Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.06.2015, 18:40:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Ah, in camine de stat costa 500 lei/luna? Si cine nu are nici banii astia oare ce face?
Rude/copii.
Daca n-are nici din astia, moare in strada si ajunge ca material didactic la Facultatea de Medicina.

Citat:
La stat oricum nu exista locuri si cand exista se dau pe spagi si doar daca cunosti pe cineva si doar in zona unde are buletinul se poate repartiza
Nu e adevarat, depinde de oras, cerere si oferta, chestia cu zona e cel mult un pretext acolo unde se asteapta spaga.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.06.2015, 18:54:19
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce spui tu este pentru cei normali care pot sa aiba grija de ei.
Pentru banii aia stau de obicei 2 in camera si li se ofera 3 mese pe zi.

In cazul unui pacient cu alzheimer/dementa, treaba e inca buna, de obicei sunt docili dar deja ar avea nevoie de supraveghere constanta - depinde insa de la caz la caz.

Daca vorbim de un schizofrenic, treaba se schimba total, o lunga perioada de timp pot fi ok, insa cand o iau razna, trebuie regim special.

Tratamentul pentru boala in sine, de obicei nu costa, e decontat de Stat, oricum sunt niste medicamente generice si deci ieftine, boala asta practic nu se trateaza, doar crizele de moment.

Insa trebuie practic o institutie specializata, nici nu stiu daca sunt particulari la noi cu asa ceva.
Sa zici mersi daca gasesti in tara, nu "undeva aproape".

Logica investitorului e simpla: de ce sa-t bati capul cu nebuni, care pot pati tot felul de chestii inclusiv personalul trebuie sa fie mai dur si poti risca si procese, pentru doar 1500 ron cand cererea e mare si poti avea in grija oameni cat de cat normali si responsabili pentru banii astia.

Ceva ceva exista dar mai degraba pe partea de recuperare, te interneaza cateva saptamani si pe urma acasa.

S-ar putea sa existe niste centre de Stat pentru astfel de pacienti, dar nu trebuie sa te astepti sa fie tratat prea bine.
Probabil toti pacientii sunt "zombizati" cu doze masive de neuroleptice, cum se dau si somnifere la bebelusi in sectiile de neonatologie.

Nu uita, cand intrebi de un camin de batrani, trebuie sa precizezi si despre ce persoana e vorba ca altfel s-ar ptuea sa te refuze sau sa te trezesti ca la o saptamana dupa internare ti-o aduce acasa, conform contract pe care l-ai semnat ca primarul.
Exista tratament permanent cu care este tinuta boala sub control. Si la caminele particulare in cele mai multe primesc si schizofrenici, dar costa extrem de mult.
Da, medicamentele ptr boala psihiatrica sunt decontate de stat, cele mai slabe, cele care nu-si prea fac efectul, daca vrei un tratament bun, nu cu neuroleptice banale care doar sedeaza pacientul si nu-i fac bine pe termen lung (au efecte secundare), trebuie sa scoti bani din buzunar.
Plus ca un om de la o varsta incolo are tot felul de alte probl de sanatate, mama de ex sufera si cu rinichii, acum are si incontinenta urinara (pampersii ii duci tu si la spital si la camin) etc.
Centre de stat pentru astfel de bolnavi nu mai exista S-a desfiintat si celebrul Balaceanca, sau mai bine zis functioneaza doar ca spital, pe o anumita perioada se interneaza pacientii si apoi ti-i da acasa sa te descurci cu ei cum stii si cum poti.
Nu mai spune ne somnifere la bebelusi ca innebunesc!!!!!!!! Cum sa faca cineva asa ceva? Doamne in ce tara traim!!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.06.2015, 00:23:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

la ce te refereau cu "tratament bun"?

Ce medicamente, mai exact?

Stiu un astfel de caz.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.06.2015, 05:16:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Maria,

Cumpără cartea asta și citește cele cîteva capitole dedicate cu precădere bolilor psihice. Cercetătorii ruși au petrecut vreo 40 de ani (da!) studiind efectele postului la bolnavii de tot felul, în special cei cu probleme psihice. Un post aspru care la ruși presupune apă fără mîncare vreo cîteva săptămîni, dar la nemți a reușit și varianta ortodoxă de genul foarte puțină mîncare tot cîteva săptămîni, maxim 200 de calorii pe zi (vezi cartea).

E 27,55 de lei, dacă vrei ți-o cumpăr eu. Oricine ar trebui s-o aibă acasă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.06.2015, 11:14:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Maria,

Cumpără cartea asta și citește cele cîteva capitole dedicate cu precădere bolilor psihice. Cercetătorii ruși au petrecut vreo 40 de ani (da!) studiind efectele postului la bolnavii de tot felul, în special cei cu probleme psihice. Un post aspru care la ruși presupune apă fără mîncare vreo cîteva săptămîni, dar la nemți a reușit și varianta ortodoxă de genul foarte puțină mîncare tot cîteva săptămîni, maxim 200 de calorii pe zi (vezi cartea).

E 27,55 de lei, dacă vrei ți-o cumpăr eu. Oricine ar trebui s-o aibă acasă.
Florin multumesc mult pentru sugestie. Cartea nu am citit-o recunosc dar am citit destule articole pe tema asta si marturii ale celor care au incercat metoda. Insa nu am nici cea mai mica sansa s-o conving pe mama sa incerce asa ceva. Una dintre particularitatile acestei boli este accea ca acesti bolnavi nu-si recunosc afectiunea, ei pretind ca sunt sanatosi si refuza orice fel de tratament, doar cand sunt spitalizati reusesti sa-i tratezi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.06.2015, 11:16:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
la ce te refereau cu "tratament bun"?

Ce medicamente, mai exact?

Stiu un astfel de caz.
AlinB, nu e cazul sa intram in amanunte legate de tratamentul pe care-l face mama. Problema mea este legata de cazarea si ingrijirea ei.
Sufera de aceasta boala de f mult timp si am incercat extrem de multe tratamente si niciodata nimic nu da rezultate care s-o puna pe linia de plutire definitiv. Schizofrenia nu se vindeca, si ea a trecut de varsta la care ar putea avea reveniri spectaculoase, mai ales ptr ca refuza tratamentele cand nu este spitalizata. Deci,orice tip de medicament ar fi cineva trebuie sa i-l administreze, si asta presupune ca ea sa fie undeva sub supraveghere medicala. De noi nu asculta si nici nu accepta sa locuiasca cu noi, oricum am mai scris ca nici nu am posibilitatea de a locui impreuna cu ea ptr ca am un copil mic si e prea periculos sa stea in aceeasi casa cu el. Are uneori accese de furie si daca eu eram suficient de mare ca sa ma apar cand s-au manifestat prima data, nu as risca niciodata sa-mi expun copilul la contactul permanent cu un bolnav imprevizibil.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.06.2015, 11:19:07
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Florin multumesc mult pentru sugestie. Cartea nu am citit-o recunosc dar am citit destule articole pe tema asta si marturii ale celor care au incercat metoda. Insa nu am nici cea mai mica sansa s-o conving pe mama sa incerce asa ceva. Una dintre particularitatile acestei boli este accea ca acesti bolnavi nu-si recunosc afectiunea, ei pretind ca sunt sanatosi si refuza orice fel de tratament, doar cand sunt spitalizati reusesti sa-i tratezi.
Si inca un motiv pentru care nu as putea pune in practica genul asta de tratament cu mama este ca are si diabet si o dieta minimala ar avea consecinte dezastruoase.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.06.2015, 12:05:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Maria,

Cumpără cartea asta și citește cele cîteva capitole dedicate cu precădere bolilor psihice. Cercetătorii ruși au petrecut vreo 40 de ani (da!) studiind efectele postului la bolnavii de tot felul, în special cei cu probleme psihice. Un post aspru care la ruși presupune apă fără mîncare vreo cîteva săptămîni, dar la nemți a reușit și varianta ortodoxă de genul foarte puțină mîncare tot cîteva săptămîni, maxim 200 de calorii pe zi (vezi cartea).

E 27,55 de lei, dacă vrei ți-o cumpăr eu. Oricine ar trebui s-o aibă acasă.
Nu reusesti un om normal sa-l faci sa tina post negru, pe unul cu probleme din astea care nici macar pastilele nu vrea sa si le ia cand are crize ca e convins ca-l otravesti, crezi ca te lasa sa-l infometezi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.06.2015, 13:12:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
AlinB, nu e cazul sa intram in amanunte legate de tratamentul pe care-l face mama.
Si problema mea e legata de ce medicamentatie se mai foloseste.
Stiu un astfel de caz care ia niste chestii cam generice si nu prea dau rezultate.
Revenirea defenitiva se stie ca nu e posibila in boala asta.

Raspunde-mi macar pe privat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.06.2015, 13:37:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Si inca un motiv pentru care nu as putea pune in practica genul asta de tratament cu mama este ca are si diabet si o dieta minimala ar avea consecinte dezastruoase.
Dacă e de tipul 1 normal că nu are voie, dar dacă e de tipul 2 atunci să știi că postul negru a dat rezultate bune. Erau și explicații pe undeva.

[COLOR=black]http://www.fasting.com/diabetes.html[/COLOR]
[COLOR=black]http://www.theguardian.com/lifeandst...etes-diet-cure[/COLOR]
[COLOR=black]http://romaniaraw.freeforums.org/pos...a-t493-30.html[/COLOR]

Dar tu știi mai bine situația ei și dacă ar putea cineva să-i limiteze forțat dieta la vreo cîteva sute de calorii pe zi timp de 3-4 săptămîni. Imposibil, știu.

Oricum, cartea aia cumpărați-o și citiți-o. Sau măcar uitați-vă la rezumatul cărții: https://www.youtube.com/watch?v=HqGGHeomXW4 .
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde