Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1781  
Vechi 14.08.2011, 14:02:56
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cam cate femei sunt in puscarie fata de numarul de barbati? Asa un procent estimativ. Si cate din ele sunt inchise pentru crima?

Cat despre lesbiene, exista cum sa nu, insa Sodoma si Gomora a fost arsa pentru rautatile facute in special de barbati care nu numai ca erau homosexuali, dar erau de o agresivitate iesita din comun violand si ucigand tot ce le statea in cale.

Si asa, de curiozitate, cand Domnul a venit pe pamant, pe cate femei a certat? Cu cate s-a contrazis? Cate din ele l-au scuipat si l-au batut? Cine L-a judecat pe nedrept si cine L-au rastignit? O singura femeie apare figura negativa in Evanghelie, Irodiada. Iar in parabolele facute cu femei, ca sunt si dintr-astea, femeile sunt intotdeauna figura pozitiva. In timp ce cele mai multe parabole sunt facute cu barbati iar figurile negative din parabole sunt intotdeauna barbati. Deci se vede bine ca acolo era problema, mai ales barbatii trebuiau ridicati, a zis clar Domnul ca nu pentru sanatosi a venit ci pentru bolnavi. Iar din cate imi dau seama, boala cea mai raspandita a acestor bolnavi este tocmai orgoliul, iar faptul ca nu pot accepta in ruptul capului ca in Hristos nu mai exista nici barbat si nici femeie, este simptomul cel mai pregnant.
tu nu ai inteles nimic , din ce s-a discutat pina aici .. FACI NISTE CONFUZII GRAve SI APOI MAI SI SUSTII TIMPENIA CA CELALALT e orgolios ....morrrr de rassssss
multa iubire
ps capul lui ioan botezatorul PRIN CE ISPITIRE A fost taiat ? .... cine a fost capul rautatilor SI DE CE ? asadar nu mai imi povesti de femei ŽŽ deosebite ŽŽ in evanghelie ca poate o sa iti dau citate din solomon .... sau si ala nu stia ce spune .... si culmea e ca mai e si in Sfinta SCRIPTURA .... dar desigur ca si ala nu stie ce vorbeste .....sectaro cita prostie ( lipsa de invatatura )
multa iubire

Last edited by the_Listener; 14.08.2011 at 14:05:50.
  #1782  
Vechi 14.08.2011, 14:54:43
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

La fel zic si eu ca Sfanta Fecioara este unica, numai o femeie trebuia sa nasca Fecioara pe Iisus nu mai multe. Ca atare celelalte pot fi preot :))

Irodiada care a cerut taierea capului Sf. Ioan Botezatorul am spus si eu ca a fost exemplu negativ. Insa este una singura in toata Evanghelia, sau hai doua daca o socotim si pe fica-sa, insa barbati exemple negative sunt gramada, incepand cu cei care L-au parasit pe Domnul cand au auzit ca trebuiau sa manance Trupul Lui si sa bea Sangele Sau, apoi preotii si fariseii care il pizmuiau, apoi cel care l-a vandut pe bani, cei care L-au judecat, cei care l-au scuipat si L-au batut, cei care L-au rastignit, chiar si talharul de la stanga, cei care i-au impuns coasta, si apoi toti cei din parabole, tot exemple negative. Scorul este cam mare, nu crezi?

Apoi tu vii cu faza de la Geneza unde din cauza pacatului, Dumnezeu a zis Evei ca o sa fie stapanita de barbat. Sesizezi viitorul folosit in aceste cuvinte? Asta arata ca inainte de pacat, nici poveste sa fi fost creat barbatul cu astfel de puteri ci aceasta stapanire era o consecinta a pacatului, deci ceva rau cu care se platea un pacat. De atunci insa si pana acum, a venit Domnul si a spalat cu sangele Lui pacatul iar dragii de voi ati spus ca si urmarile pacatului stramosesc au fost spalate prin Botez, deci acel "o sa" a fost anulat, astfel ca prin Hristos se restabileste Creatia si astfel nu mai exista nici barbat si nici femeie. Bine-nteles cu exceptia scopurilor pur procreative care au existat inainte de pacat si prin care trebuiau doar sa se inmulteasca si sa stapaneasca acest pamant.
  #1783  
Vechi 14.08.2011, 15:09:55
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Stii ce este cel mai hilar in toata povestea cu Adam si Eva raportat la zilele noastre? Ca tu te dai de ceasul mortii sa ma convingi pe mine ca eu as fi stapanita de vreun barbat pentru ca asa scrie intr-o carte in timp ce eu in viata mea de toate zilele sunt complet libera si independenta, am plecat de la 18 ani de acasa fara sa fiu in tutela nici unui barbat si de atunci mi-am condus singura viata si am o meserie cu care ma intretin fara sa depind de nici o autoritate masculina. Iar tu vii sa-mi demonstrezi ca femeia ar fi stapanita de barbat. Care barbat? :))) Eu nu il vad nicaieri chiar daca asa ai citit tu intr-o carte

Last edited by Adriana3; 14.08.2011 at 15:12:51.
  #1784  
Vechi 14.08.2011, 15:50:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Asta explică multe!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #1785  
Vechi 14.08.2011, 15:56:48
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Intr-adevar explica multe :)) Si deasemenea infirma multe prejudecati
  #1786  
Vechi 14.08.2011, 16:09:28
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Am vazut ieri un reportaj cu germanii din perioada Imperiului Roman, poporul care a facut fata acestui Imperiu invingandu-l. Spre mirarea mea, cele care conduceau din umbra erau femeile preot care primeu profetii despre cand trebuiau sa atace germanii. Si s-a intamplat si sa nu isi asculte preotesele, in acele batalii erau batuti mar, spulberati de romani. Spre deosebire de celelalte religii, ei nu construiau temple divinitatii spunand ca era o entitate prea nobila pentru a o inchide intre 4 pereti. Acum este o tara crestina, cine stie cand s-a pierdut trecutul lor cu preotese. Poate o sa aflu in episodul urmator :)
  #1787  
Vechi 15.08.2011, 11:23:27
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Stii ce este cel mai hilar in toata povestea cu Adam si Eva raportat la zilele noastre? Ca tu te dai de ceasul mortii sa ma convingi pe mine ca eu as fi stapanita de vreun barbat pentru ca asa scrie intr-o carte in timp ce eu in viata mea de toate zilele sunt complet libera si independenta, am plecat de la 18 ani de acasa fara sa fiu in tutela nici unui barbat si de atunci mi-am condus singura viata si am o meserie cu care ma intretin fara sa depind de nici o autoritate masculina. Iar tu vii sa-mi demonstrezi ca femeia ar fi stapanita de barbat. Care barbat? :))) Eu nu il vad nicaieri chiar daca asa ai citit tu intr-o carte
intr/o carte ?
sectaro
desigur ca la tine acea carte nici nu exista ... asadar dupa cum spuneam cind tu o sa devi preoteasa in ortodoxie , eu devin satanist ....
femei din astea ca tine am mai vazut o gramada .... tu esti mic copil pe linga ele .... si ca sa iti dau un exemplu .... exista femei de afaceri care sunt tot timpul pe drumuri , cu bani girla si de sarbatori sunt singure si triste .... lipsa de barbat si altele .... asadar daca nu esti lesbiana , sau vreo feminista de doi lei , poate incepi sa pricepi acele versete din acea carte .... este in natura femeii sa fie protejata , iubita etc adica stapinita de barbat ... dar nu te chinui sa pricepi ca nu e de tine
multa iubire
  #1788  
Vechi 15.08.2011, 11:25:17
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Stii ce este cel mai hilar in toata povestea cu Adam si Eva raportat la zilele noastre?
da stiu , tu nu o pricepi ...
asta iti spuneam cu mult timp in urma dar acum o dovedesti singura
multa iubire
  #1789  
Vechi 15.08.2011, 11:30:16
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Apoi tu vii cu faza de la Geneza unde din cauza pacatului, Dumnezeu a zis Evei ca o sa fie stapanita de barbat. Sesizezi viitorul folosit in aceste cuvinte? Asta arata ca inainte de pacat, nici poveste sa fi fost creat barbatul cu astfel de puteri ci aceasta stapanire era o consecinta a pacatului, deci ceva rau cu care se platea un pacat. De atunci insa si pana acum, a venit Domnul si a spalat cu sangele Lui pacatul iar dragii de voi ati spus ca si urmarile pacatului stramosesc au fost spalate prin Botez, deci acel "o sa" a fost anulat, astfel ca prin Hristos se restabileste Creatia si astfel nu mai exista nici barbat si nici femeie. Bine-nteles cu exceptia scopurilor pur procreative care au existat inainte de pacat si prin care trebuiau doar sa se inmulteasca si sa stapaneasca acest pamant.
eu nu stiam ca esti o sfinta si ca paradisul a venit deja ..... asadar pina acolo mai e cale lunga ....
adica Dumnezeu ne stapineste sa nu ne facem de cap si in capul tau el e rau ? ti/am zis eu ca esti sectara , dar acum incet incet imi dau seama ca inclini spre satanism .... mai astept un pic sa imi spui ca ingerul de lumina . diavolul a fost alungat pe nedept si am incheiat concluzia
la cite timpenii scoti pe gura ar trebui sa fie lumea plina de porumbei
multa iubire

Last edited by the_Listener; 15.08.2011 at 11:32:52.
  #1790  
Vechi 15.08.2011, 12:55:00
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Sa inteleg ca femeile in manastiri au noroc ca vine din cand in cand cate un preot la ele ca sa le iubeasca si stapaneasca ca altfel ar fi triste si deprimate saracele?
Se pare ca tu nu ai inteles ca cei care au Imparatia in inima lor nu mai au nevoie de nimic din lumea asta ca sa fie fericite, nici barbati si nici bani garla. Daca nu ai ajuns inca sa traiesti Imparatia, nici nu-i de mirare ca ai in cap povesti gen Adam si Eva

Si asa, pentru cunostinta ta, a iubi o femeie inseamna sa o vezi deosebita ori tu le vezi pe femei intr-un mod atat de urat incat esti unul din candidatii cei mai slabi in a putea stapani o femeie prin iubire. La tine iubirea exista doar ca si cuvant nu ca si sentiment la ce urat vorbesti despre oameni, femei etc.

Si tot pentru cunostinta ta, femeile traiesc in medie cu vreo 7 ani mai mult decat barbatii, si in general sunt mai tinere ca ei la casatorie, deci barbatul moare cel mai adesea primul iar femeia mai traieste apoi mult si bine fara el. Natura e facuta bine pentru ca barbatul traieste rau daca-i singur nu invers, de aceea femeia a fost creata sa-i tina companie nu invers. Ca atare, rata cea mai mare a sinuciderilor la adulti este la barbatii care sunt inca singuri in jurul varstei de 40 ani.
Si tot pentru cultura ta, dupa divorturi, cei care nu rezista singuri sunt din nou mai mult barbatii.
Tu vorbesti din ceea ce ai inteles tu de prin carti, eu ma uit in jurul meu si vad ca ceea ce zici tu nu-i adevarat.

Si stii ce este cel mai hilar la tine? Tu, un barbat, incerci sa ma convingi pe mine de ceea ce simte o femeie. Cam asta-i problema la barbatii ca tine, cred ei ca stiu mai bine decat o femeie ceea ce simte o femeie :)))

Last edited by Adriana3; 15.08.2011 at 13:20:36.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38