Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.10.2014, 10:30:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar un catholic divortat si un catholic aflat la prima lui casatorie?
Asa se poate?
Nu exista "divort", in sens de disolutie a Tainei Casatoriei.
Prin urmare, daca cineva e la prima casatorie, aceasta nu poate fi contractata cu cineva care este deja casatorit si al carui sot/sotie traieste.

Multi au facut presiuni asupra Bisericii pentru ca ea sa se lepede de Cuvantul lui Cristos privind casatoria. Multi, de la Henric al VIII-lea la Sarkozy. Dar s-au lovit ca de un zid. Cum sa isi inchipuie cineva ca se va reusi de data asta ? Numai daca nu ia in serios promisiunea Domnului; "Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi Zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.10.2014, 12:40:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Cred ca incercati sa ajungeti la perfomanta ca niciun mesaj sa nu fie lipsit si de propaganda catolica.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.10.2014, 17:53:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu exista "divort", in sens de disolutie a Tainei Casatoriei.
Prin urmare, daca cineva e la prima casatorie, aceasta nu poate fi contractata cu cineva care este deja casatorit si al carui sot/sotie traieste.

Multi au facut presiuni asupra Bisericii pentru ca ea sa se lepede de Cuvantul lui Cristos privind casatoria. Multi, de la Henric al VIII-lea la Sarkozy. Dar s-au lovit ca de un zid. Cum sa isi inchipuie cineva ca se va reusi de data asta ? Numai daca nu ia in serios promisiunea Domnului; "Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi Zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui".
Intreb deoarece am fost la o nunta a unor cunostiinte,ea catolica la prima casatorie,el divortat,nu-i cunoc religia...
S-au casatorit,banuiesc ca ea a fost excomunicata din biserica...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 24.10.2014, 19:17:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Si cam ce „nu e chiar asa draga doamna”? Ce anume din ce am scris eu nu e chiar „asa”? Ce e gresit din ce am scris?

Stiu ca nu ne cer compasiunea si nici nu si-o doresc, de fapt... Dar ce ar fi sa le-o dam?
In ce priveste fraternitatea, pe care ei si-o doresc si ne-o cer, trebuie sa le-o refuzam. Nu fraternizam cu pacatul, NU FACEM CAUZA COMUNA CU EI.

Imi pare ca ce am scris eu nu ati citit cu atentie, nu-i nimic.
Uite, in pag. 1 a acestui fir de discutii (thread cum ar veni in engleza), cristiboss56 a citat ceva DEOSEBIT. Va rog, insist chiar, din simpatie pentru dumneavoastra sa cititi. ( imi plac emoticoanele teribil )

Un fragment:
„Cum e oare ca bărbat să te fardezi, să porți mărgele, cercei și perucă, să te îmbraci în fustiță scurtă și să apari cu picioarele epilate la vedere?! Cum e să ajungi să nu mai tresari la apariția unei gingașe fete? Cum e oare să ai o mamă acasă care, sărmana, se tot întreabă unde a greșit de are băiatul gay, de la ce i se trage așa necaz? Cum e să știi că nu vei putea avea un copil al tău, sânge din sângele tău? Cum e să deschizi Scriptura și să vezi cum ceartă aspru Domnul faptele tale din dormitor, dând pilda nelegiuiților din viitor?
În oamenii aceștia schilodiți sufletește dăm noi cu pietre, pe ei îi huiduim? La ei sărim cu pietre și bâte ca parabolanii din vechime sau ca frații noștri sârbi care și ei au avut aceeași atitudine fată de homosexuali?! Cine s-a vindecat vreodată astfel? Bâta nu vindecă! Din nefericire, nu ne doare rana lor, suntem înverșunați, iar pe unii chiar i-am auzit spunând că și-ar dori să-i vadă în iad arzând.
Iată că Dumnezeu îngăduie ca păcatul acesta să stăruie în popor. Poate pentru ca cei ce sunt ai Lui să se vădească, poate pentru că ispita trebuie să vină, căci „dacă ridici ispita, nimeni nu se va putea mântui” (Pateric).
Ce atitudine creștină putem adopta față de homosexuali?
Dacă ne doare starea de păcat a fratelui - căci cine poate spune că n-a venit Hristos și pentru homosexuali? - să ne rugăm, să căutăm cu vorbă bună și cuvânt așezat să-L mărturisim pe Hristos. Sunt convins că unii dintre homosexuali, din cei ce nu-s întru totul convinși că acela-i drumul pe care ei trebuie să meargă, s-ar apropia mai mult de biserică dacă cineva ar avea răbdare cu ei. Amenințările cu iadul, afurisania, anatema nu folosesc la nimic... E necesar să avem conștiința că orice homosexual poate da într-o bună zi mărturia paulină: Mulțumesc Celui ce m-a întărit, lui Hristos Iisus, Domnul nostru, ca m-a socotit credincios și m-a pus să-I slujesc, pe mine, care mai înainte huleam, prigoneam și batjocoream. Totuși am fost miluit, căci în necredința mea, am lucrat din neștiință. Și a prisosit foarte harul Domnului nostru, împreună cu credința și cu dragostea cea întru Hristos Iisus (I Timotei 10, 12-14) .
În vremea Gay-Fest-ului, mi s-a părut inspirată organizarea unui marș pașnic „Pro-familie”, un marș organizat cu binecuvântare, în tăcere, în rugăciune.
„Stăpâne Doamne, Cel ce ai făcut pe om după chipul și asemănarea Ta și i-ai dat putința de a dobândi viața de veci; după aceea căzând prin păcat, nu l-ai trecut cu vederea, ci ai rânduit mântuire lumii prin întruparea Hristosului Tău; „Însuți, Stăpâne, izbăvește prin rugăciunile Sfintei Tale Biserici, pe cei căzuți în păcatul împotriva firii; deschide-le ochii gândului ca să strălucească în ei lumina Evangheliei Tale, însoțește viața lor cu înger de lumină și izbăvește-i de toată bântuiala potrivnicului, de întâmpinarea celui viclean, de demonul cel de amiază și de relele năluciri. Că Tu ești Dumnezeul milei și al îndurărilor și Ție slavă-Ți înălțăm. Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii, vecilor, Amin!”

(Laurențiu Dumitru, Tinerii între cer și pământ, Ed. Egumenița, Galați, 2008, pp. 41-49)
Lasati doamna(si draga,de ce nu ?) ca nu sare nimeni cu bata la adresa lor!
Poate in Romania,dar eu nu traiesc acolo,nu am vazut...
Eu va povestesc cum s-a ajuns in Occident cu aceasta "Politically correctness" de a lasa pe fiecare dupa capul sau.
S-a ajuns ca preotii sa umble prin tribunale pt ca NU primesc homosexuali la impartasanie,adica pt ca I-au oprit de la Impartasanie pana nu isi rezolva starea de pacat.

Pai scuzati-ma, multi sunt opriti de la Sf.Euharistie dar nu procedeaza asa!
Cine se cred?
Si am discutat despre ei,pt ca nicio alta tagma de pacatosi(pedofili,prostituate,criminali sau curvari)nu au adus preotii/biserica la judecata impotriva propriilor/propriei canoane!
Din nou cine se cred?

Am toleranta 0 la adresa oamenilor vicleni si trufasi!
Si asta pt ca traiesc in Occident si imi ajunge!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 24.10.2014, 20:15:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
S-a ajuns ca preotii sa umble prin tribunale pt ca NU primesc homosexuali la impartasanie,adica pt ca I-au oprit de la Impartasanie pana nu isi rezolva starea de pacat.

Pai scuzati-ma, multi sunt opriti de la Sf.Euharistie dar nu procedeaza asa!
Cine se cred?
Si am discutat despre ei,pt ca nicio alta tagma de pacatosi(pedofili,prostituate,criminali sau curvari)nu au adus preotii/biserica la judecata impotriva propriilor/propriei canoane!
Din nou cine se cred?
Ierusalimul va ajunge dărâmătură și Iuda este gata să cadă, căci limba lor și gândurile lor sunt împotriva Domnului și disprețuiesc privirea slavei Lui.
Înfățișarea lor mărturisește împotriva lor, căci ei își vădesc păcatele lor ca Sodoma, în loc să fie ascundă.
(Isaia 3:8)

Verbum Domini.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.10.2014, 10:22:27
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Lasati doamna(si draga,de ce nu ?) ca nu sare nimeni cu bata la adresa lor!
Poate in Romania,dar eu nu traiesc acolo,nu am vazut...
Eu va povestesc cum s-a ajuns in Occident cu aceasta "Politically correctness" de a lasa pe fiecare dupa capul sau.
S-a ajuns ca preotii sa umble prin tribunale pt ca NU primesc homosexuali la impartasanie,adica pt ca I-au oprit de la Impartasanie pana nu isi rezolva starea de pacat.

Pai scuzati-ma, multi sunt opriti de la Sf.Euharistie dar nu procedeaza asa!
Cine se cred?
Si am discutat despre ei,pt ca nicio alta tagma de pacatosi(pedofili,prostituate,criminali sau curvari)nu au adus preotii/biserica la judecata impotriva propriilor/propriei canoane!
Din nou cine se cred?

Am toleranta 0 la adresa oamenilor vicleni si trufasi!
Si asta pt ca traiesc in Occident si imi ajunge!
In fiecare om obisnuit, fara exceptie, este ceva bun si ceva rau. Bunatate si rautate, virtuti si pacate, in doze diferite de la om la om.
Fiecare dintre noi vede ceva in celalalt. Unii vad doar starea de pacat, altii doar infima doza din Chipul lui Hristos. Altii si una si cealalta...
Depinde cu ce ochi ii privim.
Oricum, fiecare are dreptul sa-si faca o parere personala.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 16.12.2014, 22:40:30
Dharma Dharma is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 33
Implicit De ce...

Incerc sa inteleg de ce e atat de discutata homosexualitatea. In cele 10 porunci nu se spune nimic despre ea, nu figureaza explicit intre cele 7 pacate de moarte si in plus Iisus nu a mentionat deloc homosexualitatea. E pacat -asta am stabilit- dar nu inteleg de ce i se da atata importanta. Trandavia e pacat de moarte dar nu am vazut-o dezbatuta, judecata sau osandita atat de dur nicaieri pe forum. Nimeni nu spune: "Mi-e scarba sa vad oameni lenesi la TV.".

Nu vreau sa se creada ca promovez homosexualitatea, parerea mea pe marginea acestui subiect e irelevanta. Si nici nu e o intrebare retorica. De ce e mai grava homosexualitatea decat alte pacate? E cu adevarat mai grava sau pur si simplu e mai mediatizata decat celelalte?
__________________
Obedience is doing what you are told regardless of what is right. Morality is doing what is right regardless of what you are told.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.12.2014, 23:47:06
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Incerc sa inteleg de ce e atat de discutata homosexualitatea. In cele 10 porunci nu se spune nimic despre ea, nu figureaza explicit intre cele 7 pacate de moarte si in plus Iisus nu a mentionat deloc homosexualitatea. E pacat -asta am stabilit- dar nu inteleg de ce i se da atata importanta. Trandavia e pacat de moarte dar nu am vazut-o dezbatuta, judecata sau osandita atat de dur nicaieri pe forum. Nimeni nu spune: "Mi-e scarba sa vad oameni lenesi la TV.".

Nu vreau sa se creada ca promovez homosexualitatea, parerea mea pe marginea acestui subiect e irelevanta. Si nici nu e o intrebare retorica. De ce e mai grava homosexualitatea decat alte pacate? E cu adevarat mai grava sau pur si simplu e mai mediatizata decat celelalte?
Mediatizata.

Teoretic e la fel de grava ca alte " pacate" din levitic, cum ar fi macatul de fructe de mare, sau combinarea a doua materiale in tesaturi textile.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.12.2014, 00:37:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Biblia condamna in mod clar homosexualitatea,cititi Levitic 18.22 sau Romani 1.26-27,de exemplu.In Romani 1.28 gasiti si motivul pt care homosexualitatea incalca fie si doar Porunca a-VII-a.Despre ce faceau cei din Sodoma (vezi Geneza 19.5) nu credeam ca mai trebuie amintit.Apostolul Pavel subliniaza ca cei cuprinsi de aceasta patima nu vor intra in Imparatie (vezi I Corinteni 6.9). Poate va mai lamuresc si altii,mult mai indreptatiti sa posteze pe acest topic, este uluitor ce se poate scrie pe acest forum de ceva vreme si multi tac.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 17.12.2014 at 00:41:12.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.12.2014, 01:43:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dharma Vezi mesajul
Incerc sa inteleg de ce e atat de discutata homosexualitatea. In cele 10 porunci nu se spune nimic despre ea,
"Sex" vine de la "sase" (sextum). Actul homosexual este o incalcare evidenta a acestei porunci, un pacat contra sextum.

Citat:
nu figureaza explicit intre cele 7 pacate de moarte
Necuratia este intre cele 7 pacate capitale (de moarte).

Citat:
si in plus Iisus nu a mentionat deloc homosexualitatea.
Nici genocidul nu l-a mentionat deloc. O fi un lucru rau ?



Citat:
E pacat -asta am stabilit- dar nu inteleg de ce i se da atata importanta. Trandavia e pacat de moarte dar nu am vazut-o dezbatuta, judecata sau osandita atat de dur nicaieri pe forum. Nimeni nu spune: "Mi-e scarba sa vad oameni lenesi la TV.".
Fiindca actele homosexuale sunt pricina de scandal (=piatra de poticnire). Trandavia este un pacat "dupa fire", pe cand sodomia este pacat impotriva firii. Trandavia nu este un pacat strigator la Cer, pe cand sodomia este astfel. Dumnezeu nu a intervenit in mod exceptional, trimitand urgia lui peste cetati de trandavi, fiindca nu era nevoie: astfel de cetati cu astfel de cetateni se distrug singure. Dimpotriva, a trimis urgia Sa dreapta asupra Sodomei si Gomorei. Pe urma, trandavia este un pacat insensibil. E greu sau imposibil de precizat cand s-a consumat un pacat de trandavie. Dimpotriva, in cazul unui act homosexual se poate sti cu precizie cand s-a consumat. In sfarsit, trandavi suntem, mai mult sau mai putin, toti. Dar pidosnici nu suntem toti.

Citat:
Nu vreau sa se creada ca promovez homosexualitatea, parerea mea pe marginea acestui subiect e irelevanta. Si nici nu e o intrebare retorica. De ce e mai grava homosexualitatea decat alte pacate? E cu adevarat mai grava sau pur si simplu e mai mediatizata decat celelalte?
Dintre pacatele necuratiei, curvia heterosexuala este incomparabil mai mediatizata decat curvia homosexuala. Multe alte pacate sunt mai mediatizate decat sodomia. De exemplu: contraceptia, betivaneala, furtul, crima, paganismul, etc. Aud promovarea paganismului sub aspectul de "horoscopul zilei" zilnic la radio, dar promovarea sodomiei o aud doar o data pe saptamana, cand in diferite parti ale lumii pacatosii homosexuali se mai aduna sa faca o parada gay sau sa o mai puna de un sacrilegiu.

Sodomia este un pacat mai grav decat altele din motivele aratate (este contra firii, este strigatoare la Cer). Desigur, toate pacatele capitale au aceeasi consecinta: pierderea starii de gratie sfintitoare fara de care mantuirea nu este cu putinta. Dar ele se deosebesc prin:
- consecintele temporale, de aceea o betie nu are gravitatea unei crime
- daca cel lezat direct este omul sau este Dumnezeu (sub acest aspect, un act homosexual este mai putin grav decat un act de sacrilegiu)
- gradul de depravare (in raport cu "caracterul antinatural" al pacatului). Sub acest aspect, sodomia este un pacat foarte grav, cei cazuti in aceasta patima avand sanse mai mici sa isi revina decat, de exemplu, cei vinovati de "simpla curvie" (horribile dictu). Asa cum exista o scara a virtutilor exista si un tobogan al pacatelor. Pe acest tobogan, sodomia ocupa un loc foarte jos, chiar daca putem gasi si locuri mai joase, ca hula. Cu cat cineva ajunge mai jos, cu atat isi va reveni mai greu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.12.2014 at 01:45:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea bisericii ortodoxe dobrin7m Istoria bisericii 1 24.01.2012 23:10:19
Ierarhia bisericii ortodoxe Anton79 Biserica Ortodoxa Romana 12 16.07.2010 22:27:43
...Infiltratiile in cadrul Bisericii Ortodoxe... praxis Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 38 18.12.2008 23:01:52
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 19:14:48
Despre tainele Bisericii Ortodoxe strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:39:33