Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.11.2006, 16:50:56
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Personal am vorbit cu o doamna din Israel,s-a nascut aici,si locuieste acolo cam de vreo 35-40 de ani.Ajungand la teologie,mi-a spus ca in religia lor Il recunosc pe Iisus,doar ca un om simplu,profet.Nu am intrebat-o despre tatal Lui.Am scris cu t mic deoarece la ei e un semn de intrebare cine e tatal Lui.Si am impresia ca in scripturile lor la toti marii profeti le sunt trecuti parintii trupesti.Repet,nu am intrebat-o,dumneaei mi-a spus ca nu I se cunoaste tatal.Si in acel moment m-am bucurat enorm,cred ca mi-au si dat lacrimile.Nu a ingaduit Atotputernicul ca in scripurile lor tata sa-i fie dreptul Iosif!!!Pur si simplu s-a omis!Cand i-am spus ca Tatal Lui e si atal nostru,nu a negat,nici nu m-a confirmat.
Am auzit ca aici in tzara sunt evrei care isi zic mesianici,dar dau tare mult cu neoprotestantzii,asa ca ,atentzie mare!
Domnule, am vazut si eu la televizor un fel de evrei care spun ca il recunosc pe Mesia in persoana lui Iisus, si sunt intr-adevar ca un fel de secta ca si eu m-am mirat, si pentru evrei si pentru crestini, acuma nu mai stiu exact daca il recunosc sau il tot astepata, dar ceva nu e clar si ceva parca e "putred" in felul lor de ceremonie si credintza, dar oricum pare ca ar vrea sa se intoarca mai mult spre Hristos, spre Mesia... deci e si ceva bun ca incearca peundeva sa-l primeasca pe Hristos, am vazut la televizor o emisiune despre ei... si oricum e treaba lor, nu ma priveshte, dar este intr-adevar cam ca si cu neoprotestantzii... iar eu de la capacitatzile mele... n-am de ce sa ma iau la discutzii cu ei ca astia fiind foarte "tocilari" mi-ar cam da "clasa" oricand... deci este periculos intr-adevar...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.11.2006, 17:29:52
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

06dec,
m-a impresionat articolul tau , ramai fara glas si gindul zboara undeva departe !
Uita-te la noi astazi cit sintem de destepti , mesajele de pe acest forum vorbesc suficient ............Si Scriptura spune ca nu va fi genunchi care sa nu se plece in fata Lui , ce va fi cu noi atunci ? Unii Parinti spun ca vom vorbi , "Doamne sint pacatos , sau iarta-ma " sau cine stie ce alte cuvinte ne vor veni atunci in cuget , fiecare cum a trait ! Eu cred ca vom amuti asa-i parerea mea ..nu va mai fi loc de cuvinte ! Iar cel rau sta departe si acuza , nu indrazneste sa se apropie . Am citit undeva nu mai tin minte , daca stie cineva mai bine sa ma corecteze !
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.11.2006, 18:55:36
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Si mai cunostea doamna evreica ca Dumnezeul nostru al crestinilor este Mesia,Iisus Hrisos din neamul lor,si cunostea minunile ce se vad,efectiv vad de sfanta Sa inviere,dar din mandrie natzionala,Biserica sfantului mormant fiind in partea palestiniana,nu vor sa recunoasca acea minune...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2006, 12:16:06
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Sunt curioasa daca L-am recunoaste noi daca L-am intalni...poate ni s-ar parea prea liber, prea apropiat de pagani..poate am gandi "uite cum nu respecta toate regulile dar ne cearta pentru impietrirea inimii"....ce ziceti, oare L-am recunoaste? Poate suntem si noi uneori ca poporul evreu
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.12.2006, 12:17:05
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

oups, si arhangelul a pus o intrebare asemanatoare si numai acuma am vazut..scuze
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.12.2006, 12:27:16
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Suntem,da ..ca si poporul evreu.Acum,dupa 17 ani de la debarasarea de comunism,il vrem inapoi.Da ...
Si sa va mai zic ceva:Eram pe messenger pe un chat de al evreilor.Si era unu care spunea ca tot ce este in afara de mozaic e eretic si trebuie eliminat.I-am explicat ca eu nu sunt evreu,dar Dumnezeul meu e evreu si Om.(Acuma cu mandrie o spun ca Hristos si Maica Lui sunt si români:rolleyes:)Dumnezeu m-a luminat sa-l intreb pe respectivu..-De ce Israelul si-a ucis intotdeauna profetzii??..-Buna itrebare...mi-a raspuns.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.12.2006, 10:23:17
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Daca El va voii sa-ti dai seama ca-i El...o sa-ti dai seama, daca nu nu (au mai patit-o si altii si nu odata :)
Cred ca intrebarea pusa corect este daca dorim sa-l recunoastem sau preferam sa-l tinem legat mai departe 1n inchipuirea care ne-am facut-o fiecare despre El? Si asa revenim la intrebarea initiala. Nu l-au recunoscut pentru ca nu era cum si l-au inchipuit ei. Era altfel si chiar daca acest altfel era infinit mai bun decit propia imagine, nu avea importanta sau mai bine zis nu era de dorit deoarece asta implica schimbare, lupta cu obisnuinta pacatoasa de tot felul si mai ales calcarea pe mindrie a fiecaruia (si mai ales a invatatilor) care trebuiau sa recunoasca : "ne-am inselat!" si mai ales "v-am inselat"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.12.2006, 18:36:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Chiar, cum vedeti voi momentul? Cum il vom recunoaste? Care vor fi semnele premergatoare veniri?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.01.2007, 11:16:20
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Nu trebuie sa ne sperie acel moment descris atât de mult de neoprotestantzi!Trebuie sa ne sperie fatele noaste impotriva Lui si nefaptele dupa voia Lui.Eu ma duc in ziua rastignirii Sale la El(si nu numai atunci)cu sperantza ca va veni si El la mine cand mi-a suna ceasul.Eu zic ca venirea asta sa ne interesaze mai intâi...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.01.2007, 17:17:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Evreii intelegeau prin Mesia, un Mesia "politic", Unul care sa ridice poporul evreu deasupra celorlalte popoare, asa intelegeau ei cuvintele "popor ales". A-L privi pe Hristos asa, cred ca duce la imposibilitatea de a-L cunoaste pe Hristos ca Fiu intrupat. (El aduce iubirea, care cere ca toti sa fim una). Au fost si evrei care l-au recunoscut. Nicodim merge la Pontiu Pilat si cere trupul lui Hristos pentru a-l inmormanta.
Cred ca acesta intrebare "de ce nu L-au recunoscut", este mai acuala ca niciodata pentru noi. Oare Hristos prin inaltarea Sa a devenit intru totul nevazut? Nu. Insa, de vreme ce a schimat firea umana, este nevoie si la noi de schimbare sau mai bine zis de o continua prefacere a omului vechi in om nou.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
divort recunoscut de biserica? alex190 Nunta 48 05.10.2009 20:54:05
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27