Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2009, 00:07:28
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Smile Adoptarea unui copil din Romania

Stie cinev cum se poate adopta un copil din Romania? si dus peste hotare?
Cam care ar fii procedura? si cam cit ar dura tot procesul? unde trebuie mers pentru prima data?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2009, 20:40:44
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit adopti

Eu cred ca am sa pot sa te ajut putin. Am o fetita adoptata, am sa revin cu amanunte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2009, 02:18:25
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

ok, astept si multumesc.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2009, 15:21:29
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
ok, astept si multumesc.
Draga patinina in primul rand va trebui sa te adresezi serviciilor DGASPC directiagenerala de asistenta sociala si protectie a copilului. In ce zona din tara vi tu cand vii in Rom ? Insa problema grava consta in faptul ca adoptiile internationale s-au sistat din cauza problemei cu vanzarea de organe aparuta la un moment dat. Asa ca functionarii acestei institutii vor fii foarte cu.. NU in brate . Asa s-a intamplat si la mine inainte sa cunoasca macar niste amanunte despre situatia mea sociala, eu m-am dus de fapt "sa intreb" ...sa obtin o informatie ;primul lor raspuns a fost Nu se poate si cu nu se poate ne-am dus pe tot parcursul procesului . Insa eu am insistat si tulburata totusi de tote piedicile si greutatile intampinate am continuat sa merg inainte cu sentimentul ca fetita asta oricum va fi a mea. Asa am simtiti de la inceput !
Eu sunt cu cetatenie straina si traiesc in Romania. Asta a ajutat intr-un fel ,ca am rezidenta in tara insa ce te invat este sa-ti iei un avocat cu experienta pe partea cu adoptiile ( al nostru nu era specializat pe domeniul asta si oricum a ajutat) Deci fetita mea a venit oficial in iunie 2006 la noi , in plasament , in tot acest rastimp am facut demersurile. deschiderea procesului de adoptie l-am facut la inceput de an 2008 si pe 13 oct s-a pronuntat sentinta . Pana sa incepem procesul am avut altele de indeplinit. Pregatirea (curs) pentru a deveni parinte , asta ca sa obtii atestatu. Fara atestat nu se deschide procesul. Inainte de asta testari psihologice si ancheta sociala la domiciliu cu declaratii de venit , analize medicale incercari repetate ale consilierilor DGASPUL-ui de reda copilul in familia naturala. Asta presupunand ancheta sociala la parintele natural daca exista, chemari in instanta pentru a-si da acordul spre a fi adoptat.etc,etc
Nu te speria de procedura greoaie ca pe rand se fac si daca Dumnezeu ti-a pregatit un copil acolo la orfelinat acela te asteapta si al tau va fii :)
Tu ce trebuie sa afli in primul si-n primul este daca poti si cum se vor face acele anchete la domiciliu daca domicilul tau nu este aici.Iar asta numai la DGASPC. Acesta este primul pas.
Poate au mai schimbat legislatia acu cu intrarea in UE si poate tu nu ai sa dai peste functionari nemernici care sa-ti puna bete in roate in procesul tau. Tine minte inca un lucru important , eu l-am inteles foarte tarziu. Legea in Rom ajuta familia naturala in primul rand sa nu-ti imaginezi ca ei te vor prefera pe tine. Nu! Ei vor incerca in primul rand sa redea copilul familiei naturale oricat de depravata ar fi ea. Prin citatii nenumarate o vor chema pe mama sa o intrebe de cand nu si-a mai vizitat copilul , o consiliaza si-i spune ca are acest drept (ii reaminteste mereu de acest drept) ii scriu ei declaratiile daca nu stie sa scrie...si asa mai departe. Insa legea adoptiei mai are la baza "interesul suprem al copilului" -acestea sunt cuvintele magice care fac minuni in instanta -aici un avocat bun jongleaza cum doreste cu instanta .
Am fost incoerenta? scuze. Daca mai ai intrebari , te astept.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2009, 20:19:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, cred ca am s-o las balta, deoarece e prea complicat.
Eu sint cetatean strain acum si nu am rezidenta in tara, nici pasaport romanesc nu mai am, deci... va fii prea dificil.
Ma interesa si pentru o familie de canadieni, insa sa e complict, procesul e lung.
Ma mai gindesc.
Multumesc pentru respuns, fost de mult ajutor.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2009, 20:53:31
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Da, cred ca am s-o las balta, deoarece e prea complicat.
Eu sint cetatean strain acum si nu am rezidenta in tara, nici pasaport romanesc nu mai am, deci... va fii prea dificil.
Ma interesa si pentru o familie de canadieni, insa sa e complict, procesul e lung.
Ma mai gindesc.
Multumesc pentru respuns, fost de mult ajutor.
[SIZE="3"]Pentru familiile de canadieni ori alti straini care vor sa dopte copii, vedeti ca e India si Africa plina![/SIZE]

[SIZE="3"]Cine vrea sa ingrijeasca de un copil roman, o poate face si de la distanta, sustinandu-l financiar prin familia naturala, care nu are conditii sa-l creasca. Si asta nu direct, ci prin parohia de care apartine, ca astfel sa invete cu totii sa fie si buni crestini... [/SIZE]

[SIZE="3"][COLOR="Red"]Clementia[/COLOR] "functionari nemernici care sa-ti puna bete in roate" nu exista cand e vorba de viata unui copil, ci doar de o foarte mare seriozitate si rigurozitate a legilor, ca sa taie din start apetitul unor aventurieri.[/SIZE]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2009, 20:57:28
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Cred c asta ar fii o solutie mai buna.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.01.2009, 23:00:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=Red]Clementia[/COLOR] "functionari nemernici care sa-ti puna bete in roate" nu exista cand e vorba de viata unui copil, ci doar de o foarte mare seriozitate si rigurozitate a legilor, ca sa taie din start apetitul unor aventurieri.[/SIZE]
ha, ha... ba sunt o groaza de neaveniti in posturile astea functionaresti...

"[SIZE=3]o foarte mare seriozitate si rigurozitate a legilor" [/SIZE]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.01.2009, 23:02:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Cred ca asta ar fii o solutie mai buna.
care, aia cu India si Africa?...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2009, 23:06:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Cine vrea sa ingrijeasca de un copil roman, o poate face si de la distanta, sustinandu-l financiar prin familia naturala, care nu are conditii sa-l creasca. Si asta nu direct, ci prin parohia de care apartine, ca astfel sa invete cu totii sa fie si buni crestini... [/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=Red][/COLOR][/SIZE]
da, aici ai ilustrat perfect pozitia unui "bun crestin" -- adica:, hei, voi aia occidentalii imbuibati, ce va trebuie voua copii? ia mai bine trimiteti incoace bani ca sa traim noi si copiii nostri pe spinarea voastra, capitalistilor fara inima!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un crestin daruieste unui copil mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.11.2009 20:11:26
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
Rugaciune pentru nasterea unui copil... maggie Rugaciuni 15 23.04.2009 11:57:52
Slujbele la nasterea unui copil costel Generalitati 2 04.09.2008 16:06:20