Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.11.2014, 21:54:23
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Sunt de acord,dar cu o conditie:sa aiba si evolutionismul exact acelasi statut.
__________________
cei care isi fac din religie dumnezeul lor,nu vor mai avea Dumnezeu pentru religia lor
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.11.2014, 21:55:07
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Duminica preotul ne povestea cum i-a fost adus un copilas de catre mamica lui, sa il educati dvs, parinte. Iar parintele - era si monah - ne-a explicat ca nu preotii sau scoala au responsabilitatea de a educa oamenii, ci parintii, ca degeaba ii spune dumnealui despre iubire, milostenie si alte alea, daca nu o vede in cei sapte ani de acasa pe mamica lui facand milostenie sau daruind iubire. Copiii mici tind sa imite comportamentul adultilor, nu sa isi foloseasca ratiunea si discernamantul. Catehezele si orele de religie poate ar trebui mai degraba sa le urmeze adultii.

Adica degeaba e dus copilasul in clasa I la impartasit daca apoi nu va mai calca in biserica, pentru ca nu are de la cine sa ia exemplu. Intre parinti, anturaj si profesorul de religie pe cine va asculta oare?
Inteleg ideea, dar nu mai spune ca e degeaba... E adevarat ca nu e mult fata de ce ar trebui, nu e totul, dar e ceva. Un profesor a facut ce ar fi trebuit sa faca un parinte. Nu mi se pare putin lucru ca a dus copiii la Impartasit. Foarte multi copii, desi parintii se ingrijesc de educatia si de nevoile lor trupesti, nu sunt dusi nici macar la marile sarbatori sa fie Impartasiti. Si daca nici copiii astia nevinovati nu au parte de Hristos prin aceasta Sfanta Taina ...

Last edited by negruta; 13.11.2014 at 22:15:20.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.11.2014, 22:28:50
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dragut. Foarte dragut!

In sfarsit suntem si noi in randul lumii.
Nu va mai incapeti in piele de bucurie, dracilor!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.11.2014, 22:35:21
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Duminica preotul ne povestea cum i-a fost adus un copilas de catre mamica lui, sa il educati dvs, parinte. Iar parintele - era si monah - ne-a explicat ca nu preotii sau scoala au responsabilitatea de a educa oamenii, ci parintii, ca degeaba ii spune dumnealui despre iubire, milostenie si alte alea, daca nu o vede in cei sapte ani de acasa pe mamica lui facand milostenie sau daruind iubire. Copiii mici tind sa imite comportamentul adultilor, nu sa isi foloseasca ratiunea si discernamantul. Catehezele si orele de religie poate ar trebui mai degraba sa le urmeze adultii.

Adica degeaba e dus copilasul in clasa I la impartasit daca apoi nu va mai calca in biserica, pentru ca nu are de la cine sa ia exemplu. Intre parinti, anturaj si profesorul de religie pe cine va asculta oare?

Nu cred neaparat ca ar fi vorba despre o conspiratie, poate se gandesc sa faca economie la buget. E oricum o lovitura grea, daca va fi pusa in aplicare asa cum apare. Poate ca vor iesi din asta si lucruri bune, cine stie, poate se vor eficientiza mai putinele orele de religie care se vor face, poate va fi pus la punct un alt sistem... Insa cum la noi toate legile sunt puse anapoda in aplicare si cum oricum BOR va face presiuni, poate ca nu va fi o schimbare prea mare.
Nu va amagiti ca motivul este pentru economia de buget.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.11.2014, 23:07:02
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Sunt de acord,dar cu o conditie:sa aiba si evolutionismul exact acelasi statut.
Si matematica poate...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.11.2014, 23:27:41
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Sunt de acord,dar cu o conditie:sa aiba si evolutionismul exact acelasi statut.
Categoric n-as vrea sa faca copilul meu 13 ani de evolutionism :). ...Poate daca lucreaza in cercetare.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.11.2014, 00:07:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Din cate vad, credinciosii se aglomereaza pe opinia ca predarea religiei in scoli e un lucru evident bun.
Indraznesc sa spun ca nu impartasesc aceasta parere. Din multe motive. Iata cateva:

-nu avem nici cea mai mica dovada ca predarea religiei in scoli ar contribui cu ceva la evanghelizare. La a face pe copii si tineri mai buni, mai rationali, mai inarmati in fata dezorientarilor de tot felul. Iata, creiere spalate precum Inorogul sunt produse ale unei epoci in care s-a predat religie in scoala. Tatal meu, fiu de preot profesor, a apucat si ceva invatamant religios pe vremea monarhiei. E ateu, adica el crede in orice: in vizitarea pamantului de catre extraterestri, in faptul ca oamenii au fost, odata, delfini, motiv pentru care au narile in jos, in faptul ca dacii au colonizat Italia rezultand Imperiul Roman, in Atlantida, in telekinezie, in transmigratia sufletelor, etc. Dar nu in Cristos.

-predarea religiei este ortodoxista. Nu exista posibilitatea, in invatamantul de stat, pentru un copil catolic sa opteze pentru religie catolica. Copiii mei, cand, la inceput, ii lasam la religie, invatau ca Isus se scrie cu doi de i si ca in caz contrar e blasfemie si alte lucruri la fel de adevarate si folositoare.

-parinti care si-ar da copiii la cateheza nu ii mai dau, cu gandul ca oricum fac religie in scoala.

-asa cum e gandit la noi, invatamantul e laic (in sens de anti-religios). Predarea religiei vine ca nuca in perete. Cu totul altceva era pana acum un veac si ceva, cand invatamantul era organizat de Biserica. Atunci, avea o logica pe care nu o mai are.

-nivelul de predare e foarte bazal, chiar si in ani superiori. Cu totul altceva este la cateheza. Copiii mei au invatat in jumatate de an de cateheza cat nu invatasera in ani de invatamant la scoala. O lectura biblica si un exercitiu spiritual facut la biserica imi dau seama ca ii zideste incomparabil mai mult decat numeroase ore de religie la scoala, in care se preda foarte putin, in timp ce copiii sunt complet neatenti, avand un zece garantat. La cateheza invatau pe rupte.

Eu nu sustin contrariul. Nu sustin ca a nu se face religie e mai bine. Ci sustin ca avantajul religiei in scoli nu este, pentru mine, evident. Personal, dupa ce am avut rabdare mai multi ani, am sfarsit prin a retrage copiii de la orele de religie si a aduce, in loc, adeverinta de predare si evaluare de la parohie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.11.2014, 00:49:43
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Sentimentele nu se pot instituționaliza!
*
Iar mie nu mi se pare un lucru foarte rău ce s-a întâmplat cu disciplina școlară numită Religie.
În definitiv, cine voiește să ofere copiilor o educație creștină e liber să o facă acasă precum și în biserici. Sunt atâtea lăcașuri de cult și așa frumos ne-ar sta să nu avem loc de copii la Sfânta Liturghie, la Sărbători etc.!

Modul de a fi creștin nu se poate preda și însuși în nici o școală de stat. Se însușește prin mecanismele de bază ale învățării: imitarea, modelarea, dialogul de tip socratic etc. Acestea se pot realiza cel mai bine în familie precum și în mici comunități interfamiliale care se sprijină și se orientează reciproc, în același duh frățesc al Bisericii.
Eventual și în școli speciale de tipul seminarelor.

Cateheza sistematică din biserici este de asemenea foarte importantă. Copiii au prilejul să întrebe, să se completeze unii pe alții, să prindă "aerul" duhovnicesc al preotului sau diaconului care învață, să simtă că au mereu o zi, o oră - un timp absolut special pentru cugetarea și dezbaterea celor sfinte.

Pe de altă parte, o serie de fenomene perverse care au apărut deja în școli vor înceta. Printre altele, nu se va mai da apă la moară detractorilor să strige "discriminare" și alte măgării izvorâte din ură și ignoranță, din invidie și prejudecăți lumești.
Copiii poartă deja morbul multor conflicte în relațiile dintre ei. E lucru bun, socotesc, că acum au un motiv mai puțin să se uite chiorâș unii la alții, unii cu obidă alții cu aroganță...

În ce mă privește, de cum va intra legea în funcțiune, voi cere ca fiul meu să participe la ora de religie. În noul format, cred că nu va avea decât de câștigat.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.11.2014, 03:31:23
romani 7 romani 7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2014
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu va mai incapeti in piele de bucurie, dracilor!
ce faci crestinule? judeci?

ce faceti crestinilor,judecati?sunteti revoltati? nu scrie sa va supuneti stapanirilor?

oricum,nu stau sa rad de voi .

este foarte simplu. ma bucur ca nu se mai face religia in scoli. stiti de ce?? pentru ca in scoala nu se preda religia..se preda ortodoxismul. asta este gresit. sa primesti note pe rugaciuni invatate...sa dai test din stiu eu ce sarbatori..asta este penibil.
voi toti care comentati..la orele de religie erati in curtea scolii la fotbal. stiu,si eu eram.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.11.2014, 06:44:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Religia se va preda bine-mersi, nu te agita prea mult.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde