Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.10.2008, 04:56:47
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Unde Dragoste nu e, nimic nu e!

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://www.ziarullumina.ro/articole;...credintei.html
Iata ce afirma IPS Teofan in deschiderea respectivei conferinte:
"„Credința creștină este comună și ea ne-a așezat astăzi la această masă. Diversitatea este baza dialogului. Toți credem într-un Dumnezeu, diferit ca religie, dar comun duhovnicește".

Comentariile sunt de prisos.
Ma intreb de ce l-a vizitat IPS Teofan pe parintele Iustin Parvu?
Sa incerce sa ii administreze niste substante radioactive?
Probabil asta a fost si motivul vizitei sale la parintele Mina Dobzeu la spital - sa il mai iradieze un pic.
„[COLOR="Magenta"]Credința creștină este comună și ea ne-a așezat astăzi la această masă. Diversitatea este baza dialogului. Toți credem într-un Dumnezeu, diferit ca religie, dar comun duhovnicește".[/COLOR]

Cele afirmate sunt interpretabile. In bine sau in rau, dupa starea sufleteasca a fiecaruia... <Diversitatea> este deja o realitate si nu putem spune ca daca se face un dialog, nu se pleaca de la realitatea trista a existentei acestei <diversitati>. Diversitate care naste atatea motive de rautate in lume! Plecam de la diversitate si cu ajutorul lui Dumnezeu ajungem la <Unitate>. Liantul fiind <IUBIREA>. Dumnezeul Iubirii este Dumnezeul comun tuturor, de care se aminteste in text. Si sa fim linistiti, ca cine il martuiseste pe acest Dumnezeu, faci pasi catre ortodoxie, si nu doar cu numele, ci cu traire!... caci unde Dragoste nu e, nimic nu e!

[COLOR="Blue"]"De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator. Si de as avea darul proorociei si toate tainele le-as cunoaste, si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste... Si acum raman acestea trei: credinta, nadejdea, dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea"[/COLOR] (I Cor. 13, 1-3, 13).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.10.2008, 12:27:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le alea cu IPS Teofan care a l-a iradiat pe parintele Mina Dobzeu si a incercat sa il iradieze pe parintele Iustin sunt niste ineptii si niste aberatii.

De aceea l-a si chemat parintele Iustin pe IPS Teofan sa slujeasca acolo cu dansul ca ierarhul are incercari grele.
IPS sa ce sa faca ca unu ii zice sa faca asa altul ii zice sa faca altfel si el trebuie sa ii impace pe toti.
Si cei de la Sfantul munte Athos l-au chemat pe IPS Teofan sa slujeasca cu dansii.
(IPS Teofan a fost trimis la acea adunare de PF Daniel si PF Bartolomeu).
Bine PF Daniel si PF Bartolomeu se gandesc ca acest grup de partide o sa iasa la alegerile viitoare la conducere si o sa ii ajute si pe dansii cu ceva reforme in sens crestin (poate se interzic avorturile) cu ceva bani pentru biserici,ce ceva mariri pentru salariile preotilor, etc.
Domnul nostru Iisus Hristos va judeca aceasta nu eu.
Ce stiu eu?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.10.2008, 18:00:16
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mihailt a scris:

Citat:
S-a facut o impreuna rugaciune cu musulmanii si evreii la care au participat din partea BOR IPS Teofan cu IPS Iosif si din partea patriarhiei ecumenice IPS Emanuel mitropolitul Frantei.
Frate Mihail,

Afirmatia ta cum ca IPS Teofan, mitropolitul Moldovei, a savarsit o impreuna-rugaciune e f. grav, dupa cum f. grav e si faptul impreuna-slujirii cu catolicii si protestantii. Rog, adu o dovada [link la un site ce mentioneaza respectiva informatie] in acest sens. Iar presupusa impreuna-rugaciune s-a facut sub ochii multimii de credinciosi sau cum?
Daca-i asa [repet numai daca e asa precum spui], IPS Teofan ar fi facut o rugaciune in comun cu necredinciosii [caci dupa standardele noastre si evreii si musulmanii sunt necredinciosi], ceea ce cf. Canoanelor 45-46 ale Sfintilor Apostoli ar insemna caterisirea ierarhului participant la impreuna-rugaciune.

Doamne ajuta sa nu se fi intamplat aceasta impreuna-rugaciune, iar IPS Teofan sa fie curat dpdv duhovnicesc!

Razvan


Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.10.2008, 18:10:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Vezi ca e poza acolo.
Dom-le MISA isi face festival sub numele deghizat de "Festivalul ingerilor" si eu scriu aici ca uite a facut IPS Teofan rugaciune comuna?
Pai i-am scris lui IPS Anania si BO greaca si BO rusa si nu a zis nimeni nimic.
Deci nu e asa grav.
Am explicat mai sus care a fost motivul acestei rugaciuni.
Pai daca era asa grav ii descoperea Dumnezeu lui parintele Iustin Parvu sau parintelui Arsenie Papacioc ca aceia sunt vazatori cu Duhul.
Ei m-am aberat si eu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.10.2008, 06:33:39
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihaile,

Aceea despre care spui tu ca e rugaciune in comun cu evreii+musulmanii nu e decat o "intrunire" un "dialog" al BOR cu reprezentantii Partidului Popular European, intrunire fortata, cred eu, de necredinciosii nostri politicieni + ierarhii pro-ecumenisti din BOR. Dar cum reprezentantii BOR si ai P.P.E. nu se roaga in comun, nu e nici erezie la mijloc, stai linistit, frate Mihaile. Din imaginile postate de tine, este doar o "intrunire", nu o rugaciune, ci "intrunire", care nu intra sub incidenta Sfintelor Canoane si Dogme Ortodoxe.

Doamne ajuta!
Razvan
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.10.2008, 08:31:56
isihast isihast is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 13
Implicit

si sfantul apostol Pavel a spus ca paganii Il cauta pe Dumnezeu , dar nu stiu cum sa Il cinsteasca drept ... de aceea ortodoxia nu inseamna Dumnezeu diferit , ci dreapta cinstire a Aceluiasi Dumnezeu ... caci , din pogoramant , se poate spune ca si paganii , si chiar si ateii , Il cauta pe Dumnezeu , dar nu stiu sa Il cinsteasca cum trebuie ...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.11.2008, 12:14:40
misela misela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://www.ziarullumina.ro/articole;...credintei.html
Iata ce afirma IPS Teofan in deschiderea respectivei conferinte:
"„Credința creștină este comună și ea ne-a așezat astăzi la această masă. Diversitatea este baza dialogului. Toți credem într-un Dumnezeu, diferit ca religie, dar comun duhovnicește".

Comentariile sunt de prisos.
Ma intreb de ce l-a vizitat IPS Teofan pe parintele Iustin Parvu?
Sa incerce sa ii administreze niste substante radioactive?
Probabil asta a fost si motivul vizitei sale la parintele Mina Dobzeu la spital - sa il mai iradieze un pic.
Adevarul e ca preotii nu pre mai sunt preotii aceia plini de har de la in ceput,insa de antihrist,eu stiu ca este vorba de Maitreya El are caracteristicile de antihrist pt ca......sa analizam Maitreya este maestru in reiki"Iluminat",clarvazator,maestru-n yoga,un bun manipulator,clarvazator s.m.d.p.,iar Teofan,am auzit unele lucruri negative,insa pt afirmatia propusa de unitate mie personal nu mi se pare decat un fleac in comparatie cu Maitreya care se spune multe(ca sa numai continui)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.11.2008, 13:03:48
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misela Vezi mesajul
sa analizam Maitreya este maestru in reiki"Iluminat",clarvazator,maestru-n yoga,un bun manipulator,clarvazator s.m.d.p.,
In legatura cu cele de mai sus....stai linistit frate! Toate sunt in mana lui Dumnezeu, deci nimic la intamplare! Sa ne vedem mai degraba de propria pocainta si indreptare sufleteasca...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.11.2008, 15:35:19
Capy Capy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 189
Implicit PARINTELE ARSENIE IN “ATITUDINI”: “Una-i ortodox sa mori, alta-i ecumenist vandut!”

[COLOR=black]PARINTELE ARSENIE PAPACIOC :[/COLOR]
[COLOR=#800000]“Pe Bartolomeu Anania îl spovedesc și el este unul din cei care mai țin adevărul și nu o să cedeze. Mai spovedesc și pe alți ierarhi și dacă nu fac ce le-am zis și nu țin adevărul până la capăt, o cam slăbesc cu ei“. [/COLOR]
[COLOR=#800000][/COLOR]
[COLOR=darkslateblue]CITITI MAI MULTE: http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...-haina-mortii/[/COLOR]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.11.2008, 16:07:38
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Sunteti mai alesi?

Mai, oameni buni! Ma socheaza faptul ca vorbiti intr-o totala necunostinta de cauza! A purta un dialog interreligios este un lucru absolut firesc in foarte multe tari unde crestinii traiesti printre alte religii, cazul Israelului, al tarilor arabe, China, India, etc. Chiar credeti ca daca in Romania nu exista asa ceva inseamna neaparat ca e si ceva rau????

Daca acest dialog interreligios s-a facut cu binecuvantare, nu cred ca binecuvantarea asta nu si-a avut niciun rol!

Va agitati in necunostinta de cauza, interpretati niste lucruri dupa neputinta mintii! E aberant ce spuneti! IPS Teofan e cunoscut ca un mare duhovnic, un om cu adevarat duhovnicesc si comunitatea monahala din Moldova a tresaltat debucurie ca Teofan le va fi mitropolit.

Nu-i de mirare ca smintiti pe altii, atat vreme cat voi insiva sunteti smintiti! Valabil pentru cei ce se simt avizati....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicismul= pregatirea lui antiHrist myself00 Generalitati 51 09.08.2012 01:54:04
Semenle timpurilor de pe urma si venirea lui antihrist ortodox4life Generalitati 80 27.04.2012 16:38:23
Sfintii Prooroci Ilie si Enoh luptandu-se cu Antihrist vidoveczandrei Din Noul Testament 33 13.06.2011 14:48:47
Inaintemergatorii lui antihrist anna21 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 39 25.12.2010 02:29:15
Despre Antihrist patinina34 Din Noul Testament 11 10.05.2009 23:06:25