Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2016, 23:13:06
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Studiul biblic

Buna la toata lumea.Cine a studiat Biblia si cum?
Cum se studiaza Biblia?Singuri sau intr-un cadru organizat alaturi de oameni specializati in asa ceva...?
Si mai ales vreau sa va intreb pentru cine a studiat bine Biblia,ce foloase spirituale,beneficii si urmari a avut citirea si studierea Bibliei de catre voi..?
Cititi din Biblie in fiecare zi?In cat timp poti studia Biblia toata?
As vrea sa studiez Biblia toata,inclusiv crestinismul,pana acum citind doar putine parti pe sarite..intrebarea mea este cum sa o fac?Exista vreun studiu biblic serios?Sau niste carti foarte ajutatoare pentru asa ceva?Spuneti-mi si mie cum pot ajunge in posesia lor sau unde le pot gasi..(accept orice studiu/curs dar NU vreau de la martorii lui Iehova,atata tot.)
Unde as putea sa fac un studiu biblic gratuit, daca se poate?
As putea sa studiez si singur Biblia?Daca da ,cum?
Exista vreun studiu biblic care te ajuta sa intelegi foarte foarte bine Biblia?
Vreau sincer sa ma apropii de Dumnezeu mult..Eu vreau sa fiu asa mai simplu si mai aproape de Dumnezeu..Am fost de acord cu New Age-ul in trecut acum nu mai sunt..
Credeti ca prin citirea Bibliei ma voi apropia mult de Dumnezeu?
Ce ar trebui sa stiu cu privire la studiul Bibliei si apropierea de Dumnezeu?
Ma simt atras de subiectul crestinism sau religie.. dar nu am facut prea mult in sensul asta..adica nu am studiat nimic serios cu privire la crestinism decat foarte foarte putin si asta in trecut.
Deci,ce sfaturi aveti pentru mine?
M-am hotarat si vreau sa aflu cam totul despre crestinism..
Ma puteti ajuta in acest sens?

Last edited by tigeratlantic9; 09.12.2016 at 23:20:05.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2016, 08:28:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Buna la toata lumea.Cine a studiat Biblia si cum?
Buna ziua, tigru atlantic! Eu nu pot sa spun ca am studiat Biblia. Nu in felul in care am studiat biochimia sau genetica. Totusi, am citit destul de mult si de des. Biblia si despre Biblie.

Citat:
Cum se studiaza Biblia?Singuri sau intr-un cadru organizat alaturi de oameni specializati in asa ceva...?
Ambele feluri sunt bune si nu se exclud. Teoretic, rezultatele obtinute in cadrul unui grup de studiu, al unei scoli biblice ar trebui sa fie superioare. Dar conteaza mult grupul si cine il conduce. Sa nu uitam ca arhiereii si carturarii care L-au judecat si L-au omorat pe Dumnezeu studiasera Biblia. Chiar o studiasera, nu ca mine. Erau conducatori de scoli biblice. Ei bine, cu cartea despre Dumnzeu in mana, l-au preferat pe un haiduc si au sfarsit prin a-L ucide pe Dumnezeu.

Citat:
Si mai ales vreau sa va intreb pentru cine a studiat bine Biblia,ce foloase spirituale,beneficii si urmari a avut citirea si studierea Bibliei de catre voi..?
Cel mai evident beneficiu a fost faptul ca m-am convins ca Biblia este o carte (de fapt, o culegere de carti) inspirata de Dumnezeu. Una e sa auzi ca "Biblia este cuvantul lui Dumnezeu" si alta e sa te convingi singur. Oamenii nu ar fi avut capabilitatea sa scrie asa ceva. Nici chiar genii, precum Homer sau Virgiliu, daca s-ar fi reunit si ar fi hotarat sa scrie impreuna. Pe masura ce am citit, m-am convins si nu incetez sa ma mir de "rotunjimea" Bibliei, de faptul ca fiecare verset este fie explicat, fie anticipat in alt verset, uneori aflat la mare distanta. La inceput, nu-ti cade fisa. E ca in arheologie, unde, pe masura ce sapi mai adanc, intelegi ce ai gasit cand ai sapat prima data. Deosebirea vine din aceea ca, in arheologie, la un moment dat se termina. Sub Troia 1 gasesti Troia 2, apoi Troia 3 etc. Dar, la un moment dat, nu mai gasesti nimic. Pamant si atat. Ei bine, la Biblie nu se termina. Chiar daca am auzit/citit/studiat parabolele Domnului nostru de zeci de ori, ajungand sa le cunosc si sa le recunosc dupa primele doua cuvinte, tot sunt surprins, la predica, de o noua lumina pe care preotul o arunca asupra lor. Cand esti pe punctul sa zici ca ai terminat, realizezi ca abia ai inceput. Cu adevarat, pentru cercetarea Bibliei nu ajunge o viata de om. Ceea ce nu face ca o astfel de viata sa fie mai putin fericita. Despre asta este vorba in primele versete ale primului psalm.

Un beneficiu spiritual concret si foarte rapid aparut a fost acela ca...am renuntat la viciul onaniei. Dadusem in acest pacat dezgustator, teribil pentru corp si teribil pentru minte, ajungand sa o fac si de mai multe ori pe zi. Uneori chiar in seara zilei in care, de dimineata, ma spovedisem promitand Domnului ca voi termina cu asta. Eram in pragul disperarii si nimic nu parea sa functioneze. Pana cand o data, la sfarsitul unei spovezi, am cerut preotului sa ma primeasca la o intrevedere la cancelarie. Acolo, am cerut sfat cum sa fac sa nu mai recad. Sfatul a fost foarte simplu si de bun simt. "Cam ce cititi dv seara ?" "Pai, citesc un roman. Sau filosofie. Sau poezie. Sau vad un film. Depinde." "Ei bine, propuneti-va sa cititi Biblia. Macar un capitol pe seara. Sau doar cateva versete. Dar sa fie ultimul lucru pe care il faceti in ziua respectiva. Iar dimineata, staruiti in a va aminti ceea ce ati citit". Vreau sa iti spun, tigrule, ca in nici o saptamana am terminat cu nenorocitul acela de viciu. Nu spun ca ar fi o reteta universala. Iti spun numai marturia mea: in cazul meu, Biblia m-a ajutat sa reusesc in ceva in care nimic nu ma ajutase, nici chiar alte tactici ale razboiului nevazut.


Citat:
Cititi din Biblie in fiecare zi?In cat timp poti studia Biblia toata?
Nu, acum nu mai citesc in fiecare zi. Dar citesc macar o data pe saptamana. Cum iti spuneam, ca sa studiezi Biblia toata nu-ti ajunge o viata. Totusi, ca sa o citesti, un an este de ajuns, desi scolile biblice, cel putin cele catolice, pe care le cunosc mai bine, au o planificare ce se intinde, in general, pe trei ani.

Citat:
As vrea sa studiez Biblia toata,inclusiv crestinismul,pana acum citind doar putine parti pe sarite..intrebarea mea este cum sa o fac?Exista vreun studiu biblic serios?Sau niste carti foarte ajutatoare pentru asa ceva?Spuneti-mi si mie cum pot ajunge in posesia lor sau unde le pot gasi..(accept orice studiu/curs dar NU vreau de la martorii lui Iehova,atata tot.)
Te sfatuiesc sa citesti la inceput Evangheliile. Exista un schepsis in ordinea in care sunt puse, de aceea e bine sa incepi cu Matei. E cea mai simpla, mai clara, mai atenta la detalii. Dupa ce citesti Matei, poti sari direct la Faptele Apostolilor. Este o carte mare, in care e vorba de primii pasi ai crestinismului. Dupa aceea, mai citeste o data Evangheliile. De asta data pe toate 4, incepand cu recitirea celei de dupa Matei. Continua cu Epistolele. Lasa Apocalipsa pentru mai tarziu,nu degeaba e pusa ultima. Dupa Epistole, citeste Vechiul Testament. Incepe cu Geneza, continua cu Exodul. Sari peste ultimele trei carti din Pentateuh (Levitic, Numere si Deuteronom) si mergi direct la corpul istoric, in care e vorba de aventura Poporului Ales pana cand ajunge la forma Regatului Unificat si ce s-a petrecut mai pe urma. Opreste-te odata cu sfarsitul Cartii Esterei. Ceea ce e dupa aceea (Iov, cartile sapientiale si cartile poetice) le poti citi cand vrei sa iei o pauza. Dupa Estera, mergi direct la cartile profetice, din care citeste numai pe cei patru profeti mari, insistand asupra lui Isaia, cartea din care Cristos citeaza cel mai des si asupra lui Daniel, carte care te pregateste pentru Apocalipsa.

Cu astea doua ai terminat prima lectura a Vechiului Testament. Dupa ce termini etapa asta, nu uita sa imi spui, ca sa mai vorbim.


Studii biblice sunt multe, iar o mare parte sunt serioase. Mergi pe studiile mari, clasice, care au confirmat valoarea lor generatie dupa generatie. De exemplu, in ceea ce priveste Evangheliile, de mare ajutor este cea mai celebra compilatie din lume: Catena Aurea (=Lantul de Aur). Este o compilatie dupa scrierile Sfintilor Parinti si Scriitorilor Bisericesti, pe care Sf Toma din Aquino o facuse pentru el, ca instrument de lucru cu fise, ca sa se orienteze mai rapid. O gasesti gratis pe net, in limbile de circulatie internationala.

Acelasi lucru despre Comentariile la Psalmi ale Sf. Augustin.

Multe despre Parabole si nu numai gasesti la Sf Ioan Chrysostom, un Sfant Parinte cu adevarat genial, invatator si doctor al Bisericii. Ai un sit romanesc complet la "ioanguradeaur(punct)ro".

Dintre carti, pentru o prima orientare mi se pare foarte potrivita "Introducere in studiul Sfintei Scripturi" de preot profesor Ioan Vasile Botiza. E exact ce iti trebuie. Acolo sunt prezentate sumar: cele mai vechi si mai noi manuscrise, cum s-au gasit, cum aveau obiceiul evreii sa scrie, cum s-a descoperit fiecare carte care, mai tarziu, a intrat in ceea ce numim azi "Biblia", controverse si de ce anume a intrat, precum si ideile principale ale fiecarei carti din canonul biblic.


Citat:
Credeti ca prin citirea Bibliei ma voi apropia mult de Dumnezeu?
Stiu si eu, Tigrule ? Vorba ardeleanului: aiasta-i o intrebare simpla, da' gre. Daca ai cu adevarat un spirit cercetator si deschis (deschis la cele de sus, sa ne intelegem!), atunci Biblia te poate ajuta enorm. Daca, insa, ai sa ajungi la vreo poticnire, nu ezita sa-i intrebi pe cai care stiu mai multe, incepand cu aceia care au primit in mod deosebit sarcina de a invata cuvantul Domnului: preotii Bisericii. Chiar daca nu toti corespund in mod exemplar acestei grele sarcini.

Citat:
Ce ar trebui sa stiu cu privire la studiul Bibliei si apropierea de Dumnezeu?
Roage-te. Oricat de folositor e studiul Bibliei, intelegi si mai bine si te apropie de Dumnezeu mai mult daca te rogi. Spune o rugaciune inainte si dupa ce citesti. O rugaciune scurta, cu cuvintele tale. Daca nu le gasesti, cauta intr-o carte de rugaciuni. Poti fi bun crestin si daca nu studiezi Biblia, dar nu poti fi bun crestin daca nu te rogi. Iar cel mai bine este sa le faci impreuna.

In speranta ca cele de mai sus iti vor fi spre folos, cu fratietate in Domnul,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.12.2016 at 08:58:35.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2016, 12:26:45
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Buna la toata lumea.Cine a studiat Biblia si cum?
Cum se studiaza Biblia?Singuri sau intr-un cadru organizat alaturi de oameni specializati in asa ceva...?
Si mai ales vreau sa va intreb pentru cine a studiat bine Biblia,ce foloase spirituale,beneficii si urmari a avut citirea si studierea Bibliei de catre voi..?
Cititi din Biblie in fiecare zi?In cat timp poti studia Biblia toata?
As vrea sa studiez Biblia toata,inclusiv crestinismul,pana acum citind doar putine parti pe sarite..intrebarea mea este cum sa o fac?Exista vreun studiu biblic serios?Sau niste carti foarte ajutatoare pentru asa ceva?Spuneti-mi si mie cum pot ajunge in posesia lor sau unde le pot gasi..(accept orice studiu/curs dar NU vreau de la martorii lui Iehova,atata tot.)
Unde as putea sa fac un studiu biblic gratuit, daca se poate?
As putea sa studiez si singur Biblia?Daca da ,cum?
Exista vreun studiu biblic care te ajuta sa intelegi foarte foarte bine Biblia?
Vreau sincer sa ma apropii de Dumnezeu mult..Eu vreau sa fiu asa mai simplu si mai aproape de Dumnezeu..Am fost de acord cu New Age-ul in trecut acum nu mai sunt..
Credeti ca prin citirea Bibliei ma voi apropia mult de Dumnezeu?
Ce ar trebui sa stiu cu privire la studiul Bibliei si apropierea de Dumnezeu?
Ma simt atras de subiectul crestinism sau religie.. dar nu am facut prea mult in sensul asta..adica nu am studiat nimic serios cu privire la crestinism decat foarte foarte putin si asta in trecut.
Deci,ce sfaturi aveti pentru mine?
M-am hotarat si vreau sa aflu cam totul despre crestinism..
Ma puteti ajuta in acest sens?
Mergi la o biserică, intră în comunitatea celor de acolo și totul va veni, apoi, de la sine.
Îți vei găsi propriul loc în comunitate, cu vremea.
Iată calea scurtă; despre cele mai ocolite știi deja câte ceva, cred, din propria ta experiență.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2016, 13:37:03
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Buna la toata lumea.Cine a studiat Biblia si cum?
Cum se studiaza Biblia?Singuri sau intr-un cadru organizat alaturi de oameni specializati in asa ceva...?
Si mai ales vreau sa va intreb pentru cine a studiat bine Biblia,ce foloase spirituale,beneficii si urmari a avut citirea si studierea Bibliei de catre voi..?
Cititi din Biblie in fiecare zi?In cat timp poti studia Biblia toata?
As vrea sa studiez Biblia toata,inclusiv crestinismul,pana acum citind doar putine parti pe sarite..intrebarea mea este cum sa o fac?Exista vreun studiu biblic serios?Sau niste carti foarte ajutatoare pentru asa ceva?Spuneti-mi si mie cum pot ajunge in posesia lor sau unde le pot gasi..(accept orice studiu/curs dar NU vreau de la martorii lui Iehova,atata tot.)
Unde as putea sa fac un studiu biblic gratuit, daca se poate?
As putea sa studiez si singur Biblia?Daca da ,cum?
Exista vreun studiu biblic care te ajuta sa intelegi foarte foarte bine Biblia?
Vreau sincer sa ma apropii de Dumnezeu mult..Eu vreau sa fiu asa mai simplu si mai aproape de Dumnezeu..Am fost de acord cu New Age-ul in trecut acum nu mai sunt..
Credeti ca prin citirea Bibliei ma voi apropia mult de Dumnezeu?
Ce ar trebui sa stiu cu privire la studiul Bibliei si apropierea de Dumnezeu?
Ma simt atras de subiectul crestinism sau religie.. dar nu am facut prea mult in sensul asta..adica nu am studiat nimic serios cu privire la crestinism decat foarte foarte putin si asta in trecut.
Deci,ce sfaturi aveti pentru mine?
M-am hotarat si vreau sa aflu cam totul despre crestinism..
Ma puteti ajuta in acest sens?
Biblia poate fi abordată în multe moduri.Dacă îți asumi riscult de a te arunca singur in studiul ei poți întâlni multe dificultăți,iar dacă citesti comentarii sau studii deja efectuate asupra ei vei vedea biblia prin filtrul altora.Poți accesa manuale de specialitate,din care se preda la facultatea de teologie,poti consulta abordarea părinților bisericii deja consacrati,ma refer la cei patristici si chiar la teologi moderni.Iar ca sa înțelegi creștinismul nu e de ajuns doar studiul biblic,trebuie sa vezi si istoria bisericii,evolutia ei,dogmele etc.Nu e ușor să avordezi biblia la modul serios,e chiar periculos sa te arunci așa neinițiat in ea.O sa vezi ca fiecare cult sau,miscare creștină,iudaică,islamică au interpretari diferite asupra scripturilor,o sa vezi ca si traducerile diferă.Sunt multe nuante,asa ca trebuie sa te hotărăști cam ce ai vrea tu decla biblie.Esti doar curios,sau ai vrea un studiu mai intens si sistematic,sau vrei sa găsești divinul sau etc....Studierea bibliei de către profani a luat amploare odata cu reforma protestantă,dar totuși bijuteriile patristice cu privire la interpretarea ei încă sunt actuale.Dar totuși ia pur si simplu si citește,sa vezi ce îți spune,dupa discută,compara si la final vei intelege....Sau nu.Ea are o parte istorică,una morală,alta ritualica,iar in noul testament mai ales gasim partea parabolica si nu in ultimul rând cea profetică.Așa îți va fi de folos un studiu sistematic,daca vrei sa abordezi mai profesionist biblia,citirea ei asa in modul mistic sau cu scop spiritual nucprea mi se pare o abordare sănătoasă,totusi nu pot sa,neg ca aduce oricum si roade spirituale,dar ele trebuie sa vină prin înțelegerea textului,nu prin naivitatea interpretării.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2016, 14:50:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am auzit ca unele confesiuni fac studiu biblic. Nu stiu exact cum anume. Dar probabil ca discuta pe marginea Bibliei.

Initial Biblia se poate citit ca o carte normala, ca sa afli continutul. Poti s-o faci singur.
Mai tarziu, auzind predicile la biserica, citind diverse alte lucrari, sau discutii de aici de pe forum, iti dai seama cat este de grea si interpretabila. O viata intreaga daca mergi la biserica, auzi mereu alte predici, pe aceleasi teme si mereu altfel de interpretari, chiar ale aceluiasi preot.
Eu am citit Biblia. Cu V.T. am avut probleme si am intrerupt. Dar noua ne este de folos Noul Testament.

Foarte utile sunt discutiile cu altii, mai ales cu teologi, ca sa poti intreba ce nu intelegi, sau sa spui problemele tale de intelegere si acceptare.
Ar trebui ca la biserici sa se faca ore de catehism (pentru adulti) si discutii pe teme din predici, din pilde, dar si intrebari de practica in credinta.
Din pacate in ortodoxie acestea nu se fac si este pacat.

Dar credinta este o impletire intre teorie (Biblie si alte carti), rugaciune (la biserica) si punere in practica (atat individual, acasa, cat si social prin fapte bune).
Biblia singura nu te ajuta, nu te lamureste.
Iar Iisus ne-a invatat sa ne comportam cu oamenii, sa traim printre ei.

Preotii au un rol foarte important nu numai prin slujbe, ci si prin lucrul direct cu oamenii, prin sfat duhovnicesc, prin ajutor practic, prin munca in social. Cam lipsesc si astea. Putini sunt preotii care fac si asa ceva.

Carti care te-ar putea ajuta:

1. Vietile Sfintilor Apostoli si a altor sfinti
2. Exista o carte de pilde din Biblie (o esenta a Bibliei daca pot sa spun asa), explicate toate pe intelesul tuturor, de un preot. Mi-a placut.

http://www.librariasophia.ro/carti-P...-so-11545.html

3. Pelerinul rus

Mai vezi pe site-ul acestei librarii, ca sunt multe carti interesante.
Unii citesc mereu si mereu Biblia. O studiaza in profunzime. Cine poate...
Dar fara partea practica de care spuneam mai sus, nu functioneaza nimic. Noi trebuie sa stim sa aplicam la viata noastra de zi cu zi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare