Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2008, 01:22:42
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Ma intereseaza urmatoarele aspecte:

1. (Mai ales) in Romania, dar si in alte tari: exista vreo lege care sa stabileasca ce trebuie sa-i zica un medic unei femei, inainte sa faca un avort?

2. (Mai ales) in Romania, dar si in alte tari: cum se petrec lucrurile pe teren? Cum procedeaza medicii cu femeile care vin la ei pentru avort? Putem avea parte de marturii in acest sens, pe acest forum?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2008, 12:43:28
marius007 marius007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 27
Implicit

Nu iti zice nimic! Iti da o foaie pe care nici o femeie nu o citeste si o semneaza sa intre mai repede in operatie!

Cunosc doctori care te imbrobodesc sa il pastrezi si daca nu reusesc te mint si iti amana operatia pana cand nu se mai poate face nimic !

In alte tari nu stiu! Legi nu prea stiu... si nu sunt nici femeie :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2008, 05:58:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius007
Cunosc doctori care te imbrobodesc sa il pastrezi si daca nu reusesc te mint si iti amana operatia pana cand nu se mai poate face nimic !
si dupa tine, asta e o chestie rea sau buna?!

mi-ai starnit curiozitatea, recunosc. ca altfel nu ma bagam sa scriu pe topicul asta, ca nu am ce marturii sa dau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2008, 19:27:11
marius007 marius007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 27
Implicit

Deci crede-ma ca nu stiu daca e un lucru bun sau rau ! NU am nici o parere ! Am zis doar ce am vazut !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2008, 20:59:42
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Referitor la legi, legea obliga pe doctor sa informeze pacienta referitor la toate investigatiile si procedurile pe care i le face. In ultimii ani, orice procedura invaziva se face dupa ce pacientul semneaza o hartie in care scrie ca este de acord cu acea procedura, ca i s-a explicat procedura, beneficiile si riscurile ei si ca e de acord sa se efectueze procedura.
Nu am facut avort, nici nu am vazut decat nasteri pe la ginecologie, asa ca nu stiu in ce forma e hartia respectiva.
Medicul nu are dreptul sa duca pacienta cu vorba, sa-i spuna ca face avort si de fapt sa nu faca! Are insa dreptul sa refuze sa faca avorturi. Medicul poate doar sa explice riscurile avortului, sau beneficiile sarcinii. Nici macar motivul avortului nu e obligatoriu de spus medicului, decat daca pacienta doreste.
Am fost la o prietena bolnava la ginecologie si am vazut pe hol cateva femei programate pentru avort, m-a impresionat una, asa spunea tuturor ca face avort din cauza sotului care nu-si doreste atunci copil! Alta, pur si simplu, plangea! Una singura era foarte linistita. Daca medicul vede ca femeia nu e decisa sa faca avort, ii mai da timp sa se hotarasca, din cate stiu, dar trebuie si sa o informeze ca are o perioada de decizie, dupa care nu se mai poate face avortul si ca e mai putin riscant avortul cu cat sarcina e mai mica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2008, 05:06:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va recomand sa vedeti filmul Juno, cu Ellen Page in rolul unei adolescente confruntate cu problema unei sarcini nedorite. Nu stiu unde puteti gasi filmul pe net, aici aveti trailer-ul:

http://www.youtube.com/watch?v=K0SKf0K3bxg

PS: sper sa-l puteti vedea, nu sunt sigura daca nu cumva este postat chiar de casa producatoare, cu posibilitatea de a fi vazut numai din SUA.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2008, 10:42:29
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Filmul Juno este pe HBO. Chiar eu l-am vizionat zilele trecute si ei dau mereu filmele in reluare. E un film intr-adevar foarte bun. Dar eu le-as recomanda fetelor sa vada filmul "Strigatul mut". Este si pe You Tube. Si cred ca dupa ce or sa-l vada, se vor mai gandi inainte de a face avort.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2008, 11:18:01
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Am vazut filmul Juno. Nu cred ca e asa de bun. Arata o imagine foarte idilica a ceea ce inseamna sa ramai insarcinata dintr-o intamplare la o varsta foarte frageda cu un coleg de liceu pe care nici macar nu il iubesti in adevaratul sens al cuvantului, sa fii insarcinata, sa dai copilul spre adoptie, si apoi viata sa mearga inainte ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Adolescentii isi pot face iluzii nefondate privind acest film. Nu toti parintii sunt la fel de ingaduitori ca si cei ai lui Juno. Situatiile pot fi mult mai complicate. Din punct de vedere psihologic filmul nu este dezvoltat aproape deloc. De cele mai multe ori Juno pare sa aiba o boala banala care o sa treaca, o raceala sau asa ceva. Eh.

Si apoi America nu e Romania. Pe aici daca o fata ar ramane insarcinata in timpul liceului, cred ca ar renunta la scoala daca vrea sa pastreze sarcina.

Un alt film in acelasi ton e Knocked Up daca l-ati vazut.

Mult ma zguduitor este 4 luni, 3 saptamani si 2 zile.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2008, 12:56:26
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Da, se pare ca lumea nu judeca fetele care "se distreaza", chiar se rade de cele cuminti in unele cercuri de prieteni.
Chiar la sat, unde lumea se cam cunoaste, au inceput sa accepte genul asta de relatie, in afara casatoriei.
In schimb, fac viata grea mamelor singure, care vor sa-si pastreze copilul. De parca sexul n-ar include si posibilitatea de a fi insarcinata! Mie mi se pare ca ar trebui acestea sa fie acceptate, iar celelelte blamate. Macar ele cunosc consecintele faptelor lor.
Stiu o mama singura, i se tot aminteste ce a facut, cum si-a ingreunat viata. Dar n-am vazut sa treaca prin asta si fete care au avut deja cativa prieteni, sa le reproseze parintii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2008, 21:05:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te contrazic, Noesis, in ceea ce priveste Juno. Filmul nu este o capodopera, dar are o psihologie destul de fina -- vezi inversiunea atitudinii si responsabilitatilor in relatia baiat/barbat - fata/femeie. Priveste-l mai atent si ai sa intelegi la ce ma refer.

Cat priveste 437 al lui Mungiu -- raman la parerea, dura e adevarat, pe care am mai spus-o si pe topicul dedicat acestuia in exclusivitate: este un zero barat, nu face cinste Romaniei si nici macar nu poate spune ca a aratat nu stiu ce realitati din vremea comunista. Stiu ce vorbesc, ca am trait vremurile respective, chiar in contextul din film.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iisus si femeile tara tara vrem ostas Generalitati 67 12.08.2011 20:31:41
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Femeile din N.T - confuzii teologice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 31 01.08.2010 18:51:53
Azi sunt suparata pe cele care fac avort !!! elenavioletacocos Generalitati 189 16.01.2010 20:51:01
Femeile diaconite sophia Preotia (Hirotonia) 13 29.06.2009 08:27:00