Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.10.2011, 02:26:32
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Persona

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Horatiu,

In primul rand, va apreciez pentru cultura filozofica pe care o aveti.
In al doilea rand, tin sa va multumesc. Mi-a fost de un real folos ce ati scris, chiar daca de multe ori doar am intuit ce ati vrut sa spuneti. Sunt sigur ca ar trebui sa meditez mult pe tema celor scrise de dvs. ca sa va inteleg mai in profunzime si va asigur ca voi face acest lucru.
As vrea insa sa va pun in fata o problema. Mai inainte insa, trebuie sa va spun ca eu, neavand studii aprofundate de filozofie, incerc sa merg oarecum pe o cale mai simpla si mai "intuitiva" ca sa zic asa.
Ati afirmat undeva ca orice element al seriei determinate este decompozabil la nesfarsit, rezultand practic Nimicul de care vorbeati. ( daca gresesc sa ma corectati).
Afirmati despre acest Nimic ca el este ireductibil.
Aici totusi vreau sa va intreb ceva: oare persoana umana nu este si ea cineva ireductibil?
Dvs. cand afirmati ca seria de lucruri determinate este decompozabila la infinit, priviti cumva aceasta serie ca fiind formata exclusiv din lucruri?
Dar persoana NU este un lucru. Persoana, chiar si cea umana, este cineva, NU ceva, de asemenea ireductibil.
Cum priviti aceasta problema?
În limba latină, după cum știm, persona era cuvântul ce desemna o mască purtată de actor. Prin contaminare, a ajuns să însemne orice fel de rol sau caracter din viața cotidiană. Însă în teologia creștină, începând cu primele sinoade în care încep să apară necesitățile conceptuale prin care să se găsească termeni satisfăcători misterelor credinței, cuvântul este reluat și modificat. Mai clar, conceptul de persoană în teologia creștină implică o serie de atribute care o califică pentru o entitate indivizibilă. Scolastica medievală ajunge astfel să o califice drept substanță, deci ca substrat al individului; completă, așadar nu este doar o parte a individului, ci reprezintă întregul; subzistentă per se; existentă în individ, așadar nefiind un universal separat; rațională, adică independentă de naturile non-intelectuale.

În mod destul de bizar, soarta cuvântului a ajuns în limba franceză să cunoască o situație interesantă deoarece cuvântul personne desemnează, simultan, atât noțiunea de persoană, cât și pe cea de "nimeni": Il n'y a personne = Acolo nu e nimeni. Sau și mai simplu: Y a-t-il quelqu'un? - Non, personne = E cineva acolo? - Nu, nu e nimeni.

Cum văd eu chestiunea? Persoana se aplică exclusiv Ipostasurilor divine și ființei umane (discutabil dacă și ierarhiilor angelice). Pentru mine, a fi cu adevărat o persoană nu înseamnă deloc a fi un caracter jucat, un rol într-un scenariu. A fi persoană înseamnă să ai capacitatea de a asuma poziția din care poți cunoaște că propria ta unicitate este rezultatul unei înscrieri a cuvântului în inconștient și a divizării simbolice. A fi persoană înseamnă a accepta această divizare simbolică ceea ce duce la acceptarea faptului că în noi se găsește un principiu de coerență mai adânc decât noi înșine, decât intelectul și intuiția. Dacă ar fi să discutăm din perspectiva ierarhiei facultăților transcendentale ale subiectului, așa cum apar ele la Kant, aș spune că persoana este efectul pe care îl are asupra subiectului uman unghiul contemplativ asumat de către rațiunea acestuia față de supraraționalul divin. Cu alte cuvinte, persoana din noi este ceea ce avem mai ireductibil, este scânteia de increat prin care ne putem împărtăși cu Har, Chipul divin din creatură.

Pe scurt, a fi persoană înseamnă a accepta propria nedeterminare - condiție indispensabilă pentru infinitatea indivizibilă. Dar, odată cu nedeterminarea survine și lipsa fantasmelor, narcisismelor etc. subiective prin care omul cade pradă adesea propriilor sale proiecții. Cu alte cuvinte, a fi persoană înseamnă, în primul rând, a conștientiza că suntem cu adevărat nimeni și participăm la Acel Anonimat absolut care întemeiază în tăcere întreaga existență. Asta, a propos de relația persoanei cu Neantul.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.10.2011, 02:57:54
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Intelect și rațiune

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Argumentul pe care l-ai numit ”ontologic” (culmea, nu e ontologic ci a fost numit așa după o obiecție de-a lui Kant) nu rămâne în același sistem de referință pe toată desfășurarea argumentației. În mod normal, într-o sistematizare ce ține doar de posibilitatea logică, se lucrează cu o terminologie economică în care cunoașterea proprietăților limbajului (dar și a limitelor lui) restrânge mijloacele de expresie la un număr redus de concepte ce sunt relevante doar pe tărâmul rarefiat al gândirii pure.
Ca să evităm confuziile, te-aș ruga să mai faci un efort și să simplifici raționamentul sub formă de polisilogism (sau alt tip de argumentație sintetică, care-ți convine), să vedem ce rămâne după eliminarea balastului.
Bun, în primul rând, dacă ar fi să fac un polisilogism, atunci ar trebui să accept determinarea categorială a conceptelor folosite - calitate (afirmativ/negativ) și cantitate (universal/particular), conform logicii clasice. Împreună cu toate consecințele și regulile ce rezultă din această determinare - construcția premiselor cu universale și afirmative, contaminarea concluziei de eventualele premise particulare și negative etc..

În al doilea rând, îmi ceri o circumscriere a conceptelor folosite.

În al treilea rând, îmi ceri să țin cont de limitele limbajului.

În al patrulea rând, îmi ceri să formalizez argumentul.

Or, iată care sunt problemele:

1. Argumentul ontologic nu se face pe baza logicii formale (cea în care forma și conținutul sunt disjuncte). Ci pe baza logicii transcendentale sau speculative, unde forma se raportează la ea însăși și unde subiectul devine reflexiv și se raportează pe de-a-ntregul la sine ca predicat (nu doar printr-o proprietate definitorie a sa pe care am scoate-o din el, așa cum s-ar întâmpla într-o judecată analitică).
2. Pentru că vorbim despre Temeiul a toate, inevitabil limitele limbajului (ca și ale conceptelor) vor fi forțate (ca să nu zic violate). Căci, ca să definești un termen, trebuie să ieși în afara lui.
3. Aici, circumscrierea conceptelor nu poate avea loc în conținutul acestora. Argumentul ontologic vorbește despre totalitate și infinit. Nu putem vorbi despre ele dacă păstrăm determinarea în conceptele pe care le folosim. Cel mult putem vorbi despre o reducere a pașilor argumentativi în vederea clarității în comprehensiune.
4. Pentru că orice categorie implică disocierea ei de alta, rezultă că argumentul ontologic va privi, la nivelul facultăților, acea facultate care poate să pună în raport toate categoriile simultan, unele față de altele și, în același timp, le și poate depăși. Or, kantian și, mai ales, hegelian vorbind, aceasta nu e decât rațiunea. În nici un caz intelectul.
5. Mai mult, într-o inferență, căutăm adevărul concluziei făcând apel la adevărul premiselor și la regulile ce reglează raportul acestora față de concluzie. Cu alte cuvinte, concluzia are la bază premisele. Or, argumentul ontologic urmărește atingerea unei concluzii care privește Temeiul a toate. Or, dacă e Temeiul a toate, El nu poate fi dedus din altceva, nu poate avea ca premisă ceva diferit de El Însuși.

Toate acestea fiind zise, îți pot oferi, chiar și din istoria filosofiei, câteva formulări lapidare ale argumentului pentru a satisface oarecum pretenția parcimoniei:

"Ființa este."
"Adevărul este."
"Identitatea este."

Căci orice fel de afirmație vei face, ea se va folosi de principiul identității, respectiv de cel al adevărului. La orice te vei referi, vei face referință la real, chiar și atunci când vei spune că în mod real ceva nu există. Cu alte cuvinte, orice fel de gând, propoziție sau fapt au în ele însele un temei sau o permanență inteligibilă pe care o implică chiar și inconștient sau involuntar. Identitatea, adevărul sau ființa sunt singurele concepte care se definesc și se legitimează în mod nemijlocit prin ele însele. Dacă vrem să ieșim în afara identității ca s-o definim, vedem că în intenția de a ieși, în ieșire și în actul definirii identitatea este perpetuu presupusă.

Acum, îmi reproșezi că argumentul ontologic, în varianta dată de mine, ar fi contaminat de o oarecare echivocație, dacă înțeleg bine. Întrucât m-am prevalat de principiul identității, care este tocmai cel prin care argumentul ontologic este nemijlocit dat, aș fi foarte curios să văd în ce constă această schimbare a sistemului de referință pe care spui că o găsești în expunerea mea.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.10.2011, 10:34:08
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Horatiu,

Puteti explica mai clar ce intelegeti prin faptul pe care l-ati enuntat, ca unicitatea persoanei este rezultatul unei inscrieri a cuvantului in inconstient si a divizarii simbolice?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.10.2011, 11:27:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Cum aminteam si in alte mesaje, Hegel este un reprezentat al panteismului: http://ro.wikipedia.org/wiki/Panteism
Panteismul este conceptia de baza a unor religii orientale (budism, taoism, etc.).
Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.10.2011, 18:16:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

HorațiuM, o să amân puțin răspunsul până găsesc un interval de timp adăpostit de alte interferențe, pentru a regândi versiunea ta în sistemul de referință al argumentului ontologic, întrucât, la prima lectură mi s-a părut că raționamentul conține ”troieni existențiali” bine camuflați în eșafodajul conceptual al discursului.
Fac precizarea că observația mea, dacă e valabilă, nu are ca scop contestarea ci, eventual, cel mult îmbunătățirea încercării tale de a aduce discuția la etajul, tot mai puțin frecventat, al rațiunii pure.
Alminteri teismul apofatic în care se ”odihnește” finalmente argumentul mi-e foarte simpatic, fie și doar ca idee filosofică.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 26.10.2011, 22:03:31
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Horatiu,
Acum am vazut. Cred ca faceti o confuzie.
Afirmati ca persoana umana este scanteia de increat din noi insine.
Tocmai ca persoana umana, conform teologiei crestine, e creata, iar nu increata.
Dumitru Staniloae spune clar asta, acuzandu-l pe Serghei Bulgakov, care sustinea ca si dvs. ca persoanele umane sunt increate, de panteism.
La fel spune si marele teolog rus Vladimir Lossky, ca persoanele umane sunt create si asa raman in vesnicie, chiar daca se impartasesc de har.
Natura ipostasurilor umane ramane creata.
A spune ca persoana din noi e increata e o forma de panteism.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 12.11.2011, 23:31:01
razaudi's Avatar
razaudi razaudi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2009
Mesaje: 7
Implicit Da, eu am dovezi rationale/logice ca Dumnezeu exista

Da, eu am dovezi rationale, logice si matematice ca Dumnezeu exista.
Va rog intrati pe www.dumnezeuexista.ro
Multumesc.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 31.12.2011, 18:39:53
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Persoana - logos și simbolizare

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Horatiu,

Puteti explica mai clar ce intelegeti prin faptul pe care l-ati enuntat, ca unicitatea persoanei este rezultatul unei inscrieri a cuvantului in inconstient si a divizarii simbolice?
E mai complicat. Mă refeream implicit la două lucruri simultan: atât la „trait unaire” despre care vorbește psihanalistul și psihiatrul francez Jacques Lacan ca și la definiția subiectului uman ca ființă divizată, care, adică, nu poate să atingă nemijlocit realul și se naște cu o lipsă ontologică fundamentală; cât și la faptul că logosul, vorbirea și, deci, la limită Cuvântul (în termeni psihanalitici, Simbolicul drept registru al semnificanților) sunt agenții fundamentali care produc această divizare fundamentală și în funcție de care are loc și constituirea economiei psihice, ca și a ceea ce se numește, tot psihanalitic, idealul de eu. Or, persoana este ceea ce rămâne după ce toate instanțele psihice care au rezultat în urma divizării sau refulării originare, au fost deconstruite. Abia după ce biografia noastră empirică sau fantasmatică se evaporă putem să întrevedem ce rămâne din subiectivitatea noastră ca loc al survenirii Agentului Care ne-a divizat pentru a ne unifica în vederea unei soteriologii.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 31.12.2011, 18:40:48
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit O neînțelegere

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
HorațiuM, o să amân puțin răspunsul până găsesc un interval de timp adăpostit de alte interferențe, pentru a regândi versiunea ta în sistemul de referință al argumentului ontologic, întrucât, la prima lectură mi s-a părut că raționamentul conține ”troieni existențiali” bine camuflați în eșafodajul conceptual al discursului.
Fac precizarea că observația mea, dacă e valabilă, nu are ca scop contestarea ci, eventual, cel mult îmbunătățirea încercării tale de a aduce discuția la etajul, tot mai puțin frecventat, al rațiunii pure.
Alminteri teismul apofatic în care se ”odihnește” finalmente argumentul mi-e foarte simpatic, fie și doar ca idee filosofică.
Ok. Atunci aștept un răspuns care să cadreze discuției noastre. Merci.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 31.12.2011, 18:48:52
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Filosofie, teologie și impostură

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum aminteam si in alte mesaje, Hegel este un reprezentat al panteismului: http://ro.wikipedia.org/wiki/Panteism
Panteismul este conceptia de baza a unor religii orientale (budism, taoism, etc.).

Deci ai îmbrăcat combinezonul ’ciclopedic al wikipedia și brusc ai devenit mecanosof. Și îți închipui că ai și găsit cheia ortodoxă pentru șurubul gândirii.

Hai să-ți spun un pont: după definiția pe care o implici trimițând la acel penibil articol din wikipedia, nu există nici o religie, inclusiv cea creștină, care să scape categoriei panteismului. Căci, după definiția foarte „generoasă” pe care ai binevoit să o citezi, toate religiile sunt panteiste, căci în toate religiile se spune că divinitatea este peste tot. Precizarea că, în panteism, Dumnezeu ar fi schimbător și imperfect, nu ajută la nimic, de vreme ce, după cum spune teologia creștină, și după creație, Dumnezeu este, simultan, transcendent și imanent creației sale. Atunci, după logica de zacuscă a autorului de pe wikipedia, Dumnezeu trebuie să participe la toate schimbările lumii, căci, de vreme ce El este absolut, despre nimic nu se poate spune că s-ar putea afla, la limită, în „afara” Lui. O Entitate absolută nu are „înafară”. Prin urmare te sfătuiesc să regândești definiția panteismului. În mod evident îți scapă.

Al doilea pont: lista furnizată de „geniul” care a scris articolul cu pricina trădează ceva evident — inepția. Sau, ca să fim mai eleganți, o gravă incultură filosofică. În lista aceea nu au ce căuta Platon, Plotin și Hegel. „Dășteptul” care i-a luat de panteiști pe aceștia trei, n-a citit în viața lui o pagină din nici unul; am, de altfel, dubii că a citit vreodată filosofie în toată viața lui.

În sfârșit, e foarte problematic să apară pe listă Schelling, cel puțin atât timp cât, transcendental, el face încă distincție între subiect și obiect, căci identitatea lor veritabilă este postulată numai la nivel transcendent; chiar și în Naturphilosophie face distincție între natură și spirit. Pe urmă, sunt probleme la acest capitol cu Ioan Scotus Eriugena și cu Spinoza deoarece amândoi au în sistemele lor prezentă diferența ontologică chiar dacă, până și explicit, o resping (cazul Spinoza, de pildă, este notoriu, căci la el diferența apare implicit în trecerea de la Substanță, la atribut și la mod — a se vedea Etica, definițiile IV, V și VI, precum și Propozițiile I, IX, X, XI, XII, XVI, XIX, XXIII, XXIV ca să pomenesc doar câteva dintr-o mulțime).

Eu îți propun, prin urmare, să încerci să te ocupi, totuși, de lucruri la care chiar te pricepi. Căci la filosofie și la teologie ne-ai arătat deja din gros cam până unde te duce ’telectu’. Altfel, e păcat de tine — e a nu știu câta oară când calci în străchini și spui prostii. Nu te-ai săturat de ridicol? Nu te-ai săturat să-ți pierzi timpul dându-te în stambă prin spațiul public? Acum, dacă ai pasiunea de a te exhiba, nu e nici o problemă; dar vezi că pretinzi că dai ajutor celorlalți, dar, prin pseudo-ideile tale, îi rătăcești.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In ce consta esenta existentei umane? amatyyy Umanitare 8 27.12.2012 02:59:52
Care e scopul existentei lui Dumnezeu? Archaeopteryx Generalitati 31 21.10.2011 23:09:14
Un sfat in privinta drumului Silencer Nunta 26 31.12.2010 23:15:53