Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 27.01.2016, 12:44:18
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Si semidoct si fara simtul umorului. Portretul slasic de Martor al lui Iehova.
Pai un crestin sa creada in Imperiul Rakata , si sf-uri din astea chiar ca e interesant , asa ceva nici nu am mai auzit. Si Biserica Ortodoxa respinge tampeniile cu OZN-uri etc. Nu stii sa razi sau sa plangi de asemenea bazaconii,,,,
Reply With Quote
  #82  
Vechi 27.01.2016, 12:47:44
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pana cand, prostilor, veti iubi prostia? Pana cand, nebunilor, veti iubi nebunia? Si voi, nestiutorilor, pana cand veti uri stiinta?
Intoarceti-va iarasi la mustrarea mea si iata eu voi turna peste voi duhul meu si va voi vesti cuvintele mele.
Chematu-v-am, dar voi n-ati luat aminte! Intinsu-mi-am mana si n-a fost cine sa ia seama!
Ci ati lepadat toate sfaturile mele si mustrarile mele nu le-ati primit.
De aceea si eu voi rade de pieirea voastra si ma voi bucura cand va veni groaza peste voi,
Cand va veni peste voi necazul ca furtuna si cand nenorocirea ca vijelia va va cuprinde.
Atunci ma vor chema, dar eu nu voi raspunde; din zori ma vor cauta si nu ma vor afla,
Pentru ca ei au urat stiinta si frica de Dumnezeu n-au ales-o,
Fiindca n-au luat aminte la sfaturile mele si cercetarea mea au dispretuit-o.
Manca-vor din rodul caii lor si de sfaturile lor satura-se-vor,
Caci indaratnicia omoara pe cei prosti si nepasarea pierde pe cei fara minte;
Iar cel ce ma asculta va trai in pace si liniste si de rele nu se va teme
Si ce ai vrut sa zici cu versetele astea? Da acolo era vorba de evreii care l-au parasit pe Dumnezeu de DRAGUL practicilor vecinilor pagani care li sa pareau mai frumoase decat simplul monoteism al lor. Corect .Si i-a pedepsit ori de cate ori faceau lucrul asta. Si un de sant astazi ,,practici,, precrestine oare ?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 27.01.2016, 12:49:01
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Pai un crestin sa creada in Imperiul Rakata , si sf-uri din astea chiar ca e interesant , asa ceva nici nu am mai auzit. Si Biserica Ortodoxa respinge tampeniile cu OZN-uri etc. Nu stii sa razi sau sa plangi de asemenea bazaconii,,,,
Bah anti-transfuzie, eu scriam la modul semi-glumet, dupa cum bine a vazut Mihai si orice om intreg. In timp ce voi, martorii lu ebola, credeti pe bune in turnu de veghe si alte cretinisme russeliene, 144000 de martori ai nustiucui care de fapt dupa voi sunt milioane adica toti membrii sectei, etc., etc. Si nu cred in Imperiul Rakata, era o metafora. Voua va iau sefii sectei simtul umorului la aglutinare, pardon, intrarea in organizatie, sau cum?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 27.01.2016, 12:57:37
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Question

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Si semidoct si fara simtul umorului. Portretul slasic de Martor al lui Iehova.
Deci si tu crezi in Imperiul Rakata , sf-uri din astea , Raelieni , etc. Reptilieni poate. De asta ma mir , cum se poate ca un ,,crestin,, adevarat sa creada asa ceva daca si Biserica Ortodoxa respinge asemenea tampenii. Tare interesant. De fapt chiar ieri am gasit pe Internet , este vorba de Dinu Costel Linca care a postat Youtube multe documentare la care el comenteaza acolo , despre stramosii nostrii dac-geti. Si s-a ajuns pana acolo incat se spune ca ,,Buda,, ,, ,,Mithra,, ,,Vishnu,, ,,Zamolxis,, erau daci de-ai nostrii de fapt filozofi sau pastori care au intemeiat religii si crezuri si i-au civilizat pe altii. Este un inversunat al Bibliei , si spune ca Iisus este creatia Romei , si Biserica este satanica deoarece este impotriva neamului romanesc. Va dati seama ce prostii gandesc unii. I-am scris ca nu asa , dar imediat a vorbit urat a injurat si asta a fost. Mi-am dat seama ce caracter are. Deci vrea sa spuna ca DOAR ,stramosii nostrii au fost cei mai cei , erau de fapt zeii solari ,din care ne tragem cu totii , blonzi cu ochii albastrii etc. Sant si lucruri adevarate despre civilizatia traco-daca , imbracamintea , simbolistica , etc , dar sant si unii entuziasmati asa de tare de acest lucru ca au cazut in extreme.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 27.01.2016, 13:02:50
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Question

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Si semidoct si fara simtul umorului. Portretul slasic de Martor al lui Iehova.
Semidocti sant altii , gen Pavel Corut care o tine intruna cu Zamolxianismul lui, Eugen Delcea care zice ca Adam si Eva vorbeau romaneste , unii am vazut ca au ajuns sa spuna ca Iisus Hristos era dac , sau ungur. Unul Costel Dinu Linta pe Youtube , entuziasmat tare de istoria stramosilor nostrii spune ca Zamolxis=Ares=PELASGII=dacii=Dionysos=faraonii, etc. Sau ca zeul Ares cu coarne de berbec si Zamolxis, si Vishnu , Buda erau de fapt daci de-ai nostrii pastori sau filozofi care au civilizat popoarele si au lasat urmasi. Aici sant tampeniile secolului 21.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.01.2016, 17:28:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ionele , ai mari sanse cu tehnica actuală, asa că nu dispera ! ! !
Obstacolele tehnice legate de transplantarea capului unei persoane pe corpul alteia pot fi, în prezent, depășite, afirmă dr. Sergio Canavero, un neurochirurg membru al Grupului de Neuromodulare Avansată din Torino. Într-un articol recent, el preconizează o procedură chirurgicală bazată pe transplanturile de cap reușite realizate la animale, începând din 1970.
Principala problemă a transplantului de cap era că specialiștii nu puteau conecta măduva spinării donatorului cu cea a primitorului, astfel încât animalul rămânea paralizat de la punctul de transplant în jos.
Dar, spune dr. Canavero, progresele recente în ceea ce privește reconectarea măduvei spinării care fusese anterior secționată chirurgical demonstrează că acest lucru ar putea fi posibil și la oameni. (Totuși, nu este același lucru cu a reda funcția sistemului nervos la cavdriplegici sau alte victime ale leziunilor traumatice ale măduvei spinării.)
La animale, această procedură a fost deja aplicată.
Metoda preconizată de Canavero este foarte similară cu cea aplicată de Robert White, care a transplantat cu succes capul unei maimuțe rhesus pe corpul unei alte maimuțe din aceeași specie, în 1970
. Însă tehnicile de reparare a țesutului nervos, disponibile azi, nu existau atunci, astfel încât, deși animalul a supraviețuit, nu și-a putut recăpăta funcțiile motorii
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 27.01.2016 at 17:31:41.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 27.01.2016, 19:18:50
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ionele , ai mari sanse cu tehnica actuală, asa că nu dispera ! ! !
Obstacolele tehnice legate de transplantarea capului unei persoane pe corpul alteia pot fi, în prezent, depășite, afirmă dr. Sergio Canavero, un neurochirurg membru al Grupului de Neuromodulare Avansată din Torino. Într-un articol recent, el preconizează o procedură chirurgicală bazată pe transplanturile de cap reușite realizate la animale, începând din 1970.
Principala problemă a transplantului de cap era că specialiștii nu puteau conecta măduva spinării donatorului cu cea a primitorului, astfel încât animalul rămânea paralizat de la punctul de transplant în jos.
Dar, spune dr. Canavero, progresele recente în ceea ce privește reconectarea măduvei spinării care fusese anterior secționată chirurgical demonstrează că acest lucru ar putea fi posibil și la oameni. (Totuși, nu este același lucru cu a reda funcția sistemului nervos la cavdriplegici sau alte victime ale leziunilor traumatice ale măduvei spinării.)
La animale, această procedură a fost deja aplicată.
Metoda preconizată de Canavero este foarte similară cu cea aplicată de Robert White, care a transplantat cu succes capul unei maimuțe rhesus pe corpul unei alte maimuțe din aceeași specie, în 1970
. Însă tehnicile de reparare a țesutului nervos, disponibile azi, nu existau atunci, astfel încât, deși animalul a supraviețuit, nu și-a putut recăpăta funcțiile motorii
Eu vorbeam de cei care i-am amintit cu aiurelile lor nationaliste. Da , numai ca sant multi care chiar cred toate lucrurile astea. Si cum am mai zis sant lucruri perfect adevarate da , despre stramosii poporului roman , si chiar si Biserica strabuna prin multe ritualuri si practici continua oarecum religia stramoseaca a dacilor , ascunsa sub crestinismul Apostolic . Dar sa spui ca Buda al asiaticilor era un roman , era un dac blond cu ochii albastrii , sau Mithra zeu indoeuropean era si eu un cioban filozof dac de-al nostru este hilar.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 27.01.2016, 19:23:10
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Bah anti-transfuzie, eu scriam la modul semi-glumet, dupa cum bine a vazut Mihai si orice om intreg. In timp ce voi, martorii lu ebola, credeti pe bune in turnu de veghe si alte cretinisme russeliene, 144000 de martori ai nustiucui care de fapt dupa voi sunt milioane adica toti membrii sectei, etc., etc. Si nu cred in Imperiul Rakata, era o metafora. Voua va iau sefii sectei simtul umorului la aglutinare, pardon, intrarea in organizatie, sau cum?
Sant ortodox , omule , nu stiu de ce o tii intruna cu tampeniile tale. Si primii crestini nu au fost ortodocsi? Numai ca au fost si ,,catolici,, in sensul universal al credintei crstine. Atunci cum vorbesti asa.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 27.01.2016, 19:26:54
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca reuseste cineva sa stabileasca clar, pe baza unor dovezi strict istorice, care ritualuri/obiceiuri/traditii ale celor aprox 30 de triburi diferite de daci/geti/traci (despre care stim foarte putine in realitate) le continua BOR, specificat clar,eu sunt gata sa-mi caut stramosii fix in familia lu Burebista :)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 27.01.2016, 19:35:47
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
... deși animalul a supraviețuit, nu și-a putut recăpăta funcțiile motorii
Asta imi suna cam asa cum sunt convertirile din ultimii ani...
Iertare! Forta analogiei m-a biruit...
Reply With Quote
Răspunde