Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 13.03.2013, 19:49:16
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Ptiu, drace, piei! Cum sa fie un criminal mucenic?!??!?!?? Poate "mucenic" al Aluia de Jos.

photo uploader
Reply With Quote
  #142  
Vechi 13.03.2013, 20:05:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu toti cei intemnitati erau legionari. Un exemplu este Pr. Adrian Fageteanu, care ne povesteste in cartea sa "Viața mea. Mărturia mea", din care citez:
Ați fost arestat într‑un mod mai deosebit, spuneați…
Da. Părintele stareț zice: „Mie mi‑e urât să merg singur cu cabrioleta la Moara săracă, vino și – cum se spunea între noi – cuvioșia ta!” Bine… Mă urc și eu lângă el, el mână calul și, după ce facem un kilometru de la mănăstire spre sat – numai un kilometru! –, ajungem la șosea. Eu mă urc în șaretă, merg cu părintele un kilometru și ceva, ajung la șosea, și acolo era o dubă. Știți ce înseamnă dubă, nu? O mașină care n‑are geamuri, totul e negru. Și domnii securiști spun: „Să trăiești, tovarășe colonel! Bine că ni l‑ai adus!” – pentru că pentru ei era penibil să vină în mănăstire, să mă aresteze în mănăstire, să audă toți că au venit securiștii și au arestat un călugăr sau ieromonah. Nu era mai bine că mă duce plocon?
Deci, starețul era colonel?
Da, dar până atunci n‑am știut nici că e colonel, nici că la Moara Săracă la șosea era duba pentru pușcăriași. El, acuma, datorită faptului că a fost colonel, a ajuns episcop.
Cum îl chema, părinte?
Aaaaa! Dacă‑mi aduci buletin că ești de la securitate, îți spun. Am destule de astea în chilie, care înregistrează…
V‑au bătut foarte tare în închisoare, părinte? Ați fost bătut de multe ori?
Da. Odată eram dus de la Suceava la Jilava. Închisoarea din Suceava e foarte aproape de mănăstirea de acolo… Nu Sfântul Ioan, este altă mănăstire acolo. Și văd că intră într‑o zi un securist în celulă. N‑a trecut nicio secundă de când a intrat, întâi mi‑a dat cu bâta în cap, pe urmă a început cu picioarele să‑mi dea în burtă, și mai jos de burtă. M‑a trântit jos, și a început să dea cu toată setea, să mă distrugă. Eu m‑am uitat, probabil, nu speriat, ci mai mult ciudat, la el… El: „Ce te uiți așa la mine?” Zic: „Ați auzit că am făcut eu așa ceva cu altul și vreți să vă răzbunați? Sunt de acord. Dar, dacă nu știi cine sunt, ce‑am făcut, de ce dai cu atâta sete, cu atâta cruzime?” Și el îmi spune: „Ce crezi, că eu n‑am conștiință?” În loc de „of” și „au”, am început să râd. „Ai conștiință!”

Și pe Valeriu Gafencu cum l‑ați cunoscut?
L‑am cunoscut, dar am stat foarte puțin lângă el. Pe cine am admirat eu cel mai mult dintre toți pușcăriașii a fost un țăran, Ilie Imbrescu, din comuna Socetu, de aici, aproape, lângă Roșiorii de Vede. Pentru că, orice i‑ar fi făcut, ori îl băteau, ori îl omorau, el niciodată nu și‑a schimbat poziția lui de creștin și român. Român, român! Cea mai mare pildă de statornicie. Mântuitorul a spus așa: „Ce‑ați ieșit să vedeți în pustie, la Ioan Botezătorul? O trestie bătută de vânt? Nu! Un stâlp care, orice‑ai face împotriva lui, nu se mișcă și nu se schimbă”.
http://apologeticum.wordpress.com/20...ian-fageteanu/

Moastele pot proveni si de la preoti si calugari, care au sfarsit prin a muri in inchisoare.

Last edited by Miha-anca; 13.03.2013 at 20:12:50.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 13.03.2013, 20:24:24
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Deci, starețul era colonel?
Da, dar până atunci n‑am știut nici că e colonel, nici că la Moara Săracă la șosea era duba pentru pușcăriași. El, acuma, datorită faptului că a fost colonel, a ajuns episcop.
Cum îl chema, părinte?
Aaaaa! Dacă‑mi aduci buletin că ești de la securitate, îți spun. Am destule de astea în chilie, care înregistrează…
[.
-care o fi acest episcop? sa fi cu securitatea,cu comunismul satanist si sa ajungi episcop...doamne fereste; dar poate ca unii securisti dinastia "crestini" au ajuns mitropoliti,sau patriarh...
Reply With Quote
  #144  
Vechi 13.03.2013, 20:44:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Doar altii trebuie sa faca asta, ea nu, da?
Egalitate, dar nu pentru catei, da?
Mai mult, a început iar să-mi scrie pe PM.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #145  
Vechi 13.03.2013, 21:47:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-care o fi acest episcop? sa fi cu securitatea,cu comunismul satanist si sa ajungi episcop...doamne fereste; dar poate ca unii securisti dinastia "crestini" au ajuns mitropoliti,sau patriarh...
Nu e treaba noastra sa cercetam, antiecumenism. Ii vede Dumnezeu pe toti! De asta sa nu ne indoim.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 13.03.2013, 22:00:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-care o fi acest episcop? sa fi cu securitatea,cu comunismul satanist si sa ajungi episcop...doamne fereste; dar poate ca unii securisti dinastia "crestini" au ajuns mitropoliti,sau patriarh...
Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu e treaba noastra sa cercetam, antiecumenism. Ii vede Dumnezeu pe toti! De asta sa nu ne indoim.
Nu v-ar fi rușine obrazului!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #147  
Vechi 13.03.2013, 22:34:20
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aa cum ti-am cerut sa aduci dovada canoane ortodoxe dupa care poate fi judecata starea de sfintenie a unui om sau in ce raport se afla cu mantuirea, dupa culoarea osemintelor - cum ai afirmat, si ai disparut in ceata.
"Stiati ca in muntele Athos calugarii dau urmatoarea explicatie: oasele mirenilor mintuiti sunt albe la culoare si curate, fara carne sau piele; oasele sau moastele sfintilor sunt galbene-maro la culoare; oasele cenusii,griideschis si inchis cu iros urat sunt cei nemantuiti si la talpa iadului; oasele negre si carbonizate sunt ale vrajitorilor. " (http://deveghepatriei.wordpress.com/...irii-mortilor/)

Oasele Sfintilor au o culoare galbuie si emana miros placut. Oasele martirilor au o culoare rosiatica. Asa stiu de la duhovnici ce au scris si spus. In rest nu stiu, trebuie cautat.
*
(multi din sfintii inchisorilor au facut minuni. unii si-au dezvaluit identitatea, au izvorat mir din moastele lor, multi duhovnici spun ca sunt Sfinti acestia) Nu cred ca va canoniza BOR acesti Sfinti prea curand, nu ptr. ca nu sunt Sfinti, ci din cauza presiunilor politicienilor. Asa cum nici tortionarii si comunistii nu au fost cercetati si sanctionati, multi inca conduc tara.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 13.03.2013, 22:43:35
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu v-ar fi rușine obrazului!
-fi mai explicit; adica tu esti de acord daca un episcop a avut legaturi cu securitatea si comunismul ?
Reply With Quote
  #149  
Vechi 13.03.2013, 22:47:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tâlharul de pe cruce fost luat de Mântuitor în rai.
Nu am eu căderea să judec un ierarh. Nu am fost eu de față și nu am habar de pocăința lui...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #150  
Vechi 13.03.2013, 23:15:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tâlharul de pe cruce fost luat de Mântuitor în rai.
Nu am eu căderea să judec un ierarh. Nu am fost eu de față și nu am habar de pocăința lui...
Foarte bine, Dragos. Atunci pastreaza tacerea.
Am dat un citat din amintirile Pr. Adrian Fageteanu. Nu cred ca necesita comentarii. Cuvantul Parintelui e prea greu, ca traitor al acelor vremuri tulburi, in care si manastirile au avut atat de mult de suferit, el insusi, desi achitat la recurs, a primit totusi 20 ani de inchisoare, adica pedeapsa cea mai mare ceruta pentru el, care nu facuse nimic rau; era doar calugar intr-o manastire.
Bine ar fi ca acel colonel sa se fi pocait... Nu stim noi asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13