Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.06.2010, 10:08:04
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says
Pai poate nu apartineati...
Ma gandesc ca un om care apartine unei comunitati/vieti religioase s-ar fi sfatuit inainte cu un preot duhovnic, cu nasii, si in orice caz, fie ca ar fi fost sau nu de acord cu sfaturile preotului, macar n-ar fi avut asa un soc cultural pe ultima suta de metri.
Eu nu cred ca viata religioasa e doar sa mergem la biserica duminica, ci si sa discutam si sa ne spovedim unui preot, cu care sa avem o legatura, pe care sa il intrebam, cu care sa ne sfatuim, sa ii spunem cam ce am avea de gand etc.
Daca e sa extrapolam ceea ce Jane sugereaza in mesajul de mai sus, ar insemna ca pruncii celor care nu merg in mod regulat la biserica sa ramana nebotezati, mortii lor neingropati iar cei de vor sa se casatoreasca - necasatoriti.
Alternativa:
Acceptam "smeriti" o predica inversunata de o ora si jumatate din partea preotului cu ocazia moliftei mamicii bebelusului ce trebuie botezat; o interventie similara de 2 ore inainte de a fi bagat mortul in groapa si una apoteotica de 2 ore si jumatate inainte de cununia tinerilor...

Omul vine si ne expune ceea ce in opinia sa reprezinta o problema (atitudinea lipsita de orice duh al blandetii a preotului) iar noi incepem sa-l judecam cum ca originea problemei ar fi in realitate faptul ca n-a dat mai des pe la biserica inainte de botez... ?!

Fratilor, nimeni nu are dreptul sa ia pe cineva de chica si sa-l tarasca vrand-nevrand la "adevarata ortodoxie"!

Iertare si Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.06.2010, 11:29:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb un alt gand

Situatia pe care ati trait-o poate avea si urmatoarea cauza.

Din ceea ce s-a sugerat de alti colegi de forum, ati fi stat cam departe de Biserica pana acum (nu stim noi insa adevarul, doar voi). Necuratul este despartitor, razboinic, ii place dezbinarea. Cum ati batut la poarta Sfintei Biserici, a intrat in alerta si v-a condus spre o situatie in urma careia ideea de Biserica sa va pice greu. Sunt convinsa ca prin rugaciune veti primi ajutor bland de la Domnul pentru ca botezul pruncului sa se faptuiasca dupa legea crestineasca.

Ceea ce vreau sa subliniez este ca nu trebuie judecat nimeni in aceasta situatie. Fiecare a fost stapanit de un duh necurat la intalnirea care trebuia sa va uneasca. Din moment ce a iesit altfel, e limpede ca a lucrat "coada" aia lunga si neagra. Dar nu deznadajduiti! Bland, cu rugaciune si mare dragoste si nadejde in Domnul se va incheia totul cu pace in inimi!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.06.2010, 11:49:34
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pol_AS_1 Vezi mesajul

Cum suntem ortodocsi, am mers, cum este si firesc la Biserica Ortodoxa din Lisabona pentru a vorbi cu domnul preot Marius Viorel Pop, ca sa ii faca molifta sotiei si sa marcam data pentru botez.


Multumesc
si chiar el,preotul ,avea 2 nume...:))
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.06.2010, 12:56:05
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
si chiar el,preotul ,avea 2 nume...:))
Bravo, asta da spirit de observatie!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.06.2010, 13:00:42
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cum adica, dupa tine ea nu de suparare si agresiune emotiva impinsa de popa ala trimis special de "comitetul de partid" al patrirhiei a plins ci asa din senin ca asa a vrut ea.

..s-o traga de par zici?...telenovele?...ma suprinde cit de calm a putut sa fie omul asta si sa inghita insultele aduse sotiei si familiei lui...dupa care sa continue banuiesc sa-i frecventeze biserica
eu zic:acest om a procedat poate involuntar exact cum ar fi trebuit nereactionind violent asa cum dl.cozia il sfatuieste,prin aceasta dind dovada de rabdare crestineasca situindu-se la un nivel spiritual superior lui cozia care mereu devine agresiv cind e vorba despre preoti el se afla pe o alta baricada a revolutionarilor,ceia ce nu e bine nici de el ca "sfetnic bun"si nici de cei ce i-ar asculta sfatul.acest om a dat dovada de[ ascultare crestineasca ]nereactionind in vriun fel neplacut pt.el ai lui si preot ,cu mai multa rabdare situatia se rezolva in mod favorabil.situatia nu o cunoastem in amanunt de aceia nu putem sa il sfatuim decit sa faca ascultare,sau sa abordeze situatia din alt unghi pina ce partile vor fi lamurite pe deplin.razboiul aduce razboi si nu foloseste decit celui rau.poate aceasta familie sa ii cistige increderea preotului in vriun fel intr-o maniera pasnica sa il puie pe preot in fata unui fapt implinit sa spuna: ei sunt mai buni ca mine [daca e cazul].noi ca,si crestini ne putem gindi:daca e voia Domnului[ceia ce si e]sa apara sicanele in viata familiei acestor romini poate viata spirituala a atipit putin,poate pilpaie ca luminarea inainte sa sa stinga si Dumnezeu vrea candela lor cu ulei schimbat si fitil nou si totul primenit.al DOMNULUIsint toate cerul si pamintul deasupra capului lor este tot cerul lucrarea lui Dumnezeu si trebuie supunere fata de biserica nu mai lejer decit la noi in romania,preotul reprezinta biserica ortodoxa de care trebuie ascultat,sau cel putin negociat in mod calm si cu duhul blindetii fiind-ca noi laicii nu cunoastem pe deplin legile dupa care biserica isi desfasioara activitatea.noi doar ne dam cu presupusul sau spunem:nu e logic,logica noastra nu se potriveste cu cea Divina nici-o-data.intariti rugaciunea si cu putina rabdare DUMNEZEU va rezolva situatia intr-un mod placut lasati-va in voia lui Dumnezeu cerind-ui rezolvarea situatiei.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.06.2010, 13:42:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu pot sa judec situatia in sine.
Majoritatea oamenilor poarta doua nume si n-am auzit ca n-ar fi bine, sau permis. Stiu ca este bine ca macar unul din ele sa fie de sfant.

Ceea ce se intampla in acest caz reflecta mult si inca o data situatia BOR si a preotilor ei in diaspora.
- poate ca vroia ceva bani
- poate ca avea alte asteptari de la el
- poate ca intr-adevar era suparat pe ei ca nu erau prea practicanti.
...poate si poate.
- poate ca stia insa ca nu au unde sa mearga in alta parte si putea sa faca ce vroia cu ei.
Aceasta din urma este problema in diaspora. Nu prea sunt biserici ortodoxe, si preoti romani si cei care sunt stiu ca suntem la mana lor si nu avem de ales.
In tara este alta situatie: nu te simti bine la o biserica/la un preot, sau ti-a facut rau, te duci la alta, ca sunt destule. Si atunci si preotii stiind asta, nu fac chiar asa orice cu tine.
Dar in strainatate nu prea ai ce sa faci: ori inghiti orice, ori te lasi de ortodoxie. Poate doar daca s-ar duce la alta biserica ortodoxa de alta nationalitate (greci de ex.).
In strainatate suntem cam singuri din punctul de vedere al bisericii. Sunt greutati, etc.

Solutia cea mai buna ar fi: sa boteze copilul in tara.
Si ar trebui trasa de maneca si BOR sa se uite putin si in diaspora.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.06.2010, 16:24:12
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Talking pt. coralina

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Plin de emfaza si de judecare a aproapelui e mesajul tau, Cherub!

Si, apropos:
PROCRASTINÁ, procrastinez, vb. I. Tranz. (Liv.) A amâna în mod nejustificat începerea unei acțiuni, în special din cauza neglijenței habituale sau a lenei; a temporiza, a tărăgăna, a tergiversa.
OBSTINÁ, obstinez, vb. I. Refl. (Livr.) A se încăpățâna, a se îndârji.

Cele 2 verbe nu sunt sinonime.
poate ca sunt sinonime, dar nu exacte (ca nu toate sinonimele sunt exacte, de obicei)... si daca tot veni vba, by the way (de 'rade ciob de oala-sparta )... 'a-pro-pos', cuvant preluat din franceza, stiam ca se scrie folosind cratimele de rigoare intre cuvinte, si eventual cu accent grav pe 'a'-ul de la inceputul cuvantului (caci din cate observ din postarea ta, ai pe computerul tau optiunea de a folosi diacritice), dar inutil sa mai incep acum cu 'teoria chibritului' si la faza asta...
imi pare rau, draga mea, daca ai inteles si, respectiv, interpretat gresit, poate, mesajul meu... sau poate ca o fi avand si vreo unda de 'emfaza', cum zici tu, cine-stie... iar in ceea ce priveste judecarea aproapelui, am vrut mai mult sa atrag atentia asupra unor greseli frecvente care ar trebui evitate etc... insa nu asta am intentzionat (adica cele mentionate de tine), si nici nu mi-am propus sa jignesc/ofensez fara motiv pe nimeni de pe-aici cu acel mesaj, ci mai mult am vrut sa arat latura cam ridicola a situatiei, postand acele exemple de nume de tigani care mie personal mi s-au parut cumva amuzante (cel putin la momentul respectiv) s.a.m.d... nu mai intru acum in alte detalii sforaitor de lungi, fiindca, 'in definitiv si la urma urmei', fiecare are dreptul la o opinie si libera exprimare, si oricum nu trebuie sa imi justific parerile in fatza nimanui...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.06.2010, 16:30:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Bravo, asta da spirit de observatie!!
Serios? Mai ca te face sa crezi ca el a vrut sa fie asa..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.06.2010, 16:35:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Iartama dar ce ai spus cu sufletele ca nu are doua este un lucru ce nu are legatura cu numele cIte le dam copiilor nostri .
Mai repede inclin sa cred ca ar trebui sa ne ocupam cu educarea lor in invataturile si indrumarile MIntuitorului Hristos si a sfintei Biserici O R T O D O X E
Eu nu am facut decat sa scriu ceea ce am auzit la anumiti preoti si aceasta ideie am intalnit-o si la Pr. Cleopa.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.06.2010, 16:43:24
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
poate ca sunt sinonime, dar nu exacte (ca nu toate sinonimele sunt exacte, de obicei)... si daca tot veni vba, by the way (de 'rade ciob de oala-sparta )... 'a-pro-pos', cuvant preluat din franceza, stiam ca se scrie folosind cratimele de rigoare intre cuvinte, si eventual cu accent grav pe 'a'-ul de la inceputul cuvantului (caci din cate observ din postarea ta, ai pe computerul tau optiunea de a folosi diacritice), dar inutil sa mai incep acum cu 'teoria chibritului' si la faza asta...
imi pare rau, draga mea, daca ai inteles si, respectiv, interpretat gresit, poate, mesajul meu... sau poate ca o fi avand si vreo unda de 'emfaza', cum zici tu, cine-stie... iar in ceea ce priveste judecarea aproapelui, am vrut mai mult sa atrag atentia asupra unor greseli frecvente care ar trebui evitate etc... insa nu asta am intentzionat (adica cele mentionate de tine), si nici nu mi-am propus sa jignesc/ofensez fara motiv pe nimeni de pe-aici cu acel mesaj, ci mai mult am vrut sa arat latura cam ridicola a situatiei, postand acele exemple de nume de tigani care mie personal mi s-au parut cumva amuzante (cel putin la momentul respectiv) s.a.m.d... nu mai intru acum in alte detalii sforaitor de lungi, fiindca, 'in definitiv si la urma urmei', fiecare are dreptul la o opinie si libera exprimare, si oricum nu trebuie sa imi justific parerile in fatza nimanui...
Cele 2 cuvinte nu sunt sinonime de nici un fel, nici totale, nici partiale.
Cat despre cuvantul "apropos", eu asa il scriu, "apropo" nu-mi suna bine, iertare! Frazele scrise cu diacritice erau un copy-paste de pe www.dexonline.ro; eu nu folosesc niciodata diacriticele cand scriu ceva la computerul asta.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
preot lisabona



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica din Lisabona un DutyFree pol_AS_1 Generalitati 1 12.07.2011 20:14:32
Situatie penibila sper sa nu fie iar "subiect penibil" pol_AS_1 Generalitati 4 07.06.2010 18:12:33
Cea mai penibila ipostaza din viata voastra dorinastoica14 Generalitati 68 15.05.2010 08:52:54
Despre Biserica Ortodoxa... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 0 03.07.2009 11:19:58