Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2011, 22:23:31
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pestisorul de Aur Vezi mesajul
bine bai "tigane" .. acuma ori o dai cu jumatati de masura ori full throttle... parca nici tu nu esti prea convins de conceptul asta... te provoc sa dai tot ce ai mai bun si toate argumentele si creantele tale pe subiectul asta.

vreau toate expozitiile tale.. poate ma convingi si pe mine... eu unul nu stiu, si crede-ma ca ma joc mult cu soarta si de-a viitorul, joc din greu la pariuri, dar parca nu exista predestinatie... :)

zi tu exista?

Da exista,parea mea.Si exista si liber arbitru,tot parerea mea.Cel putin sfintii sunt predestinati,alesi daca vrei.Steinhardt este de aceiasi parere,cu privire la sfinti.Omu era evreu,stia el ce spunea din perspectiva unui care a facut parte dintr-un popor ales.Sunt convins ca nu sunt in conflict,cele doua notiuni, dar nu stiu punctul de legatura.Si nici nu cred ca il stie nimeni.Bineinteles ca poti spune ca nu exista,este o imbarbatare pe care o inteleg din perspectiva naturii umane,slaba dar totusi determinata sa aiba totul sub control,desi des,ii scapa totul de sub control,datorita deciziilor ei si tot la EL se intorc sa repare situatia :)Hawking spunea ca raiul si iadul sunt doar temeri ale unora care se tem de intuneric.Din perspectiva unuia pus in carut o viata aproape ca ii inteleg indarjirea.

Pe oameni ii sperie nesiguranta,este o chestie psihologica in esenta.Vor sa aiba controlul,sa fie la fel ca si divinitatea,prin propriile eforturi,fie ele si ratate la final sau o simpla iluzie pe parcurs.Sau poate reale,nu resping ideea.Daca as spune aici ,,X,Y si Z sunteti predestinati la Rai"nu vor protesta.Daca spun ,,Din voi cei de aici doar unii sunt predestinati la Rai"atunci incepe revolta :) La final,indiferent de situatie,nu vom fi toti in rai,ceea ce echilibreaza balanta.Stii cum este cand ai o carte buna?Multi vor sa afle mai intai finalul,nimeni nu vrea mai intati sa citeasca cartea pentru ca tot acolo va ajunge,calatoria va fi insa diferita :) Ref la solicitea ta:nu ma pune sa rescriu toata ,,Institutes of the Christian Religion" te rog.Plictisesc suficient.

As fi curios>cei care cred in liber arbitru cum il definesc din perspectiva lui Dumnezeu si cum il aplica in viata lor.

Last edited by Scotland The Brave; 22.11.2011 at 22:35:53.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voia mea sau a Domnului? drexler_justin Reguli generale de utilizare a forumului 25 31.03.2014 00:34:32
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Faca-se voia Ta sau voia mea? caliyo Generalitati 22 25.06.2012 17:54:32
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39