Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.06.2011, 21:46:41
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În aceeași logică ar urma să ne întrebăm de ce nu scrie și despre particulele subatomice, despre teoria relativității și despre ADN. Cam în ce termeni ar fi trebuit să se exprime Moise despre toate astea, ca să fie și înțeles de cititorii din vremea lui?
Daca a fost scris pe intelesul oamenilor din acele timpuri atunci de ce noi luam mot-a-mot ce scrie?
  #22  
Vechi 12.06.2011, 21:56:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Daca a fost scris pe intelesul oamenilor din acele timpuri atunci de ce noi luam mot-a-mot ce scrie?
Dacă luăm totul mot-a-mot, înseamnă că anulăm teologia. Felul în care trebuie înțeleasă Biblia nu e la îndemâna oricui, iar o mostră de exegeză ne oferă Horatiu în răspunsul de mai sus.
  #23  
Vechi 12.06.2011, 22:01:41
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
^^No comment

Orice text susceptibil de interpretări vaste asemeni celor date de tine, e lipsit de vreun rost deoarece fiecare întelege ce vrea, dar poate că într-un fel ai dreptate și s-a avut în vedere acest fapt la redactare.
Și să nu uit... Îmi cer scuze că nu mi-am permis luxul să-mi cumpăr biblia adnotată de HoratiuM... Dacă poți trimite-mi și mie un exemplar
Ți se demonstrează clar și românește că ești pe dinafară și pe lângă orice subiect, dar tu persiști în pseudo-intelectualitatea ta.


"Un prost care-și dă seama că e prost e pe jumătate vindecat". Tu nu ești nici pe-aproape!
  #24  
Vechi 12.06.2011, 22:10:28
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asteptam cele cateva sute de ani ca sa ne spun aoamenii de stiinta ce cred despre marginile universului. Pacat ca n-o sa mai fim noi atunci.

Cica e cum am scris eu, poti cauta pe net. "Nu este posibilă studierea și observarea directă a fenomenelor de dincolo de orizontul evenimentelor unei găuri negre." " Gaurile negre nu pot fi observate in mod direct"
Asadar se vad niste fenomene din jur sau emisii de radiatii si s-a presupus ca ar fi un fel de gauri negre. Un model teoretic. Presupun ca nu le-ai vazut tu cu ochii tai, e credinta in ce spun oamenii de stiinta.
Nu e posibilă studierea directă a fenomenelor deoarece dacă ar fi nu ar mai avea proprietăți necesare si anumea forta de atractie gravitationala.
Este evident că nu se pot observa direct dacă au puterea să atragă fotonii. Astfel în absenta luminii nu se văd (denumirea nu indică culoare ci chiar puterea acestora de atractie inclusiv a luminii din jurul lor). Oricum nu vei gasi pe cealată parde decât ceea ce a fost absorbit comprimat puternic http://www.youtube.com/watch?v=w0q4z...eature=related
Nu am constatat personal una (si nici nu cred ca as vrea) dar constatarile oamenilor de știintă fac dovada până la proba contrară (pe care nu a prezentat-o nimeni din câte știu)
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
  #25  
Vechi 12.06.2011, 22:23:25
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Ți se demonstrează clar și românește că ești pe dinafară și pe lângă orice subiect, dar tu persiști în pseudo-intelectualitatea ta.


"Un prost care-și dă seama că e prost e pe jumătate vindecat". Tu nu ești nici pe-aproape!
Asta poate în opticat ta... mie nu mi-a demonstrat nimic decât ceea ce știam deja despre religie și anume: unde biblia nu distinge... nici cei ce cred orbeste in ea nu vor distinge, dar vor interpreta la extrem ca să își atingem scopul.

"Un prost care-și dă seama că e prost e pe jumătate vindecat" -> Prostul(a) care scrie așa ceva bate câmpii.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI

Last edited by Prior of ORI; 12.06.2011 at 22:32:18.
  #26  
Vechi 12.06.2011, 22:52:02
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
Asta poate în opticat ta... mie nu mi-a demonstrat nimic decât ceea ce știam deja despre religie și anume: unde biblia nu distinge... nici cei ce cred orbeste in ea nu vor distinge, dar vor interpreta la extrem ca să își atingem scopul.

"Un prost care-și dă seama că e prost e pe jumătate vindecat" -> Prostul(a) care scrie așa ceva bate câmpii.

:)) Din ce observ eu pe-aici, meseria de bătut câmpii a fost inventată de tine.
  #27  
Vechi 12.06.2011, 23:08:06
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
:)) Din ce observ eu pe-aici, meseria de bătut câmpii a fost inventată de tine.
Bag de seama ca ai ceva personal cu mine... Doresti sa rezolvam problema in particular?
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
  #28  
Vechi 12.06.2011, 23:15:27
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
Bag de seama ca ai ceva personal cu mine... Doresti sa rezolvam problema in particular?
Ți-am trimis un MP. :) Ca să nu ne abatem de la subiect.
  #29  
Vechi 13.06.2011, 00:17:40
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Există trei opțiuni: crezi, refuzi să crezi, nu crezi (lași, totuși, loc credinței în..ceva mai presus de material, fizic). Să încerci să-ți impui atitudinea ta raportată la ideea de divinitate în fața altora mi se pare un atentat la libertatea celuilalt (și știi că libertatea ta se termină acolo unde începe a altcuiva).

Și atunci există două răspunsuri:
cel al unui credincios: biblia- cuvântul inspirat de Dumnezeu (alții spun că e chiar cuvântul lui Dumnezeu) și este dezvăluit doar în măsura necesară mântuirii omului, nefiindu-i necesare date referitoare la ce e în jurul lui, ci doar cine e el, de unde este și unde trebuie să ajungă și
cel al unui ateu: biblia- colecție de mituri/basme inspirate/colecționate din alte credințe de până atunci.

Tu probabil ești ateu. Pentru ce încerci să le aduci în vedere credincioșilor opinia ta când ei o vor renega constant?

edit: pe tine nu te interesează viziunea unui credincios. Pe un credincios de ce-l interesează ideologia ta?

Last edited by Kronos; 13.06.2011 at 00:21:45.
  #30  
Vechi 13.06.2011, 12:43:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
In biblie scrie că Dumnezeu a făcut Pământul, Soarele, Luna și stelele.
De ce nu există mențiuni despre alte planete, găuri negre, și apariția unor noi stele sau despre organizare Universului? Sunt aceste mentiuni neinsemnate?
Sigur ca sunt foarte importante.
Fara cunostinte avansate de astrologie, cosmologie si fizica gaurilor negre, nimeni nu s-ar putea mantui!
Subiect închis

Tags
creatie, geneza, universul

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua teorie despre univers ! iuliu46 Stiri, actualitati, anunturi 2 19.06.2012 16:58:20
Cum a aparut diavolul in Univers? mariamargareta Secte si culte 100 19.01.2011 19:46:15
Univers ORTODOX cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 21.01.2010 21:17:46
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 20:14:48