Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.10.2010, 07:50:21
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Despre vamile vazduhului,putin:

[COLOR=#810081]http://www.crestinortodox.ro/inmormantarea/vamile-vazduhului-70165.html[/COLOR]

.............


Apoi, dupa cum au aratat de altfel si cei care o socotesc vrednica de crezare, invatatura despre vamile vazduhului nu trebuie socotita litera de Evanghelie si primita ca atare, ci cugetata duhovniceste. Sfantul Teofan
Zavoratul spune ca ea infatiseaza fara indoiala lucruri care se petrec cu adevarat, dar nu exact asa cum sunt istorisite; pentru ca sunt tainice, duhovnicesti si greu de patruns, sunt prezentate pe intelesul omului ce
traieste in trup, intr-o forma materiala, insa pur simbolica. Se poate vedea usor ca in aceste istorisiri numarul si felul vamilor din vazduh, ca si pacatele cercetate la fiecare din ele nu sunt intotdeauna aceleasi; in ele se oglindeste de fapt starea launtrica, experienta si cadrul de referinta, proprii fiecarui autor. De aceea, citindu-le, trebuie sa trecem dincolo de amanunte, tintind la simbolismul si mai cu seama la intelesul lor duhovnicesc.

Lucrul acesta ni-l spune Episcopul Macarie al Moscovei, scriind ca "nu trebuie sa ne inchipuim vamile vazduhului in mod grosolan, material, ci, pe cat este cu putinta, sa cugetam la ele duhovniceste si, nestaruind
asupra amanuntelor, diferite de la un autor la altul si de la istorisire la istorisire, sa cautam intelesul lor profund".


In esenta, invatatura despre vamile si vamesii din vazduh arata ca dupa moarte fiecare om va sa dea socoteala cu de-amanuntul de toate pacatele savarsite in viata sa si de toate patimile ce s-au incuibat in el,
nespalate prin cainta; si mai inainte de a sta inaintea lui Hristos, la Judecata de apoi, va fi cercetat in fata duhurilor rele si a ingerilor; si unii ii vor fi parasi, iar ceilalti, sprijinitori si aparatori.


Astfel, invatatura despre vamile din vazduh are un indoit rost pedagogic: primul, de a-l face pe om sa inteleaga ca orice fapta a sa are pret si insemnatate nu doar in aceasta viata pamanteasca, ci si in viata de dincolo;

iar al doilea, de a-l indemna la pocainta. E semnificativ faptul ca unii duhovnici isi sfatuiesc fiii duhovnicesti sa citeasca istoria Sfintei Teodora mai inainte de spovedanie, pentru ca acolo sunt infatisate cu de-amanuntul pacatele si patimile de care boleste omul.


Aceasta invatatura nu trebuie confundata, asa cum s-a intamplat uneori, cu invatatura catolica despre Purgatoriu; trecerea prin vami nu inseamna nicidecum o curatire treptata a sufletului prin chinuri.....
.......



http://www.youtube.com/watch?v=O1_ho...eature=related

Din nefericire,Lazar Puhalo crede si in teoria evolutiei,ca in Sfinta Scriptura sint multe erori,chiar neadevaruri...cine vrea sa se mintuiasca ar trebui sa stea departe de "invataturile " lui.Iar pe cei care-l dau de exemplu,Dumnezeu sa-i ierte ca nu stiu ce spun.


"There are very real errors in Scripture, and they are there for all to see."
"Sint erori reale in Scriptura,oricine le poate vedea." Lazar puhalo ( allsaintsmonastery)


" You can hold your fantasies if you like, but it is clear to anyone with a braincell working that not everything in the Old Testament is true. It is certain that Niniveh never accepted the God of Israel and certainly did not
repent "in sackcloth and ashes. The history of Nineveh is very well known, and that just never happened. And, the earth is about 4.5 Billion years old."


" Poti sa-ti pastrezi fanteziile tale daca-ti place,dar este evident pentru oricine cu mintea intreaga ca nu tot ce scrie in Vechiul Testament este adevarat.Este sigur ca Ninive nu a acceptat niciodata pe Dumnezeul lui
Israel si cu siguranta nu s-au pocait in " sac si cenusa". Istoria cetatii Ninive e binecunoscuta si nu s-a intimplat niciodata. ( ce scrie in Scriptura,nota mea ).Si pamintul este de aprox. 4.5 miliarde de ani vechime." Lazar puhalo

http://www.youtube.com/watch?v=E0rsWp7sCnY

Aici,un comentator il intreaba:

"Cu tot respectul Înalt Prea Sfinția Voastra, dacă ar fi adevărata evolutia, apoi in ce punct al ei a devenit omul imaginea lui Dumnezeu? A fost Homo erectus dotat cu un intelect în chipul lui Dumnezeu sau era asa si
anterior intr-o etapă evolutivă mai apropiata de maimuțe?

Raspuns dat de puhalo:

Sintem diferiti de animale numai pentru ca Dumnezeu ne-a diferentiat si a suflat in noi Spiritul,dindu-ne nu numai un suflet " rational" ( de ce pune ghilimele aici,nu stiu ) ci o personalitate capabila de nemurire prin har.
...iar mai jos sugereaza ca si gorilele au suflet rational.

Nici Cartea Facerii nu se refera la Facere...ci la relatiile omului cu Dumnezeu...stati deoparte oameni buni,nici un om cu mintea intreaga nu ar trebui sa-l asculte si sa-l dea de exemplu pozitiv,Dumnezeu sa-l ierte si
ajute...ca si dinsul a fost un copil cindva.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici

Last edited by sherlock_holmes; 04.10.2010 at 07:52:47.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.10.2010, 09:44:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Sfantul Teofan
Zavoratul spune ca ea infatiseaza fara indoiala lucruri care se petrec cu adevarat, dar nu exact asa cum sunt istorisite; pentru ca sunt tainice, duhovnicesti si greu de patruns, sunt prezentate pe intelesul omului ce
traieste in trup, intr-o forma materiala, insa pur simbolica.
Se poate vedea usor ca in aceste istorisiri numarul si felul vamilor din vazduh, ca si pacatele cercetate la fiecare din ele nu sunt intotdeauna aceleasi; in ele se oglindeste de fapt starea launtrica, experienta si cadrul de referinta, proprii fiecarui autor. De aceea, citindu-le, trebuie sa trecem dincolo de amanunte, tintind la simbolismul si mai cu seama la intelesul lor duhovnicesc.
Asa cred si eu. La fel cum si iadul ne este prezentat in Scripturi in formule simbolice. La fel cum si caracterizarea ingerilor este iarasi simbolica, dupa cum ne spune clar Sfantul Dionisie Areopagitul.

Eu stiu ca judecata este a Lui Hristos, dupa mila si dreptatea Sa, nu a ingerilor decazuti care se agata de pacatele nemarturisite. Mai mult, daca ai murit in relatie buna cu El, nici macar nu mai treci pe la judecata particulara, caci te-ai si mutat direct de la moarte la viata. (Ioan 5, 24)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.10.2010, 14:39:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Unde zice aci de vreo vama a vazduhului,in Pateric?
"14) Se spunea despre avva Sisoe, ca atunci cand era sa se savarseasca, sezand parintii langa dansul, a stralucit fata lui ca soarele. Si le-a zis lor : iata avva Antonie a venit ! Si dupa putin, a zis : iata ceata proorocilor a venit ! Si iarasi fata lui, mai mult a stralucit. Si a zis : iata ceata apostotilor a venit. Si s-a indoit fata lui iarasi. Si se parea, ca si cum el ar fi vorbit cu cineva si s-au rugat batranii de el zicand : cu cine vorbesti, parinte ? Iar el a zis : iata, ingerii au venit sa ma ia si ma rog sa fiu lasat sa ma pocaiesc putin. Si i-au zis lui batranii : nu ai trebuinta sa te pocaiesti, parinte. Si le-a zis lor batranul : cu adevarat, nu ma stiu pe mine sa fi pus inceput. Atunci au cunoscut toti ca este desavarsit. Si iarasi, de naprasna s-a facut fata lui ca soarele si s-au temut toti. El le-a zis lor : vedeti, Domnul a venit. Iar Domnul a zis : aduceti-mi pe vasul pustiului ! Si indata si-a dat duhul. Si s-a facut ca un fulger si s-a umplut toata casa ( locul ) de buna mireasma."
(e vorba despre Sfantul Sisoe cel Mare).
De unde se vede ca pe la judecata lui Dumnezeu Iisus Hristos si Sfintii Mari trec si cu atat mai mult noi.
("Aduceti-mi pe vasul pustiului" e aci judecata lui Dumnezeu Iisus Hristos despre Sfantul Sisoe cel Mare;se vede ca aci sufletul Sfantului Sisoe cel Mare e luat de ingeri si dus la in Rai,la Dumnezeu Iisus Hristos.)
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 04.10.2010, 15:21:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Despre vamile vazduhului,putin:

[COLOR=#810081]http://www.crestinortodox.ro/inmormantarea/vamile-vazduhului-70165.html[/COLOR]

.............


Apoi, dupa cum au aratat de altfel si cei care o socotesc vrednica de crezare, invatatura despre vamile vazduhului nu trebuie socotita litera de Evanghelie si primita ca atare, ci cugetata duhovniceste. Sfantul Teofan
Zavoratul spune ca ea infatiseaza fara indoiala lucruri care se petrec cu adevarat, dar nu exact asa cum sunt istorisite; pentru ca sunt tainice, duhovnicesti si greu de patruns, sunt prezentate pe intelesul omului ce
traieste in trup, intr-o forma materiala, insa pur simbolica. Se poate vedea usor ca in aceste istorisiri numarul si felul vamilor din vazduh, ca si pacatele cercetate la fiecare din ele nu sunt intotdeauna aceleasi; in ele se oglindeste de fapt starea launtrica, experienta si cadrul de referinta, proprii fiecarui autor. De aceea, citindu-le, trebuie sa trecem dincolo de amanunte, tintind la simbolismul si mai cu seama la intelesul lor duhovnicesc.

Lucrul acesta ni-l spune Episcopul Macarie al Moscovei, scriind ca "nu trebuie sa ne inchipuim vamile vazduhului in mod grosolan, material, ci, pe cat este cu putinta, sa cugetam la ele duhovniceste si, nestaruind
asupra amanuntelor, diferite de la un autor la altul si de la istorisire la istorisire, sa cautam intelesul lor profund".


In esenta, invatatura despre vamile si vamesii din vazduh arata ca dupa moarte fiecare om va sa dea socoteala cu de-amanuntul de toate pacatele savarsite in viata sa si de toate patimile ce s-au incuibat in el,
nespalate prin cainta; si mai inainte de a sta inaintea lui Hristos, la Judecata de apoi, va fi cercetat in fata duhurilor rele si a ingerilor; si unii ii vor fi parasi, iar ceilalti, sprijinitori si aparatori.


Astfel, invatatura despre vamile din vazduh are un indoit rost pedagogic: primul, de a-l face pe om sa inteleaga ca orice fapta a sa are pret si insemnatate nu doar in aceasta viata pamanteasca, ci si in viata de dincolo;

iar al doilea, de a-l indemna la pocainta. E semnificativ faptul ca unii duhovnici isi sfatuiesc fiii duhovnicesti sa citeasca istoria Sfintei Teodora mai inainte de spovedanie, pentru ca acolo sunt infatisate cu de-amanuntul pacatele si patimile de care boleste omul.


Aceasta invatatura nu trebuie confundata, asa cum s-a intamplat uneori, cu invatatura catolica despre Purgatoriu; trecerea prin vami nu inseamna nicidecum o curatire treptata a sufletului prin chinuri.....
.......



http://www.youtube.com/watch?v=O1_ho...eature=related

Din nefericire,Lazar Puhalo crede si in teoria evolutiei,ca in Sfinta Scriptura sint multe erori,chiar neadevaruri...cine vrea sa se mintuiasca ar trebui sa stea departe de "invataturile " lui.Iar pe cei care-l dau de exemplu,Dumnezeu sa-i ierte ca nu stiu ce spun.


"There are very real errors in Scripture, and they are there for all to see."
"Sint erori reale in Scriptura,oricine le poate vedea." Lazar puhalo ( allsaintsmonastery)


" You can hold your fantasies if you like, but it is clear to anyone with a braincell working that not everything in the Old Testament is true. It is certain that Niniveh never accepted the God of Israel and certainly did not
repent "in sackcloth and ashes. The history of Nineveh is very well known, and that just never happened. And, the earth is about 4.5 Billion years old."


" Poti sa-ti pastrezi fanteziile tale daca-ti place,dar este evident pentru oricine cu mintea intreaga ca nu tot ce scrie in Vechiul Testament este adevarat.Este sigur ca Ninive nu a acceptat niciodata pe Dumnezeul lui
Israel si cu siguranta nu s-au pocait in " sac si cenusa". Istoria cetatii Ninive e binecunoscuta si nu s-a intimplat niciodata. ( ce scrie in Scriptura,nota mea ).Si pamintul este de aprox. 4.5 miliarde de ani vechime." Lazar puhalo

http://www.youtube.com/watch?v=E0rsWp7sCnY

Aici,un comentator il intreaba:

"Cu tot respectul Înalt Prea Sfinția Voastra, dacă ar fi adevărata evolutia, apoi in ce punct al ei a devenit omul imaginea lui Dumnezeu? A fost Homo erectus dotat cu un intelect în chipul lui Dumnezeu sau era asa si
anterior intr-o etapă evolutivă mai apropiata de maimuțe?

Raspuns dat de puhalo:

Sintem diferiti de animale numai pentru ca Dumnezeu ne-a diferentiat si a suflat in noi Spiritul,dindu-ne nu numai un suflet " rational" ( de ce pune ghilimele aici,nu stiu ) ci o personalitate capabila de nemurire prin har.
...iar mai jos sugereaza ca si gorilele au suflet rational.

Nici Cartea Facerii nu se refera la Facere...ci la relatiile omului cu Dumnezeu...stati deoparte oameni buni,nici un om cu mintea intreaga nu ar trebui sa-l asculte si sa-l dea de exemplu pozitiv,Dumnezeu sa-l ierte si
ajute...ca si dinsul a fost un copil cindva.
frumoasa incercare, dar ma tem ca far'de efect.

Si eu am intrat in urma cu 2 zile pe situri care reproduceau invataturile par. Puhalo. Dar nu am adus aceasta ca argument deoarece pe acest forum am invatat urmatoarele:
- oameni citeaza din orice sursa (nu conteaza cat de putin credibila, criticata/ neortodoxa.. cum ar fi acest parinte caterisist pt invataturile sale) daca vor sa-si sustina punctul de vedere.. (cred ca ar aduce*ca argument si stirile din ziarul de ieri)
-oamenii vor distorsiona realitatea ca sa se indreptateasca (in psihologie fenomenul se numeste reducerea disonantei cognitive.. adica omul nu poate mentine simultan in minte doua credinte opuse: "eu sunt crestin", dar "invatatura mea este necrestina"). Astfel daca ei au citit, citat si aderat la invatatura eretica.. se vor stradui din rasputeri sa arate ca este adevarata.. evitand sa se lepede si sa se pocaiasca!
-oamenii considera ca o singura sursa/ autor (par. Puhalo, in cazul e fata) etc.. are mai multa greutate decat mai multe surse (par Cleopa, par. Serafim Rose si altii..). De ce? Aparent motivul este "de-aia".
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.10.2010, 15:23:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Unde zice aci de vreo vama a vazduhului,in Pateric?
"14) Se spunea despre avva Sisoe, ca atunci cand era sa se savarseasca, sezand parintii langa dansul, a stralucit fata lui ca soarele. Si le-a zis lor : iata avva Antonie a venit ! Si dupa putin, a zis : iata ceata proorocilor a venit ! Si iarasi fata lui, mai mult a stralucit. Si a zis : iata ceata apostotilor a venit. Si s-a indoit fata lui iarasi. Si se parea, ca si cum el ar fi vorbit cu cineva si s-au rugat batranii de el zicand : cu cine vorbesti, parinte ? Iar el a zis : iata, ingerii au venit sa ma ia si ma rog sa fiu lasat sa ma pocaiesc putin. Si i-au zis lui batranii : nu ai trebuinta sa te pocaiesti, parinte. Si le-a zis lor batranul : cu adevarat, nu ma stiu pe mine sa fi pus inceput. Atunci au cunoscut toti ca este desavarsit. Si iarasi, de naprasna s-a facut fata lui ca soarele si s-au temut toti. El le-a zis lor : vedeti, Domnul a venit. Iar Domnul a zis : aduceti-mi pe vasul pustiului ! Si indata si-a dat duhul. Si s-a facut ca un fulger si s-a umplut toata casa ( locul ) de buna mireasma."
(e vorba despre Sfantul Sisoe cel Mare).
De unde se vede ca pe la judecata lui Dumnezeu Iisus Hristos si Sfintii Mari trec si cu atat mai mult noi.
("Aduceti-mi pe vasul pustiului" e aci judecata lui Dumnezeu Iisus Hristos despre Sfantul Sisoe cel Mare;se vede ca aci sufletul Sfantului Sisoe cel Mare e luat de ingeri si dus la in Rai,la Dumnezeu Iisus Hristos.)
In vamile vazduhului NU se opresc cei care s-au curatat de pacate!
Nu vad cum ceea ce ai scris tu ese un argument impotriva invataturii vamilor.
Doar daca nu ai viata sfantului Sisoe.. eu m-as teme pt iesirea sufletului din trup.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.10.2010, 15:31:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asa cred si eu. La fel cum si iadul ne este prezentat in Scripturi in formule simbolice. La fel cum si caracterizarea ingerilor este iarasi simbolica, dupa cum ne spune clar Sfantul Dionisie Areopagitul.

Eu stiu ca judecata este a Lui Hristos, dupa mila si dreptatea Sa, nu a ingerilor decazuti care se agata de pacatele nemarturisite. Mai mult, daca ai murit in relatie buna cu El, nici macar nu mai treci pe la judecata particulara, caci te-ai si mutat direct de la moarte la viata. (Ioan 5, 24)
"Asa cred si eu" spui.. doar ca sherlock holmes sustine un punct de vedere diferit/ opus chiar de al tau.

Evident ca relatarea realitatilor vazute cu ochi duhovnicesti ridica mari probleme deoarece NU au intotdeauna corespondent in lumea pamanteasca (nu pot fi relatate eficient, nu exista cuvinte potrivite etc>) Atunci se folosesc metafore, comparatii etc.. Dar aceasta este problema tuturor dezvaluirilor dumnezeiesti! (nu doar a vamilor vazduhului).
Dar NU le anuleaza existenta ca experiente duhovnicesti dupa moarte.
Nu cred ca s-a indoit cineva de existenta raiului doar pt ca relatarile au fost diferite etc...

(Vad ca tu spui ca iadul nu exista ca loc (ci doar ca experienta subiectiva). Stiam ca negi existenta iadului, am mai citit ce crezi. Eu cred ca mergi pe nisipuri miscatoare. )

Last edited by anna21; 04.10.2010 at 15:34:28.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 04.10.2010, 16:29:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei poate ar trebui sa ne temem sa pacatuim in viata de zi cu zi,ca pacatul are anumite consecinte nefaste in noi si in viata noastra.
Si cine stie poate asa ajungi sa fii cu sufletul in Iad inainte de moartea trupeasca.
Asta asa ca o simpla parere.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 04.10.2010, 16:58:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
(Vad ca tu spui ca iadul nu exista ca loc (ci doar ca experienta subiectiva). Stiam ca negi existenta iadului, am mai citit ce crezi. Eu cred ca mergi pe nisipuri miscatoare. )
Unde ma rog frumos am negat eu existenta iadului? :))

Vad bine ca ma urmaresti si nu ratezi orice ocazie sa ma contrazici un pic, dar ma tem ca imi distorsionezi afirmatiile. Nu mai trage tu concluzii despre credinta mea, please...

Pace. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 04.10.2010, 17:38:04
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Unde ma rog frumos am negat eu existenta iadului? :))

Vad bine ca ma urmaresti si nu ratezi orice ocazie sa ma contrazici un pic, dar ma tem ca imi distorsionezi afirmatiile. Nu mai trage tu concluzii despre credinta mea, please...

Pace. :)
Cumva ai reusit sa ma citezi si sa-mi dai un reply fara a citi ce am scris.
Am spus ca negi existenta iadului CA LOC.. deci crezi ca este doar o experienta pur subiectiva. Gresesc? Poate ca memoria ma inseala.

Nu ma intereseaza sa te "atac".
Dar ma intereseaza cu cine stau de vorba.

Cred ca exista anumite "patternuri" in ideile la care adera cineva. De ex. credinta ca exista extraterestrii "obliga" omul sa adopte si alte puncte de vedere.. cum ar fi evolutionismul (teist sau de alt fel), relativizarea adevarurilor de credinta ortodoxe (in sensul ca nu ar fi adevarul intreg) etc...
Sau.. cine promoveaza ecumenismul sau new ageismul.. ajunge inevitabil (cred eu) a sustine ca Scripturile contin adausuri, inexactitati etc, ca dogmele sunt depasite etc.. am vazut deja mai multe cazuri pe forum.

In cazul de fata suspectez ca cei care nu cred in vamile vazduhului ar putea sa creada ca iadul nu exista ca un loc (cu draci, cu muncile iadului etc..) ci este doar o traire subiectiva (ca altfel trairea subiectiva exista si pt cel muncit in iad.. dar unii spun ca nu exista locul, nici dracii, ci doar durerea despartirii de Dumnezeu.. ceea ce nu cred ca este invatatura crestina, fara suparare).. Poate gresesc... este doar o supozitie netestata ca astfel de pattern exista.


Ca sa concluzionez, nu ma intereseaza ce crezi tu in mod particular.
Ma intereseaza cum adoptarea unei ideii sau a alteia are efect asupra felului in care omul percepe lumea, pe sine si pe Dumnezeu.
(Dupa cum spuna cineva.. orice idee personala in credinta ortodoxa este o erezie.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 04.10.2010, 18:59:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pe orthodoxwiki despre vami zice asa:
http://orthodoxwiki.org/Aerial_Toll-Houses
Aceasta e o invatatura morala crestin ortodoxa,ca se pomeneste ce pacate se cerceteaza in fiecare vama.
La parintele Nicodim Mandita se dau 24 de vami si aceasta fiind o invatatura morala crestin ortodoxa ca se arata pacatele de se cerceteaza in acele vami.



In cartea parintelui Serafim Rose nu avem mentionate aceste vami ci doar ca exista,oare cat ajuta aceasta un om care o citeste in afara de a-l speria?
Ca daca citeste ce zice pe orthodoxwiki se sperie si se smereste si incearca sa nu mai lucreze acelea,la fel in cartea parintelui Nicodim Mandita,da in cartea parintelui Serafim Rose?
Acum eu asa am presupus,ce scriu poate sa fie eronat ca sunt om pacatos si intunecat (la minte) datorita pacatelor in care traiesc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 04.10.2010 at 19:02:56.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din 24 de Vami idealist Pocainta 5 14.03.2010 21:44:22
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58