Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2010, 21:56:05
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit cele 10 porunci

Doamne ajuta! Stiu ca la varsta mea nu sunt bine-venita pe forum ortodox,dar alte forumuri nu mi se par potrivite pt ceea ce vreau sa intreb.
Am discutat azi la scoala,respectiv la religie despre cele 10 porunci.D-lul profesor a zis ca unii oameni sunt de parere ca poruncile sunt cat se poate de potrivite si pt prezent,altii sunt de parere ca sunt invechite si nu prea am inteles mare lucru.Bun,ceea ce vreau eu sa va intreb este:voi ce parere aveti?Cum se portivesc poruncile cu ziua de azi in comparatie cu trecutul?Adica in legatura cu prounca 1,inainte existau oameni care credeau si in alti zei dar in ziua de azi mai este la fel(sau aici pot intra si sectele,adica existenta sectelelor incalca prima porunca?)?etc cam asa m-ar interesa pt fiecare porunca un fel de comparatie despre incalcarile ei in trecut si in prezent(pt ca la ora ne-a prezentat foarte sumar si in plus vreau mai multe pareri)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2010, 22:26:29
Patmos's Avatar
Patmos Patmos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Invatatura crestin ortodoxa

Doamne ajuta!Citeste cele scrise:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...nci-80579.html
__________________
,,Iar Iisus zicea: Părinte, iartă-le lor, că nu știu ce fac. Și împărțind hainele Lui, au aruncat sorți."(Sfânta Evanghelie după Luca)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2010, 22:45:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parerea mea:
Dumnezeu care ne-a creat pe noi trupuri insufletite stie ce ne vatama sufletul nostru si de aceea ne-a dat cele zece porunci ca sa stim de ce sa ne ferim sa nu ne vatame sufletul.
Tot timpul aceste porunci sunt actuale.
Ce treaba am eu cu cei din alte vremuri care cine stie in ce credeau?
Nu eu voi judeca pe aceia ci Dumnezeu Iisus Hristos.
Sau ce treaba am eu cu cei din secte cum pazesc aceia poruncile lui Dumnezeu eu ar trebui sa vad cum pazesc eu poruncile lui Dumnezeu (ca nu prea le pazesc calumea) ca nu eu voi judeca pe cei din secte ci Dumnezeu Iisus Hristos.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2010, 13:29:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Luminita, in primul rand, ar fi bine sa nu iti mai creezi complexe in legatura cu varsta. Cum adica nu ai varsta pentru a activa intr-un forum crestin-ortodox?! Scrie undeva ca exista o limita de varsta pentru folosirea internetului, a forumului si, mai ales, pentru practicarea credintei ortodoxe?! Dimpotriva, crestin ortodocsi sunt si bebelusii proaspat botezati, si mosnegutii si babutele cu dintii de lana, asa incat eu una consider ca tu te situezi in acest interval .
On topic... eu cred asa: ca aceste porunci sunt universal valabile, cu precadere inj ziua de azi. Stii de ce? E adevarat ca, stricto sensu, nu prea mai sunt religii politeiste si prea putini se mai inchina la vaci, maimute si mai stiu eu la ce, treaba lor, ca nu Il cunosc pe Dumnezeul nostru. Insa unii dintre cei care Il cunoatem pe El avem alti dumnezei: il avem pe ZEUL BAN, caruia ne inchinam si pe care il visam zi si noapte, pentru care muncim atatea ore din zi, pentru care am face orice, pentru care ne-am vinde cintea, onoarea si chiar pe Dumnezeul nostru. Apoi, unii il mai avem si pe zeul SOT, pe zeul COPILUL MAMII sau pe zeita FAMILIE ori chiar si pe zeul SEF, pe care ii iubim, onoram, cinstim mai mult decat pe Dumnezeul nostru. Am fi in stare sa ne dam si viata pentru acesti zei, chiar si cu pretul de a-L vinde pe Dumnezeul nostru. Sa stii, Luminita, ca omul e idolatru. Chiar daca nu se inchina la animale si la statui, gaseste el la cine sa se inchine, numai la Dumnezeu deloc sau prea putin. Si foarte putini ne dam seama ca tocmai de la prima porunca ne abatem cel mai tare. Pentru ca ascultam de oricine si de orice, facem ce vrea ala si ala, numai de Dumnezeu nu ascultam deloc sau mai putin.

Numele Domnului il luam in desert injurand, chemandu-L la toate fleacurile si neascultandu-l. Duminica ne aducem aminte de orice altceva, numai de Invierea Domnului nu, pe parinti nu ii cinstim...

In ceea ce proveste ucisul si furatul... eu zic ca nu trebuie luate doar in stricto sensu, cum zic unii: "nu am omorat, nu am furat, nu am dat in cap, ce pacate sa am?" Poti sa ucizi si cu vorba si cu gandul... iar furat nu inseamna doar delapidare de milioane de euro sau furtul unei gaini... mai inseamna, cred eu, si ruperea unei flori din parc si statul la serviciu pana la 3, nu pana la 4, pe motiv ca am muncit destul sau semnat in caiet cum ca ai ajuns de la 8, cand e ora 9. Pentru desfranare stim ca este suficient un gand... si ca desfranare nu inseamna numai sex, ci tot ce este in exces, adica mancare, bautura, somn si altele in EXCES. Iar de ultimele doua porunci, privind marturia mincinoasa si pofta de a avea ce are semenul nu mai zic nimeni, pentru ca este de la sine inteles.

Primele patru reglementeaza relatia noastra cu Dumnezeu, iar ultimele sase, pe cea cu aproapele....

Si iata cum gresesc oamenii impotriva celor 10 porunci, scurt si la obiect:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...nci-82109.html

Sper doar sa iti fie de folos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2010, 17:24:13
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Nu vreau sa deturnez topicul dar chiar vroiam sa intreb si eu ceva legat de acest subiect. Unca din porunci suna cam asa:

Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!

Intrebarea mea este, cand a creat D-zeu alti zei? Nu-mi amintesc de un asemenea episod.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2010, 17:33:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu vreau sa deturnez topicul dar chiar vroiam sa intreb si eu ceva legat de acest subiect. Unca din porunci suna cam asa:

Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!

Intrebarea mea este, cand a creat D-zeu alti zei? Nu-mi amintesc de un asemenea episod.
Era perioada cand oamenii isi faceau zei,de exemplu un vitel de aur si se inchinau lui sau se inchinau unor zei pagani,precum Bhaal.In cadrul ritualurilor aveau loc inclusiv sacrificii de copii.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2010, 19:05:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu vreau sa deturnez topicul dar chiar vroiam sa intreb si eu ceva legat de acest subiect. Unca din porunci suna cam asa:

Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!

Intrebarea mea este, cand a creat D-zeu alti zei? Nu-mi amintesc de un asemenea episod.
Omul si-a creat alti zei, precum vitelul de aur pe care l-a amintit Heaven sau precum zeul BAN pe care l-am amintit eu in postarea trecuta. Acum nu tot ce este creat e musai sa fie creat de Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.10.2010, 23:02:52
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit cele 10 porunci reprezinta singurul text din Scriptura scris de Dumnezeu cu mana sa

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Am discutat azi la scoala,respectiv la religie despre cele 10 porunci.D-lul profesor a zis ca unii oameni sunt de parere ca poruncile sunt cat se poate de potrivite si pt prezent,altii sunt de parere ca sunt invechite si nu prea am inteles mare lucru.
Cele 10 porunci Dumnezeu le-a scris pe piatra El insusi cu degetul sau. De ce le-a scris pe piatra? ca sa nu se stearga cumva, sa ramana pt totdeauna. Tine cont ca ele reprezinta singurul text din intreaga Scriptura scris de Dumnezeu cu mana sa. Poruncile au fost date noua ca sa traim ca persoane morale si nu imorale. Gandeste-te ca daca incalci ultimele 6 porunci chiar si legea te condamna, nu poti minti, nu poti fura...etc. Chiar Iisus Hristos a zis: "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." Gandeste-te.
Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Adica in legatura cu prounca 1,inainte existau oameni care credeau si in alti zei dar in ziua de azi mai este la fel(sau aici pot intra si sectele,adica existenta sectelelor incalca prima porunca?)?
a nu avea alt Dumnezeu inseamna sa fii constient ca tot ce ai vine de la EL, Dumnezeul creator, si lui sa-i multumesti, sa nu crezi ca ai avut NOROC. Sa asculti de poruncile sale , nu sa apleci urechea la ce-ti spun altii ca vrea Dumnezeu de la tine ca in acest caz "altii" reprezinta zei pt tine. Daca de ex., vrei sa devii avocat dar nu te intereseaza ca vei minti pentru a-ti mentine serviciul, in acest caz "serviciul" este pt tine un alt dumnezeu pt ca l-ai pus mai presus de ceea ce doreste Dumnezeul adevarat de la tine. Daca tie iti spune constiinta ca nu e bine sa-i minti pe parinti dar tu ii minti pt ca vrei sa obtii cu orice pret ceva, in acest caz acel "ceva" pt care ai mintit i-a locul lui Dumnezeu in viata ta. Sper sa m-am fi exprimat clar si pe intelesul tau.

Referitor la secte, ca sa poti sa-ti dai seama daca incalca prima porunca sau nu, tre sa cunosti crezul lor. Cel mai bine e sa cunosti mai intai Crezul ortodox, sa-l meditezi, nu doar sa-l reciti. Asa vei intelege ce crezi tu insuti si vei fi capabila sa vezi diferenta dintre tine si cei din secta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.10.2010, 23:14:21
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit Zodiacul este un alt zeu ales de om

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
Adica in legatura cu prounca 1,inainte existau oameni care credeau si in alti zei dar in ziua de azi mai este la fel
Horoscopul sau zodiacul supara pe Dumnezeu. In antichitate El a poruncit ca sa fie ucisi toti cititorii in stele. Ce crezi ca ar zice azi despre ei?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2010, 08:01:07
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
Horoscopul sau zodiacul supara pe Dumnezeu. In antichitate El a poruncit ca sa fie ucisi toti cititorii in stele. Ce crezi ca ar zice azi despre ei?
Supararea asta l-a apucat inainte sau dupa faza cu magii de la rasarit?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cele zece porunci Dia20_diana Din Vechiul Testament 12 07.11.2017 22:15:51
Cele 10 porunci Evreulcelales Iudaismul 100 27.08.2015 11:41:41
Cele 7 CHAKRE caryna Reguli generale de utilizare a forumului 98 17.10.2012 09:45:57
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
despre cele 14 carti Ioana-Andreea Secte si culte 1 06.04.2010 22:01:17