Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.04.2011, 16:51:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumim pentru linkul par. Sofian.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.04.2011, 16:52:39
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Adevărate cuvintele părintelui.

Concret, ce trebuie să facem? Cum am zis, trebuie să renunțăm la protejarea omului nostru lumesc prin fățărnicie. Să renunțăm la comportamentul sociabil interesat, la imaginea publică, inclusiv la înfrumusețările cosmetice (coafuri, farduri etc). Să fim noi înșine și atunci lumea ne va percepe ca niște ființe asociale, motiv pentru care vom suporta umiliri din partea celorlalți.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.04.2011, 16:54:52
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Interpretezi tu aiurea.
Iar Cristi, ca și tine, ar trebui să-și vadă de ale lui, nu să contabilizeze greșelile reale sau imaginare ale altora.
Interpretezi tu aiurea.
Probabil se joaca smerenia cu tine de-a prinselea..dar ea fuge mai tare ca tine..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.04.2011, 17:04:32
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Interpretezi tu aiurea.
Probabil se joaca smerenia cu tine de-a prinselea..dar ea fuge mai tare ca tine..
Ai primit report pentru atacurile la persoană.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 09.04.2011 at 17:19:58.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.04.2011, 17:26:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu va mai certati.
O "boala" ciudata bantuie pe forum..

Revenind la thread.. Eu nu sunt de acord intotdeauna cu postarile lui Traditie (dar desigur, poate ca avem un bagaj de cunostinte si experienta diferite si ca urmare nu ii inteleg deplin postarile)
Pot sa explic si de ce: mi se pare ca are o viziune oarecum mecanicista asupra lucrurilor duhovnicesti. Adica faci asta/renunti la aia si rezultatul este cu necesitate acesta. Dumnezeu iese cumva din ecuatie, ca si cum daca traiesti viata conform unor prescriptii originare (manualul de functionare fireasca a omului), efectul garantat va fi induhovnicirea..

Din experienta mea, eu vad ca nu sunt in stare sa fac nimic. Dar nimic nu e in puterea mea. In fiecare seara imi promit ca de maine voi face aia si ailalta, voi sta tare inaintea ispitelor, imi voi controla toate cuvintele si afectele... Iar a doua zi esuez jalnic in juma de ora de cand deschid ochii.
Eu cred ca mai degraba in tot ce facem trebuie sa cerem ajutor lui Dumnezeu. Doamne ajuta-ma acum, Doamne ajuta-ma din nou si tot asa clipa de clipa.. Ca altfel e vai! (Dar si asa tot vai este)

Tu prezinti lucrurile asa simplu, de parca ai fi in control total asupra persoanei si poti sa lepezi usor patimile, mandria, dorinta de a placea etc..
Eu mi-am propus un lucru simplu cu luni in urma (ca am zis ca apoi trec la alea "grele"): sa nu-mi pierd cumpatul in relatiile cu copiii mei. Este de vreo 4-5 luni pe agenda mea si nici un progres nu am facut, nu e zi in care sa nu ridic vocea la ei. Asta asa, ca un exemplu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.04.2011, 17:37:15
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ai primit report pentru atacurile la persoană.
Cum iti scrisesem odata, mi-a luat ceva timp sa te inteleg....Stiu ca nu ai rea intentie, insa chestia cu reportul vizavi de Melissa....aduce a altceva.....Si-mi vine in minte o zicala: nu da ce nu vrei iarasi sa primesti...Sau cine seamana nori, culege ploaie, parca....Esti un suflet bun, te rog mult sa ramai asa...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.04.2011, 18:36:55
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu va mai certati.
O "boala" ciudata bantuie pe forum..

Revenind la thread.. Eu nu sunt de acord intotdeauna cu postarile lui Traditie (dar desigur, poate ca avem un bagaj de cunostinte si experienta diferite si ca urmare nu ii inteleg deplin postarile)
Pot sa explic si de ce: mi se pare ca are o viziune oarecum mecanicista asupra lucrurilor duhovnicesti. Adica faci asta/renunti la aia si rezultatul este cu necesitate acesta. Dumnezeu iese cumva din ecuatie, ca si cum daca traiesti viata conform unor prescriptii originare (manualul de functionare fireasca a omului), efectul garantat va fi induhovnicirea..

Din experienta mea, eu vad ca nu sunt in stare sa fac nimic. Dar nimic nu e in puterea mea. In fiecare seara imi promit ca de maine voi face aia si ailalta, voi sta tare inaintea ispitelor, imi voi controla toate cuvintele si afectele... Iar a doua zi esuez jalnic in juma de ora de cand deschid ochii.
Eu cred ca mai degraba in tot ce facem trebuie sa cerem ajutor lui Dumnezeu. Doamne ajuta-ma acum, Doamne ajuta-ma din nou si tot asa clipa de clipa.. Ca altfel e vai! (Dar si asa tot vai este)

Tu prezinti lucrurile asa simplu, de parca ai fi in control total asupra persoanei si poti sa lepezi usor patimile, mandria, dorinta de a placea etc..
Eu mi-am propus un lucru simplu cu luni in urma (ca am zis ca apoi trec la alea "grele"): sa nu-mi pierd cumpatul in relatiile cu copiii mei. Este de vreo 4-5 luni pe agenda mea si nici un progres nu am facut, nu e zi in care sa nu ridic vocea la ei. Asta asa, ca un exemplu.
Imi place f mult aceasta postare a ta. In primul rand pentru ca ai venit cu un apel la pace. In al doilea rand se SIMTE omul din ea. Si in al treilea rand are maxim de sinceritate. Nu inseamna ca nu-mi plac si celelalte pe care le-ai post. Nu, ci doar ca in asta iti simt inima. Eu, unul, nu pun mare pret pe vorbe, ca stiu ca sunt "furate" (citeste citate), dar pun cel mai mare pret pe SINCERITATE. Sa fugim de fariseu cat ne tin picioarele, nu-i bai ca ne indreptam spre vames. E mai placut vamesul lui Dumnezeu decat fariseul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.04.2011, 21:55:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
eu vad ca nu sunt in stare sa fac nimic. Dar nimic nu e in puterea mea.
Eu cred ca mai degraba in tot ce facem trebuie sa cerem ajutor lui Dumnezeu. Doamne ajuta-ma acum, Doamne ajuta-ma din nou si tot asa clipa de clipa.. Ca altfel e vai! (Dar si asa tot vai este)
Aceasta-i smerenia de care , sau fara de care nimic nu vom cladi bun si durabil . . . ! E inima infranta , e recunoasterea neputintei noastre , e infrangerea mandriei ! Da , Ana , asta-i drumul cel bun si adevarat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.06.2011, 09:09:57
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

As dori sa vorbesc si eu despre acest subiect. Smerenia adevarata doar de la Dumnezeu vine. Adevarat. Pana nu ne intra El in suflet, nu putem discuta despre asta. Am vazut interventii pe subiect cu adevarat din inima si din...practica! Smerenia este intr-adevar un subiect personal, toate vasele Lui sunt deosebite, lucrarile unice. Ma vad nevoit ca si aici sa insist pe aspectul practic. De citate si citite suntem fenomenali noi romanii, cu practica stam rau. Intr-o tara cu oameni in accelerata degradare morala, cei smeriti sunt anormali. Stresul cotidian macina si pe cei buni si pe cai mai putin buni. Cum sfinti nu putem fi, vom incerca sa impacam interesul personal cu cel al aproapelui. Prinsi in statul-corset, vrem nu vrem, vom face ca si ceilalti, dar pana la o limita.
Din punct de vedere spiritual, avem o educatie crestina, care ne cere sa fim umili. Adica sa nu "ridicam" capul.
Din punct de vedere al societatii trebuie sa "ridicam" capul ca sa supravietuim si sa fim si COMPETITIVI.
Educatia facuta pana nu demult era uniformizarea, de fapt necompetitivitatea, peste care se asterne si umilinta. Totalul da o fiinta neadaptata vremurilor. Dar cum trebuie sa supravietuim, ne dovedim "caldicei" fata de vremuri si nu ne integram in vremurile de azi. Ne descurcam cum putem.
Astazi ca sa supravietuiesti, trebuie sa fi competitiv, incisiv, sa ai calitati mai "necrestine".
Avem de-a face cu o contradictie. Cum ziceti sa rezolvam antagonismul?
Va rog sa nu judecati in spirit "manastiresc" cum din pacate destule subiecte au fost tratate pe forum. Traim in lume, cu diferiti oameni si noi nu suntem calugari. Subiectul are si caracter personal, spre autocunoastere si perfectionare, dar cred ca tratarea de asemenea maniera va ajuta si altora. Ar fi benefic sa ne spuna ceva oameni de afaceri, dac-o fi pe form, sa ne spuna din experienta lor.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.06.2011, 09:56:13
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit sarmanii cersetori bogati !!!

un cersetor castiga o droaie de bani pe zi !
au fost multe cazuri,in care, cersetorii si-au "uitat" banii castigati la ei, si fiind prinsi de politie aveau asupra lor zeci de milioane de lei vechi !!!

chiar si io, stand in masina si astptand pe cineva langa o piata, timp mai indelungat, am putut observa un cersetor,la un colt de strada, care primea pomana dein 10 in 10 minute de la trecatori !
Deci daca facem un calcul, primea cam 6 lei pe ora, si in 10 ore facea 60 de lei !
iar in 10 zilew 600 de lei noi !
deci, fiti siguri ca ,cersetorii o duc mult mai bine ca multi oameni muncitori din tara asta !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
metoda brainstorming urzicuta Generalitati 35 28.06.2011 17:21:43
Mandrie sau marturisirea lui Hristos? ana ana Generalitati 53 07.06.2011 00:30:13
Despre metoda stiintifica lugrez Teologie si Stiinta 3 03.03.2011 01:35:00
Alpinista Crina Coco Popescu - motiv de mândrie pentru români camy_d Generalitati 37 25.02.2011 14:46:51
Despre mandrie oni91 Intamplari adevarate 12 16.05.2010 14:30:41