Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.10.2009, 15:05:20
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Nu facem nici noi prea bine, elena fetita mea are o perioda mai agitata negativa de vreo cateva zile(sare tipa se uita speriata in perete,isi pune mainele la urechi,se strmba din tot corpul,nu pot sa o tin ca fuge de mine) seara la culcare e mai greu caci nu poate sa se linisteasca sa adoarma nu stiu daca voi sunteti scutiti de asta,aude ceva vede ceva si e foarte dureros ptr ea si pentru mine...ea de obicei este agitata pozitiva(sare, topaie, rade)...nu a mai avut de mult asemenea perioada aprope ca uitasem...dar am oservat ca afara era o luna luminoasa ma gandesc ca poate in functie de luna e si starea ei....undeva in Sfanta Evaghelie scrie despre cum Iisus Hristos a vindecat un baiat "lunatic"...deci cuvantul "lunatic" a existat si in trecut deci se stie despre asta, e posibil sa fie cauza asta si la noi...Dumnezeu cu mila!...trebuie sa scot afara sa o plimb mult sa uite.
Imi pare rau ca sunt accidentati baietii tai ...ai grija de ei acum sa ii faci bine,se mai intampla si la case mai mari, dar mai ales in situatia noastra...trebuie sa iesim din toate cu rabdare....
Sa te duci cu baiatul la biserica sa ii dai Sf. Impartasanie...ar fi bine,sper ca faci acest lucru.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.10.2009, 00:46:49
marysa marysa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2009
Mesaje: 8
Smile

imi pare rau ceea ce i se intampla fetitei tale nu are legatura cu luna, lunaticul din evanghelie era posedat si de aceea se munea asa, nu exista strigoi, vampiri etc, sunt ispite si copii au ispite dar ei nu se pot apara, noi da
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.10.2009, 11:12:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Goji

Goji, un produs homeopat din China care ar avea efecte benefice asupra sistemului imunitar si al sistemului nervos central. Printre alte mentiuni terapeutice, exista si cateva pentru autism.

http://www.okazii.ro/catalog/2472298...-GARD-NOU.html
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.10.2009, 12:08:32
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

marysa... nu cred in vampiri, strigoi...totusi ceva nu e in regula ca se tulbura asa...fetita mea are retard dar totusi, nu ar trebui sa o sperie nimic la stadiul acesta....incerc sa inteleg despre baiatul "lunatic" din Sfanta Evanghelie...ce se stia atunci in trecut despre acest cuvant "lunatic" si eu nu stiu...
multumesc LapetiteMoc pentru informatie...inca nu am citit articolul...voi citi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.10.2009, 21:21:37
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Incepanad de aseara fetita mea sa simtit din ce in ce mai bine,a reusit sa spuna si Tatal nostru, apoi a fost putin speriata dar si-a revenit mai repede apoi a adormit....astazi a fost linistita nu a mai avut reactii negative...sper sa dispara cu timpul aceste stari absolut de tot...am avut cred ca o pauza mai bine de un an,de cand nu am suferit si eu si ea asa din cauza asta ...cand era mai micuta era mult mai des asa,dar pe atunci banuiam ca ii dadea acele stari schimbatoare medicamentele...starile agitate pozitive sunt mai usor de suportat cu toate ca si asa uneori ma oboseste,suport m-am obisnuit, caci e mult mai bine,in felul acesta stiu ca nu o doare nimic ...cand e liniste in casa parca imi intra linistea in suflet.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.10.2009, 18:17:03
Sotacap Sotacap is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2009
Mesaje: 4
Implicit

Autismul poate proveni si de la vaccinuri(!), pesticide.. si multe altele. Depinde de felul si gradul autismului. Dar de multe ori, copii autisti se pot specializa in un lucru care il pot face foarte bine, chiar mai bine decat restu lumii.

In occident (belgia, olanda) se cauta autisti care fac informatica-programeaza.. Pentru ca se stie ca ei lucreaza intruna fara sa fie distrasi, si de asemenea ei gandesc foarte diferit de noi, pentru ca au putut dovedi ca un autist gasea o problema foarte rapid.. si o rezolva..

Toate cele bune, Dumnezeu sa ii ajute si sa ii faca bine pe toti care sunt autisti.. Am cunoscut unele persoane care erau autiste, nu neaparat ca erau in urma cu gandirea.. dar isi faceau lumea lor, nu pot sa isi dea seama ce sunt sentimentele, nu percep "timpul" asa cum il stim noi.. Multi foarte talentati si destepti..
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.10.2009, 11:09:22
editroman editroman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2009
Locație: Sighisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Draga Speranta,imi pare foarte rau pt. fetita ta,si al meu baietel e foarte agitat dar cum spui tu pozitiv,rade,sare,se bucura numai el stie pt.ce.A inceput sa se ataseze de noua invatatoare,plange sa il duc la scoala,cand e acolo e chiar foarte cuminte pt.un copil cu adhd,timp de ora si ceva nu se ridica de pe scaun,sunt altii mai agitati decat el.Si noi avem probleme cu somnul,dar altfel,adica se culca seara foarte tarziu,se uita la televizor la talkshow-urile politice,nu stiu ce intelege sau ce-i place la ele,insa dimineata ar dormi pana tarziu catre ora 10.Sper sa mai vorbim si alta data,imi fac bine coversatiile cu mamici aflate in aceeasi situatie.Mi-am facut o multime de prietene din toata tara,toate mamici de autisti.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.10.2009, 22:16:24
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=mc1H0aVqn20&feature=fvw
Semne ale autismului , la un copil mic...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.10.2009, 13:40:47
didina2009 didina2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 1
Implicit Conferinta Internationala Autism

Catedra de Psihologie Clinică și Psihoterapie din cadrul Facultății de Psihologie și Științe ale Educației, Universitatea Babeș–Bolyai organizează, alături de parteneri, în zilele de 13–14 noiembrie 2009, Conferința Internationala

„EVIDENCE BASED ASSESSMENT AND INTERVENTION IN AUTISM AND COMORBID DISORDERS”
Diagnostic si Interventie Validate Stiintific in Autism si Tulburari Comorbide
Mai multe detalii pe www.autisminfo.ro
Pentru inscrieri accesati http://www.autisminfo.ro/participare_inscriere
Attached Images
File Type: jpg poster autism 2(1).jpg (25,4 KB, 5 views)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.10.2009, 14:10:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

In cartea "Genele si cele 7 pacate capitale" V.Zorin ,un psihoterapeut ortodox rus da exemplul unei fetite bolnave de autism care s-a vindecat.
Este vorba de fetita unui pastor englez ,a carei mamica s-a ocupat de ea si i-a dat o educatie bazata pe credinta.
Merita citita.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde

Tags
www.adrianroman.webs.com

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Aspecte ale consilierii familiei copilului cu autism nicoletalaura Intrebari utilizatori 4 26.06.2012 00:59:29
ajutati cu un click copiii cu autism! Andreea321 Umanitare 1 30.04.2012 11:35:50
Studiu:Legatura AUTISM-ATEISM bin000 Teologie si Stiinta 15 26.03.2012 14:35:17
Nu inteleg alinnasser2010 Generalitati 71 26.05.2010 23:07:25
ajutati-ma sa inteleg catalinabalhui Sectiune dedicata profesorilor de religie 1 23.09.2009 13:32:00