Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.01.2018, 19:58:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu am spus că Dragoș îmi dă dreptate, ci că a înțeles intervenția mea în dialogul cu Penti, adică ceea ce am citat. https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1045
Acolo sunt niste afirmatii ortodoxe, nu e nimic de inteles sau de contestat. Problema consta in celelalte afirmatii, care sunt neortodoxe, din invatatura penticostala.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Este surprinzator sa vedem ca Sfantul Pavel da mai degraba intaietate rugaciunii mintii, lucrare in care initiativa si stradania ii apartin omului, decat rugaciunii duhului, care este pur si simplu un dar al Duhului Sfant.
E fals, vorbirea in limbi nu e rugaciune a duhului, asa cum spune invatatura penticostala. Am dat toate explicatiile necesare, nu mai sunt fara minte sa-mi pierd timpul cu tine, tu oricum nu o sa intelegi decat ce vrei tu (adica nimic).
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ai scos ideea din context ca un adevărat neoprotestant. Iată contextul:"Stim ca darul vorbirii in limbi (glossolalia) a fost incredintat Bisericii primare cu un scop precis. Intrucat Vechiul Israel se deprinsese a se ruga si a se inchina lui Dumnezeu intr-un chip mai degraba exterior, Duhul Sfant S-a pogorat in ziua Cincizecimii ca sa-i invete pe oameni sa se roage in duh, adica inlauntrul „omului celui tainic al inimii" (1 Petru 3,4)".
Nu are nicio legatura cu invatatura ortodoxa ce spune parintele, ci cu invatatura penticostala si protestanta. In invatatura ortoodxa Duhul Sfant S-a pogorat din cu totul alt motiv decat cel mentionat de autor. Iar cei dinainte se rugau cum trebuie, ca doar de aceea sunt mari sfinti si profeti si in Vechiul Testament. La fel cum cei ce n-au vorbit in limbi se pot ruga cum trebuie. E o noua afirmare a invataturii penticostale, vorbirea in limbi este rugaciune cu duhul. E halucinant ce interpretari da autorul.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Faptul ca acest dar a reaparut in Occident in vremurile noastre, cand calea inimii a fost uitata sau nu este cunoscuta, nu poate fi inteles decat in felul urmator: este limpede ca Duhul lui Dumnezeu tanjeste sa-i aduca pe oameni inapoi acasa, in Biserica, si sa-i invete acest chip nobil de inchinaciune care de atatea veacuri a fost practicat de crestini, pentru ca inimile lor sa fie din nou cultivate prin chemarea Numelui Domnului nostru Iisus Hristos.
E incredibil ce poate sa spuna, pana si neoprotestantii spun ce sunt acele manifestari, doar parintele crede ca e harisma de la Dumnezeu. Eu stiam ca exista credinciosii cu conceptii ecumeniste, dar aici e deja prea de tot. NU stiu daca vom gasi vreun preot la noi sa creada asa ceva, nici macar unul.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10