:13:59.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.05.2010, 19:11:21
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Cand am zis de pedeapsa stramoseasca ma gandeam la pacatele parintilor sau ale bunicilor, strabunicilor.

PS. Inca mai sper ca e posibil.

Si daca oamenii nu sunt inconjurati de dragoste adevarata si dau mereu peste cioturi, se mai pot schimba?
Dar orgoliosii oare nu sunt predispusi spre mandrie asa cum altii sunt predispusi spre pesimism, egoism si alte pacate 'morale'?
Sunt toti oamenii pe acelasi picior de plecare in 'cursa duhovniceasca' sau unii au circumstante atenuante?
Sper ca nu te-am ametit cu aceste intrebari dar chiar as vrea sa aud si parerile altora. Poate asa mi-o schimb si pe a mea si nu mai suna a eugenism (?!)

Sunt defectele de caracter mostenite sau dobandite pe parcurs? Voi ce credeti?
Prin strabunicii tai pacatul stramosesc tea atins si pe tine.Pacatele lor nu au treaba cu tine.

La urma urmei alegerile ne apartin prin liberul arbitru care nea fost dat in functie de constiinta noastra nu poti sa dai vina pe tatal sau bunicul tau pentru ca tu vrei sa fii orgolios pentru ca e trairea ta proprie si nu a lor.
Nu toti sint pe acelas punct de plecare in cursa duhovniceasca pentru ca DUMNEZEU a pus peste unii oameni pe altii care sa ii indrume dar poti sa ajungi un indrumator daca esti dispus sa faci sacrificiile pe care leau facut acesti indrumatori ai oamenilor.

Copii par la fel dar dupa ce acumuleaza informatii din lumea aceasta se schimba unul devine criminal altul aviator altul preot altul calugar problema este ca ceea ce apreciem se pare ca sintem dar se poate schimba prin iubirea altruista care nu tine cont de culoare,rasa ,religie,...... .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copilaria Mantuitorului Iisus Hristos Oanna Din Noul Testament 6 26.04.2012 11:55:37
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 17:43:32
Cum a fost copilaria voastra? Sondaj tigerAvalo9 Generalitati 6 05.09.2008 21:44:34