Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #661  
Vechi 24.06.2013, 21:58:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Credința fără fapte este moartă, așa precum o pasare nu poate zbura cu o aripă, așa și sufletul nostru are nevoie de credință și fapte bune, spre a putea să se înalte spre Dumnezeu care La creat.
De aceea, să facem fapte bune, care și pe noi ne mântuiesc, și celorlalți le sunt de folos. Iar una din cele mai importante fapte bune este milostenia, care ajută, întărește și dă viață rugăciunii, postului și oricărei altei virtuți. La ce îți folosește postul dacă ești un om fără milă? La ce-ți folosește rugăciunea, dacă nu iubești? La ce îți folosește să ai trupul curat, dacă inima ta este de piatră? De aceea, nevoințele noastre sunt primite de Dumnezeu atunci când sunt însoțite de milostenie. Frica de Dumnezeu este paza libertății, iar frica de lume este ușa robiei. Credința face totul posibil; dragostea face totul mai usor. Păcatul ne urâțește, ne murdărește sufletul. Și de fiecare dată ne urâțește și trupul,chiar dacă nu ne dăm seama…Orice păcătos, dacă nu ar păcătui, ar fi și mai frumos. Pentru că frumusețea sufletească i s-ar răsfrânge pe chip. Asta o vezi cel mai bine privind oamenii care intră la spovedanie. E adevărat că pentru unii spovedania e o formalitate, care nu îi schimbă. Asta pentru că vin să se spovedească fără să vrea să renunțe la păcat, sau fără să fie conștienți de păcatele lor. Dar pe toți cei care se spovedesc cu zdrobire de inimă spovedania îi face mai frumoși.
Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne cere ca sufletele noastre să fie îndreptate pururea spre bine tot așa cum sfintele altare stau pururea spre răsărit. Ne cere să lepădăm răul înapoia noastră, să-l dăm pradă uitării, în umbra și întunericul trecutului; astfel încât în fiecare clipă și în fiecare zi să putem să ne întindem mereu cu sufletul și cu trupul numai spre bine, să dorim numai binele, să vorbim doar despre bine, să facem doar binele.Să ne rugăm toți Bunului Dumnezeu să ne învețe pe noi să ne întoarcem de la rău și să facem binele pentru dragostea Slavei Sale și a mântuirii noastre.
Viața noastra este o luptă. Dacă cazi în înșelaciune, mergi repede la Duhovnicul tău și spune-i tot, pentru ca parintele să-și pună epitrahilul pe capul tau. Crede atunci că te-ai vindecat și că demonul pe care l-ai primit prin greșeala ta s-a îndepartat. Dacă însă nu te căiești, nu te vei îndrepta până la mormânt. Duhurile rele intra și ies din trupul nostru. Când omul se mânie, demonul intra în el, dar când se umilețte demonul iese din el.
Știți ce s-ar întâmpla dacă Hristos ar umbla astăzi prin lume?... Probabil că L-ar interna într-un spital de nebuni și L-ar droga cu tot felul de medicamente. Lumea L-ar răstigni și acum la fel cum a făcut-o acum două mii de ani... Spunem că trăim într-o societate creștină, dar de fapt nu este adevărat; trăim într-o societate care este mult mai păgână, mai urâtoare de Hristos decât lumea în care a trăit odinioară Hristos.
Iată de ce suntem din ce în ce mai slabi, pe când vrășmașul nostru, diavolul, este din ce în ce mai puternic. În loc să lucrăm împreună cu dragoste frățească împotriva răului, luptăm unul cu celălalt. Să dea bunul Dumnezeu ca prin Harul Său, să alungăm din inimile noastre ura drăcească și să dobândim dragostea cea binecuvântată. Să ne iubim unul pe altul, pentru că dragostea este de la Dumnezeu și oricine iubește este născut din Dumnezeu și cunoaște pe Dumnezeu. Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire (1 Ioan 4, 7-8 ). Există firi atât de armonioase, înzestrate de Dumnezeu cu atâta frumusețe, încât ți se pare absurd până și gândul că ar putea vreodată să se schimbe în rău, să se degradeze....
Niciodată să nu părăsești un prieten vechi. Niciodată nu vei găsi unul care să-l poată înlocui. Prietenia este ca vinul . Devine mai bună pe masură ce vechimea îi este mai mare.
Vreți să fiți fericiți pentru un moment? Răzbunați-vă.
Vreți să fiți fericiți pentru totdeauna?
Iertați....Iertarea înseamnă a te ridica mai presus decât cei ce te-au insultat.....Iertarea este o virtute creștină......Iertarea este mireasma pe care violeta o lasă pe călcâiul care a strivit-o.

Ai curaj pentru marile supărări din viață și răbdare pentru cele mici; după ce ți-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi liniștit. Dumnezeu este treaz.
Cel mai bun mod de a te înveseli este să încerci să înveselești pe altcineva.
Unele lucruri sunt mai simple decât par, iar altele, mai complicate decât sunt la prima vedere.
Credinta crestina este darul lui Dumnezeu in puterea caruia primim ca adevaruri sigure tot ce a descoperit Dumnezeu si ne invata Biserica. Credinta este, pe de o parte, lucrarea harului divin, iar, pe de alta parte, este (si) un merit al omului, caci crede numai cine voieste.
Ea este absolut necesara pentru mantuire. De aceea, Domnul Iisus Hristos porunceste ucenicilor, inante de inaltare: "Mergeti in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la toata faptura. Cel ce va crede si se va boteza, se va mantui; iar cel ce nu va crede, se va osandi" (Marcu 16,16).


Dumnezeu să vă Binecuvinteze și în Rai să vă așeze!
Cu respect și dragoste creștinească, al tuturor Rugător către Dumnezeu,
Părintele RAFAEL
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #662  
Vechi 24.06.2013, 22:11:11
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

"Știți ce s-ar întâmpla dacă Hristos ar umbla astăzi prin lume?... Probabil că L-ar interna într-un spital de nebuni și L-ar droga cu tot felul de medicamente. Lumea L-ar răstigni și acum la fel cum a făcut-o acum două mii de ani... Spunem că trăim într-o societate creștină, dar de fapt nu este adevărat; trăim într-o societate care este mult mai păgână, mai urâtoare de Hristos decât lumea în care a trăit odinioară Hristos.
Iată de ce suntem din ce în ce mai slabi, pe când vrășmașul nostru, diavolul, este din ce în ce mai puternic. În loc să lucrăm împreună cu dragoste frățească împotriva răului, luptăm unul cu celălalt. Să dea bunul Dumnezeu ca prin Harul Său, să alungăm din inimile noastre ura drăcească și să dobândim dragostea cea binecuvântată. Să ne iubim unul pe altul, pentru că dragostea este de la Dumnezeu și oricine iubește este născut din Dumnezeu și cunoaște pe Dumnezeu. Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire (1 Ioan 4, 7-8 )."

A zis parintele Rafael asta? Hmm, eu sper sa nu fie asa. Dar sa luam aminte.
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #663  
Vechi 24.06.2013, 22:16:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
"Știți ce s-ar întâmpla dacă Hristos ar umbla astăzi prin lume?... Probabil că L-ar interna într-un spital de nebuni și L-ar droga cu tot felul de medicamente. Lumea L-ar răstigni și acum la fel cum a făcut-o acum două mii de ani... Spunem că trăim într-o societate creștină, dar de fapt nu este adevărat; trăim într-o societate care este mult mai păgână, mai urâtoare de Hristos decât lumea în care a trăit odinioară Hristos.
Iată de ce suntem din ce în ce mai slabi, pe când vrășmașul nostru, diavolul, este din ce în ce mai puternic. În loc să lucrăm împreună cu dragoste frățească împotriva răului, luptăm unul cu celălalt. Să dea bunul Dumnezeu ca prin Harul Său, să alungăm din inimile noastre ura drăcească și să dobândim dragostea cea binecuvântată. Să ne iubim unul pe altul, pentru că dragostea este de la Dumnezeu și oricine iubește este născut din Dumnezeu și cunoaște pe Dumnezeu. Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire (1 Ioan 4, 7-8 )."

A zis parintele Rafael asta? Hmm, eu sper sa nu fie asa. Dar sa luam aminte.
Bucurii!
Sa luam aminte , chiar daca cuvintele ne par mult prea dure la un moment dat , dar ele exprima o realitate , deci sa luam aminte !
In alta ordine de idei , ma bucur ca mi-ai trimis o "cerere" , semn al iertarii tale , si-ti multumesc pentru asta !
Bine ai revenit !

"Vreți să fiți fericiți pentru un moment? Răzbunați-vă.
Vreți să fiți fericiți pentru totdeauna?
Iertați....Iertarea înseamnă a te ridica mai presus decât cei ce te-au insultat.....Iertarea este o virtute creștină......Iertarea este mireasma pe care violeta o lasă pe călcâiul care a strivit-o."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 24.06.2013 at 22:19:12.
Reply With Quote
  #664  
Vechi 24.06.2013, 22:23:29
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa luam aminte , chiar daca cuvintele ne par mult prea dure la un moment dat , dar ele exprima o realitate , deci sa luam aminte !
In alta ordine de idei , ma bucur ca mi-ai trimis o "cerere" , semn al iertarii tale , si-ti multumesc pentru asta !
Bine ai revenit !

[/b]
Multumesc, draga Cristian. N-am fost suparat si nu sunt suparat pe nimeni. Plecarea mea, de fapt tacerea mea, mai bine zis, a tinut de alte conjuncturi.
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.

Last edited by MariS_; 24.06.2013 at 22:24:58. Motiv: edit
Reply With Quote
  #665  
Vechi 24.06.2013, 22:32:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Multumesc, draga Cristian. N-am fost suparat si nu sunt suparat pe nimeni. Plecarea mea, de fapt tacerea mea, mai bine zis, a tinut de alte conjuncturi.
Bucurii!
Esti finut ca deobicei , si precum zici :Bucurii!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #666  
Vechi 24.06.2013, 22:44:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sf. Liturghie umple Raiul si goleste iadul



Odată un pastor protestant s-a întâlnit cu un preot ortodox rus, credincios și evlavios și i-a zis:
- Noi facem fapte filantropice, aziluri, cămine, săli, spitale, organizăm spectacole cu muzică pop și rock și stadioanele sunt pline de tineri. Facem drumeții, alpinism, turism, ne implicăm chiar în viața politică a locului și a națiunilor noastre, suntem plini de viață și activitate! Voi ce faceți?
Preotul ortodox ar fi putut să-i răspundă că și Biserica are activități filantropice și sociale, începând cu Vasiliada până la înfăptuirile fiecărei mitropolii în parte, dar n-a făcut-o ci i-a răspuns așa:
- Ce facem noi? Noi săvârșim Sfânta Liturghie cu Sfânta Jertfă care umple Raiul și golește iadul.
fragment din Explicarea Dumnezeieștii Liturghii – Stefanos Anagnostopoulos

Valoarea Sf. Liturghii



Fiecare Sf. Liturghie mijlocește iertarea păcatelor tale la Dreptatea lui Dumnezeu.
Orice Sf. Liturghie ascultată cu fervoare îți poate ușura pedepsele vremelnice datorate păcatelor.
La Sf. Liturghie ți se iartă păcatele lesne iertătoare pe care nu le-ai spovedit și de care te căiești.
Prin Sf. Liturghie ascultată cu evlavie este micșorată dominația diavolului asupra ta.
Liturghiile ascultate de tine în viață, valorează mai mult decât cele oferite de alții pentru tine după moartea ta.
Prin ascultarea Sf. Liturghii ești ferit de multe primejdii și nenorociri neașteptate.
Cu fiecare Liturghie bine ascultată îți vei ușura și scurta suferințele vremelnice de după moarte.
Sf. Liturghie este Jertfa cea mai puternică, cea mai folositoare, care întrece toate rugăciunile, toate faptele bune, precum și toate faptele de căință și negreșit își face efectul pentru toate sufletele prin puterea sa proprie și imediată.
Orice Sf. Liturghie ascultată cu evlavie, îți dobândește o mai mare slavă în Cer.
Și fii atent: prin Sf. Liturghie ascultată cu evlavie îți vor fi binecuvântate toate afacerile și interesele chiar pământești.
Dacă am cunoaște valoarea divină a Jertfei Sf. Liturghii, cât zel, câtă râvnă am folosi pentru a o asculta cu cea mai mare evlavie, credință și atenție.
Sf. Liturghie este fapta cea mai sfântă a credinței creștine, nu ai putea să faci nimic spre marea slavă a lui Dumnezeu și ceva mai de folos pentru sufletul tău, decât ascultarea cu credință și evlavie cât mai des a Sf. Liturghii.
Se dobândesc mai multe merite ascultând cu evlavie o singură Sf. Liturghie, decât a împărți la săraci toată averea proprie sau a merge în pelerinaj în toate locurile de pe fața pământului.
O Sf. Liturghie aduce mai mare cinste lui Dumnezeu decât toate virtuțile celor drepți de pe pământ și mai mult decât atât, decât toate laudele date de sfinții și îngerii din Ceruri.
Prin Sf. Liturghie, Domnul ne dă tot ceea ce cerem, chiar și binele pe care nu ne-am gândit vreodată să-l cerem.
Cine ascultă cu evlavie Sf. Liturghie, Dumnezeu îi va trimite în ultimele clipe ale vieții sale atâția din sfinți pentru a-l mângâia și ocroti, câte Sf. Liturghii a ascultat cu evlavie în viața lui pământească.
Sf. Liturghie fiind o Jertfă dumnezeiască, valorează cât Însuși Dumnezeu !
Ieromonah Galaction Zelig
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #667  
Vechi 25.06.2013, 00:18:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Frumoasa povestea, mi-a placut, da' io-s mai greu de cap. Poti s-o talcuiesti, Ana Maria?
Bucurii!
Bine ai revenit, MariS!
Era o povestioara gasita intr-o carte cu predici la duminicile de peste an, la Evanghelia despre copilul demonizat, al carui tata vine la Hristos sa ceara vindecarea copilului, moment in care, intrebat fiind despre credinta sa, spune: Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Se pare ca povestioara ar fi adevarata, orisicum, era data ca pilda pentru credinta si necredinta noastra in Hristos. Eu am inteles de aici trei lucruri:
1. Credinta nu sta in vorbe sau pareri, ci in fapte. In ciuda "minunilor" vazute si a simpatiei populare, nimeni nu a avut suficienta credinta pentru a se lasa pe mainile circarului.
2. Credinta se cunoaste in imprejurarile grele de viata si de moarte - cata vreme lumea privea de pe margine si era in siguranta, tuturor li se parea ca au credinta.
3. Este vorba despre relatia care se stabileste intre Dumnezeu si credincios. Adeseori il privim pe Dumnezeu ca pe un vrajitor sau ca pe un circar, capabil sa faca lucruri neobisnuite, dar prea putini ne raportam la El ca la un Tata - copilul din istorioara are curajul sa se urce in roaba si sa se lase trecut peste apa nu pentru ca vazuse cu ochii lui abilitatea circarului, ci pentru ca avea incredere in el, se raporta la el ca la un tata, nu ca la un vrajitor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 25.06.2013 at 01:31:26.
Reply With Quote
  #668  
Vechi 25.06.2013, 23:06:14
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bine ai revenit, MariS!
Era o povestioara gasita intr-o carte cu predici la duminicile de peste an, la Evanghelia despre copilul demonizat, al carui tata vine la Hristos sa ceara vindecarea copilului, moment in care, intrebat fiind despre credinta sa, spune: Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Se pare ca povestioara ar fi adevarata, orisicum, era data ca pilda pentru credinta si necredinta noastra in Hristos. Eu am inteles de aici trei lucruri:
1. Credinta nu sta in vorbe sau pareri, ci in fapte. In ciuda "minunilor" vazute si a simpatiei populare, nimeni nu a avut suficienta credinta pentru a se lasa pe mainile circarului.
2. Credinta se cunoaste in imprejurarile grele de viata si de moarte - cata vreme lumea privea de pe margine si era in siguranta, tuturor li se parea ca au credinta.
3. Este vorba despre relatia care se stabileste intre Dumnezeu si credincios. Adeseori il privim pe Dumnezeu ca pe un vrajitor sau ca pe un circar, capabil sa faca lucruri neobisnuite, dar prea putini ne raportam la El ca la un Tata - copilul din istorioara are curajul sa se urce in roaba si sa se lase trecut peste apa nu pentru ca vazuse cu ochii lui abilitatea circarului, ci pentru ca avea incredere in el, se raporta la el ca la un tata, nu ca la un vrajitor.
Hmm, incredere zici, da, frumos spus.. deci incredere, incredere din toata inima .. hei ce frumos ar fi sa avem aceasta incredere din toata inima. Mai ales io, ca am un pietroi mare in loc de inima ..
Multam fain, multam fain, Ana Maria. O sa mai raman pe aici ca sa mai invat din astfel de povestioare si sa mai citesc ce scriu cei la care simt caldura inimii. Poate s-o moie si-a me!
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #669  
Vechi 25.06.2013, 23:37:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

MariS, special pentru tine, o poveste orientala frumoasa si gingasa - Izbavirea lui Wang-Ho de M. Yourcenar - http://fr.scribd.com/doc/6096495/Mar...tiri-orientale
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #670  
Vechi 28.06.2013, 22:47:33
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
MariS, special pentru tine, o poveste orientala frumoasa si gingasa - Izbavirea lui Wang-Ho de M. Yourcenar - http://fr.scribd.com/doc/6096495/Mar...tiri-orientale
Multumesc frumos, glykys! Din pacate doar primele trei pagini din povestire m-a lasat situl sa le citesc. Dar povestea, probabil, ca are un talc deosebit. Daca ai bunatatea sa o talcuiesti pentru mine, m-as bucura. Oricum, ai facut un gest frumos si cald. Doar asta si tot mi-a produs o mare bucurie. Conteaza sa atingi inima celuilalt. Noi n-ar trebui sa schimbam idei, sau doar idei, ci sa simtim inima celui de langa noi. Omul, ce are el mai valoros, nu sunt ideile, ci ceea ce se afla, adanc, in inima lui. Continua sa atingi inima celor din jurul tau, Ana Maria, si atunci vei avea
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti cu talc silverstar Generalitati 500 22.03.2015 20:01:38
Despre rugaciunea continua ( o povestioara cu tâlc ) cristiboss56 Rugaciuni 10 26.10.2010 00:21:27
Violonistul - o poveste cu talc costel Generalitati 2 25.09.2009 16:35:42