Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #13  
Vechi 30.05.2010, 19:12:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Fraza de mai sus nu este folosita de Hristos pentru a ne invata ca oricine din lume care citeste 2 fraza de la Hristos si face acestea este ucenic al lui Hristos.
Ci doar cei care stau in jurul Lui, si al Apostolilor.
Mai citez o data

"Că oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă."

Cred ca este destul de clar si nu necesita interpretare. Nu cine sta in jurul apostolilor, ca si cei care-i loveau cu nuiele au stat in jurul lor. Pe de alta parte adu-ti aminte de ucenicul care scotea draci in Numele lui Iisus fara sa vina dupa apostoli, iar Domnul a spus "Nu-l opriti, caci cine nu este impotriva noastra este pentru noi"


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si atunci, te mai mantuieste doar credinta, sau faptele si voia lui Dumnezeu? Pentru ca odata ziceti ca mantuieste doar credinta si apoi o intoarceti ca faptele si voia.
Faptele bune indispensabile, caci sunt dovada credintei. Numai ca nu te mantuiesc faptele bune [scrie clar ca mantuirea e "nu din fapte, ca sa nu se laude nimeni", si daca asa scrie asa ramane] ci faptele sunt o consecinta a faptului ca avem credinta mantuitoare, o dovada a faptului ca Duhul Sfant locuieste in omul mantuit si ii conduce viata spre fapte de credinta.


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pai zice Hristos cum sa gasim usor ucenicii Lui: zice Hristos la Ioan ca ucenicii Sai vor face ca Mine si mai mari fapte decat cele pe care Hristos Le-a facut.
Deci, ucenicii lui Hristos sunt cei care, la fel ca Hristos, proorocesc, fac minuni, vindeca bolnavi, cunosc inimiile oamenilor.
Chiar crezi ce ai scris mai sus? Deci ii dai afara din rai pe toti ortodocsii care nu fac minuni?
Eu am curaj sa-mi asum acest verset si e unul din preferatele mele. Tu ai?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este Isus fiul lui Dumnezeu? wassabi Generalitati 177 25.12.2013 23:05:33
Roaga pe Dumnezeu sa fie profesorul tau, sa te invete unde este adevarul spre_rasarit Generalitati 0 25.10.2011 15:49:22
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 13:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 14:03:42