Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 18.02.2015, 18:50:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
I s'a dat putere să dea suflare icoanei fiarei, ca icoana fiarei să vorbească, și să facă să fie omorîți toți cei ce nu se vor închina icoanei fiarei.” (Apoc.13,15)
Ce situații jenante poate produce necunoașterea Scripturilor!
Nu atat de jenante cat asociatiile infantile care le faci tu, deformand discursul celuilalt.

Citat:
Nu crezi că ai luat-o cam devreme cu judecata fratelui tău [de altă confesiune]? Nu judeca ca să nu fi judecat! Mat. 7,1.
Nu exista "alta confesiune".
Doar Biserica si sectele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 18.02.2015, 18:56:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
... iar acolo se manifesta Prezența lui Dumnezeu. Către El se îndrepta toată închinarea credincioșilor, nu spre niște obiecte!
In prezenta acelor obiecte. Si acolo unde erau acele obiecte, nu in alta parte.
Si asta la cererea expresa a lui Dumnezeu!

Citat:
Noapte bună [rațiune]! Topicul este despre icoane[le din perioada aceasta], respectiv despre anume erezii legate de acestea.
Tin sa-ti aduc aminte ca o parte din argumentele prezentate punctau spre practicile Vechiului Testament.

Si uite ca sunt indicatii despre folosirea obiectelor de cult in VT dar matalutza nu, avand ochelarii de cal ai inaintasilor neoprotestanti, nu puteti vedea lucrul asta, il negati cu inversuanare in timp ce urlati sus si tare ca aveti Biblia ca reper.

Citat:
NU! Nu despre pastorii noștri era vorba la punctul 3, ci despre faptul că evreii primiseră indicații speciale cu privire la făurirea acelor obiecte (chivot, șarpe de aramă) direct de la Dumnezeu; pe când ortodocșii nu au primit nicio poruncă divină cu privire la făurirea icoanelor. Ele se mențin în continuare sub interdicția și blestemul poruncii a II-a din Decalog ca niște obiecte-reprezentări în scop de închinare și slujire.
Oho, ba da....ca nu o data am auzit un pastor adventist urland sus si tare ca el e trimisul lui Dumnezeu.
Ce dovezi aveti in acest sens?

Sau tanti cealalta, cu viziuni si descoperiri si profetii mincinosi care au precedat-o.
Le-a vorbit direct Dumnezeu?
Voi ziceti ca da, noi de ce v-am crede?

Adica ortodocsii n-ar fi primit incredintare de la Dumnezeu pentru cultul icoanelor, dar profetii vostri care s-au incurcat in propriile minciuni, pardon profetii, ar fi avut.

Mai sa fie, zi-mi si mie ce te face sa crezi ca ai avea credibilitate sau ai putea ajunge undeva cu glumele astea?

Sau de fapt rezultatul nu conteaza, trebuie sa vada altii ca esti bun de gura, poate poate iti pica si tie un post de pastor desi varsta si pilele nu te ajuta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 18.02.2015, 18:57:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păi a cerut Dumnezeu asta? Dimpotrivă, El cere să ne închinăm în duh, nu în obiecte de cult.
Da, Dumnezeu a cerut asta. Sigur că a cerut asta. Nu ți-am dat atâtea exemple?
Din Noul și din Vechiul Testament?
Și stai, stai, că mai vin exemple.

Toate sunt închinare în duh și adevăr. Absolut toate.
Că nu ne închinăm la material. Asta ai înțeles deja.

Noi am primit încredințare de la Dumnezeu pentru Sfintele Icoane, Centime.

Dar adventismul ce se înființează la 1830 de baptistul William Miller și apoi Helen White, cu încredințare de la armatele întunericului...
Sau penticostalismul, de Charles Fox Parham și William J. Seymour, la 1906, sau întemeietorii baptiștilor, la 1610, Henry Jacob și John Smyth.

Pace!
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 18.02.2015 at 19:09:14.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 18.02.2015, 19:00:31
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu exista "alta confesiune".
Doar Biserica si sectele.
Exact! Biserica Asiriana a Rasaritului, si restul de 99% de crestini sectari!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 18.02.2015, 19:04:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Pentru a doua oară, irelevant. La fel ca s™i porunca a II-a din Decalog, zecimea nu a fost desfiint›ată, ea rămâne în continuare o âpractică biblică†- as™a cum m-am exprimat.
Cuvantul tau impotriva cuv. Ap. Pavel?
"Fiecare să dea cum socotește cu inima sa, nu cu părere de rău, sau de silă, căci Dumnezeu iubește pe cel care dă cu voie bună." 2 Cor. 9:7

Mai sa fie, dar tare te mai crezi tu in Cuvant.
La voi cum se citeste asta? "Fiecare sa dea zeciuiala cum socoteste cu inima sa..." Nu?

Ce sa ne mai miram ca alte lucruri mai delicate nu sunteti capabili sa le intelegeti..


Citat:
Pe de altă parte, închinarea s™i slujirea la reprezentări, atât în VT cât s™i în NT a rămas în continuare o practică păgână.
Perfect adevarat, problema e ca ortodoxie noi nu facem asa ceva.

Ca tie iti place sa crezi ca facem asta si ca repeti ca o moara stricata lucrul asta, nu schimba nimic.

Doar arata ca esti rauvoitor sau/si greu de cap si atat.

Argumente consistente: zero, doar ignoranta fata de Cuvant si falsificarea lui cu ideile tale.

Citat:
Nu pot›i contesta faptul că aceast㠀cinstire produce exact manifestările întâlnite s™i în păgânism: plecăciuni, sărutări, slujbe speciale. Acest tip de închinare în fat›a unor reprezentări nu seamănă de loc, dar de loc cu o închinare în duh s™i adevăr!
Ca tu nu poti face diferenta intre una si alta desi ti s-a explicat in nenumarate feluri, iarasi, nu e problema noastra.

Ca pentru tine si plecaciunile/sarutarile in fatza parintilor sunt probabil tot un gest de idolatrie (daca e sa fii consistent in idei, ceea ce ma indoiesc) , tine iarasi, de probleme care nu ne privesc.
Lacunele tale afective, faptul ca provii dintr-o familie problematica, nu putem schimba..

Oricum ti s-a explicat ca la copii, dar degeaba, sincer mie imi vine greu sa cred ca cineva poate fi atat de prost, decat daca exista eventual probleme medicale, deci ramane doar rea vointa.


Citat:
Fals™i dumnezei sunt s™i Sf. X, si Sf.Y a căror ilegale reprezentări conduc la temenele, sărutări s™i tămâieri pe biet›ii credincios™i creduli. Doar Dumnezeu e vrednic de închinare, căci doar El Singurul Mântuitor s™i Singurul Mijlocitor. Nu e drept ca nis™te oameni (chiar sfint›i) să primească rugile, închinarea credincios™ilor.
Exact asta spune si invatatura ortodoxa.
Ca noi oferim cinstire Sfintilor (cum spune si Sf. Scriptura) nu inchinare.

Ca tu vezi inchinare, du-te cu ochiul la doctor, noi nu avem cum sa-l reparam.

Citat:
Chiar mai us™or e să iei de bună poezia înaintas™ilor de la al S˜aptelea Sinod pe care mi-ai recitat-o deja de două ori. E poezie-argument circular: pozele lor se găsesc pe peret›ii bisericii s™i li se aduc închinarea s™i slujirea decretată de propria lor circulara ecumenică.
Sigur, e mult mai usor sa inventezi lucruri inexistente si sa le repeti ca un papagal poate poate devin adevarate.

Ca sa te lecuiesti de asta, eu zic asa, urca-te pe o scara mai inalta asa si repede de cate ori ai repetat aici "idolatrie" urmatoarea propozitie "eu pot sa zbor".
Si pe urma sari.

Imi spui pe urma daca a functionat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.02.2015 at 19:09:11.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 18.02.2015, 19:06:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Exact! Biserica Asiriana a Rasaritului, si restul de 99% de crestini sectari!
Tu oricum esti ceva spre ateu asa ca treaba asta nu te afecteaza :)
Nu poti sa pierzi ceva in care nu crezi, nu?
Sau ..?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 18.02.2015, 19:10:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Toți avem nevoie de răspunsuri, iar acestea se găsesc doar în Cuvântul lui Dumnezeu. Nu degeaba a scris El cu mâna Sa proprie pe piatră porunca a II-a - ea va sta de mărturie la Judecată tuturor celor ce vor încerca să făurească reprezentări pentru a se închina înaintea lor și a le aduce slujbe religioase. Dumnezeu să ne ferească!
De cand cu tiparul, o fi ajuns Cuvantul la multi, dar tiparul care sa dea minte la toti sa priceapa, in ciuda rea vointei si a rautatii lor, inca nu s-a inventat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 18.02.2015, 19:15:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu-i adevărat, minte.
Nu-i nicio practică păgână în creștinism.
Nici una.
Toate sunt biblice.
Adevărate.
Prin Hristos.
Dar în erezii, zero adevăr.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #139  
Vechi 18.02.2015, 19:26:20
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Ei, frate Igor, aici intri într-un domeniu periculos... Nu cunoti nici simbolurile, nici elementele de cult din biserica mea. Ba, sunt convins că ai o predispoziie de a critica simbolurile folosite (simboluri pe care Hristos le-a folosit ca elemente de cult pentru Biserica Sa), în timp ce foloseti în cultul tău nite simboluri pe care Hristos nu le-a folosit i nici nu le-a recomandat. Dimpotrivă, le-a dezavuat!

Cam asta e problematica ridicată de icoane...
Da?
Aveți cult?
Atunci înțelegeți ce-i aia cult, nu?
Aveți și simbolistică?
Serios? Pfuuu... minunat!
Îți ajută ca să te trezești mai ușor. Și să înțelegi mai ușor, ce se petrece în creștinism.
Și să devii creștin mai ușor.

Și nu, nu e "biserica" ta, adventismul, e minciună de la necuratu, minciună apărută în 1830, pe dealurile din Boston...
Cum nici Biserica mea, nu e Ortodoxia, e a lui Dumnezeu, eu sunt doar creștin.
Cred în Dumnezeu și în Biserica Sa. Și mărturisesc Adevărul. Ție și oricui.

Tot ce e în Ortodoxie, e Adevărul. Nimic mincinos. Totul e mântuitor.
Ți-am dovedit și îți dovedesc oricând.

Dumnezeu să-ți ajute să vi acasă. Acasă...
În fața lui Dumnezeu, a Catapetesmei, a Iconostasului...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #140  
Vechi 18.02.2015, 19:51:36
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai voi de ce il desenati pe pliantele de propganda daca vorba aia, il aveti in "Carte, natura, inima"?
Upsss....
Credeai că pentru închinare și slujire? Eroare!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ortodocsii inteleg altceva si ti-am citat de vreo 2 ori despre ce zice invatatura de credinta ortodoxa
Câți dintre cei (imensa majoritate) care sărută și se ploconesc înaintea icoanelor cunosc această învățătură? Și dacă minoritatea elitistă o cunoaște, de ce mai apelează la aceste ”Scripturi ale neștiutorilor de carte”? Dobândind o înțelegere superioară a ceea ce înseamnă en pneumati kai aleteia, s-ar presupune că dorește să-i educe și pe cei neștiutori...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"In duh" nu exclude obiectele de cult.
Sau crezi ca cinstitorii Vechiului Testament nu se inchinau "in duh" pentru ca Dumnezeu le-a ordonat express sa faca anumite obiecte de cult?
Să facă, dar nu ca să se închine la/înaintea/prin ele. Iar dacă cei din vechime se închinau în duh și adevăr, de ce crezi că Hristos le mai amintește acest lucru?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ba da, obiecte de cult aveti si voi.
Ba o cruce, ba o carte care se vrea Bibilia..
Te rog să-mi spui dacă ai văzut vreun adventist să se închine la cruce, să sărute Biblia, ori să facă ploconeli înaintea ilustrațiilor din ”pliante”, ori alte obiecte ce le numești ”de cult”.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tin sa-ti aduc aminte ca o parte din argumentele prezentate punctau spre practicile Vechiului Testament.

Si uite ca sunt indicatii despre folosirea obiectelor de cult in VT
OK, poți depăși momentul și să ne prezinți câteva ”obiecte de cult” ale Noului Testament care au înscrise în cartea tehnică indicații precum ”a se săruta”, ”a se face semnul crucii (ori măcar semnul peștelui)”, ”a se prosterna înaintea lui”? Ca să ajungem cumva și la Noul Legământ, că deja plictisim colegii de forum cu heruvimi auriți, șerpi de aramă, gestică simbolică și părul lui Samson...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oho, ba da....ca nu o data am auzit un pastor adventist urland sus si tare ca el e trimisul lui Dumnezeu.
Serios? Eu am ascultat cam de 500 de ori mai mulți pastori adventiști ca tine, dar n-am întâlnit încă un asemenea specimen.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau tanti cealalta, cu viziuni si descoperiri si profetii mincinosi care au precedat-o.
Le-a vorbit direct Dumnezeu?
Voi ziceti ca da, noi de ce v-am crede?
Dar nici nu am cerut să ne credeți (ori s-o credeți), e suficient să-L credeți pe Hristos când zice ce fel de închinare așteaptă din partea noastră. Ori, tocmai aici e marea problemă!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Perfect adevarat, problema e ca ortodoxie noi nu facem asa ceva.

Ca tie iti place sa crezi ca facem asta si ca repeti ca o moara stricata lucrul asta, nu schimba nimic.
Interesant că nici nu am spus-o măcar (decum s-o repet), tu singur ai făcut legăura . În schimb, trebuie să repet că închinarea la reprezentări și slujbele adresate lor, sunt practici păgâne. Nu iudaice și nu creștine, ci păgâne. Părerea ta: evreii în pustie când au făcut reprezentarea aceea, s-au închinat înaintea ei și i-au dedicat slujbe (zi specială de sărbătoare) o considerau zeul Apis, ori Dumnezeul care i-a scos ”cu mână tare” din țara Egiptului? Și ei erau convinși că ”nu au făcut așa ceva”...

Pentru restul considerațiunilor, epitetelor și ironiilor tale subțiri-groase, nu consider că merită să mă aplec atât de jos. E suficient că a trebuit să acumulez răspunsuri la multiplele tale intervenții într-o singură postare, cu scuzele de rigoare.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
Răspunde