Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.06.2011, 21:03:20
Master Master is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 22
Implicit

[quote=emamuel;356360]
CORPUL LUI ISUS A FOST ACOPERIT IN MIRODENII INAINTE DE INMORMANTARE CORESPUNZATOR OBICEIURILOR IUDAICE ?
a) da si femeia dicipolului a fost martora la inmormantare « Și a venit și Nicodim, cel care venise la El mai înainte noaptea, aducând ca la o sută de litre de amestec de smirnă și aloe /Au luat deci trupul lui Iisus și l-au înfășurat în giulgiu cu miresme, precum este obiceiul de înmormântare la iudei « ( Ioan 19 :39-40)
B) nu «Și după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, și Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă « ( Marc 16 :1)

CAND A CUMPARAT FEMEIA MIRODENIILE ?
a) dupa ce a trecut Sabbatul (ziua de sambata) « Și după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, și Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă « (Marc 16 :1)
B) inainte de Sabbat (sambata) femeia a pregatit mirodeniile,iar Sambata s-au odihnit conform obiceiurilor iudaice « Și urmându-I femeile, care veniseră cu El din Galileea, au privit mormântul și cum a fost pus trupul Lui. « « Și, întorcându-se, au pregătit miresme și miruri; iar sâmbătă s-au odihnit, după Lege « (Luca 23 :55 pina la 24 :1)



CARE ERA SCOPUL PT CARE FEMEIA S-A DUS LA MORMANT(CAVOU)?
a) pt a unge corpul lui Isus cu mirodenii “Și după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, și Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă” (Marcu 16:1, Luca 23:55 – 24:1)
B) ca sa vada cavoul. Nimic despre mirodenii aici « După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena și cealaltă Marie, ca să vadă mormântul » ( Matei 28 :1)
c) pt nici un motiv anume.In aceasta evanghelie invelitul cu mirodenii fusese facut inainte de Sambata « Iar în ziua întâia a săptămânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-dimineață, fiind încă întuneric, și a văzut piatra ridicată de pe mormânt « ( Ioan 20 :1)



-A SPUS FEMEII CINEVA CE S-A INTAMPLAT CU CORPUL LUI ISUS ?
a) da « Și, intrând în mormânt, au văzut un tânăr șezând în partea dreaptă, îmbrăcat în veșmânt alb, și s-au spăimântat « ( Marcu 16 :5)
B) doi barbati « Și fiind ele încă nedumerite de aceasta, iată doi bărbați au stat înaintea lor, în veșminte strălucitoare « ( Luca 24 :4 , 24 :23)
c) un inger,acelasi care a ridicat piatra ( Matei 16 :2)
d) in toate cazurile i-a fost spus femeii ca Isus s-a ridicat din morti ( Matei 28:7, Marcu 16:6,Luca 24:5 nota de subsol)
e) nu « Deci a alergat și a venit la Simon-Petru și la celălalt ucenic pe care-l iubea Iisus, și le-a zis: Au luat pe Domnul din mormânt și noi nu știm unde L-au pus. « ( Ioan 20 :2)

CAND L-A INTALNIT MARIA MAGDALENA PE ISUS INVIAT ?
a) Dar când mergeau ele să vestească ucenicilor, iată Iisus le-a întâmpinat, zicând: Bucurați-vă! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui și I s-au închinat » ( Matei 28 :9)
B) in a 2-a vizita a ei la mormant “ Iar Maria stătea afară lângă mormânt plângând. Și pe când plângea, s-a aplecat spre mormânt/ Și a văzut doi îngeri în veșminte albe șezând, unul către cap și altul către picioare, unde zăcuse trupul lui Iisus./ Și aceia i-au zis: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea le-a zis: Că au luat pe Domnul meu și nu știu unde L-au pus/Zicând acestea, ea s-a întors cu fața și a văzut pe Iisus stând, dar nu știa că este Iisus/Zis-a ei Iisus: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea, crezând că este grădinarul, I-a zis: Doamne, dacă Tu L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus și eu l voi ridica/Iisus i-a zis: Maria! ntorcându-se, aceea I-a zis evreiește: Rabuni! (adică,invățătorule) /Iisus i-a zis: Nu te atinge de Mine, căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Mergi la frații Mei și le spune: Mă sui la Tatăl Meu și Tatăl vostru și la Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru » ( Ioan 20 :11-17)Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru !!!

ORICE OM PACATUIESTE ?
a) da. Nu exista nici un om care sa nu pacatuiasca (1Regi 8 :46,de asemenea de vazut si 2Cronicile, Proverbe 20 :9 , Eclesiastul 7 :20, 1Ioan 1 :810 )
B) nu .Adevaratii crestini, nu e posibil ca sa pacatuiasca,pentru ca sunt fii lui Dumnezeu .Oricine care crede ca Isus este Hristosul si este fiul lui Dumnezeu…. » Oricine crede că Isus este Hristosul, este născut din Dumnezeu; și oricine iubește pe Cel ce L-a născut, iubește și pe cel născut din El » (1 Ioan 5 :1)
B) trebuie sa ne numim copii ai lui Dumnezeu , si chiar asa suntem… «Vedeți ce dragoste ne-a arătat Tatăl, să ne numim copii ai lui Dumnezeu! Și suntem. Lumea nu ne cunoaște, pentru că nu L-a cunoscut nici pe El « ( 1 Ioan 3 :1)
c) oricine iubeste , este nascut din Dumnezeu.. « Preaiubiților, să ne iubim unii pe alții; căci dragostea este de la Dumnezeu. Și oricine iubește, este născut din Dumnezeu, și cunoaște pe Dumnezeu » (1 Ioan 4 :7)
d) nimeni nascut din Dumnezeu nu pacatuieste… » Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuiește, pentru că sămânța Lui rămâne în el; și nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu » ( 1 Ioan 3 :9)
e) si iarasi « da » ….. Dacă zicem că n-avem păcat, ne înșelăm singuri, și adevărul nu este în noi « ( 1Ioan 1 :8)

CINE VA PURTA POVARA CUI ?
a) « Purtați-vă sarcinile unii altora, și veți împlini astfel Legea lui Hristos » ( Galateni 6 :2)
B) « căci fiecare își va purta sarcina lui însuși « ( Galateni 6 :5)



LA CATI UCENICI I S-A ARATAT ISUS DUPA CE A INVIAT ?
a) 12 discipoli « Și că S-a arătat lui Chefa, apoi celor doisprezece « ( Corinteni 15 :5)
B) 11 discipoli ( Matei 27 :3-5, Faptele Apostolilor 1 :9, vezi si Matei 28 :16 « Iar cei unsprezece ucenici au mers în Galileea, la muntele unde le poruncise lor Iisus. » , Marcu 16 :14,Luca 24 :9,Luca 24 :33)

UNDE ERA ISUS 3ZILE MAI TARZIU DUPA BOTEZUL SAU ?
a) dupa botez,imediat duhul l-a dus in pustiu,si a stat in pustiu pt 40 de zile « Și îndată Duhul L-a mânat în pustie/Și a fost în pustie patruzeci de zile, fiind ispitit de satana. Și era împreună cu fiarele și îngerii il slujeau. ” ( Marcu 1 :12-13)
B) in ziua urmatoare dupa botez,Isus a ales 2ucenici «A doua zi iarăși stătea Ioan și doi dintre ucenicii lui »( Ioan 1 :35) .A doua zi a plecat la Galileea – 2ucenici » A doua zi voia să plece în Galileea și a găsit pe Filip. Și i-a zis Iisus: Urmează-Mi. »( Ioan 1 :43) . A treia zi era la nunta din Cana Galilei.(Ioan 2 :1-11)


CAND ISUS ERA COPIL, VIATA LUI ERA AMENINTATA ?
a) da, Iosif l-a luat cu el in Egipt pina ce Irod a murit ( Matei 2 :13-23)
B) nu,familia nu a fugit nicaieri.Cu calm l-au adus inauntrul templului din Ierusalim,dupa obiceiul iudaic, si s-au intors la Galilea in cetatea Nazaret ( Luca 2 :21-40)




Vechile legi au fost unlocuite dpua venirea lui Isus :

Luca 16:16 ~Legea si proorocii au tinut pîna la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împaratiei lui Dumnezeu se propovaduieste: si fiecare, ca sa intre în ea, da navala.
Efeseni 2:15 ~ si, în trupul Lui, a înlaturat vrajmasia dintre ei, Legea poruncilor, în orînduirile ei, ca sa faca pe cei doi sa fie în El însus un singur om nou, facînd astfel pace;
Romani 7:6 ~ Dar acum, am fost izbaviti de Lege, si sîntem morti fata de Legea aceasta, care ne tinea robi, pentruca sa slujim lui Dumnezeu într'un duh nou, iar nu dupa vechea slova.

Vechile legi nu au fost schimbate :
Matei 5:17-19 ~ 17Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Proorocii; am venit nu sa stric, ci sa împlinesc.
18Caci adevarat va spun, cîta vreme nu va trece cerul si pamîntul, nu va trece o iota sau o frîntura de slova din Lege, înainte ca sa se fi întîmplat toate lucrurile.
19Asa ca, ori cine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, si va învata pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic în Împaratia cerurilor; dar oricine le va pazi, si va învata pe altii sa le pazeasca, va fi chemat mare în Împaratia cerurilor.


Omul este justificat doar prin credinta

Romani 3:20 ~ Caci nimeni nu va fi socotit neprihanit înaintea Lui, prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunostinta deplina a pacatului.
Galateni 2:16 ~Totus, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit, prin faptele Legii, ci numai prin credinta în Isus Hristos, am crezut si noi în Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta în Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentruca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii.
Galateni 3:11,12 ~ 11Si ca nimeni nu este socotit neprhanit înaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este învederat, caci ,,cel neprihanit prin credinta va trai.``
12Însa Legea nu se întemeiaza pe credinta; ci ea zice: ,,Cine va face aceste lucruri, va trai prin ele``.
Romani 4:2 ~Caci ce zice Scriptura? ,,Avraam a crezut pe Dumnezeu, si aceasta i s'a socotit ca neprihanire.``

Omul nu este justificat prin credinta :

2:21,24 ~ Avraam, parintele nostru, n'a fost el socotit neprihanit prin fapte, cînd a adus pe fiul sau Isaac jertfa pe altar?
24Vedeti dar ca omul este socotit neprihanit prin fapte, si nu numai prin credinta.
Romani I 2:13 ~Pentruca nu cei ce aud Legea, sînt neprihaniti înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea aceasta, vor fi socotiti neprihaniti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.07.2011, 15:47:20
cristianparpalea cristianparpalea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2009
Mesaje: 4
Post bravo si in acelasi timp rusine

Stima parintilor ce-si cresc copii in spiritul si invatatura crestina, ii educa conform poruncilor lui Dumnezeu si Bisericii, intr-adevar este de laudat acest lucru dar rusine pentru ca fac din copiii lor unelte de racolare si ii invata gresit despre credinta crestina. Nu scriu prea multe despre acest subiect ca sa nu plictisesc cumva, insa ceea ce trebuie remarcat am spus iar ceea ce trebuie inlaturat sa luam aminte cu totii la asa zisii predicatori, indiferent mici sau mari caci cei mici ajung mari in ale trupului si pierduti in ale sufletului. Sfanta Scriptura nu este o simpla carte de povesti din care se extrage patania unui personaj ci este cartea de capatai a oricarui crestin si este inadmisibil a o face obiect de joaca.
RUSINE CELOR CE FAC ACESTE LUCRURI!
Multumesc si imi cer iertare dac s-a simtit cineva ofensat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.07.2011, 17:32:41
iuliageorgiana iuliageorgiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Mesaje: 2
Implicit cred ca e si din vina bisericii ortodoxe...

e păcat ca atâta lume a renunțat la ortodoxie,dar poate ca e mai bine,poate,poate se mai coboară unul și alt"prea-sfânt" la nivelul nostru,ăștia mici și păcătoși.Deși suntem un popor creștinat acum atâta timp-totuși multa din asa-zisa credință e numai de suprafață.Ceea ce cunosc eu din biserica este atât de corupt și fals,încât numai credința în Dumnezeu ma face sa sper ca exista și altceva.Iisus ne-a spus"Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții."Personal,cred ca majoritatea oamenilor încearcă sa iubească.Nu am remarcat ca ortodocșii romani sa reușească mai bine decât alții.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.08.2011, 15:37:15
CODRUTA3 CODRUTA3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2010
Locație: Dej
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
daca va uitati in sala la fetele spectatorilor.Asta e efectul vorbirii despre Dumnezeu la penticostali?
ai dreptate. eu am mai fost la penticostali pentru ca am o vecina care e de aceasta religie. ceea ce am vazut acolo m-a cutremurat. in sala se rade, se plange, se urla etc. iar predicatorii la fel. de la pupitrul lor odata tipa cat ii tin puterile de curg siroaie d transpiratie pe ei, odata plang. eu cand am fost acolo nu am facut decat sa imi intaresc convingerea ca credinta ortodoxa e cea dreapta. cand am iesit am multumit Domnului ca s-a terminat si m-am rugat in gand: Doamne nu ma lasa!!! asa zic si acum: DOAMNE, TE ROG, NU MA LASA!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.08.2011, 15:50:57
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de templier knight Vezi mesajul
aveti aici un video cu un pusti de vreo 10 ani care ''predica'' cu mare pasiune , nu stiu ce sa mai zic :))))))


http://www.youtube.com/watch?v=g0ondgamcwa
era mai frumos daca in aceasta arena a circului mai erau si doi clovni
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.08.2011, 16:31:45
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CODRUTA3 Vezi mesajul
ai dreptate. eu am mai fost la penticostali pentru ca am o vecina care e de aceasta religie. ceea ce am vazut acolo m-a cutremurat. in sala se rade, se plange, se urla etc. iar predicatorii la fel. de la pupitrul lor odata tipa cat ii tin puterile de curg siroaie d transpiratie pe ei, odata plang. eu cand am fost acolo nu am facut decat sa imi intaresc convingerea ca credinta ortodoxa e cea dreapta. cand am iesit am multumit Domnului ca s-a terminat si m-am rugat in gand: Doamne nu ma lasa!!! asa zic si acum: DOAMNE, TE ROG, NU MA LASA!!!
prin analizele referitoare la ideile contrare din versetele biblice nu pot invinui pe nimeni , ele exista inca acolo fie ca le trecem cu vederea fie ca nu , insa mai importanta este interpretarea lor unitara si concluiza conform careia nu trebuie sa absolutizam nimic atita vreme cit nu am atins in mod revelat si personal cunoasterea in tot adevarul.

La penticostali am fost si eu de citeva ori la mine in oras si pot sa spun ca aici (in Constanta) lucrurile nu stau asa. Tonul este ponderat si nimeni nu plinge si nu striga.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.08.2011, 16:48:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CODRUTA3 Vezi mesajul
ai dreptate. eu am mai fost la penticostali pentru ca am o vecina care e de aceasta religie. ceea ce am vazut acolo m-a cutremurat. in sala se rade, se plange, se urla etc. iar predicatorii la fel. de la pupitrul lor odata tipa cat ii tin puterile de curg siroaie d transpiratie pe ei, odata plang. eu cand am fost acolo nu am facut decat sa imi intaresc convingerea ca credinta ortodoxa e cea dreapta. cand am iesit am multumit Domnului ca s-a terminat si m-am rugat in gand: Doamne nu ma lasa!!! asa zic si acum: DOAMNE, TE ROG, NU MA LASA!!!
Te inteleg si eu am fost la pentiostali odata, tot la invitatia unei vecine ; or fi pastorii penticostali din zona Clujului mai ... vocali, plini de patos. Cel mai tare insa m-au surprins "cantecele religioase", care erau de fapt slagare de muzica usoara sau populara (erau melodii din repertoriul lui Dan Spataru, Irina Loghin etc), insa pe versuri tematice, lait-motivul fiind "aleluia". N-am putut sa ies, ca m-am pus fix in mijloc, deci ar fi trebuit sa deranjez tot randul si oricum, mi-era jena fata de vecina care ne-a invitat pe mine, dar si altii de pe scara care am mers. Cert e ca a doua oara nimeni n-a mai pasit acolo. E o diferenta destul de mare fata de atmosfera de la slujbele ortodoxe, impactul e mare prima data. Probabil si cuvantarea pastorului se modeleaza in functie de audienta. Si eu am prins un discurs cuprins de teatralitate,discurs complet sterilizat de componenta emotionala reala, mult patetism, un speech fara "substanta", fara sclipiri de intelepciune, multa gestualitate intonativa, ceva in genul in care ai descris tu, insa daca ei se simt bine, linistiti si impacati, cine suntem noi sa comentam?! :)

Last edited by ioanna; 26.08.2011 at 17:51:46.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.08.2011, 21:52:35
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CODRUTA3 Vezi mesajul
eu am mai fost la penticostali pentru ca am o vecina care e de aceasta religie. ceea ce am vazut acolo m-a cutremurat. in sala se rade, se plange, se urla etc. iar predicatorii la fel. de la pupitrul lor odata tipa cat ii tin puterile de curg siroaie d transpiratie pe ei, odata plang.
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
or fi pastorii penticostali din zona Clujului mai ... vocali, plini de patos. Cel mai tare insa m-au surprins "cantecele religioase", care erau de fapt slagare de muzica usoara sau populara ...
E o diferenta destul de mare fata de atmosfera de la slujbele ortodoxe, impactul e mare prima data. Probabil si cuvantarea pastorului se modeleaza in functie de audienta. Si eu am prins un discurs cuprins de teatralitate,discurs complet sterilizat de componenta emotionala reala, mult patetism, un speech fara "substanta", fara sclipiri de intelepciune, multa gestualitate intonativa, ceva in genul in care ai descris tu, insa daca ei se simt bine, linistiti si impacati, cine suntem noi sa comentam?! :)
Sunteti doua surori simpatice, cu condei iscusit si... darul exagerarilor.
Dar expunerea voastra scoate in relief un important adevar: si crestinii au gusturi diferite in materie de muzica si oratorie.

Inca mai este loc de perfectionare insa eu sunt multumit de spiritualitatea si calitatea cantarilor si predicilor din biserica mea.


In concluzie: oamenii care nu ar intra cu nici un chip in bisericile penticostale au unde sa mearga: la ortodocsi. Reciproca e si ea adevarata...:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.08.2011, 22:10:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nu am exagerat cu nimic, credeti-ma a fost o experienta surprinzatoare. Ati vazut filmul cu micul predicator, gestica sa? ceva in genul acela era si pastorul pe care l-am intalnit in biserica Penticostala din cart. Manastur. Nu spun ca e o regula in Biserica Penticostala, n-am de unde sa stiu, insa domnul respectiv s-a facut remarcat prin gestualitatea intonativa, miscari ale mainilor in ritmul discursului verbal, gestul de a indica non-stop "cu degetul" masa de pacatosi (noi, cei din sala) si ploaia de acuze :) Nu mai comentez si alte aspecte, saltul de la muzica psaltica si bizantina la Dan Spataru a pus capac ... e o desacralizare totala a spatiului bisericii, cel putin asa percepe un ortodox venit "in vizita" :) Sa va spun cum a fost la Martori? am trecut odata si pe acolo, tot invitata de fapt de doua ori, odata la Sala Regatului si odata pe stadion am asistat la botez. Interesant botezul la Martorii lui Iehova... nu se "joaca", bazin in toata regula cu apa pana la brau :) [n-am inteles de ce oamenii se boteaza lasandu-i pe spate in apa]

Last edited by ioanna; 26.08.2011 at 22:29:51.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.08.2011, 20:45:27
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Aveti aici un video cu un pusti de vreo 10 ani care ''predica'' cu mare pasiune , nu stiu ce sa mai zic :))))))
Ma gandesc sa postez si un mic cantaret care canta cu mare pasiune , nu stiu ce sa mai zic :))
Cred ca e tot penticostal ca doar ăstia se stramba: http://www.youtube.com/watch?v=Xti1E...ayer_embedded#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultul penticostal rafael12345 Intrebari utilizatori 46 23.01.2014 10:07:13
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10