Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.01.2010, 10:54:00
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiqu Vezi mesajul
Am unele nelamuriri legate de obiceiuri si datini religioase si vreau sa fac parte dintr-o familie mare si unita
Ai nimerit bine,suntem o familie si ca orice familie suntem in pro si contra dar avem ceva in comun dorinta de a cunoaste,de a fi mai buni si mai ales de a nu ramane singuri in pustiul vietii.Iar daca ne unim,multi copaci cu roade bune vom sadi in acest pustiu...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.01.2010, 13:30:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Iar daca ne unim, multi copaci cu roade bune vom sadi in acest pustiu.
Nu stiu ce scriitor din secolele primare spune: "Crestinii sunt niste oameni care se iubesc inca din'nainte de a se cunoaste."

Asa se intampla si aici.
Simti ca printre trecatori sunt si oameni statornici si calzi... vorbesti, comunici, te deschizi, indragesti si chiar iubesti.

Pustiul in care trebuie sa prindem radacini nu este cel al vietii noastre, ci lumea din care venim si in care ne intoarcem.
Daca suntem pe aici inseamna ca viata noastra nu este una pustie.
Aici ne odihnim, ne lamurim. Aici este inca destula "apa".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.01.2010, 18:33:50
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Scuze,de ce te subestimezi?Comunici,de asta esti senior member,am inteles ca ai terminat o facultate,deci ai ce sa-i inveti pe ceilalti.Sa nu ne fie teama sa ne spunem parerile,caci nu omoram pe nimeni,cuiva pot fi folositoare.
Mai am un an si jumatate pana sa termin facultatea...Comunic in scris, dar in realitate sunt destul de distant...Eu cred ca sunt realist, nu ca imi este teama...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.01.2010, 14:20:57
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Intru pe acest site foarte folositor de altfel :
a) Din vanitatea si mandria de a scrie , in loc sa am smerenia de a citi
b) Pentru ca vreau sa inteleg ceea ce nu sunt in stare sa cred
c) Pentru ca am impresia ca ,comunic cu oameni virtuali,in loc sa vorbesc cu sotia
d) Pentru a ajuta pe cei care sunt la fel de rataciti ca mine

Cata sinceritate! Foarte frumos scris.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.01.2010, 16:38:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Intru pe acest forum pentru ca sunt un om care face in general ceea ce ii dicteaza sufletul si asta am simtit.
Prefer sa citesc,deasemenea nu simt mereu sa scriu si o fac doar atunci cand am imboldul interior de a o face.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.04.2010, 22:12:07
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit este un forum interesant

Initial am intrat la recomandarea unui prieten ortodox.Motivul>aici trebuie sa-l citez pe ,,Heaven"(,,Intru pe acest forum pentru ca sunt un om care face in general ceea ce ii dicteaza sufletul si asta am simtit.Prefer sa citesc,deasemenea nu simt mereu sa scriu si o fac doar atunci cand am imboldul interior de a o face") +optiunea nr.3 din topic.
In plus pot gasi excelente articole(pe site)precum acesta
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...zeu-68708.html
sau postari demne de retinut(IMHO) precum acesta(cred ca este un citat postat de ,,Eodor Nastasa">daca am gresit nickul>sorry)
,,Mergeam pe o plaja, iar Dumnezeu pasea alaturi de mine. Pasii ni se imprimau in nisip, lasand o urma dubla: una era a mea, cealalta a Lui. Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezenta o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc în urma. Si am revazut toti pasii care se pierdeau in departare. Dar am observat ca in loc de doua urme, nu mai era decat una singura. M-am speriat la gandul ca voi fi singur, singur...Am intrebat : Dumnezeule de ca m-ai parasit ? Dupa un timp, timp de framantari, timp de caderi si ridicari, raspunsul a venit : Nu te-am parasit. Acolo unde vezi doar o urma de pasi, ei bine, acolo Eu te-am carat pe brate..."
O seara placuta tuturor.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=0tEdH...eature=related
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.04.2010, 22:32:24
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

eu prima data am nimerit aici din lipsa de ocupatie pe calculator si din dorinta de a scapa de timiditatea fata de oameni,fie ei si virtuali,iar acum ca m-am invatat cu siteul intru de placere,mai observ de multe ori raspunsuri care ma ajuta si pe mine sau mai dau si eu raspunsuri altora..cred ca forumul asta este ca o familie care se mareste de care ori intra o persoana noua aici
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.04.2010, 22:58:04
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

:)..1...si.3..:)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.04.2010, 23:05:22
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu vin ptr toate
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Despre atei si scopul lor pe acest forum neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 332 05.09.2011 15:04:32
In ce calitate postam pe acest forum? (Sondaj) sophia Biserica Ortodoxa Romana 30 31.05.2010 16:38:09
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28