Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 28.09.2016, 00:35:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Si atunci preotul profesor Salvatore Freixedo , la cine se referea oare prin cuvintele ,,Poporul vrea sa fie inselat , deci sa fie inselat. Poporul nu trebuie sa creada ce poate , cum zici tu , ci trebuie sa creada ce trebuie si ce e adevarat .
Adica pe asta va bazati voi sistemul de propaganda?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 01.10.2016, 23:53:52
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica pe asta va bazati voi sistemul de propaganda?
Si nu e nici o propaganda, ori acest preot profesor ,ori renumiti etnologi ori romani ori straini, nu cred ca fac propaganda ,ei doar isi fac meseria si scot in evidenta unele lucruri adevarate sa le stie lumea. Nimeni nu e obligat sa le citeasca. Daca in fiecare an ,in preajma Pastelui , sau a Craciunului, posturile de televiziune zic acelasi lucru despre unele practici precrestine ce au loc la noi in tara , inseamna ca fac propaganda?. Nu , spun niste lucruri adevarate , pentru ca asta dezvaluie practicile respective.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 02.10.2016, 00:01:22
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai daca vrea asta. ce cauta la iehovisti?

Ca aia din start ii obliga sa citeasca o Biblie falsificata.

Sa puna mana sa citeasca un Sf. Ioan Gura de Aur. Apropo, voi cand l-ati editat ultima data? Ati auzit de el macar?

Sau credeti ca predicatorii vostri imbuibati, cu figuri grobiene si mimica de valutisti sunt mai buni la talmacit Sf. Scriptura?
Si daca citeste cineva , ca nu e nici o problema pe Sf.Ioan Gura de Aur, asa cum poate citi si o carte de Istorie despre stramosii nostrii geto-daci, sau originea unor sarbatori din Ortodoxie, va renunta populatia de la sate la unele practici nescripturale sau obiceiuri precrestine? . Ce carti ar trebui sa aiba , fiecare crestin acasa dupa tine, in afara sa zicem a ,,Vietii Sfintilor,, Ioan Gura de Aur, si altii. Ca sa fie bine invatat ma gandesc ca ar trebui sa aiba multe carti, sa stie semnificatia crestinismului, a termenului ,,crestin,, ,,Mesia,, , care erau cauzele persecutiilor primilor crestini, spiritualitatea stramosilor nostrii etc.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 02.10.2016, 12:01:37
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Beau sau nu beau , lucrurile astea tot exista , si cine vrea sa le gaseasca in carti tot le gaseste. Nu are nici o legatura ca nuca de perete bautura cu informarea exacta pe care vrea cineva sa o caute intr-un anume domeniu. Dar chiar intr-o carte care analiza practici si simboluri precrestine preluate de Biserica Catolica , un preot profesor Salvatore Freixedo spunea asa ,, Poporul vrea sa fie inselat , deci sa fie inselat. El se referea la necunostiinta majoritatii care mai degraba cred basme frumos mestesugite , decat ceea ce spune in realitate Scriptura.
Inseamna ca ,,beau,, sau sant beti toti autorii unor carti de cultura generala , sau cum. Sau sant neaveniti si nestiutori , si nu are rost ca cineva cumva sa le cumpere cartile . Ca s-a spus lucrul asta pe acest forum. Asa cum cineva a pus o intrebare normala , ca de aia e un forum de discutii pe teme religioase , a pus o intrebare din Vechiul Testament . Si i s-a raspuns , nu la intrebare, ci s-a spus ,,De ce te limitezi doar la Vechiul Testament? . Pai pentru ca intrebarea era din Vechiul Testament, si dupa cate stiu , chiar Apostolii spun clar ,,TOATA, Scriptura este de folos ,,,,,Sau dupa cum bine si tu stii, crestinismul s-a nacut in sanul iudaismului, deci orce eveniment , actiune , termen, nume de profeti, profetii, din Vechiul Testament trebuie sa le fie de folos orcarui crestin. Unde a spun Hristos Iisus , ca Vechiul Testament este azi doar pentru evrei ortodocsi sau mozaici etc. Nicaieri.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 05.10.2016, 10:56:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Inseamna ca ,,beau,, sau sant beti toti autorii unor carti de cultura generala , sau cum. Sau sant neaveniti si nestiutori , si nu are rost ca cineva cumva sa le cumpere cartile . Ca s-a spus lucrul asta pe acest forum. Asa cum cineva a pus o intrebare normala , ca de aia e un forum de discutii pe teme religioase , a pus o intrebare din Vechiul Testament . Si i s-a raspuns , nu la intrebare, ci s-a spus ,,De ce te limitezi doar la Vechiul Testament? . Pai pentru ca intrebarea era din Vechiul Testament, si dupa cate stiu , chiar Apostolii spun clar ,,TOATA, Scriptura este de folos ,,,,,Sau dupa cum bine si tu stii, crestinismul s-a nacut in sanul iudaismului, deci orce eveniment , actiune , termen, nume de profeti, profetii, din Vechiul Testament trebuie sa le fie de folos orcarui crestin. Unde a spun Hristos Iisus , ca Vechiul Testament este azi doar pentru evrei ortodocsi sau mozaici etc. Nicaieri.
orice crestin citeste ceea ce vrea. Ortodoxia nu interzice NIMIC. Problema este sa intelegi ceea ce citesti si sa iei doar ce este bun. Si la voi martorii, posibilii "discipoli", "studiaza Biblia" indrumati de 2 martori calauziti de cartea "Ce ne invata in realitate Biblia"-acesta carte este un fel de filtru iehovist, carte ce dezbate doctrina pe scurt iehovista. In realitate "discipolul" nu citeste capitole din Biblie (in cazul vostru se citeste din versiunea Traducerea Lumii noi), ci doar versete care chipurile ar sustine erezia iehovista, si bineinteles intreaga carte "Ce ne invata in realitate Biblia".
ps: cartea mai sus mentionata o am si eu si am citit-o integral
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #226  
Vechi 05.10.2016, 13:07:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ps: cartea mai sus mentionata o am si eu si am citit-o integral
E cu etnografie ? Sau doar cultura generala ? :)
Reply With Quote
  #227  
Vechi 06.10.2016, 09:07:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E cu etnografie ? Sau doar cultura generala ? :)
doar pentru cultura mea generala
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #228  
Vechi 06.10.2016, 22:23:24
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
orice crestin citeste ceea ce vrea. Ortodoxia nu interzice NIMIC. Problema este sa intelegi ceea ce citesti si sa iei doar ce este bun. Si la voi martorii, posibilii "discipoli", "studiaza Biblia" indrumati de 2 martori calauziti de cartea "Ce ne invata in realitate Biblia"-acesta carte este un fel de filtru iehovist, carte ce dezbate doctrina pe scurt iehovista. In realitate "discipolul" nu citeste capitole din Biblie (in cazul vostru se citeste din versiunea Traducerea Lumii noi), ci doar versete care chipurile ar sustine erezia iehovista, si bineinteles intreaga carte "Ce ne invata in realitate Biblia".
ps: cartea mai sus mentionata o am si eu si am citit-o integral
Sigur ca fiecare crestin poate citi ce vrea el . Ortodoxia nu interzice nimic , cum spui. Dar eu erau mirat cum de o persoana de pe acest forum, la intrebarea altuia din Vechiul Testament despre credinta evreilor biblici cu privire la ,,suflet,, si ,,invierea mortilor,, a spus acelei persoane ,,De ce te LIMITEZI ,doar la Vechiul Testament,,, ca si cand Vechiul Testament , este doar azi numai pentru evreii din Israel , iar crestinii doar Noul Testament are valoare si Iisus Hristos. E ca si cand ai spune ca de acolo nu ai ce invata, din exemplele evreilor , istoria lor ,regi fideli , si regi care au incalcat poruncile divine etc. Ori se stie bine cum si tu stii ca ,,, crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului, si nu s-a departat deloc de monoteismul ebraic, ca de asta erau numiti de adversari primii crestini o ,,secta iudaica,, apatrida, ciudata, care mai corupea si alte natiuni. Si cartea la cre te referi tu , nu dezbate pe scurt ,,doctrina iehovista,, cum zici, ci chiar prin titlul ei spune clar ,,Ce ne invata in realitate Biblia,, Ma gandesc ca e o diferenta clara intre ceea ce ne invata in realitate Biblia , si ceea ce se crede azi in crestinatate ca fiind invataturi nealterate deloc , fara nici o urma de practici precrestine , sau simboluri , sau gesturi etc. Era cineva tot pe acest forum care a pus o intrebare frumoasa, ortodox fiind bineinteles , a spus asa : Cine crede cu adevarat ce spune Biblia,, Eu cred ca foarte putini. Vinovatii pentru asta sant morti de sute de ani. Deci daca si tu ai citit , pe ici pe colo asa ceva, nu este nici o interdictie . Asa cum ai citi carti de Etnografie, sau despre spiritualitatea geto-dacilor , pentru a stii ce au crezut, si ce a ramas daca a ramas in Traditia Bisericii , din aceste practici si invataturi ale stramosilor. Acum o sa citez din ,,Varstele timpului,, a lui Ion Ghinoiu, renumit etnolog . la pag 13 .,, Facand un bilant al sarbatorilor crestine si necrestine culese de etnografi si folcloristi la sfarsitul secolului al 19-lea si inceputul sec al 20-lea ,Tudor Pamfile scria in anul 1914 despre ,,stearsa fata crestineasca ce o au toate sarbatorile noastre , chiar si acelea al caror nume le-a dat Biserica : insa ca datina si literatura orala , poporul a imprumutat de la Biserica foarte putin. Imaginatia populara a actionat mai putin asupra evangheliilor , care erau complet straine de viata cotidiana. Mai potrivita s-a dovedit vechea credinta in zeii specializati , pastrati in memoria poporului. Compromisul a fost usor de realizat. Calendarul popular a pastrat in general , data de sarbatorire a sfintilor crestini pe seama carora au fost trecute multe din atributiile zeilor pagani. Aceste atributii erau insa in opozitie cu dogma crestina monoteista si submina autoritatea lui Dumnezeu. In multe cazuri , Biserica a adoptat nu numai data calendaristica a sarbatorii pagane, ci si practicile efectuate cu acea ocazie. Astea le numesc eu argumente extrabiblice , pe care nu cred ca doar numai eu le vad , si altii nu . Dar ele exista. Si nu pot fii contestate. Dar am mai vazut pe forum cu unii, numesc diferiti autori , ba neaveniti , ba nestiutori , ba sectanti , ba eretici , ba masoni . Si atunci,,,,,
Reply With Quote
  #229  
Vechi 06.10.2016, 22:27:37
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E cu etnografie ? Sau doar cultura generala ? :)
Nu , cartile de Etnografie, domnule nu au vreo legatura cu literatura vreunui cult sau altul. Ele sant argumente la niste lucruri pe care omul crestin trebuie sa le verifice doar daca vrea desigur daca ceea ce crede el de mii de ani , sau doar de 5 ani de exmplu , sau 25 , sa zic asa e adevarat sau nu. Iar autorii respectivi mai ales cei din tara noastra romani fiind, nu sant nici masoni , nici eretici , nici nestiutori , nici neaveniti , cum au zis unii de pe acest forum. Isi fac meseria pe care au ales-o .
Reply With Quote
  #230  
Vechi 07.10.2016, 09:54:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Sigur ca fiecare crestin poate citi ce vrea el . Ortodoxia nu interzice nimic , cum spui. Dar eu erau mirat cum de o persoana de pe acest forum, la intrebarea altuia din Vechiul Testament despre credinta evreilor biblici cu privire la ,,suflet,, si ,,invierea mortilor,, a spus acelei persoane ,,De ce te LIMITEZI ,doar la Vechiul Testament,,, ca si cand Vechiul Testament , este doar azi numai pentru evreii din Israel , iar crestinii doar Noul Testament are valoare si Iisus Hristos. E ca si cand ai spune ca de acolo nu ai ce invata, din exemplele evreilor , istoria lor ,regi fideli , si regi care au incalcat poruncile divine etc. Ori se stie bine cum si tu stii ca ,,, crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului, si nu s-a departat deloc de monoteismul ebraic, ca de asta erau numiti de adversari primii crestini o ,,secta iudaica,, apatrida, ciudata, care mai corupea si alte natiuni. Si cartea la cre te referi tu , nu dezbate pe scurt ,,doctrina iehovista,, cum zici, ci chiar prin titlul ei spune clar ,,Ce ne invata in realitate Biblia,, Ma gandesc ca e o diferenta clara intre ceea ce ne invata in realitate Biblia , si ceea ce se crede azi in crestinatate ca fiind invataturi nealterate deloc , fara nici o urma de practici precrestine , sau simboluri , sau gesturi etc. Era cineva tot pe acest forum care a pus o intrebare frumoasa, ortodox fiind bineinteles , a spus asa : Cine crede cu adevarat ce spune Biblia,, Eu cred ca foarte putini. Vinovatii pentru asta sant morti de sute de ani. Deci daca si tu ai citit , pe ici pe colo asa ceva, nu este nici o interdictie . Asa cum ai citi carti de Etnografie, sau despre spiritualitatea geto-dacilor , pentru a stii ce au crezut, si ce a ramas daca a ramas in Traditia Bisericii , din aceste practici si invataturi ale stramosilor. Acum o sa citez din ,,Varstele timpului,, a lui Ion Ghinoiu, renumit etnolog . la pag 13 .,, Facand un bilant al sarbatorilor crestine si necrestine culese de etnografi si folcloristi la sfarsitul secolului al 19-lea si inceputul sec al 20-lea ,Tudor Pamfile scria in anul 1914 despre ,,stearsa fata crestineasca ce o au toate sarbatorile noastre , chiar si acelea al caror nume le-a dat Biserica : insa ca datina si literatura orala , poporul a imprumutat de la Biserica foarte putin. Imaginatia populara a actionat mai putin asupra evangheliilor , care erau complet straine de viata cotidiana. Mai potrivita s-a dovedit vechea credinta in zeii specializati , pastrati in memoria poporului. Compromisul a fost usor de realizat. Calendarul popular a pastrat in general , data de sarbatorire a sfintilor crestini pe seama carora au fost trecute multe din atributiile zeilor pagani. Aceste atributii erau insa in opozitie cu dogma crestina monoteista si submina autoritatea lui Dumnezeu. In multe cazuri , Biserica a adoptat nu numai data calendaristica a sarbatorii pagane, ci si practicile efectuate cu acea ocazie. Astea le numesc eu argumente extrabiblice , pe care nu cred ca doar numai eu le vad , si altii nu . Dar ele exista. Si nu pot fii contestate. Dar am mai vazut pe forum cu unii, numesc diferiti autori , ba neaveniti , ba nestiutori , ba sectanti , ba eretici , ba masoni . Si atunci,,,,,
amicul meu iehovist, cartea mentionata de mine spune doar...CE CRED MARTORII CA AR INVATA IN REALITATE BIBLIA. Spune undeva in Biblie ca nu avem voie sa sarbatorim altceva decat a poruncit Dumnezeu? Ce, voi martorii mai tineti sarbatorile evreiesti? Nu au sarbatorit evreii, sarbatori care nu au fost poruncite de Dumnezeu, asa cum scrie in Cartea Estera cap.9 (Sarbatoarea Purim)? A condamnat Dumnezeu asa ceva? NU. Hristos nu a participat la sarbatoarea innoirii templului (Ioan 10: 22-23), sarbatoare ce nu a fost poruncita de Dumnezeu, si a fost OK? Atunci...voi martorii gresiti!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde