Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.12.2009, 13:01:06
camian372
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
eu sunt budist si catolic.
Nu este prima data cand intalnesc in discutii pe forumuri arabi care au invatat sau invata in Romania si se simt datori sa faca propaganda contra Israelului.
Constat cu multa placere ca si fara replia mea au fost desvaluite aci minciunile grosolane care a scris de catre membrii crestini adevarati.
Draga evreule ales, sa stii ca Hristos nu are nimic in comun cu idolii. Budha este idol, iar invatatura lui este sminteala pierzatoare de suflet. Sa-ti dea Dumnezeu puterea credintei adevarate in suflet si sa fii ales cu adevarat de Hristos.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.12.2009, 13:52:49
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camian372 Vezi mesajul
Rasturnarea adevarului, lasitatea, ponegrirea personalitatilor istorice si ale culturii, ascunderea adevarului istoric, cu zugravrea de convenienta a unor "realitati" mincinoase care stau in picioare doar prin credinta noastra a celor mintiti, toate astea sunt mecanisme de pervertire a vietii. Din treapta in treapta ajungi sa-ti ponegresti si parintii pentru un pumn de linte. Ajungi un tradator, un Iuda, demn de a primi pecetea tradarii pe frunte.
cine minte si cu ce? chiar nu intelegeti? Fiecare om e dator de a se desavarsi pe sine mai inainte de a judeca ceea ce este in afara lui. In felul acestea mergeti cu Hristos. Chiar considerati ca stiti tot, ca nu mai aveti nimic de invatat?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.12.2009, 16:53:42
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Minciunile baronului Camian

Mai sus ma citeaza,cica:
Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales
eu sunt budist si catolic.
Nu este prima data cand intalnesc in discutii pe forumuri arabi care au invatat sau invata in Romania si se simt datori sa faca propaganda contra Israelului.
Constat cu multa placere ca si fara replia mea au fost desvaluite aci minciunile grosolane care a scris de catre membrii crestini adevarati.

Eu nu am pretins niciodata ca sunt budist si catolic. Camian minte ca cel mai josnic mincinos. Pana unde il duce ura?
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.12.2009, 17:08:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Mai sus ma citeaza,cica:
Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales
eu sunt budist si catolic.
Nu este prima data cand intalnesc in discutii pe forumuri arabi care au invatat sau invata in Romania si se simt datori sa faca propaganda contra Israelului.
Constat cu multa placere ca si fara replia mea au fost desvaluite aci minciunile grosolane care a scris de catre membrii crestini adevarati.

Eu nu am pretins niciodata ca sunt budist si catolic. Camian minte ca cel mai josnic mincinos. Pana unde il duce ura?
A inteles el gresit postul tau, dar ai postat asa ceva , uite aici : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=31
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.12.2009, 17:10:37
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Mai sus ma citeaza,cica:
Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales
eu sunt budist si catolic.
Nu este prima data cand intalnesc in discutii pe forumuri arabi care au invatat sau invata in Romania si se simt datori sa faca propaganda contra Israelului.
Constat cu multa placere ca si fara replia mea au fost desvaluite aci minciunile grosolane care a scris de catre membrii crestini adevarati.

Eu nu am pretins niciodata ca sunt budist si catolic. Camian minte ca cel mai josnic mincinos. Pana unde il duce ura?
Domnule, vi se raspunde pe masura vorbelor dumneavoastra. La ce va asteptati, daca de la inceput pe acest thread numai v-ati laudat cu realizarile marete si inaltele culmi ale progresului statului Israel? Iar pe noi, romanii, ne jigniti in toate felurile si sariti la gatul nostru de cate ori aveti ocazia.

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.12.2009, 17:39:43
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Domnule, vi se raspunde pe masura vorbelor dumneavoastra. La ce va asteptati, daca de la inceput pe acest thread numai v-ati laudat cu realizarile marete si inaltele culmi ale progresului statului Israel? Iar pe noi, romanii, ne jigniti in toate felurile si sariti la gatul nostru de cate ori aveti ocazia.

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti!
Domnule Lavrentiu, ce sa fac daca topicul ista este Istoria Statului Israel si ca stat care a inceput intr-un pustiu,sarac lipit pamantului acuma 61 de ani, am ajuns azi sa fim un stat care am facut din desertul acela un rai, pur si simplu. Cu singura bogatie naturala- creierul nostru suntem azi calificati ca tara desvoltata. Moneda noastra are curs international si avem rezerve de valuta de peste 70 miliarde de dolari. Suntem singura tara democrata din orientul apropiat si mijlociu. Astea sun fapte. Daca din cele scrise aci, se jignesc romanii? Eu cred ca gresesti. Poate antisemiti se jignesc ca nu am scris nimic rau de Romania.
Israelul are vaste legaturi cu Romania si nu numai din ultimul timp. Fratele meu a fost sef la Institutia Aeronautica Israeliana (IAI) si a reparat motoarele avioanelor Tarom si cele militare inca din timpul lui Ceau si pana azi. Si daca aveti tancuri moderne asta este ca la noi au fost facute renovarile si instalat pe ele arme si electronica moderne. Cand o sa vezi pe cer avioane fara piloti,si alea se fac la noi. Agricultorii romani cunosc deja irigatia cu picatura care s-a inventat la noi si face ca recoltele sa creasca cu 40-50%. Si zecile de noi legume si fructe care au fost desvoltate in institutile agricole israeliene.
Problema nu este cu romanii ci cu o mana de romani care in loc sa uzeze energia lor in actiuni pozitive,prefera sa fiu contra Israelului numai ca este patria evreilor.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 15.12.2009, 08:48:55
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Un evreu ,Ahad Haam a clarificat in ,,Adevarul asupra Palestinei,,despre teza pe care evreii o sustin a ,,tarii pustii,, : ,,Din afara avem tendinta de a crede ca Palestina de azi este o tara in intregine pustie ,realitatea este cu totul alta ...Este greu sa gasesti in aceasta tara pamanturi arabile care nu sunt cultivate...Numerosi sunt fratii nostri care,veniti aici pentru a cumpara terenuri,au ramas in tara luni de zile,parcurgand-o in lung si in lat,fara a putea gasi ceea ce cautau,,

pana in 1860 ,cea mai mare parte a pamanturilor cultivabile din Palestina era distribuita intre membrii comunitatii satesti ale arabilor autohtoni ,care care din vremuri biblice roteau parcelele din 2 in 2 ani ,astfel incat fiecarui cultivator sa-i revina prin rotatie atat parcele fertile cat si mai putin fertile

In 1858 ,autoritatile otomane ,putere acupanta asupra Palestinei la acea data ,pune capat proprietatii colective asupra pamantului,fiecare taran urma sa isi inregistreza pamantul,dar taxele si impozitele impuse fiind f.mari ,multi au incercat sa evite sistemul ,altii nici nu au stiut si au continuat sa isi cultive pamantul,trezindu-se peste noapte deposedati de pamant.Terenurile ramase ,,fara proprietari,,au intrat in domeniul statului,si au fost vadute la preturi derizorii ,unor oameni de afaceri din Beirut,Cairo,Damasc,apropriati ai Imperiului otoman.S-a ajuns ca unii detineau terenuri imense ,,pe hartie,,,dar nu calcasera vreodata in Palestina,Taranii continuau sa cultive pamantul,nestiind ca nu mai sunt proprietari
De la acesti latifundiari a cumparatFondul National Evreiesc,terenurile pe care au fost create ulterior asezarile imigrantilor nou veniti.Din momentul vanzarii catre colonistii evrei,abia sositi ,taranii erau alungati cu forta de pe pamanturile lor .

Pana la destramarea Imperiului otoman comunitatea evreiasca din Palestina era o comunitate de 85 000 din totalul de 700 000 locuitori
Dupa primul razboi mondial vor fi 56 000 evrei.In primii 4 ani dupa razboi 35 000 noi colonisti se stabilesc aici.Intre 1924 si 1926 peste 60 000 evrei din Polonia se stabilesc aici.Statele Unite limitand imigrarea evreilor spre America ,ei nu au alta solutie decat Palestina.Ajunsi aici, majoritatea fiind comercianti,mici mestesugari,criza de la acea data i-a determinat sa paraseasca iar Palestina
In 1927 ,numarul evreilor care au parasit Palestina era dublu fata de al noilor sositi
Intre 1927-1931,numarul lor acrescut cu putin peste 19000 astfel incat ajung la 17%din totalul locuitorilor
In 1929 se infinteaza ,,Agentia Evreiasca care conform statutului sau avea scopul sa fie reprezentanta noului ,,camin national,,pe langa Anglia putera mandatara in Palestina la acea data.
Intre 1932-1936 ,un val puternic de 191 000 de peroane ,mai mult decat intraga comunitatea evreiasca din Palestina ,majoritatea din Germania,se stabileste aici
Urmeaza inevitabil, revolta din 1936-1939 dintre palestinieni si evrei pe de o parte dar si impotriva autoritatilor britanice,care jucau un rol duplicitar.Orice incercare a taranilor palestinieni era urmata de represalii ale fortelor armate britanice,care sub pretextul cautarii de ,,teroristi,,devastau sate intregi.3000 de tarani palestinieni si-au pierdut viata,mii au fost bagati in inchisoare ,110 au fost spanzurati.
In 1939 ,guvernul britanic publica o Carte Alba in care se prevedea acordarea independentei Palestinei 10 ani mai tarziu,(1947)sub conducerea unui guvern format din arabi palestinieni si evrei si limita imigrarea la 75 000 pe o perioada de 5 ani Iritata de aceasta hotarare Agentia evreiasca,infinteaza ,,hagana,, armata clandestina a evreilor , ,acuzata de Autoritatile britanice de ,,acte teroriste ,, iar taranul palestinian introduce in vocabularul sau cuvantul,,terorist,,
Reply With Quote
  #68  
Vechi 15.12.2009, 09:38:45
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Domnule Lavrentiu, ce sa fac daca topicul ista este Istoria Statului Israel si ca stat care a inceput intr-un pustiu,sarac lipit pamantului acuma 61 de ani, am ajuns azi sa fim un stat care am facut din desertul acela un rai, pur si simplu. Cu singura bogatie naturala- creierul nostru suntem azi calificati ca tara desvoltata. Moneda noastra are curs international si avem rezerve de valuta de peste 70 miliarde de dolari. Suntem singura tara democrata din orientul apropiat si mijlociu. Astea sun fapte. Daca din cele scrise aci, se jignesc romanii? Eu cred ca gresesti. Poate antisemiti se jignesc ca nu am scris nimic rau de Romania.
Israelul are vaste legaturi cu Romania si nu numai din ultimul timp. Fratele meu a fost sef la Institutia Aeronautica Israeliana (IAI) si a reparat motoarele avioanelor Tarom si cele militare inca din timpul lui Ceau si pana azi. Si daca aveti tancuri moderne asta este ca la noi au fost facute renovarile si instalat pe ele arme si electronica moderne. Cand o sa vezi pe cer avioane fara piloti,si alea se fac la noi. Agricultorii romani cunosc deja irigatia cu picatura care s-a inventat la noi si face ca recoltele sa creasca cu 40-50%. Si zecile de noi legume si fructe care au fost desvoltate in institutile agricole israeliene.
Problema nu este cu romanii ci cu o mana de romani care in loc sa uzeze energia lor in actiuni pozitive,prefera sa fiu contra Israelului numai ca este patria evreilor.
Draga domnule, eu unul nu sunt impotriva Israelului si evreilor in niciun fel. E posibil ca unii dintre ai mei, ca sa zic asa, cum am scris si pe alt thread, sa aiba rani inca neinchise.

Cu toate acestea, Mantuitorul nostru Iisus Hristos ne-a dat un dreptar pentru cunoasterea "bunatatii": "Pomul se cunoaste dupa roade". In urma "afacerii statului Israel", din pacate, sunt numai roade rele, din punctul meu de vedere, intrucat razboaiele si ura care au fost starnite nu fac bine nimanui. Desigur, din postura invingatorului, toate sunt bune. Eu sunt neutru din acest punct de vedere, si repet, roadele mi se par rele.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.12.2009, 20:50:57
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Draga domnule, eu unul nu sunt impotriva Israelului si evreilor in niciun fel. E posibil ca unii dintre ai mei, ca sa zic asa, cum am scris si pe alt thread, sa aiba rani inca neinchise.

Cu toate acestea, Mantuitorul nostru Iisus Hristos ne-a dat un dreptar pentru cunoasterea "bunatatii": "Pomul se cunoaste dupa roade". In urma "afacerii statului Israel", din pacate, sunt numai roade rele, din punctul meu de vedere, intrucat razboaiele si ura care au fost starnite nu fac bine nimanui. Desigur, din postura invingatorului, toate sunt bune. Eu sunt neutru din acest punct de vedere, si repet, roadele mi se par rele.
Daca "roadele ti se par rele" si nu se ascunde nimic din partea ta care sa te faca sa crezi asa, este o singura posibilitate: Dumneata nu esti bine si adevarat informat despre situatia intre evrei si arabi in OA,Orientul Apropiat. Daca informatile tale le gasesti in situri care fac propaganda la o parte din cei amstecati, ajungi la concluzia ca totul miroase rau.

Cand vine la tine un prieten si se plange cum se poarta nevasta lui cu el,ajungi repede la concluzia ca nevasta lui este o scarnavie si nu intelegi cum nu o arunca pe fereastra afara.
Dar.Dar daca asculti si pe nevasta lui ce are de spus despre barbatelul ei,descoperi ca de fapt nu e scarnavie si nu ea trebuie aruncata pe fereastra afara. Asa este situatia. Ca sa cantaresti diferendele intre 2 parti, trebuiesa ascultipe amandoua si sa cercetezi cine adevar graieste si cine minte.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.07.2010, 16:26:50
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Mie existenta statului Israel mi se pare fireasca, razboiul si ura din zona NU. Afirmatia cu "unii romani" este .....Acesti "unii romani" s-au cam inmultit exponential din 90 in coace si nu din motive obscure..Eu cred ca tu esti cel care nu a studiat fenomenul suficient..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
jaf in Israel Ioana-Andreea Generalitati 1 11.10.2010 12:22:36
Sema Israel! dorstor Iudaismul 10 11.10.2010 12:08:03
De ce Israel? tigerAvalo9 Generalitati 26 28.12.2009 14:23:53
Impresii de la mitingul de protest contra statului politienesc! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 7 02.02.2009 16:04:58
S-a nascut Coalitia Impotriva Statului Politienesc. tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2009 18:19:08