Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2008, 21:40:05
fratelemarin fratelemarin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Mesaje: 6
Implicit

Revin cu ultimile amanunte privind mutarea Parintelui Pantelimon de la Mrea Ghighiu, jud. Prahova la Mrea Turnu, jud. Prahova. Mutarea s-a facut fortat, exact ca in timpurile de trista amintire din anii 50. In noaptea de 19 spre 20 august i-au fost mutati stupii, fara a fi anuntat, iar dimineata a fost obligat sa elibereze chilia. In momentul inceperii mutarii, peste manastire s-a asternut o liniste de mormant. Maicutele s-au ascuns in chilii si nici una nu a indraznit sa ajute parintele pentru a se muta chiar daca ar fi urmat reprasalii din partea maicii starete Epraxia. Ma asteptam macar maicutele in varsta sa vina langa parintele Pantelimon in aceste clipe grele. Dar teama de a nu fi mutate din manastire (existand un precedent) a facut ca nici una din maici sa nu-si ia ramas bun de la Parintele Pantelimon - foarte trist. Smerit si rabdator ca un adevarat duhovnic, pe o caldura infernala, inpreuna cu cativa fii duhovnicesti care nu l-au parasit, Parintele Pantelimon, a muncit toata ziua punandu-si stupii intr-o oarecare ordine, ducandu-si ascultarea la bun sfarsit. La Mrea Turnu conditiile de vietuire sunt destul de precare pentru varsta dansului si va mai trece ceva timp pana cand Parintele Pantelimon va avea chilia sa (cativa fii duhovnicesti incearca sa-i construiasca o chilie din lemn). Sa ne rugam pentru Parintele Pantelimon care este un parinte imbunatatit, si al carui crez a fost si va ramane pastrarea Sintei Traditii a bisericii ortodoxe romane.

Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2008, 03:40:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fratelemarin
Dar teama de a nu fi mutate din manastire (existand un precedent) a facut ca nici una din maici sa nu-si ia ramas bun de la Parintele Pantelimon - foarte trist.
ingrozitor de trist, ca se intampla asemenea lucruri si oamenii nu indraznesc sa ia atitudinea corecta, iar frica e mai mare decat dragostea.

as vrea sa-l cunosc si eu pe acest parinte, sper sa-l mai tina Dumnezeu pana in octombrie cand ajung si eu in tara. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2008, 15:05:13
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fratelemarin
Revin cu ultimile amanunte privind mutarea Parintelui Pantelimon de la Mrea Ghighiu, jud. Prahova la Mrea Turnu, jud. Prahova. Mutarea s-a facut fortat, exact ca in timpurile de trista amintire din anii 50. In noaptea de 19 spre 20 august i-au fost mutati stupii, fara a fi anuntat, iar dimineata a fost obligat sa elibereze chilia. In momentul inceperii mutarii, peste manastire s-a asternut o liniste de mormant. Maicutele s-au ascuns in chilii si nici una nu a indraznit sa ajute parintele pentru a se muta chiar daca ar fi urmat reprasalii din partea maicii starete Epraxia. Ma asteptam macar maicutele in varsta sa vina langa parintele Pantelimon in aceste clipe grele. Dar teama de a nu fi mutate din manastire (existand un precedent) a facut ca nici una din maici sa nu-si ia ramas bun de la Parintele Pantelimon - foarte trist. Smerit si rabdator ca un adevarat duhovnic, pe o caldura infernala, inpreuna cu cativa fii duhovnicesti care nu l-au parasit, Parintele Pantelimon, a muncit toata ziua punandu-si stupii intr-o oarecare ordine, ducandu-si ascultarea la bun sfarsit. La Mrea Turnu conditiile de vietuire sunt destul de precare pentru varsta dansului si va mai trece ceva timp pana cand Parintele Pantelimon va avea chilia sa (cativa fii duhovnicesti incearca sa-i construiasca o chilie din lemn). Sa ne rugam pentru Parintele Pantelimon care este un parinte imbunatatit, si al carui crez a fost si va ramane pastrarea Sintei Traditii a bisericii ortodoxe romane.

Doamne Ajuta !
Probabil ca aceasta vine si dupa ce Parintele Panteliomn a dat acel interviu in Fomula As despreParintele Arsenie Boca.

Parintele banuia inca de pe atunci ca o sa aiba probleme.

Sunt foarte multi care il urasc pe Parintele Arsenie Boca si pe ucenicii lui (ucenici care majoritatea sunt plini de respect si bun simt) doar pentru simplul fapt ca le spunea adevarul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2008, 15:14:16
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Mi se pare cam propagandistica aceasta postare>Vai s-a comis un abuz!si noi trebuie sa ne revoltam!Poate este asa poate nu!
Trebuie aratat cine este acest parinte!Presupunand ca este calugar,atunci datoria lui este sa mearga acolo unde este trimis cu mare bucurie si smerita supunre!Si daca el ca preot imbunatatit, se bucura de putinta de a face ascultare,atunci care este problema!S-a plans acest parinte cuiva,a protestat sau a refuzat mutarea.Ce ai fi vrut,rascoala in manastire precum s-a rasculat Lucifer impotriva lui Dumnezeu!Dupa parerea ta maicile trebuie sa fie crescute in spiritul revolutiei franceze si sa faca fronda!Pt ast sunt in manastire sau pt smerita supunere?
albinele se muta noaptea.si eu am stupi si nu cred ca as fi smintit sa mut albinele ziua dintr-un loc in altul!
frate marin, a ridica para impotriva unui arhireu este pacat mare!au tie iti este dat a judeca hotararile arhireilor sau te faci mai mare decat acestia.si nu ai spus de ce a fost mutat!Iar acea stareta daca impune respectarea disciplinei si smereniei in manastire trebuie binecuvantata si nu hulita!asta este misiunea ei!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2008, 22:08:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fratelemarin
In noaptea de 19 spre 20 august i-au fost mutati stupii, fara a fi anuntat, iar dimineata a fost obligat sa elibereze chilia.
si totusi este trist ca asemenea lucruri se intampla unui parinte in varsta de 83 ani, care inteleg ca a slujit ca preot la Man. Ghighiu peste 30 ani.

iar ascultare a facut inclusiv acum, dupa cum se vede, din moment ce s-a lasat mutat. dar cei/cele care s-au ascuns de frica si nu si-au luat adio de le parintele, sunt de plans.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2008, 22:12:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Pt asta sunt in manastire sau pt smerita supunere?
a intoarce spatele parintelui duhovnicesc nu cred ca echivaleaza cu smerita supunere.

dar eu nu sunt calugarita, asa ca ce stiu eu cum o fi pana la urma.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2008, 09:54:25
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citind, mi-am amintit de o sintagma citita de curand intr-o carte. Un intelectual a fost invitat la o emisiune TV sa il apere pe Eminescu. La care D.P. replica: Credeti ca Eminescu are nevoie sa fie aparat? Eventual citit, dar aparat.. Asa si tu domnule marin. Ce sa apere? De cine sa-l apere? Daca e drept ceea ce face va primi plata vesniciei. Daca nu, Dumnezeu cu mila.:| De (apararea) noastra are pr Pantelimon nevoie?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2008, 11:02:08
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Ce ai fi vrut,rascoala in manastire precum s-a rasculat Lucifer impotriva lui Dumnezeu!Dupa parerea ta maicile trebuie sa fie crescute in spiritul revolutiei franceze si sa faca fronda!Pt ast sunt in manastire sau pt smerita supunere?
Mi se pare cam deplasata comparatia: Precum s-a rasculat Lucifer impotriva lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2008, 16:52:08
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de dorstor
Ce ai fi vrut,rascoala in manastire precum s-a rasculat Lucifer impotriva lui Dumnezeu!Dupa parerea ta maicile trebuie sa fie crescute in spiritul revolutiei franceze si sa faca fronda!Pt ast sunt in manastire sau pt smerita supunere?
Mi se pare cam deplasata comparatia: Precum s-a rasculat Lucifer impotriva lui Dumnezeu!
Oare!? monahul este inger in trup!Arhiereul este stapanul sau in numele lui Iisus Hristos pt ca are putere de alega si dezlega individual si in sinod.deci orice impotrivire a unui monah este o impitrivire a unui ingerin trup.Lucifer si cei impreuna cu el erau ingeri.DECI ORICE IMPOTRIVIRE A INGERILOR IN TRUP ESTE ASEMRNEA LUI LUCIFER

Si din cate stiu eu decizia de mutare a sinodlui eparhial fusese adusa la cunoswtinta parintelui,mai ale ca cineva a postat despre ea pe site.asa ca sa cvii dupa aceea sa afirmi ca nu stia mi se pare lipsa de rusine!
Iata topicul unde se face vorbire despre aceasta mutare si numele celui care initiaza topiculCautati mai jos.Va rog sa constatati totul despre ce fel d buna credinta este vorba:
In apararea Parintelui Pantelimon
Cum comentati inlaturarea lui de la Ghighiu?
fratelemarin
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2008, 18:50:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa vedem cine este Parintele Pantelimon:


Dealtfel, dorstor, nu fii atat de sigur ca Parintele Pantelimon s-a opus mutarii. Poate ca fiii duhovnicesti se opun stramutarii acestuia la o varsta atat de inaintata. Si e firesc, nu crezi?!?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
apararea credintei in Rusia mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 34 31.08.2012 08:21:32
Bloggeri, Ridicati-va In Apararea Sibillei! silverstar Generalitati 12 23.12.2008 21:52:16
Sfantul Pantelimon mirelat Diverse Sarbatori 9 01.12.2008 22:31:27
In apararea Parintelui Pantelimon fratelemarin Stiri, actualitati, anunturi 33 29.08.2008 15:11:53
Apel pentru apararea familiei alynna Stiri, actualitati, anunturi 2 19.05.2008 13:32:07