Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.12.2011, 17:39:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Oricum, mie nu-mi mai trebuiesc dovezi ca sa cred in Sfanta Scriptura...
Sper doar sa nu se intample sa cad din credinta, pt ca nu se stie niciodata, Doamne fereste! (Ap. Petru a facut asta de 3 ori, Iuda care la vandut pe Iisus Hristos...)
nu ti se pare curios ca tocmai ce ce spun ca nu au nevoie de dovezi pentru a crede, se entuziazmeaza si cred in cele mai naive povesti?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.12.2011, 17:44:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
De ce ar fi o problema ?
in primul rand pica aceata capacitate "extraordinara" a gainii.
iar apoi ar fi un argument in sprijinul TE
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.12.2011, 00:54:59
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
iar apoi ar fi un argument in sprijinul TE
Vreti sa-mi spuneti ce inseamna TE ?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2011, 18:01:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Vreti sa-mi spuneti ce inseamna TE ?
scuze pentru prescurtare ... Teoria Evolutiei ...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.12.2011, 01:18:59
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
in primul rand pica aceata capacitate "extraordinara" a gainii.
iar apoi ar fi un argument in sprijinul TE (TE=Teoria Evolutiei)
E nevoie de o explicatie mai clara...ca nu inteleg...
De ce ar pica aceasta capacitate ,,extraordinara” a gainii ?
Cum sa fie un argument in sprijinul TE ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.12.2011, 17:54:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
E nevoie de o explicatie mai clara...ca nu inteleg...
De ce ar pica aceasta capacitate ,,extraordinara” a gainii ?
Cum sa fie un argument in sprijinul TE ?
de ce pica?
pentru ca a fost prezentata drept o capacitate unica, extraordinara, si nu este.
de ce sprijina teoria evolutiei?
pentru ca dovedeste legatura dintre specii. este inca o dovada a existentei stramosilor comuni.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2011, 17:23:22
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
de ce pica?
pentru ca a fost prezentata drept o capacitate unica, extraordinara, si nu este.
de ce sprijina teoria evolutiei?
pentru ca dovedeste legatura dintre specii. este inca o dovada a existentei stramosilor comuni.
Sa inteleg ca, pana la urma, nu doar gaina ar avea aceasta capacitate extraordinara, caci ea se inrudeste si cu alte specii (au stramosi comuni), conform Teoriei Evolutiei ?
Deci, intr-un final, ar sta in picioare actul de Creatie al Lui Dumnezeu (conf Sf Scripturi), concluzie sprijinita chiar de Teoria Evolutiei ?
Aleluia! :)

Last edited by tinutza; 05.12.2011 at 17:48:47.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2011, 18:43:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Sa inteleg ca, pana la urma, nu doar gaina ar avea aceasta capacitate extraordinara, caci ea se inrudeste si cu alte specii (au stramosi comuni), conform Teoriei Evolutiei ?
Deci, intr-un final, ar sta in picioare actul de Creatie al Lui Dumnezeu (conf Sf Scripturi), concluzie sprijinita chiar de Teoria Evolutiei ?
Aleluia! :)
care e logica ta?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.12.2011, 18:12:34
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

La inceput parea ca nu accepti ideea ca alte specii sa aiba acelasi sistem de formare al oului precum gaina, pt ca ar fi o problema.
Am intrebat care ar fi pb.
Raspunsul tau: pb ar fi ca ,, aceasta capacitate ,,extraordinara” a gainii a fost prezentata drept o capacitate unica, extraordinara, dar nu este.”
Astfel , pare ca te contrazici, pt ca se intelge ca si alte specii ar avea aceasta capacitate.
Am zis ca ti-oi fi schimbat convingerea. M-am intrebat cum s-o fi intamplat asta.
Apoi, am citit chestia cu T.E., pe care, am crezut ca ai acceptat-o.
La un moment dat si eu am gandit ca TE ar putea fi o explicatie stiintifica la asemanarea dintre specii si o explicatie a fenomenului Creatiei, intr-o oarecare masura... Am zis ca o zi a lui Dumnezeu, relatata in Biblie, poate sa fie o epoca formata din nu-stiu-cati ani, in care poate ca ar fi avut loc anumite evolutii in cadrul increngaturilor. M-a derutat si ca ai scris de existenta stramosilor comuni, termeni pe care i-am ,,tradus” in increngaturi – si pt ca nu stapaneam prea bine T.E. Ceea ce probabil ai fi vrut sa spui era: un singur stramos comun (din care a aparut tot, inclusiv omul, chipurile, dupa cum spun ei).
M-am grabit cu postarea mea anterioara.
Acum, recitind tot, de la prima pg, am inteles ca de fapt nu esti de acord cu TE si ca tocmai asta ar fi problema pt asemanarea ,,mecanismului” de ouare a diverselor increngaturi (cum ar fi cele din care fac parte crocodilii sau gainile).
Dar, pana la urma, din moment ce unii oameni de stiinta au ajuns la concluzia ca nu prea sta in picioare T.E. din mai multe considerente, printre care si pt faptul ca nu s-a gasit in structura pamantului urme ale vre-unui animal preistoric din care sa fi evoluat ceea ce exista azi, nu prea avem de ce sa ne facem griji. De ce a facut Dumnezeu asemanarile dintre increngaturi ? El stie.
Cum de a prefacut Iisus Hristos , la nunta din cana Galileii, apa in vin? El stie. Si nu a fost nevoie de evolutie si timp pt asta.
Aici doua documentare care infirma Teoria Evolutiei si care sprijina Creationismul:
http://www.revelatia.ro/docs/pledoar...u_Creator.html
http://www.revelatia.ro/docs/actde.html

Last edited by tinutza; 09.12.2011 at 19:34:51.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.12.2011, 13:41:40
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Nu se poate dovedi ca Sf Scriptura spune adevarul.

Pentru ca este o chestiune de credinta. Nu poti dovedi ca Dumnezeu exista. Poti crede ca Dumnezeu exista, poti sa ai o relatie cu Dumnezeul cel viu, dar nu poti dovedi cu metode empirice.

Tocmai de aceea, capitolul din Dogmaticile de scoala cu Dovezi despre existenta lui Dumnezeu nu sunt doar inutile, dar chiar daunatoare.

Noi nu putem dovedi empiric existenta lui Dumnezeu. Putem sa traim in Dumnezeu, si cine va dori sa vada, va vedea, cine nu nu.

Nu trebuie sa gandim prin filtrul lumii de azi. Dumnezeu insusi pare ca a facut ca totul sa fie relativ, pentru a ne face sa ne unim, sa transmitem lumina de la unul la altul, nu sa cercetam la microscop haina lui Hristos. Credinta se primeste cum ar trebui sa se primeasca lumina de Inviere: de la om la om, nu toti imbulzindu-se si imbrancindu-se sa o primeasca de la preot.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dovezi stiintifice , logice si matematice care arata existenta lui Dumnezeu razaudi Generalitati 6 27.11.2011 02:05:23
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 10:01:52
Dovezi arheologice Ioana-Andreea Teologie si Stiinta 0 08.03.2010 17:22:55