Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2009, 14:25:37
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit trup

De ce ne-a facut Dumnezeu si din lut? De ce ne-a facut trup si suflet? Parca doar sa ne complice existenta. Nu suntem nici spirit nici animal. Un hibrid?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2009, 14:36:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da, chiar, un hibrid, intr-un fel!
Omul avea rolul sa uneasca lumea animala cu cea spirituala, sa spiritualizeze sau transfigureze materia. Insa a esuat la inceput, si in loc sa conduca spiritul trupul se intampla adeseori taman invers.
Acum, odata cu intruparea lui Dumnezeu, omul si-a recastigat functia de la inceput, insa nu o poate realiza fara asceza si jertfa.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2009, 17:58:08
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Of, dar mai rau decat faptul ca uneori conduce trupul mi se pare cand este dispretuita materia. Mi se pare cea mai grea lupta pentru om, armonizarea aceasta. Tot timpul o luam razna intr-un fel sau altul cand e vorba de asta. Ori sufletul e "sufocat" de materie ori materia de suflet. Tare ciudat.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.08.2009, 00:29:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dumnezeu i-a creat la inceput pe ingeri in scopul asemanarii lor de bunavoie cu Sine. Unii ingeri au dorit sa devina pe alta cale ca si Dumnezeu si din cauza asta au cazut, dupa cum se stie.

Dumnezeu a hotarat apoi sa creeze omul dintr-o substanta mult mai prejoasa decat materia spirituala sau sa spunem energia din care sunt alcatuiti ingerii, dar scopul a fost acelasi: asemanarea cu Dumnezeu in har. Cand au inteles acele ratiuni decazute ca omul este destinat in chip natural sa devina ceea ce ele n-au reusit in mod artificial, s-a nascut o ura adanca impotriva omului. Iata de ce ne sunt ei vrajmasi, de ce se lupta sa trecem de partea lor si sa negam scopul pentru care am fost creati. Noi, aceste fiinte care fiintam deocamdata intr-un fel de energie grosiera, o materie care nu se compara cu cea angelica, noi avem posibilitatea sa ajungem deasupra lor daca voim asta. Si ei stiu asta si invidia ii roade, si ura ii munceste, si scopul lor este sa ne piarda avand ca mijloc mandria indusa pe cai mai mult sau mai putin subtile...

E bine de stiut ca dupa Inviere trupurile noastre vor fi transfigurate, existand dupa aceea intr-o forma superioara care nu va mai depinde ca pana atunci de materie (care va avea si ea o noua forma de manifestare), de mancare, nu vor mai fi afectate de frig, limitate de legile stiute astazi. Este vorba despre asemanarea cu Trupul Invierii Lui Iisus, care a trecut prin usile incuiate, care a mers pe apa, care a fost inaltat in mijlocul Treimii, caci si ingerii s-au mirat si cutremurat la vederea acestei noi taine savarsite acum doua milenii. Cu atat mai mult de atunci vrajmasii nevazuti ne pizmuiesc vazand unde a fost inaltata firea umana, pana la Dumnezeu! Iata cu i-a smerit Hristos pe ingerii cei mandri, presupun ca a fost o mare surpriza pentru ei metoda Fiului de a rascumpara lumea prin jertfa - cu toata teologia pe care o stiau pana atunci.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.08.2009, 14:01:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Of, dar mai rau decat faptul ca uneori conduce trupul mi se pare cand este dispretuita materia. Mi se pare cea mai grea lupta pentru om, armonizarea aceasta. Tot timpul o luam razna intr-un fel sau altul cand e vorba de asta. Ori sufletul e "sufocat" de materie ori materia de suflet. Tare ciudat.
Pai pentru faptul ca Oameni fiind trebuie sa cautam echilibrul intre Suflet si Trup, nu consider ca trupul ar trebui dispretuit...Doamne fereste! Eu chiar nu pot gandi asa...as zice ca trebuie sa ii multumim lui Dumnezeu neincetat pentru tot ceea ce suntem. Trupul este tot creat dupa asemanarea lui Dumnezeu, iar Omul este incununarea creatiei. Trupul nu poate primi statutul de materie dispretuita decat daca ajugem sa fim preocupati numai si numai de el, nemaiacordand hrana sufletului.
...Sper sa nu gresesc acum, daca fac afirmatii eronate, sa ma ierte Dumnezeu si voi!:D

Last edited by AndruscaCIM; 20.08.2009 at 14:10:16.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.08.2009, 14:33:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Of, dar mai rau decat faptul ca uneori conduce trupul mi se pare cand este dispretuita materia. Mi se pare cea mai grea lupta pentru om, armonizarea aceasta. Tot timpul o luam razna intr-un fel sau altul cand e vorba de asta. Ori sufletul e "sufocat" de materie ori materia de suflet. Tare ciudat.
Da, asa este. Exista si la noi in ortodoxie forme de pietate care dispretuiesc trupul, chiar daca teoretic spun altceva (ca le obliga totusi dogmele, de).
Cred ca intotdeauna echilibrul este ceva greu de obtinut. Viata este adeseori un fel de echilibristica pe o funie intinsa. Risti sa cazi cand la stanga, cand la dreapta.
Cred ca pur si simplu trebuie sa ramanem treji, si sa nu uitam ideile de baza.
Echilibrarea mai vine si cu casatoria. Cand esti tanar si necasatorit, e mai greu.
Cred ca Dumnezeu ne intelege si se uita cu drag la lupta noastra, si nu priveste cu atata asprime micile noastre caderi ca unii preoti sau unii frati ai nostri, in general.
Ma refer aici la aspectul sexual, caci sigur ca exista si alteaspecte legate de trup - foamea, setea, oboseala, slabiciunea, boala etc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.08.2009, 15:19:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit ......

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, asa este. Exista si la noi in ortodoxie forme de pietate care dispretuiesc trupul, chiar daca teoretic spun altceva (ca le obliga totusi dogmele, de).
Cred ca intotdeauna echilibrul este ceva greu de obtinut. Viata este adeseori un fel de echilibristica pe o funie intinsa. Risti sa cazi cand la stanga, cand la dreapta.
Cred ca pur si simplu trebuie sa ramanem treji, si sa nu uitam ideile de baza.
Echilibrarea mai vine si cu casatoria. Cand esti tanar si necasatorit, e mai greu.
Cred ca Dumnezeu ne intelege si se uita cu drag la lupta noastra, si nu priveste cu atata asprime micile noastre caderi ca unii preoti sau unii frati ai nostri, in general.
Ma refer aici la aspectul sexual, caci sigur ca exista si alteaspecte legate de trup - foamea, setea, oboseala, slabiciunea, boala etc.
Da, eu inteleg ca se refera mai mult la pacat....dar nu consider ca trupul in sine trebuie sau poate fi privit asa. Intotdeauna cand am auzit conceptii de genul " Trupul inchisoarea sufletului...etc" am strambat de nas, si asta pentru ca mi se par niste exagerari...si se poate ajunge la devieri comportamentale.
Nu pot percepe asa trupul...cand omul prin tot ceea ce este el este o opera de arta, este ceva cu totul si cu totul deosebit...iar sufletul in persoanele deosebite radiaza si pur si simplu este imprimat pe chip. Pana si frumusetea este in sine...o armonie, atunci cand nu i se dau alte conotatii sau se indreapta spre scopuri gresite.
Nu stiu, poate asa privesc eu trupul...si nicidecum ca o entitate separata de suflet si care trebuie dispretuita. Poate ar trebui spus...pusa in armonie si nu in dizarmonie
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2009, 15:35:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, eu inteleg ca se refera mai mult la pacat....dar nu consider ca trupul in sine trebuie sau poate fi privit asa. Intotdeauna cand am auzit conceptii de genul " Trupul inchisoarea sufletului...etc" am strambat de nas, si asta pentru ca mi se par niste exagerari...si se poate ajunge la devieri comportamentale.
Nu pot percepe asa trupul...cand omul prin tot ceea ce este el este o opera de arta, este ceva cu totul si cu totul deosebit...iar sufletul in persoanele deosebite radiaza si pur si simplu este imprimat pe chip. Pana si frumusetea este in sine...o armonie, atunci cand nu i se dau alte conotatii sau se indreapta spre scopuri gresite.
Nu stiu, poate asa privesc eu trupul...si nicidecum ca o entitate separata de suflet si care trebuie dispretuita. Poate ar trebui spus...pusa in armonie si nu in dizarmonie
Ce frumos spui.
Pai, ai o conceptie crestina despre trup, atunci ;-)

Trupul inchisoarea sufletului este de la Platon.. Soma, sema, parca. Deci nu crestina.
Problema e ca mult confunda alte filozofii cu cresinismul. A intrat nitel platonism si la noi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.08.2009, 16:09:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ce frumos spui.
Pai, ai o conceptie crestina despre trup, atunci ;-)

Trupul inchisoarea sufletului este de la Platon.. Soma, sema, parca. Deci nu crestina.
Problema e ca mult confunda alte filozofii cu cresinismul. A intrat nitel platonism si la noi.
Da, intr-adevar se intalneste acest concept la diferiti filosofi, cu care eu nu sunt de acord. Eu poate ca inteleg de ce unii aleg sa afirme ca trupul este de dispretuit sau mai stiu eu cum...dar astea sunt pretexte, trupul nu este conceput pentru a actiona separat de suflet, ci impreuna si armonios, asa cum l-a creat Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.08.2009, 16:28:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
De ce ne-a facut Dumnezeu si din lut? De ce ne-a facut trup si suflet? Parca doar sa ne complice existenta. Nu suntem nici spirit nici animal. Un hibrid?
Dihotomia omului are ratiunea sa dumnezeiasca. Referitor la raportul dintre suflet si trup, de dupa cadere, cineva facea urmatoarea afirmatie: "Omul poate fi spiritual pana si in trup, si carnal pana si in suflet."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
trup, suflet si duh ? Florin-Ionut Din Noul Testament 22 10.04.2013 11:22:56
Miridele se prefac in Sfantul Trup? costel Impartasania (Taina Euharistiei) 16 28.03.2013 09:32:45
Cum sa ne privim propriul trup? florin.oltean75 Generalitati 5 23.03.2012 23:47:46
„Și Cuvântul trup S-a făcut” (Ioan 1:14) doctor_faustus Craciunul - Nasterea Domnului 0 10.12.2010 16:48:51
trup si suflet Anna Nunta 1 04.09.2009 23:47:28