Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.01.2010, 15:09:05
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Vai, Anca, nu se poate, pai spui Sf Augustin in loc de Fericitul Augustin?

Citat:
La botez noi primim Duh Sfant si niciodata omul nu va mai fi atat de curat ca la botez. Cum sa fie doar o formalitate, o superstitie fara rod?!? Prin pacatele pe care le facem, Duhul se mai retrage, dar nu de tot, altfel omul ar muri.



Dar sunt miliarde de oameni nebotezati care traiesc bine mersi pana la adanci batraneti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.01.2010, 15:28:31
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

VAi, da, Noesis, asa scrie pe cartea aparuta la Humanitas: Sfantul Augustin "Confesiuni".
Sigur ca milioane de oameni traiesc bine mersi fara a fi botezati, dar ce are asta de a face cu ortodocsii? Tu ce ai invatat la Teologie despre botez?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.01.2010, 15:30:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
La botez noi primim Duh Sfant si niciodata omul nu va mai fi atat de curat ca la botez. Cum sa fie doar o formalitate, o superstitie fara rod?!? Prin pacatele pe care le facem, Duhul se mai retrage, dar nu de tot, altfel omul ar muri. Si apoi sa nu uitam ca Dumnezeu ne cheama mai devreme sau mai tarziu la credinta dandu-ne diverse incercari. Pana atunci ne lasa sa ne traim viata asa cum stim, pentru ca ne respecta liberul arbitru.
Sf. Augustin povesteste de botezul prietenului lui, care se afla in coma. Botezul i-a schimbat acestuia viata, nu numai prietenului, dar si Sf. Augustin, care se minuneaza in scrierile sale:
"Rogu-Te, o, Dumnezeule al meu, as dori si eu sa stiu, daca Tu intr-adevar imi ingadui sa stiu, cu ce scop am fost amanat atunci ca sa nu fiu botezat? Oare spre binele meu au fost, ca sa zic asa, lasate atunci slobode fraiele pacatelor mele, sau n-au fost lasate? Prin urmare, cum de sosesc de peste tot la urechile noastre, ba de la unii, ba de la altii, vorbe ca acestea: "lasa-l sa faca ce vrea, caci nu este botezat"; iar cand e vorba de sanatatea trupului nostru, nu zicem totusi: "lasa-l sa se raneasca mai mult, caci nu s-a vindecat". Cu cat mai temeinic si cu cat mai repede as fi fost eu insanatosit... pentru ca odata savarsita salvarea sufletului meu, ocrotirea pe care Tu mi-o dadusesi sa fie absolut sigura. Intr-adevar ar fi fost mai bine".
Ideea este nu de a priva omul de botez, ci de a nu-i pune 'taciuni aprinsi pe cap' daca el sau familia nu sunt in stare sa-si asume educatia crestina a celui botezat. Altfel, omul este botezat dar risca sa devina apostat, ceea ce este mai grav decat sa fie nebotezat si sa fie necredincios.
Botezul este o pecete, si lucreaza in noi, insa el nu lucreaza in mod magic, ci doar daca noi il facem sa rodeasca. La botezul copiilor mici mai intai nasii si parintii 'uda planta' si apoi copilul, incetul cu incetul. Bineinteles, intotdeauna va avea libertatea si sa se lepede de botez, dar va fi in cunostiinta de cauza.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.01.2010, 15:36:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Fani, asta spuneam si eu: nu lucreaza de la sine, dar la un moment dat Dumnezeu ne pune in situatia de a recunoaste ca doar credinta ne poate salva. Vezi doar atatia convertiti, printre care si eu.
Iar despre acei botezati, care nu-l gasesc pe Dumnezeu pana la sfarsitul vietii - desi la noi, la ortodocsi se practica ultima impartasanie - scrie si in biblie, ca li se ia talantul pe care l-au ingropat, si se da celui care l-a inmultit. Dar sa lasam acesta judecata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.01.2010, 16:14:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
VAi, da, Noesis, asa scrie pe cartea aparuta la Humanitas: Sfantul Augustin "Confesiuni".
Humanitas? Pai nu stiai ca Humanitas e editura ecumenista si seculara? :D Si apoi nu stiai ca Augustin e prin excelenta sfant catolic, iar pentru ortodocsi doar Fericit? Citesti asa ceva? :D (Cred ca intelegi gluma. Ma bucur ca citesti si altceva decat Arsenie Boca&comp.)

Citat:
Sigur ca milioane de oameni traiesc bine mersi fara a fi botezati, dar ce are asta de a face cu ortodocsii? Tu ce ai invatat la Teologie despre botez?
Eu n-am invatat la teologie. Dar din studiul meu, Taina Sf Botez este poarta care deschide calea spre mantuire. Nu te mantuieste in sine, doar (unii) protestanti spun ca o data ce "ti-ai predat viata" esti mantuit. Doar comentam ceva ce ai spus tu, ca la Botez omul primeste Duhul Sfant, si ca de-a lungul vietii tot se retrage, dar nu de tot, ca altfel omul ar muri. Iar eu am spus ca daca este asa, atunci cumde sunt atatia oameni nebotezati, deci in esenta fara Sf Duh, care traiesc mult si bine. :)
Ideea este asa cum a spus Fani: cand esti pagan vei fi judecat dupa legea constiintei, dar cand devii crestin, cu sau fara voia ta constienta, ramai cu obligatiile de crestin pe toata viata si vei fi judecat dupa legea lui Hristos, ceea ce mi se pare un lucru foarte grav pentru crestinii doar cu numele.

Last edited by Noesisaa; 26.01.2010 at 16:19:42.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.01.2010, 16:21:12
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu n-am invatat la teologie.
Am inteles oare gresit ca tu studiezi Teologia?

eea ce am scris despre botez nu e dela mine, ci de la IPS Serafim Joanta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.01.2010, 16:23:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ideea este nu de a priva omul de botez, ci de a nu-i pune 'taciuni aprinsi pe cap' daca el sau familia nu sunt in stare sa-si asume educatia crestina a celui botezat. Altfel, omul este botezat dar risca sa devina apostat, ceea ce este mai grav decat sa fie nebotezat si sa fie necredincios.
Botezul este o pecete, si lucreaza in noi, insa el nu lucreaza in mod magic, ci doar daca noi il facem sa rodeasca. La botezul copiilor mici mai intai nasii si parintii 'uda planta' si apoi copilul, incetul cu incetul. Bineinteles, intotdeauna va avea libertatea si sa se lepede de botez, dar va fi in cunostiinta de cauza.
Nu cred ca punem "taciuni pe cap" prin botezarea copilului (chiar daca parintii sunt necredinciosi).
In primul rand, cred ca este mare pacat sa privezi copilul de botez.
Apoi, chiar cred ca harul este lucrator si nu se impiedica de nevrednicia noastra. Nu stiu in ce fel lucreaza daca parintii nu-i poarta de grija copilului.. dar cred ca lucreaza (sunt convinsa, chiar).
Apoi, din cat stiu fiecare om botezat este dat in grija unui inger al lui Hristos
Si chiar daca parintii nu sunt f credinciosi, mai duc copilul sa fie impartasit.. ceea ce nu s-ar putea fara botez..etc
Sunt argumente pentru botezul copilului, chiar daca parintii sunt crestini doar cu numele.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.01.2010, 16:27:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am inteles oare gresit ca tu studiezi Teologia?
Dap, ai inteles gresit. :) Poate mai tarziu in viata.

Citat:
eea ce am scris despre botez nu e dela mine, ci de la IPS Serafim Joanta.
Poate ii scos din context, ca mie mi se pare cal ilogic. Cred ca se refera la moartea sufleteasca, nu cea trupeasca.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.01.2010, 16:29:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

"Taciuni pe cap" este o falsa problema. Taciuni pe cap ne punem noi singuri cand nesocotim poruncile, cand me mandrim cu stiinta noastra, cand criticam preotii, cand luam cu usuratate spovedania si impartasania.. Dar nu cand botezam copii sau suntem in favoarea botezului unor copii cu parinti putin credinciosi. (prea putin credincioasa sunt si eu, de fapt.. ar fi trebuit sa aman botezul?)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.01.2010, 16:32:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dap, ai inteles gresit. :) Poate mai tarziu in viata.



Poate ii scos din context, ca mie mi se pare cal ilogic. Cred ca se refera la moartea sufleteasca, nu cea trupeasca.
Exista o predica pe acesta tema, deci nu e scos din context. Evident ca e vorba de moartea sufleteasca, caci cu cea trupeasca suntem cu totii datori.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al saptelea Sinod Ecumenic Ekaterina Istoria bisericii 0 13.10.2012 02:07:32
Al optulea sinod ecumenic de la Florenta Calin21 Istoria bisericii 3 08.10.2011 13:12:34
Cuvantarea PF Bartolomeu patriarhul ecumenic la sedinta Sfantului Sinod al BOR mihailt Generalitati 1 29.10.2010 00:47:48
Sfantul Sinod al saptelea ecumenic mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 17.06.2009 16:56:40
Se pregateste un nou sinod ecumenic? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.11.2008 00:28:33