Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 30.11.2009, 17:12:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, va repet, nu e vorba de nici un amagitor, cum insinueaza Florin-Ionutz nevenindu-i sa creada ca nu sunt deacord cu parintele Papacioc shi Plamadeala, dar chiar daca ash vrea, nu am cum fi, caci Talismanul e sigur Adevarat iar Visul Maicii Domnului e o proorocie data in vis sau voi negati puterea ca Maica Domnului sa primeasca darul Duhului Proorociei?

shi nu am zis ca parintele se inseheala in toate ci ca in foarte multe are sigur dreptate dar in problema asta se arata Judaist... shi ca atare nu pot sa-l aprob, cu atat mai mult cu cat sunt sigur ca nu are dreptate caci nimeni nu este infeilibil nici macar parintele Papacioc... dar am zis ca fatza de mine el este mult mai aproape de Hristos... dar in privintza asta se inshala... caci socotelile shi demonstratziile sunt greshite caci se insinueaza ca ar fi avut nevoie sa shtie de la dreptul Simion ce urmeaza sa se intample cand defapt ea shtia cu mult inainte... dar dreptul Simion a aratat ca era shi el in Duhul, cand a marturisit 'o sabie itzi va strapunge inima' era vorba de Cuvantul lui Dumnezeu shi nu numai de rastignire deci Duhul proorocitor era shi pe termen lung... iar Maica Domnului avea Duhul lui Dumnezeu care o umbrea deci cu sigurantza daca ar fi cerut lui Dumnezeu i s+ar fi aratat shi despre sf Pavel shi sf Petru... deci eu tind sa cred ca Visul Maicii Domnului este perfect Adevarat... dar nu ma pot pronuntza cu sigurantza decat despre Talisman... care chiar daca are gresheli minore, e de la Dumnezeu...

shi cum nu am zis sa ma credetzi neaparat ca doar nu am pretentzii de infailibilitate ci am zis mereu ca sunt doar un mare pacatos mirean din BOR, v-am adus argumente valide de ce cred asha sau invers shi pentru ce am contrazisisis pe un sfant parinte pe care il apreciez shi asta nu inseamna neaparat ca 'te lasi ademenit si prins tot mai mult in capcanele amagitorului' cum insinua Florin-Ionutz ca ash mintzi...

deci suntetzi liberi sa credetzi shi sa cercetatzi scripturile ca sa gasitzi unde se vorbeshte despre Hristos... despre Cuvantul lui Dumnezeu, despre Noul Ierusalim shi despe tzara stralucirilor... (nu ma refer la mine, ci 'este Unul aici mai mare ca Templul shi ca Altarul')

deci nu va indemn sa nu-l credetzi pe parintele Papacioc ci va indemn sa nu-l credetzi infailibil... ca nimeni nu e infailibil... ci cu totzii ascultam mai mult sau mai putzin de Dumnezeu... unii cazand e drept in capcana infailibilitatzii shi mandriei... dar in multe il putetzi urma linishtitzi ca doar shi eu il urmez pe cat pot... shi cum nu pre pot mare lucru... nu imi pun nadejdea in mine insushiri...

Last edited by vsovi; 30.11.2009 at 17:31:33.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Visul Maicii Domnului diana66 Intrebari utilizatori 6 06.01.2013 21:15:02
Slava maicii domnului patricia2006 Generalitati 6 05.07.2012 16:21:19
iconita Maicii Domnului loredana Intamplari adevarate 8 25.09.2010 14:03:34
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08