Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.06.2017, 13:55:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pacat ca n-ai fost contemporan cu Sf. Chiril, sa-i fi clarificat si lui chestiunea.
Intre timp am raspuns si acelui mesaj, dureaza mai mult sa cautam si adevarul, nu doar sa credem tot ce citim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.06.2017, 13:57:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Unde era retrasa lumina?
Pana la crearea Soarelui nu era lumina solara, evident, era lumina data de Dumnezeu (care se spune ca era lumina harului, adica acea lumina care este si in Rai).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.06.2017, 14:23:43
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pana la crearea Soarelui nu era lumina solara, evident, era lumina data de Dumnezeu (care se spune ca era lumina harului, adica acea lumina care este si in Rai).
Am mai auzit asta, numai ca nu poate fi vorba despre lumina harului care e necreata.Ori lumina de care scrie-n Geneza a fost creata in prima zi dupa ce fusesera create mai intai cerul si pamantul.Deci daca a fost creata e vorba de o lumina materiala, chiar daca nu e solara.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2017, 23:26:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Am mai auzit asta, numai ca nu poate fi vorba despre lumina harului care e necreata.Ori lumina de care scrie-n Geneza a fost creata in prima zi dupa ce fusesera create mai intai cerul si pamantul.Deci daca a fost creata e vorba de o lumina materiala, chiar daca nu e solara.
O observatie buna, dar lumina putea sa nu fie creata. Oricum, de aceea am scris ca "se spune", pentru ca nu stiu sigur daca era o lumina creata sau lumina harului. Iar daca era o lumina creata nu schimba cu nimic problema, in cazul intrebarilor evolutionistilor. Si noi am facut lumina artificiala, cand apasam pe un buton apare, iar cand vrem o inchidem.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare