Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 30.11.2016, 14:18:35
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Inabusa-ti ura, Ioane, macar pana trece postul.
Nu e vorba de ură, ci de dezacordul manifest pentru oameni prefăcuți, care fac pe evlavioșii în timp ce sapă groapa altora, despre unii care te urmăresc ani în șir și strâng la "dosar" de toate despre tine, care te "toarnă" (după închipuirea lor alimentată de propria experiență din ceaușism, pesemne), care se prefac băieți cumsecade pe timpul postului, cică, pentru a ieși după post cu aceleași apucături - aceleași caractere, de neschimbat, duplicitare și, da, probabil pline de resentimente din copilăria și tinerețea lor care i-a cam șifonat sau, să nu fie, chiar pline de ură.
Oameni de care îmi e milă și îmi e silă în același timp.
Despre asta-i vorba și cred că ai înțeles foarte bine de-a lungul anilor, că doar nu ne cunoaștem de azi, de ieri.
Și așa cum îți este caracterul așa faci și acum - te prefaci că nu pricepi disprețul meu pentru astfel de caractere murdare.
Iată, spre deosebire de tine, io ți-o spun în față, ca întotdeauna!
Reply With Quote
  #152  
Vechi 30.11.2016, 14:41:30
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

...Mila, sila si dispret!... Dragutu' de tine!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #153  
Vechi 30.11.2016, 15:46:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ce-aveți mă, iarăși v-au apucat pandaliile? :)) ... Zici să sunteți doi puștani la 20 de ani. :)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 30.11.2016, 16:25:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Domnule, sunteti cumva Hristos ?
Trenul s-a oprit in statie.Un copil mic si invalid vindea fructe pasagerilor.Un calator, in incercarea sa de a cobori repede din tren, a dat peste acel baiat, imprastiindu-i fructele in jurul lui. Grabit cum era si vazand ca cel pagubit era un simplu copil, s-a departat...Peste putin timp au coborat si ceilalti calatori.Printre ei era un barbat care a vazut toata scena : fructele imprastiate, copilul invalid, privirea lui plina de descurajare...Desi si el se grabea, totusi s-a oprit si, fara sa spuna ceva, a inceput sa adune fructele si sa le fereasca de picioarele trecatorilor.

Dupa ce a terminat, a scos din buzunar o bancnota si a pus-o in cosul baiatului.Acela il privea inlacrimat...

- Domnule, sunteti cumva Hristos ?

- Nu, ii raspunse el zambind.Sunt un simplu ucenic al Sau si ma straduiesc sa fac ceea ce si El ar fi facut dar ar fi fost aici.Bine ar fi daca oamenii L-ar vedea pe Iisus!...Sa recunoasca oamenii in purtarea noastra trasaturile Lui...Oamenii din jurul nostru au nevoie sa-L vada pe Iisus Hristos.Dumnezeu ne-a dat ca povatuitor pe Cuvantul Sau, ne-a dat Sfanta Scriptura.Ne da si Duhul Sfant in inimile noastre.Si astfel in fiecare clipa putem sa-L intrebam si sa aflam cum sa ne purtam, astfel incat sa fim adevarati fii ai Lui.



balla georgeta
Link permanent catre articolul complet
http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...s-b1-p2394.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 30.11.2016, 16:42:12
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
...Mila, sila si dispret!...
Ți-aș zice câteva, dulceagule, ca să te cumințești de tot... Dar am promis unor frați și surori că mă abțin și, din respect pentru acești oameni curați, mă opresc aici.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 30.11.2016, 19:54:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

In primul moment ma gandeam sa citez un articol al Parintelui Iustin Parvu (http://ortodox.md/omul-este-liber-pe...incer-iubeste/), dar am zis ca oricum as proceda, tot nu foloseste. Orice-ar face omul, ESTE TOTAL NEPOTRIVIT, pentru cel ce-l uraste cu toata fiinta lui! Si-atunci m-am intrebat ce poate fi de folos? Chiar nimic? Nu se poate. In absolut orice situatie, Dumnezeu ne da solutii. Sa ne rugam? Nu comentez! Sa iertam? Ce? Nu-mi amintesc sa-mi fi gresit cineva (aici pe forum sunt doar fleacuri si orgolii, nu probleme cu adevarat serioase) si sa nu-l fi iertat. Sa ne cerem iertare? Pai am facut-o deja, si totusi... nu se intampla nimic! Dimpotriva, gestul este interpretat ca o fatarnicie, dulcegarie, falsitate... Care sa fie solutia cea buna pentru fiecare suflet in parte? Ne simtim mai buni (nu neaparat crestini, ci in argumente)? Cui foloseste sa continuam? Cui foloseste sa tacem? Ce atitudine sa abordam, ca toata lumea sa se foloseasca, si nimeni sa nu se mai certe si sa doreasca sa-si plateasca nu-stiu-ce polite vechi de foarte multi ani, care nici macar n-au reprezentat la vremea aceea vreo bariera sau conflict?!...
OK, ne pasa de ideile noastre, de abordarea pe care noi o avem, in ciuda celorlate abordari despre care nu putem fi siguri daca sunt mai bune sau mai rele decat ale noastre... Si-atunci de ce se intampla ce se intampla? Cui foloseste?
E clar: in primul rand, noua ne foloseste. Iar pentru asta ar trebui sa multumim fiecare dintre noi, indiferent de tabara in care ne aflam, pentru astfel de incercari. Daca putem sa trecem fara sa ne tulburam, daca ne sta in putere sa jignim dar preferam pacea, daca suntem capabili sa fim sinceri cand ne rugam pentru sanatatea si iertarea celor ce ne vor binele si celor ce ne vor raul, in ciuda faptului ca cei ce ne urasc ne considera falsi (oare nu vede Dumnezeu in sufletul fiecaruia, daca exista falsitate sau nu?), incercaile pe care le primim sunt tocmai esentialul, in indreptarea noastra.
Poate ma repet... Cand esti prost, sau lipsit de experienta in astfel de cazuri, probabil pare firesc sa bati in retragere, si cred ca aici se potriveste cel mai bine "Fericiti cei saraci cu duhul!" Dar cand tu ai in vocabular sau in istoric sute de astfel de experiente cand ai avut manifestari extrem de dure... nu-i usor sa-ti calci pe mandrie si sa fii... altfel. Aceasta-i incercarea, de fapt: sa fim capabili sa ne infranam acolo unde suntem mai slabi. Si cum am putea-o face daca nu ne-ar pune Dumnezeu la dispozitie situatii limita, pe care le trecem sau nu. De cele mai multe ori, nu, daca privesc in istoricul meu!... Ma consolez cu gandul ca, atat timp cat ma cerceteaza Dumnezeu, totul e bine...
Multumesc, Ioane! Ce m-as face fara tine?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #157  
Vechi 01.12.2016, 02:37:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel care ai venit în lume să ne mântuiești pe toți, cu sufletele pline de evlavie, Ție astfel ne rugăm:
Îndură-te, Doamne, de țara noastră și neamul nostru și ajută să-și găsească în sfârșit, calea cea dreaptă. Coboară Duhul Tău cel Mângâietor să ne curățească întinăciunea și să ne întoarcă inimile la blândețea și frica de Tine, Doamne. Luminează, Doamne, mințile noastre, care din pricina amărăciunilor și umilințelor, nu văd calea cea dreaptă. Încălzește, Doamne, inimile noastre care, învrăjbite de diavol, au uitat să-și iubească aproapele și să ierte vrăjmașilor.
Slobozește, Doamne, neamul nostru din jugul minciunii, urii, pizmei si egoismului.
Învață-ne, Doamne, să ne rabdam unii pe alții așa cum Tu ne rabzi pe noi toți.
Stinge pofta celor care pentru binele lor își asupresc semenii.
Încălzește-le, Doamne, inimile, tămăduiește-le rănile și îmbrățișează-i în nețărmurita Ta dragoste. Odihnește, Dumnezeule, sufletele celor care și-au dat bunul cel mai de preț pentru credință și dreptate.
Cu capetele plecate, genunchii îndoiți și inimile frânte, ridicăm această rugăciune către Tine, Doamne, Bunule, și Ție îți strigăm: Auzi-ne, Doamne, și trimite Mila Ta peste neamul nostru românesc.
Că numai a ta este puterea și mărirea și numai Tu vei întoarce râurile neamului nostru la matca străbună, ca să se laude numele Tău în veac, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 01.12.2016, 03:27:46
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Si-atunci m-am intrebat ce poate fi de folos? Chiar nimic? ....
.......
Multumesc, Ioane! Ce m-as face fara tine?
Fără mine ai duce-o nițel mai bine, Culai. Dar nu știu dacă asta ți-ar folosi prea mult.
Iar pentru că ai ridicat mai sus o dilemă crucială și pentru că mi-a plăcut ultima ta poezie (cea cu Sfântul Andrei), uite că nu mă lasă inima și îți fac o mărturisire. Un fel de dar, să îți îmbuneze inima.
Culai, de-o vreme noi avem acasă mari necazuri. Ne sunt bolnavi copiii, bebelușul Nicolae e în spital de cam multă vreme și nu merge deloc bine, azi soția mi-a spus plângînd că nu mai rezistă, mie îmi e tare greu singur cu ceilalți doi...
Nopțile trecute, pe când trebăluiam ca de obicei pentru a pregăti cele de școală pentru Maria și Tudor, m-am simțit dintr-odată prăbușit. O clipă de neagră disperare... M-am simțit abandonat, pierdut... Necazuri fără număr și nici o soluție nicăieri, zile în șir... Gândul că pierdem copilul devenise de nesuportat. Ca părinte, cred că înțelegi și tu cum vine asta...

Și atunci am întrebat pe Domnul (nu pe mine!), cu groază, cu ultima nădejde totuși: ce să fac? Ce poate fi de folos - chiar nimic?
Iar Domnul, spre marea mea surpriză mi-a lăsat posibil să înțeleg un gând limpede, ușor, suav și cert. Un singur cuvânt a fost răspunsul. Toată disperarea mea s-a topit cînd am primit gândul, cuvântul eliberator.
Un cuvânt auzit de mii și mii de ori, un cuvânt pe care îl folosim toți dar care acum a fost soluția pentru viforul din mine, pentru disperarea amară, pentru durere.
Un cuvânt mustrător, de fapt, care te solicită să îi dai curs, fără menajamente. Altfel înțelegi că pieri.
Un cuvânt care a născut apoi nenumărate întrebări și mi-a împrospătat percepția asupra mea, asupra lumii, asupra lui Dumnezeu.
Un singur cuvânt.

Te las să îl ghicești, Culai, și îți doresc să îl trăiești cât poți mai bine în viața ta.

Toate cele bune și te rog să mă ierți că te-am necăjit.
Doamne ajută!

Last edited by ioan67; 01.12.2016 at 03:34:49.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 01.12.2016, 14:36:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
pentru a ieși după post cu aceleași apucături - aceleași caractere, de neschimbat, duplicitare și, da, probabil pline de resentimente din copilăria și tinerețea lor care i-a cam șifonat sau, să nu fie, chiar pline de ură.
Ca tot vorbesti de resentimente si neschimbate apucaturi..

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Ți-aș zice câteva, dulceagule, ca să te cumințești de tot... Dar am promis unor frați și surori că mă abțin și, din respect pentru acești oameni curați, mă opresc aici.
Si zici:

Citat:
Iată, spre deosebire de tine, io ți-o spun în față, ca întotdeauna!

Prietene, dar fata de tine ai incercat sa ti-o spui?

Sau trebuie sa vina copilul sa-ti spuna "Tata, in descrierea care mi-o faci, te vad exact pe tine"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 01.12.2016, 14:40:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Culai, de-o vreme noi avem acasă mari necazuri. Ne sunt bolnavi copiii, bebelușul Nicolae e în spital de cam multă vreme și nu merge deloc bine, azi soția mi-a spus plângînd că nu mai rezistă, mie îmi e tare greu singur cu ceilalți doi...
Nopțile trecute, pe când trebăluiam ca de obicei pentru a pregăti cele de școală pentru Maria și Tudor, m-am simțit dintr-odată prăbușit. O clipă de neagră disperare... M-am simțit abandonat, pierdut... Necazuri fără număr și nici o soluție nicăieri, zile în șir... Gândul că pierdem copilul devenise de nesuportat. Ca părinte, cred că înțelegi și tu cum vine asta...
Este de inteles, dar totusi...intrasigenta morala sau de caracter cu ceilalti nu ajuta, doar cu propria persoana..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare