Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.04.2011, 22:39:22
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Teatru,prea mult teatru.Nu e rau sa ne invatam copiii legea Lui Dumnezeu,dar sa fie cu smerenie,cu dragoste,buna cuviinta nu circ .Degeaba ii invatam pe copii sa vorbeasca despre Dumnezeu cu intonatie si gesticulatii,degeaba au cei 7 ani de acasa daca nu le cultivam SMERENIA si iubirea de rugaciune.
Nu este suficient pt crestini sa cunoasca Scriptura,caci pe aceasta si diavolii o stiu.Biblia nu trebuie predicata de ca si cum povestesti Greierele si furnica
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.04.2011, 22:42:16
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=u2Qyn...eature=related
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.04.2011, 23:31:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Teatru,prea mult teatru.Nu e rau sa ne invatam copiii legea Lui Dumnezeu,dar sa fie cu smerenie,cu dragoste,buna cuviinta nu circ .Degeaba ii invatam pe copii sa vorbeasca despre Dumnezeu cu intonatie si gesticulatii,degeaba au cei 7 ani de acasa daca nu le cultivam SMERENIA si iubirea de rugaciune.
Nu este suficient pt crestini sa cunoasca Scriptura,caci pe aceasta si diavolii o stiu.Biblia nu trebuie predicata de ca si cum povestesti Greierele si furnica
Da, ai dreptate, e mult teatru in gesturile baietelului. Si nu e vina lui, ci a acelora care l-au instruit sa joace teatru. iar cei care l-au instruit s-au gandit sa imite un predicator mare. Copilul isi face datoria de imitator cu brio, are memorie, are talent teatral, are dictie dar n-are adancime. Nici nu poate sa aibe la varsta lui. Ar trebui sa se joace in parc. In loc de copilarie sincera si normala i se livreaza un crestinism teatral, imitativ. Iar el livreaza la randul lui auditoriului acelasi crestinism teatral, doar pentru orgoliul parintilor de a vedea in el un mare predicator. Critica mea nu e indreptata asupra copilului, caci el n-are nicio vina, ci asupra acelora care il folosesc. Pacat, caci copilul e foarte, foarte dotat intelectual.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.04.2011, 00:18:23
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

baiatelul le are cu oratoria...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.04.2011, 21:13:16
emamuel emamuel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2011
Mesaje: 7
Implicit Adevarata Credinta este Ortodoxia

Despre credinta ortodoxa.Credinta ortodoxa isi are originea de circa 2000 de ani.Ea a fost intemeiata de Mantuitorul si propovaduita de Sfinti Apostoli.Citez Mantuitorul a spus ,,Voi zidi Biserica Mea si nici portile iadului nu o vor birui pe dansa"(Matei16-18) .Sfinti apostoli au vestit evanghelia si au intemeiat Biserica Lui Hristos pe pamanturile diferitor tari.Sf Ap Andrei a fost unu din cei 12 apostoli,venind pe meleagurile noastre pe timpul dacilor si a romanilor in Scitia Mare si Scitia Mica....adica Ucraina de azi si Dobrogea,intemeind credinta ortodoxa.Acesta a lasat si urmasi in tara nostra care sa aiba grija de intarirea tari in credinta,a hirotonit episcopi ,preoti......Iata ca noi am ascultat de el si ne-am increstinat primindu-l pe Hristos ,,Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine(Luca 10, 16).Deci prin urmare Hristos ne-a increstinat.Sf ap Iacob ruda Domnului i-a intemeiat pe crestini ortodocsi din Jerusalim.Sf ap Vartolomeu si Sf ap Tadeu i-a intemeiat pe crestini ortodocsi armeni.Sf Ap Pavel i-a intemeiat pe greci ortodocsi.Sf ap Toma i-a intemeiat pe crestini ortodocsi din India.Plina este acum lumea de tot felul de asa zisi crestini :crestinienticostali,baptisti,iehovisti(antihris ti....deoarece ei nu cred in Dumnezeirea Mantuitorului).Eu ia-si intreba aceste secte care nenorocesc oameni de la adevar......si ma ierta-ti pt cuvinte mai arate dar este grav,Daca Sfinti apostoli au fost trimisi sa increstineze lumea de Hristos Dumnezeu(Ioan 1-5;1Ioan 5-20)crestini pe care i-au increstitnat cu timpul sau numit crestini ortodocsi=dreptcredincios;ca sa se faca diferenta intre adevarata credinta ortodoxia intemeiata de sfinti apostoli si cei lalti asa zisi crestini pe care nu au dreptul dea propovadui,deoarece nu au fost intemeiati de apostoli iar daca nu au fost intemeia-ti de apostoli nu au nici Darul Sfantului Duh iar daca spun ca sunt intemeiati atunci neadevar graiesc deoarece apostoli si ucenici sai(sfinti parinti,urmasi acestora)au lasat niste predani invataturi numita Sfanta Traditie dupa cum ne marturiseste Iustin Filosoful si Ignatie al Antitohiei (107 de la Hristos),Policarp al Smirnei,Sf Irineu(202 de la Hristos)Sf Ciprian si alti care afirma;cum invatau pe credinciosi sa fuga de invataturile eretice si a tie cu tarie Traditia apostolilor.Sectanti nu au nici un drept de a respinge traditia,deorece daca dreptilor din Vechiul Testament li se pastreaza memoria.Cu atat mai mult in Noul Testament pe care Hristos i-a rascumparat cu scump sangele Sau,si ei si-au varsat sangele lor pt dreapta dredinta .Mantuitorul i-a trimis pe ei (Matei 28-19)Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.Spune Sfantul Ap Iacob 5,19-20 Frații mei, dacă vreunul va rătăci de la adevăr și-l va întoarce cineva . Să știe că cel ce a întors pe păcătos de la rătăcirea căii lui își va mântui sufletul din moarte și va acoperi mulțime de păcate. Adevarul este Hristos precum a zis (Ioan 14-6) Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.Sfinti apostoli ne-au vestit adevarul adica pe Hristos.Capul Biserici este Hristos cu scump sangele Sau (Colos 1, 16-18) Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El. El este mai înainte decât toate și toate prin El sunt așezate. Și El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate.Biserica Lui Hristos este una.Biserica Lui Hristos este stalp neclintit si intarirea adevarului precum spune in Sfanta Scriptura (1Tim3-15) Ca să știi, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și temelie a adevărului.Insusi Hristos s-a dat pentru Biserica dupa cum ne marturiseste Sf ap Pavel care zice (Efeseni 1,22-23) Și toate le-a supus sub picioarele Lui și, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii, Care este trupul Lui, plinirea Celui ce plinește toate întru toți.Dupa cuvintele Sfantului ap Pavel insu-si Hristos este Biserica prin scump sangele Lui.Frati mei trebuie sa iubiti Sfanta Biserica precum si Hristos a iubit-o (Efeseni 5,25-26-27)Bărbaților, iubiți pe femeile voastre, după cum și Hristos a iubit Biserica, și S-a dat pe Sine pentru ea,Ca s-o sfințească, curățind-o cu baia apei prin cuvânt,Și ca s-o înfățișeze Sieși, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă și fără de prihană.Biserica Lui Hristos este una sfanta soborniceasca si apostoleasca (1Corinteni 3-11) Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decât cea pusă, care este Iisus Hristos.Cine nu vine la Biserica nu se va mantui ci pacatos ramane deoarece nu a venit la pastor ca sa-l treaca si pe el prin usa,adica sa i se dea si lui scumpul sange a Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos.(Ioan 10,1-9) Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce nu intră pe ușă, în staulul oilor, ci sare pe aiurea, acela este fur și tâlhar. Iar cel ce intră prin ușă este păstorul oilor. Acestuia portarul îi deschide și oile ascultă de glasul lui, și oile sale le cheamă pe nume și le mână afară. Și când le scoate afară pe toate ale sale, merge înaintea lor, și oile merg după el, căci cunosc glasul lui. Iar după un străin, ele nu vor merge, ci vor fugi de el, pentru că nu cunosc glasul lui. Această pildă le-a spus-o Iisus, dar ei n-au înțeles ce înseamnă cuvintele Lui. A zis deci iarăși Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă: Eu sunt ușa oilor. Toți câți au venit mai înainte de Mine sunt furi și tâlhari, dar oile nu i-au ascultat. Eu sunt ușa: de va intra cineva prin Mine, se va mântui; și va intra și va ieși și pășune va afla.Biserica Lui Hristos este sorborniceasca fiind compusa din mai multe popoare.In Europa pe partea rasaritului predomina Biserica ortodoxa adevarata Biserica a Lui Hristos (Matei 8-11)Și zic vouă că mulți de la răsărit și de la apus vor veni și vor sta la masă cu Avraam, cu Isaac și cu Iacov în împărăția cerurilor.A-ti auzit ce spune Mantuitorul primi ortodocsi de la rasarit apoi catolici de la apus.Biserica Lui Hristos este Apostolica ,fiindca este intemeiata pe temelia apostolilor ,avand pe Hristos,piatra cea din capul unghiului(Efeseni 2, 20-22) Zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos. (Coloseni 1-18) Și El este capul trupului Biserici.Pentru cei care nu sunt in Biserica Ortodoxa,dupa demontratia pe care v-am facut-o referitor ca Dumnezeu-Cuvantul este capul Bisericii si insusi Biserica prin scump sangele Sau.Toti cei ce se departeaza de Biserica,chiar daca predica evanghelia tot pierduti sunt Mantuitorul a zis:Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește(Matei 12,30).Și de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ți fie ție ca un păgân și vameș.(Matei18,17).Sectanti spun ca Dumnezeu nu poate locui in biserica facuta de maini omenesti deoarece omul este pacatos.Intrebam pe sectari!casa lor de rugaciune unde se aduna ei ,e facuta de ingeri?Si mai ales acolo unde se savarsesc toate pacatele omenesti cum poate locui Dumnezeu?Biserica Lui Hristos este Sfanta chiar daca in sanul ei exista pacatosi (2Timotei2,20) Iar într-o casă mare nu sunt numai vase de aur și de argint, ci și de lemn și de lut; și unele sunt spre cinste, iar altele spre necinste.(Matei 13,47-50) Asemenea este iarăși împărăția cerurilor cu un năvod aruncat în mare și care adună tot felul de pești.Mai inainte de Marea Schisma era o singura biserica ,Biserica ortodoxa precum spune Sfantul Ap Pavel (Efeseni 4,5-6) Este un Domn, o credință, un botez, Un Dumnezeu și Tatăl tuturor, Care este peste toate și prin toate și întru toți.Amin!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.04.2011, 12:09:04
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Aveti aici un video cu un pusti de vreo 10 ani care ''predica'' cu mare pasiune , nu stiu ce sa mai zic :))))))


http://www.youtube.com/watch?v=G0onDgaMcWA
Nu stiu daca sa rad sau sa plang
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.04.2011, 16:59:17
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Dar de asta ce parere aveti?


Foarte ,,crestineste". Este de-a dreptul tragico-comic! Parca ar fi o scena dintr-un film de groaza prost regizat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2011, 20:53:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Dar de asta ce parere aveti?


Foarte ,,crestineste". Este de-a dreptul tragico-comic! Parca ar fi o scena dintr-un film de groaza prost regizat.
După "serviciul religios" la crâșmă era firesc să apară botezul în jacuzzi. Stați liniștiți! Vor urma sminteli pe care încă nici măcar nu le putem imagina.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.05.2011, 17:15:21
vinerea13 vinerea13 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.04.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Nu stiu daca sa rad sau sa plang
Eu cred că ar fi mai bine să plângeți. Ferice de cei ce plang.
Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Dar de asta ce parere aveti?
Foarte ,,crestineste". Este de-a dreptul tragico-comic! Parca ar fi o scena dintr-un film de groaza prost regizat.
Sa nu exageram cu filmele de groaza.
Eu un botez in apa la fel ca orice botez. Probabil nu s-a putut face in biserica sau la mare.

Probabil daca ai fi vazut acest botez (foto 6) ai fi zis ca este un film erotic prost regizat. Sau poate...bine. Regizat.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
După "serviciul religios" la crâșmă era firesc să apară botezul în jacuzzi.
Pentru ca am transformat unele crâșme în biserici creștine îmi cer iertare în numele tuturor sectarilor.

Și, măcar că îmi dau seama că aveți motive întemeiate să fiți supărat, eu spun așa: "Dar-ar Domnul ca în toate crâșmele din Romania să se facă doar servicii religioase!".
Hai să văd dacă zici "Amin!".

Last edited by vinerea13; 03.05.2011 at 11:19:47.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.06.2011, 20:59:21
Master Master is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 22
Implicit

[quote=![/QUOTE]


1.Cine a fost Matei ,cunoastem biografia lui ? In ce perioada a trait si daca l-a cunoscut personal pe Iisus .

2 Iisus caruia i se spunea yeshu nu a crestinat pe nimeni personal .

3 ''Dumnezeirea mantuitorului ..'' Dumnezeu nu zamislaeste si nu este nascut si in afara Lui nu exista Mantuitor. ,El este Creatorul, restuL sunt creatii ,El este olarul iar cel nascut din femeie este lutul . ''Oare poate lutul despre olar sa zica nu m-a facut El /''(Isaia)

Nici nu a negat ,si a spus :'' Nu ma atinge ....ci dute la fratii mei si spunele ma duc la Tatal meu si Tatal vostru , Dumnezeul meu si Dumnezeul vostru ''(Ioan)

4Yeshu nu a fost Crestin , nu a vazut o Bisercica niciodata ! si nici nu a apucat sa intre in vreuna , SI NICI NU S-A APUCAT SA CONSTRUIASCA VREUNA.

5 Yeshu nu este Dumnezeu pentru simplul fapt ca el are la randul sau Unul despre care a spus :'' Tatal meu si Tatal vostru , Dumnezeul meu si Dumnezeul vostru'', IN FATA CARUIA INGENUNCHEA SI SE RUGA .

Yeshu a fost o creatie ,s-a nascut din femeie ,a fost alaptat ,a fost copil ,a crescut iar Dumnezeu l-a invatat Tora si Evanghelia . sI A FOST TRIMIS FIILOR LUI ISRAEL .

6 referitor la ''sectari '' oare Crestinismul nu a fost o secta si nu un Imparat roman a declarat-o ca fiind religie oficiala in imperiu , oare acel imparat nu se numea pe sine ''augustus'' dar care asi ucide sotia si baiatul de 9 ani ? Oare ''CREZUL'' (DOGMA SFINTEI TREIMI ) NU-I APARTINE LUI ,OARE NU ACESTA ESTE CREZUL DE LA NICEEA ? ANUL 325 ...TRE ISUTE DE ANI DUPA YESHU UN iMPARAT ROMAN IL DUMNEZEIESTE SI IMPUNE ACEST CREZ .

LEGEA DIVINA ESTE UNA PENTRU TOTI .
DUMNEZEU NU NASTE ,EL FACE , TOATE AU FOST FACUTE DE EL NU NASCUTE .

''El nu a simtit durerile facerii nici nu a nascut ... ..''(ISAIA)

iAR APOSTOLII NOULUI TESTAMENT .
NU L-AU CUNOSCUT PERSONAL PE IISUS NICIODATA .

BA ERAU IUDEI ,BA ERAU CETATENI ROMANI ..EX DE IUDEU CETATEAN ROMAN ESTE PAVEL.

ASADAR CINE ESTE PAVEL ,MATEI , MARKU , LUKA , IOAN ..CAND S-AU NASCUT ,UNDE S-AU NASCUT SI CAND , CUM AU MURIT

ACESTI APOSTOLI SE CONTRAZIC UNUL PE ALTUL ..DOVADA ESTE NOUL TESTAMENT CARE NU ESTE AL LUI IISUS , ESTE AL ROMEI SI AL CONSTANTINOPOLULUI , CAPITALA BIZANTULUI CE POARTA NUMELE IMPARATULUI ROMAN CONSTANTIN FIUL ELENEI .PERIOADA IN CARE EXTINDEA ACEASTA NOUA RELIGIE ''CRESTINIMUL'' IIN NOUA FORMA EL NU A FOST CRESTIN , A FOST CRESTINAT CHIAR INAINTEA MORTII SALE .

Oare cum a murit iuda ,spanzurat sau a cazut si-a spart capul si a murit ?

Era Ioan Botezatorul Ilie cel care trebuia sa vina?

a) Da (Matei 11:14, 17:10-13)
B) Nu (Ioan 1:19-21)

Ar fi mostenit Isus tronul lui David?

a) Da. Asa spun ingerii (Luca 1:32)
B) Nu, caci el este descendentul lui Ioiachim (vezi Matei 1:11, Cronici 3:16) iar Ioachim este blestemat de Dumnezeu astfel ca nici un descendent al sau sa poata sta pe tronul lui David. (Ieremia 36:30)

Cum a aflat Simon Petre ca Isus era Hristos?

a) Printr-o revelatie din cer (Matei 16:17)
B) Fratele lui , Andrei, i-a spus (Ioan 1:14)


Unde i-a intalnit Isus prima oara pe Simon zis Petru, si pe fratele acestuia, Andrei?

a) la Marea Galileii (Matei 4:18-22)
B) pe malul raului Iordan (Ioan1:42) Abia dupa aceasta, Isus a hotarat
sa mearga in Galilleea (Ioan 1:43)


Cand Isus l-a intalnit pe Iair, fata lui Iair murise, sau nu?

a) Da.
18. Pe când le spunea Isus aceste vorbe, iată că a venit unul din fruntașii sinagogii, I s-a închinat, și I-a zis: "Fiica mea adineaori a murit; dar vino de pune-Ți mâinile peste ea, și va învia." (Matei 9:18)

b)Nu.
23. și I-a făcut următoarea rugăminte stăruitoare: "Fetița mea trage să moară; rogu-Te, vino de-Ți pune mâinile peste ea, ca să se facă sănătoasă și să trăiască." (Marcu 5:23)


A crezut Irod ca Isus era Ioan Botezatorul?

a) Da ( Matei 14:2, Marcu 6:16)
B) Nu. (Luca 9:9)


Cand Isus a intrat in Ierusalim , a "curatat" templul in aceeasi zi?

a)Da. (Abia dupa aceea a plecat spre Betania). (Matei 21:12)
b)Nu. El a intrat in templu si s-a uitat in jur, insa pentru ca era foarte tarziu, a plecat in Betania, unde a inoptat si s-a reintors a doua zi sa "curete" templul. (Marcu 11:1-17)

Evangheliile spun ca Isus a blestemat un smochin. S-a uscat smochinul imediat?

a)Da. (Matei 21:19)
B) Nu, s-a uscat in timpul noptii. (Marcu 11:20)


a) Da. (Matei 26: 48-50)
B) Nu. Iuda nu s-a putut apropia suficient de Isus pentru a-l saruta. (Ioan 18: 3-12)



A murit Isus inainte ca perdeaua templului sa se rupa?

a) Da. (Matei 27:50-51; Marcu 15: 37-38)
B) Nu. Dupa ce perdeaua templului s-a rupt in mijloc, a strigat Isus cu glas tare spunand "Tată, în mâinile Tale imi încredințez duhul!" Și când a zis aceste vorbe Și-a dat duhul. (Luca 23: 45-46)

Unde era Isus la ceasul al saselea al zilei rastignirii?

a) Pe cruce (Marcu 15:25)
B) In curtea lui Pilat (Ioan 19:14)

Evangheliile spun ca doi talhari au fost rastigniti impreuna cu Isus . Amandoi talharii si-au batut joc de el?

a) Da. (Marcu 15:32)
B) Nu. (Luca 23:43)

S-a urcat Isus in Rai in aceeasi zi a rastignirii?

a) Da. El a spus talharului rastignit langa el: "Adevărat îți spun că astăzi vei fi cu Mine în rai." (Luca 23:43)
b)Nu. El spunea Mariei Magdalena doua zile mai tarziu, "căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu" (Ioan 20:17)


Ce a facut Iuda cu pretul de sange pe care l-a primit pentru tradarea lui Isus?

a) El a cumparat un ogor. (Faptele apostolilor 1:18)
B) El a aruncat argintii in templu,dupa care a plecat. Preotii nu au putut pune banii in visteria templului, fiind pret de sange , ci i-au folosit pentru a cumpara o tarina pentru a ingropa pe straini. (Matei 27:5)


CARE A FOST CUVANTUL EXACT SCRIS PE CURCE ?
a) El este Isus,regele iudeilor « Și deasupra capului au pus vina Lui scrisă: Acesta este Iisus, regele iudeilor ». (Matei 27 :37)
b)Regele iudeilor « Și vina Lui era scrisă deasupra: Regele iudeilor » (Marc 15 :26)
c)El este regele iudeilor «Și deasupra Lui era scris cu litere grecești, latinești și evreiești: Acesta este regele iudeilor » ( Luca 23 :38)
d) Isus Nazariteanul,regele iudeilor « Iar Pilat a scris și titlu și l-a pus deasupra Crucii. Și era scris: Iisus Nazarineanul, impăratul iudeilor! « (Ioan 19 :19)

ISUS A VAZUT UN OM CARE STATEA LA VAMA,CARE ERA NUMELE ACESTUIA ?
a) Matei « Și plecând Iisus de acolo, a văzut un om care ședea la vamă, cu numele Matei, și i-a zis acestuia: Vino după Mine. Și sculându-se, a mers după El” (Matei 9:19)
B) Levi “Și trecând, a văzut pe Levi al lui Alfeu, șezând la vamă, și i-a zis: Urmează-Mi! Iar el, sculându-se, I-a urmat” ( Marcu 2:14 , Luca 5:27)


ISUS S-A RUGAT LUI DUMNEZEU PT A PREVENI CRUCUFICAREA ?
a) da « Și mergând puțin mai înainte, a căzut cu fața la pământ, rugându-Se și zicând: Părintele Meu, de este cu putință, treacă de la Mine paharul acesta! insă nu precum voiesc Eu, ci precum Tu voiești “ (Matei 26:39, Marcu 14 :36, Luca 22 :42)
B) nu « Acum sufletul Meu e tulburat, și ce voi zice? Părinte, izbăvește-Mă, de ceasul acesta. Dar pentru aceasta am venit în ceasul acesta” ( Ioan 12:27)

CAND ISUS A STRIGAT : « DUMNEZEUL MEU,DUMNEZEUL MEU,PENTRU CE M-AI PARASIT » ? IN CE LIMBA A STRIGAT ?
a) ebraica : cuvintele sunt ELI,ELI « Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit? » ( Matei 27 :46)
B) armaica : cuvintele sunt ELOI,ELOI «Și la al nouălea ceas, a strigat Iisus cu glas mare: Eloi, Eloi, lama sabahtani?, care se tălmăcește: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, de ce M-ai părăsit? » ( Marcu 15 :34)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultul penticostal rafael12345 Intrebari utilizatori 46 23.01.2014 10:07:13
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10