Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.10.2016, 20:36:33
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
care e scopul acestui topic?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.10.2016, 21:15:37
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ce ti se pare ilogic?
In postarea originala ai zis: "Bisericile ortodoxe romanesti trec in slujba diavolului!" , pentru ca.... "Pe mai multe biserici ortodoxe din Romania a aparut o alta cruce decat cea crestin-ortodoxa. Este vorba despre crucea lui Bafomet (Baphomet), despre care se spune ca este simbolul diavolului.".

Dar tocmai ai declarat ca "Satanistii nu ma intereseaza."

Deci, in concluzie, nu ar trebui sa te intereseze ce ai scris in postarea originala, adica faptul ca unele reprezentatii satanice includ o cruce asemanatoare celor de pe unele biserici.

Deci topicul acesta nu are nici un scop.

quod erat demonstrandum
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.10.2016, 21:44:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
He, heee...o fi parintele Macarie, staretul manastirii Oituz, cel care din aceasta vara a incetat sa-l pomeneasca pe episcopul locului Ioachim Bacauanul in cadrul slujbelor acuzandu-l de ecumenism.
Saracu'. N-au apucat sa-l faca "mare duhovnic". E mai "noname" asa.

Dar deja o mare autoritate.

Parintele Aldea, candva purtatorul lor de steag in chestiunea cipofoba, care acum le spune ca sunt prosti si ingamfati, e expirat.

Poate a luat bani, sau de frica, mai stii. Faptul ca ar putea chiar fi prosti si ingamfati e exclus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.10.2016, 00:23:17
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu o sa ma credeti, dar...

...citind numai titlul extrem de blasfemiator al alora de la actainsanitatis, mi s-a facut frica. Da, frica. Cum sa zic, cind vezi asa o hula, ai senzatia ca poti percepe, cu cita empatie mai avem, masura in care acesti sentienti insani executa ordinele Intunericului. Cit de nebun/posedat trebuie sa fie careva sa zica asa ceva?! "bisericile ortodoxe trec in ...", nu mai continui. E ca si cind deja percepi gradul de nebunie al acestor ipochimeni, ca in filmele cu detectivi care vad in mintea ucigasului, sau in cele cu exorcisti. Cred ca ma intelegeti.
Cindva, cineva (probabil pilit bine la momentul respectiv; nu stiu, poate da, poate nu) ma acuza ca lupt impotriva bisericii. Nu zic ca nu mi s-o fi intimplat sa fi scapat niste afirmatii idioate sau sa fi avut niste atitudini sfidatoare, pentru care imi cer scuzele profunde, desi am cautat intodeauna obiectivitatea rece, inclusiv in cele confesionale. Dar asta, ce au facut astia ...este scuipare la propriu a lui Hristos.
Tot nu inteleg de ce ierarhii nu impart niste excomunicari clare si conform canoanelor. Desi, banuiesc ca acesti pseudocrestini au si erezia impartasirii rare, deci...li se rupe de iesirea din Comuniune.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.10.2016, 00:39:26
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antonia, dupa tine si aia, gruzinii, celtii si altii sint satanisti?!? Holy shit.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.10.2016, 05:00:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
...citind numai titlul extrem de blasfemiator al alora de la actainsanitatis, mi s-a facut frica. Da, frica. Cum sa zic, cind vezi asa o hula, ai senzatia ca poti percepe, cu cita empatie mai avem, masura in care acesti sentienti insani executa ordinele Intunericului. Cit de nebun/posedat trebuie sa fie careva sa zica asa ceva?! "bisericile ortodoxe trec in ...", nu mai continui. E ca si cind deja percepi gradul de nebunie al acestor ipochimeni, ca in filmele cu detectivi care vad in mintea ucigasului, sau in cele cu exorcisti. Cred ca ma intelegeti.
Cindva, cineva (probabil pilit bine la momentul respectiv; nu stiu, poate da, poate nu) ma acuza ca lupt impotriva bisericii. Nu zic ca nu mi s-o fi intimplat sa fi scapat niste afirmatii idioate sau sa fi avut niste atitudini sfidatoare, pentru care imi cer scuzele profunde, desi am cautat intodeauna obiectivitatea rece, inclusiv in cele confesionale. Dar asta, ce au facut astia ...este scuipare la propriu a lui Hristos.
Tot nu inteleg de ce ierarhii nu impart niste excomunicari clare si conform canoanelor. Desi, banuiesc ca acesti pseudocrestini au si erezia impartasirii rare, deci...li se rupe de iesirea din Comuniune.
Și uite așa apar apărătorii bisericii cu Crucea lui Baphomet pe ea. Aceștia au acum și ecumenismul legiferat și putere de a avea ultimul cuvânt în materie de credinta. N-au preluat încă de la catolici excomunicarea după care tânjesc. Una e sa te excomunice o biserica cu crucea lui Hristos și alta e sa te excomunice o biserica cu crucea lui Baphomet pe ea.

Last edited by antoniap; 03.10.2016 at 05:04:45.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.10.2016, 05:03:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Antonia, dupa tine si aia, gruzinii, celtii si altii sint satanisti?!? Holy shit.
Am spus așa ceva?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.10.2016, 06:11:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Un simbol nu-ti defineste neaparat actiunile. Svastica nu a fost dintotdeauna simbol nazist (evident), fiind un simbol antic sacru in religiile asiatice (hinduism, budism), insemnand creatie, viata. Dar dupa ce regimul nazist l-a adoptat, fara sa-i puna in practica adevaratul inteles, a devenit un simbol antisemit, al urii si al distrugerii.

Daca un simbol este folosit de mai multi indivizi, nu inseamna ca acel simbol semnifica acelasi lucru pentru toti.
Te rog sa verifici ca un simbol are intotdeauna o actiune ezoterica foarte clara, exacta, chiar si daca e folosita de mai multi oameni care-i dau o semnificatie diferita datorata faptului ca nu-i cunosc adevaratul simbol, sau pentru ca ei isi inchipuie ca parerea lor(falsa) e mai importanta.
Prin urmare svastica n-a devenit un simbol al urii si distrugerii, ci a ramas sfidela vietii si creatiei, insa de vreo 60 de ani e asociata doar nazismului de unele minti "pe cale de maturizare", ca urmare a actiunilor insistente din partea intereselor opuse vietii si creatiei; la fel si cu simbolul "13".

Simbolistica este un domeniu foarte periculos si delicat, nefiind un subiect de discutat in statia de tramvai.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.10.2016, 10:22:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-ai cu cine, e setata sa demonizeze BOR.

Probabil e unul din stilistii din BOSV.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.10.2016, 17:20:24
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
... am cautat intodeauna obiectivitatea rece, inclusiv in cele confesionale.
Si ce legatura are asta cu Biserica Ortodoxa?
Ba, as indrazni sa extind: ce legatura are cu atitudinea omeneasca, in general?...
Reply With Quote
Răspunde