Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.09.2015, 10:28:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Probabil ca pana fata aceea nu-si va reface viatza nici el nu si-o va reface.
ce transant ai fost!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.10.2015, 00:14:35
city_star city_star is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.10.2015
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thewayiam85 Vezi mesajul
N-a mers..Nimic nu e vesnic.Totul are un inceput si un sfarsit.Daca eram cu una din ele acuma,nu mai intram aici sa-mi zic of-ul.
cel mai probabil iti face cineva farmece. Cauta un preot cu har, care poate vedea in trecutul tau (fara sa deschida cartea ci pur si simplu sa-ti zica ce se intampla).
De exemplu la Valea Putnei in jud Suceava este un preot care poate vedea in trecutul tau.
Macar sa stii cauza si cine iti face farmece. Nu te ajuta prea mult oricum. Eu am facut zeci de canoane si sarindare si posturi in ultimii 8 ani, am mers la mai mult de 100 de Sf masluri in ultimii ani (chiar si de 2 ori pe saptamana) si nu am cunoscut nimic in privinta asta. Adica am cunoscut altele, dar nu in ce priveste casatoria si capacitatea de a relationa cu oamenii in general (cu fetele in particular). Ca sa nu mai zic ca ma rog din 1995 incoace sa am o prietena. Noua (mie si fratelui meu) ne-au facut farmece mai multe rude, din 1988 incoace.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.10.2015, 00:56:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aha, am inteles, urmeaza sa te caute lumea sa le spui adresa preotului minune.
Probabil vreun raspopit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.10.2015 at 01:02:56.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.10.2015, 01:16:21
city_star city_star is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.10.2015
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha, am inteles, urmeaza sa te caute lumea sa le spui adresa preotului minune.
Probabil vreun raspopit.
tu sigur esti crestin ortodox ? numai ateii folosesc termenul de "popa" in loc de preot.

Si parintele Iustin Parvu mi-a zis lucruri din viitor. Dupa tine si el e "raspopit" ?

Urmeaza sa razi si de cei ce stau la rand la Cuvioasa Paraschiva. Ca asa fac de obicei ateii.

nu vreau sa ma caute lumea. Nu e vorba de nici o adresa. Am zis localitatea. e suficient. La el faci programare cu 4-5 luni inainte. Ca vine multa lume. Dupa tine oamenii aceia sunt prosti ?

Sunt sute de parinti duhovnici in tara la care merge multa lume. Unii dintre ei au curajul sa citeasca moliftele sf Vasile. Abia acestia ajuta oamenii cu probleme. Eu apreciez preotii care nu-si bat joc de oameni, si incearca sa ajute oamenii, mai ales acei oameni carora babele le fac farmece. De care radeti voi aici pe forum.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.10.2015, 10:11:26
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

oamenii nu rad de cei care stau la rand la moaste, indiferent ale carui sfant/sfanta sunt, cu oamenii se oripileaza de lipsa de compasiune, imbulzeala, datul din coate, impinsul, calcatul, micii si berea de la astfel de pelerinaje. Adica, zici c esti crestin, dar acolo, din nerabdare esti in stare sa calci pe oricune numai sa ajungi in fata. Bine inteles, am scris-o ca o generalizare esi nu era czul, dar asta se intampla in fiecare an...

Ei ii consider prosti pe cei care merg sa li se citeasc trecutul sau viitorul sau ce-o fii, mai ales daca e vorba despre un preot ca fiind cel "vazator in trecut", deoarece ei si daca stiu sau vad ceva, NU AU VOIE SA ZICA NIMIC. La fel rad de cei care merg la vrajitoare, dar macar de la vrajitoare te poti astepta la oie, pe cand de l un preot te astepti la altceva...


eu cred ca tu, si fratele tau, de altfel, va sabotati singuri pe undeva, nu ca ar fi vorbs de farmece. daca erau farmece, probabil pana acum un preot tot va putea ajuta sa scapati de ele...

ps: scuzati scrisul; trebuie schimbta tasttura.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.10.2015, 10:28:04
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
ps: scuzati scrisul; trebuie schimbta tasttura.
Am observat, iti cedeaza tastele.Chinezariii....peste tot numai chinazarii.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.10.2015, 10:37:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

de fapt, e o tastatura LG, dar si-a facut treaba; e de vreo 5-6 ani (e tastatura de la birou si nu sta in puterea mea sa o schimb, si astept de vreo 2 ani sa cumpere careva o tastatura...).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.10.2015, 11:06:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de city_star Vezi mesajul
tu sigur esti crestin ortodox ? numai ateii folosesc termenul de "popa" in loc de preot.
Am zis "raspopit" nu preot,
Stii ce e aia? Daca nu, intereseaza-te.

Citat:
Si parintele Iustin Parvu mi-a zis lucruri din viitor. Dupa tine si el e "raspopit" ?
https://en.wikipedia.org/wiki/Self-fulfilling_prophecy

Citat:
Urmeaza sa razi si de cei ce stau la rand la Cuvioasa Paraschiva. Ca asa fac de obicei ateii.
Sau urmeaza ca tu sa-ti infranezi imaginatia.

Citat:
nu vreau sa ma caute lumea. Nu e vorba de nici o adresa. Am zis localitatea. e suficient. La el faci programare cu 4-5 luni inainte. Ca vine multa lume. Dupa tine oamenii aceia sunt prosti ?
Da.

Citat:
Sunt sute de parinti duhovnici in tara la care merge multa lume. Unii dintre ei au curajul sa citeasca moliftele sf Vasile. Abia acestia ajuta oamenii cu probleme. Eu apreciez preotii care nu-si bat joc de oameni, si incearca sa ajute oamenii, mai ales acei oameni carora babele le fac farmece. De care radeti voi aici pe forum.
Si eu apreciez pe cei care incearca sa ajute.
Mai putin pe cei cu faima de vrajitori.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.10.2015, 11:22:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de city_star Vezi mesajul
tu sigur esti crestin ortodox ? numai ateii folosesc termenul de "popa" in loc de preot.
Adică prin Sf. Munte sunt numai atei. :))
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.10.2015, 12:01:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de city_star Vezi mesajul
tu sigur esti crestin ortodox ? numai ateii folosesc termenul de "popa" in loc de preot.
Sau... ardelenii?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare