Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2761  
Vechi 30.08.2011, 23:52:40
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
Apostolii care au scris intreg Noul Testament, abia au inteles... Am inteles..
Pai asta le-a spus Iisus: ca nu intelegeau totul dar ca le va trimite pe Duhul Sfant, Mangaietorul ca sa ii invete toate. Si L-a trimis la Cincizecime, deci dupa evenimentele din Evanghelii.
  #2762  
Vechi 31.08.2011, 00:08:36
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Ce parere aveti, Cina cea de Taina a fost Cina pascala sau nu? Daca da, Cina pascala cand se lua? In seara/noaptea dinaintea perioadei pascale sau cu doua zile inainte?
  #2763  
Vechi 31.08.2011, 09:10:26
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
Se refera la

Acelasi lucru, se refera la
Asteptam explicatiile dvs. pe subiect. Versetele din Ioan 6:62, Ioan 16:28 si altele, vorbesc despre faptul ca Domnul Iisus Hristos a parasit slava cereasca, unde era impreuna cu Tatal. La acest aspect asteptam sa faceti referire.


Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
.Insa aici deja o dam in teologie, Unire Ipostatica, ceea ce cred ca te depaseste si va depaseste.
Deja o dati in teozofie (filozofie despre Dumnezeu). Si, acest gen de intelegere nu ne intereseaza. Convingerile noastre (atat cat putem intelege) se bazeaza numai pe Cuvantul lui Dumnezeu. Dvs. aveti la baza si multa filozofie pagana (mai ales cea a lui Platon). De aici si tendinta de a nascoci despre Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
Nu pot sa spun ca nu inteleg ca atunci as fi mincinos ca voi.Eu am deslusit aproape intreaga Scriptura.
Bravo luminatia voastra. Sunteti mai tare decat Sfantul Apostol Pavel, care declara: "acum cunosc doar in parte, dar atunci voi cunoaste deplin" (1 Corinteni 13:12).

P.S. Pentru putin divertisment, facem o proba? Alegeti dvs. orice pagina din Scriptura si eu va pun (din acea pagina) cel putin 3 intrebari la care nu stiti raspunde. Zic si eu. Poate ma insel.


Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
Ca Iisus a fost Dumnezeul atot-puternic sau un dumnezeu, o entitate puternica trimisa de Dumnezeu?
Era vorba despre faptul ca Domnul Iisus Hristos este Cuvantul si este Dumnezeu.

Dar, ca sa raspund si la ceea ce intrebati acum: Domnul Iisus nu este un Dumnezeu ci este Dumnezeu. Ma confundati cu martorii lui Iehova, daca-mi puneti astfel de intrebari.



Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
Cred ca voua va place sa ciuntiti citatele... Citatul din aceasi Epistola a urmatorului capitol spune ca li s-a propovaduit si mortilor ca sa aiba ocazia sa fie judecati precum sunt cei vii (1Petru 4:5-6).
Celor care au murit, li s-a propovaduit Evanghelia cat timp erau in viata. Este absurd sa lasi sa treaca o viata de om si sa-i vorbesti mortului (poate se intampla pe la dvs.). Domnul Iisus Hristos nu face spiritism. Nu vorbeste cu mortii. Ar fi un pacat de moarte, pedepsit de Dumnezeu (vedeti cazul lui Saul - nu va spun unde se gaseste ca dvs. sunteti doctor in Scriptura).

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
Iisus a propovaduit evanghelia si in locuinta mortilor, tuturor oamenilor dintru inceput, adica din 'zilele lui Noe'.Generatia lui Noe nu e departe de Generatia lui Adam si zilele lui Noe sunt zilele de la inceputul omenirii.
Daca, totusi, Dumnezeu vrea sa le vorbeasca mortilor, ii invie apoi le vorbeste. Este foarte simplu pentru Dumnezeu sa faca acest lucru: "Domnul omoara si invie, El pogoara in locuinta mortilor si El scoate de acolo". (1 regi 2:6). Repet: Dumnezeu nu se ocupa cu spiritismul. Nu vorbeste cu mortii.


Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
Atunci ce-ati facut(ce faci) cu versetele astea :

Cum le explicati?
Versetele acelea au mai fost explicate, in repetate randuri, pe alte capitole (unele inchise altele sterse cu totul). Le gasiti, spre exemplu, explicate aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4290 (unde vasinec sunt eu - daca doriti explicatii chiar de la mine).

Versetele postate de dvs. nu va ajuta deloc in sustinerea teoriei nemuririi mortului (probabil asta voiati sa demonstrati). Daca doriti, deschideti (redeschideti) un topic pe tema aceasta si le vom explica (reexplica).

Pana atunci, va ofer cateva versete clare despre starea omului in moarte:
"Caci cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor"(Psalmul 6:5)
"Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii"(Psalmul 115:17)
"Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc in crediciosia Ta."(Isaia 38:18)
"Cei vii, in adevar, macar stiu ca vor muri,; dar cei morti nu stiu nimic"(Eclesiastul 9:5)
"Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci in locuinta mortilor in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!"(Eclesiastul 9:10).

Nu va cer sa explicati aceste versete, pentru ca nu este nimic de explicat la ele. Sunt destul de limpezi in inteles.
  #2764  
Vechi 31.08.2011, 09:37:28
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zzzzzz Vezi mesajul
9. Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o.
10. Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ? Apocalipsa 6
Interesant ca in cap. 11 din Apocalipsa Dumnezeu ii inviaza pe cei doi martori cu duh de viata. Nu spune ca Le-ar fi dat trupurilor inapoi sufletele.

"11. Și după cele trei zile și jumătate, duh de viață de la Dumnezeu a intrat în ei și s-au ridicat pe picioarele lor și frică mare a căzut peste cei ce se uitau la ei. "
  #2765  
Vechi 31.08.2011, 10:07:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Domnule Stefan,
Daca doriti sa va mai raspund de acum inainte, va propun sa facem o intelegere. Deschideti va rog un fisier word in care sa treceti cu copy paste ceea ce va raspund iar inainte sa ma intrebati ceva, verificati mai inainte daca nu v-am raspuns deja ca sincer, nu mai am nici un chef sa va repet de n ori aceleasi lucruri spuse si raspuse. Luati postarile din urma, copiati-le toate la un loc asa cum v-am zis si apoi reveniti cu intrebarile. Pentru ca la aceasta am raspuns deja chiar de mai multe ori.
Draga mea, uite ce spune Biblia in legatura cu femei preoti (prezbiteri):

""Lui Tit, adevăratul fiu după credința cea de obște: Har, milă și pace, de la Dumnezeu-Tatăl și de la Domnul Iisus Hristos, Mântuitorul nostru.
Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc și să așezi preoți prin cetăți, precum ți-am rânduit:
De este cineva fără de prihană, BARBAT al unei femei, având fii credincioși, nu sub învinuire de desfrânare sau neascultători.
Căci se cuvine ca episcopul să fie fără de prihană, ca un iconom al lui Dumnezeu, neîngâmfat, nu grabnic la mânie, nu dat la băutură, pașnic, nepoftitor de câștig""
(Tit 1: 4-7)

"" Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, BARBAT al unei singure femei, veghetor, înțelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să învețe pe alții""
(1 Timotei 3:2)
Draga mea, vorbeste aici de femei? NU! Ce concluzie putem trage de aici? Preotia in Noul Testament era exclusiva barbatilor. Doar nu o sa zici ca aceste epistole ale lui Pavel nu sunt inspirate de Duhul Sfant pentru ca asta ar fi o erezie. Doamne ajuta!
  #2766  
Vechi 31.08.2011, 10:35:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si ce legatura avea slujirea la mese despre care era vorba, cu vaduvele din strainatate?? Iar daca doar Apostolii slujeau la mese ca si bucatari/ospatari, cum de se puteau plange unii? Iar daca cei 7 diaconi plini de Duh si intelepciune au fost alesi sa faca pe bucatarii/ospatari in locul apostolilor, cum a rezolvat asta problema ajutoarelor pentru vaduvele din strainatate? Sincer, nu vad deloc ce legatura putea avea servitul mancarii la o masa cu vaduvele din strainatate.
Chiar in Bibliile neoprotestante gasesti si raspunsul, acestea au scrise mai multe detalii. NU stiu de ce vrei sa discutam zile intregi un singur pasaj foarte clar de altfel, doar daca vrei sa iasa doar cum gandesti tu.
In Biblia neoprotestanta scrie: "1. În zilele acelea, când s-a înmulțit numărul ucenicilor, Evreii care vorbeau grecește, cârteau împotriva Evreilor, pentru că văduvele lor erau trecute cu vederea la împărțeala ajutoarelor de toate zilele.

2. Cei doisprezece au adunat mulțimea ucenicilor, și au zis: „Nu este potrivit pentru noi să lăsăm Cuvântul lui Dumnezeu ca să slujim la mese.

3. De aceea, fraților, alegeți dintre voi șapte bărbați, vorbiți de bine, plini de Duhul Sfânt și înțelepciune, pe care îi vom pune la slujba aceasta.

4. Iar noi vom stărui necurmat în rugăciune și în propovăduirea Cuvântului.”"

La cuvantul "servim" se da cuvantul in greceste la note: diakoneo.
Nu e vorba de servire la mese, ca nu doar vaduvele elenistilor evrei trebuiau servite. E vorba de treburile obisnuite, de administrare, etc. Apostolii spun ca nu e cazul sa se ocupe de toate, treburile de organizare sa le faca acestia. SE da in aceasta Biblie si o referinta la Exodul cap. 18 unde scrie ca socrul lui Moise ii spune acestuia sa nu se ocupe si cu judecatile, ca se va epuiza, sa numeasca din popor oameni care sa judece ei.

Aici e vorba de treburile obisnuite din comunitate, Biserica. In cazul de fata era vorba de vaduvele iudeilor elenisti, ca la ele nu ajungeau ajutoarele. Iar diaconii (servitorii) numiti se ocupau de aceasta organizare. Mai mult nu am cum sa-ti explic.
  #2767  
Vechi 31.08.2011, 10:37:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
"" Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, BARBAT al unei singure femei, veghetor, înțelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să învețe pe alții""
(1 Timotei 3:2)
Draga mea, vorbeste aici de femei? NU! Ce concluzie putem trage de aici? Preotia in Noul Testament era exclusiva barbatilor. Doar nu o sa zici ca aceste epistole ale lui Pavel nu sunt inspirate de Duhul Sfant pentru ca asta ar fi o erezie. Doamne ajuta!
Cred ca i-ai naruit visele de preotie Adrianei, chiar daca in loc de preoti folosim prezbiteri. Deci prezbiteri erau doar barbati, s-a terminat povestea de peste o suta de pagini de pe acest topic.
  #2768  
Vechi 31.08.2011, 10:42:30
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca i-ai naruit visele de preotie Adrianei, chiar daca in loc de preoti folosim prezbiteri. Deci prezbiteri erau doar barbati, s-a terminat povestea de peste o suta de pagini de pe acest topic.
Putine idei/impulsuri sunt la fel de gretos de eretice precum fantezia unei femei de a se face preot. Doar "casatoria" poponarilor e pe-acolo...
  #2769  
Vechi 31.08.2011, 10:56:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ce parere aveti, Cina cea de Taina a fost Cina pascala sau nu? Daca da, Cina pascala cand se lua? In seara/noaptea dinaintea perioadei pascale sau cu doua zile inainte?
Catolicii spun ca a avut loc de Pastile iudaic, dar adevarul nu e acesta.
Cina cea de Taina nu s-a praznuit odata cu Pastile iudiaice ci cu 24 de ore mai inainte, adica in seara zilei de Joi, 13 Nisan, cum precizeaza Evanghelia a patra (Ioan XIII, 1). Sfanta Euharistie nu s-a instituit cu azima, ci cu paine dospita (artos) cum arata Evanghelistii sinoptici (Matei XXVI, 26; Marcu XVI, 22 si Luca XXII, 19). Cina cea de Taina nu a fost un paste iudaic, ci un Paste cu totul nou si deosebit, care desfiinteaza pe cel iudaic si-l inlocuieste cu Sfanta Euharistie, jertfa si taina in acelasi timp.

Intr-adevar, toti Evangheiistii sunt de acord in a ne informa ca Rastignirea Mantuitorului s-a facut vineri dupa amiaza si mai inainte de sosirea pastilor iudaice, care aveau sa inceapa numai dupa apusul soarelui. Ei arata ca Domnul n-a fost rastignit chiar in ziua de Pasti, caci Simon Cirineanul este descris ca venind de la camp, cu o povara in spate, soldatii sunt aratati purtand arme, iar magazinele sunt deschise, putandu-se face in graba cumpararea giulgiului si aromatelor necesare inmormantarii Domnului.
Dupa legea mozaica, nici ziua de 13 Nisan, nici ziua de 14 Nisan nu erau zile de azime. Zilele de azime se incepeau abia dupa apusul soarelui sau dupa trecerea zilei de 14 Nissan, cand calendarul iudaic insemna inceputul zilei de 15 Nissan si cand se injunghia cu solemnitate deosebita, la Templul cel mare din Ierusalim, mielul pascal destinat preotilor si arhiereilor.

Tot articolul aici: http://www.crestinortodox.ro/diverse...ina-69422.html
  #2770  
Vechi 31.08.2011, 11:24:52
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Putine idei/impulsuri sunt la fel de gretos de eretice precum fantezia unei femei de a se face preot. Doar "casatoria" poponarilor este asemanatoare pe-acolo... Oricum fanteziile feminine, adica ale "femeii moderne adica fara Dumnezeu" sunt fie planuri materialiste, fie pofte trupesti...scz de off-topic. La duhovnic sa-si ia canonul, apoi la cratita, si in viteza!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38