Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 16.11.2014, 00:16:23
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Da. Inclusiv prietenului tău. Doar dacă nu e din singura clasă unde nu am predat, anume la F.
Cât privește ora de religie, îți spun doar două lucruri:
a) adeseori făceam unele incursiuni, cât permitea tematica la psihologie, în domeniul teologiei; de pildă, când am dezbătut lecția Imaginația, am ridicat problema de nu cumva imaginația poate fi o piedică în unele activități, cum ar fi rugăciunea. Ei bine, au fost dezbateri excelente iar elevii nu erau nici pe departe neinteresați, ignoranți, neatenți sau batjocoritori. Întreabă-l pe prietenul tău, doar de n-o fi unul din cei săriți de pe fix, cum se găsesc în orice clasă din orice școală.
b) profesoara de Religie de la Madgearu e un om deosebit, de o rară gingășie sufletească și foarte bine pregătită la materia pe care o predă; am discutat de multe ori cu dânsa și, deși este mult mai tânără decât mine, am avut multe lucruri bune de învățat; are tact pedagogic, este atentă cu elevii și respectuoasă, este deosebit de blândă, are umor, este veselă și deschisă, cunoaște Scriptura parcă pe de rost și dă cu ușurință și pertinent/adecvat mulțime de citate din Sfinții Părinți. Dacă prietenul tău și colegii nu beneficiază de întâlnirea cu un astfel de dascăl, e doar autosabotarea lor la lecții.
La alte clase, așa cum am văzut de câteva ori când am fost invitat la oră (facem parte din aceeași catedră, socio-umane), dialogul mergea excelent, era o atmosferă cu adevărat stimulatoare pentru minte și suflet, elevii erau interesați și participau din plin.

Nu știu pe ce lume e prietenul tău sau de pe ce lume vii tu cu povestea asta aici. Poate mai cercetezi, dacă vrei.
Oricum, ce spui e un caz izolat și bazaconia cu icoane doar prin școli sătești încă nu ți-ai retras-o.
Mi-am retras eu însă interesul pe care ți l-am arătat întrucât ușurătatea cu care înșiri palavre mă indispune și îmi irosesc vremea citind noianul de nimicuri pe care le azvârli pe forum. Superficialitatea și obrăznicia isteață de două parale nu sunt vestitori ai unei vieți consistente, tinere. Asta s-o ții minte de la mine, dacă voiești.
L-ati prins cu minciuna! atat i-a fost!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 16.11.2014, 00:39:49
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

.....:) Ei aș! Nici nu-i pasă. E modul specific al tinerilor care vor să se afirme cu un preț ieftin și pe o cale facil-dubioasă, să fie băgați în seamă prin teribilisme, prin discuții cu ăi mai mari etc. În rest nimic consistent și, de la un punct, devine sâcâitor dialogul cu ei. Știu bine din experiență că din astfel de oameni (care de obicei au fost cocoloșiți acasă, în special de mame, - adeseori singure, la care s-a adăugat cortegiul de mătuși ori alte rude "iubitoare" - și cărora li s-a cam permis totul, cu răsfăț și lipsă de responsabilitate, mai ales dacă au fost copil unic) ies viitorii adulți slabi, fără caracter, egoiști și dominatori, adică viitorii parlamentari ai viitoarelor gulaguri de pretutindeni.
Când miros unul din ăsta de obicei devin brusc aspru și sever și nu mai fac vreo concesie. Nu mă laud cu asta dar așa îmi e poziția și deocamdată nu voiesc să mi-o schimb.

Amicului, în schimb, i-am arătat oarecare apropiere și camaraderie, mai ales pentru că m-a cucerit când, inspirat, și-a schimbat semnătura aberantă cu una cu adevărat foarte agreabilă și originală. E singurul gest care mi-a părut de frumusețe autentică pe care a făcut-o pe aici. În rest blabla, bazaconii și judecată ușuratică. Deh, tinerețe fără griji...

Și totuși, un gest frumos poate fi un mugure care aduce primăvara. De ce i-o plăcea să amâne dezghețul?.......
Reply With Quote
  #123  
Vechi 16.11.2014, 01:09:37
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

În completarea celor de la școală, iată ce mângâiere și bucurie avem aici:
http://www.crestinortodox.ro/credint...pii/pagina-39/
Reply With Quote
  #124  
Vechi 16.11.2014, 01:13:14
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Eu consider aceasta...intamplare(sa zicem) ca un test de la Dumnezeu, ca sa
vada cum se impart oamenii.Este o pre-triere.Iar cand de obicei se intampla
chestia asta inseamna ca a trecut o vreme a semanatului si vine o vreme
a secerisului.Vezi pilda Semanatorului.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 16.11.2014, 09:56:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
L-ati prins cu minciuna! atat i-a fost!
Care minciuna? Imi pare rau ca prietenul meu din clasa a 12-a A a ales sa-mi spuna ca nu prea da pe la orele de religie, si ca atunci cand a dat, a fost chiar amuzant pentru el. N-am mintit cu absolut nimic.

Inainte sa catalogati asa usor pe cineva, cititi mesajele cu atentie.

Draga Ioan, n-am vrut sa te dezamagesc cu parerile mele personale despre ora de religie in scoli. Nu am fost in sistemul de stat de invatamant, deci ce stiu este din ce mi-a zis acest prieten din Madgearu. Tocmai acum cateva zile vorbeam despre acest fapt, ca nu mai este ora de religie obligatorie, la care el mi-a zis ca oricum isi ceruse anul acesta aprobarea sa nu mai participe la ele.

Last edited by abaaaabbbb63; 16.11.2014 at 10:00:05.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 16.11.2014, 10:24:49
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Draga Ioan, n-am vrut sa te dezamagesc cu parerile mele personale despre ora de religie in scoli. Nu am fost in sistemul de stat de invatamant, deci ce stiu este din ce mi-a zis acest prieten din Madgearu. Tocmai acum cateva zile vorbeam despre acest fapt, ca nu mai este ora de religie obligatorie, la care el mi-a zis ca oricum isi ceruse anul acesta aprobarea sa nu mai participe la ele.
Pai stai putin.Chestia cu "stiu eu de la cineva, ca mi-a zis cineva care nici el
nu stia prea bine..."
se numeste barfa.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 16.11.2014, 10:40:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu observasem ca cel putin in Buc exista atat liceu catolic ( care are si 1-8), cat si adventist. Deci copiii acestor confesiuni nu sunt obligati neaparat sa inghita religie ortodoxa. Am auzit ca exista si scoala evreieasca. Acum poate ca nu pot merge chiar toti acolo, insa am auzit de la parintele nostru care e ( era) si profesor, ca copiii ( putini) care sunt de alta religie ( neoprotestanta) sunt mult mai cuminti si educati si au cunostinte de religie si de acasa, spre deosebire de ai nostri ...

Cu educatia religioasa insa am aflat ceva acum aici care m-a pus pe ganduri. Si anume ca unii si-au pierdut credinta de frica ...
Mie niciodata nu mi-a fosr frica de Dumnezeu, nici cand am facut chestii nasoale. Nici acum nu mi-ar fi, doar ca as avea remuscari, regrete, mi-ar fi sila de mine, etc. In schimb mi-a fost si imi este in continuare foarte frica de oameni. Iar Dumnezeu nu poate sa nu vada si sa nu inteleaga ca daca nu fac ceea ce trebuie, sau fac ce nu trebuie, e de frica celorlalti si nu ca asa as vrea eu.
Insa cand vine vorba de copil...mi-e frica rau de tot ca de credinta si educatia lui religioasa sunt direct responsabila. Pana acum am crezut ca daca il botez si il duc la biserica si il mpartasesc apoi face religie la scoala ( presupunand ca toti profii ar fi fost ca parintele nostru pe care-l iubesc toti copiii), va fi ok.
Dar acum mi-a intrat un morcov: daca are dreptate al meu, si pateste si el la fel ca Inorogul, din cauza educatiei religioase ( si a fricii excesive de Dumnezeu, pentru orice slabiciune trupeasca sau lumeasca)? Mai ales daca mosteneste de la mine inclinatia, predispozitia de a se teme excesiv? Ar fi mai bine daca ar mosteni-o pe a sotului, de a nu-i pasa?

Last edited by fallen; 16.11.2014 at 10:44:32.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 16.11.2014, 11:12:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai stai putin.Chestia cu "stiu eu de la cineva, ca mi-a zis cineva care nici el
nu stia prea bine..."
se numeste barfa.
Nu neg ca barfesc. Multe din discutiile de pe forumuri sunt barfe, pana la urma.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 16.11.2014, 13:35:14
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
In schimb mi-a fost si imi este in continuare foarte frica de oameni. Iar Dumnezeu nu poate sa nu vada si sa nu inteleaga ca daca nu fac ceea ce trebuie, sau fac ce nu trebuie, e de frica celorlalti si nu ca asa as vrea eu.
“Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul.
Domnul este ajutorul meu și eu voi privi cu bucurie pe vrăjmașii mei.
Mai bine este a Te încrede în Domnul, decât a Te încrede în om.
Mai bine este a nădăjdui în Domnul, decât a nădăjdui în căpetenii.” (Ps. 117,6-9)

“Iar partea celor fricoși și necredincioși și spurcați și ucigași și desfrânați și fermecători și închinători de idoli și a tuturor celor mincinoși este în iezerul care arde, cu foc și cu pucioasă, care este moartea a doua.” (Apocalipsa 21,8)

Citat:
Insa cand vine vorba de copil...mi-e frica rau de tot ca de credinta si educatia lui religioasa sunt direct responsabila. Pana acum am crezut ca daca il botez si il duc la biserica si il mpartasesc apoi face religie la scoala ( presupunand ca toti profii ar fi fost ca parintele nostru pe care-l iubesc toti copiii), va fi ok.
Cuviosul Paisie Aghioritul "Cea mai mare răspundere o au părinții pentru că, potrivit cu educația ce o vor da copiilor lor, aceștia vor deveni clerici buni, dascăli buni, etc. și vor ajuta și ei la rândul lor atât pe copiii lor, cât și pe ceilalți. Iar dintre părinți mama are răspundere mai mare pentru educația copiilor. Copiii trebuie să se sature de afecțiune și dragoste în sânul familiei.

Dacă părinții, în perioada în care copilul este încă în pântecele mamei lui, se roagă, trăiesc duhovnicește, copilul se va naște sfințit. Iar în continuare, dacă îl vor ajuta duhovnicește, va deveni un om sfințit și va ajuta societatea, fie că va sluji în biserică, fie că va ajunge într-un post de răspundere, etc." http://www.cuvantul-ortodox.ro/2009/...atia-copiilor/

Citat:
Cu educatia religioasa insa am aflat ceva acum aici care m-a pus pe ganduri. Si anume ca unii si-au pierdut credinta de frica ...
Nimeni nu-si pierde credinta de frica. Daca am avea credinta cea adevarata si frica cea buna, frica de Dumnezeu, am lasa pacatul si am cadea la picioarele Lui. Dar noi ne indulcim cu pacatul, nu vrem sa renuntam la el si asa ajungem sa preferam minciuna in locul Adevarului, alegem intunericul in locul Luminii, moartea in locul Vietii.

“Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.
Că oricine face rele urăște Lumina și nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească.
Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârșite.” (Ioan 3, 19-21)

Pacatul este cel care aduce moartea sufletului si atrage pedeapsa iar nu frica de Dumnezeu. Frica despre care s-a vorbit aici este glasul constiintei. Ce este constiinta? Este glasul lui Dumnezeu in om. http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-80576.html

Vorbind despre constiinta ca despre un judecator drept, Sfantul Ioan Gura de Aur spune: "Nu ti-a pus tie Dumnezeu judecator dinafara, sa-l poti momi cu parale, sa-i dai atata, ca sa te faca pe tine drept. Acest judecator este pus inauntru, nu-l putem momi cu nimic!"

Toti avem aceasta constiinta care ne avertizeaza cand gresim. Ea striga cu putere iar daca nu renuntam la pacatul pentru care aceasta ne someaza insistent, glasul constiintei devine cu timpul tot mai slab.
Constiinta nu dispare niciodata insa daca ne incapatanam sa nu o ascultam si staruim in pacat, glasul ei razbate mai rar si mai greu. Mai rabufneste din cand in cand, semn ca Dumnezeu inca doreste si asteapta intoarcerea noastra.
O constiinta patata ne va mustra negresit iar singura care aduce in suflet odihna si pace este spovedania. Marturisindu-ne, ne usuram si obtinem pace atat cu “parasul nostru”, asa cum o numea Parintele Cleopa, cat si cu Dumnezeu.

P.S. Ca bun si iubitor de oameni Dumnezeu esti ...
Reply With Quote
  #130  
Vechi 16.11.2014, 15:28:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pai si atunci de ce au ajuns unii sa se imbolnaveasca cu nervii de teama ca daca, de ex, se masturbeaza, o sa li se intample ceva foarte nasol? Incat au preferat sa renunte la crinta in Dumnzeu? Aia era tot constiinta, care ii facea sa tremure de frica? Sau era lucrarea diavolului?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare