Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.11.2006, 20:56:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Iubire pentru cine? Cum? Te rog explica! Sa inteleg unde gresesc!
iubire pentru Dumnezeu, care este in toate.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.11.2006, 20:58:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu-mi place sa dau explicatii kilometrice.

cine vrea sa intelega, intelege si din doua vorbe. cine nu, o tine pe-a lui.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.11.2006, 20:58:20
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Silver..,
m-a impresionat povestea ta . Nu se face asa ceva cu un copil . Nu crezi ca a lasat amprente pe inimioara ta acest nefericit fapt . Ce "terapie" ai facut ca sa scapi de acest cosmar ? Uneori ne urmareste o viata intreaga . Si tatal meu a fost un om rau ,si stiu ce rau era ...
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.11.2006, 21:19:50
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Daca ar fi fost singurul rau din viata mea, tot ar fi fost bine. Nu am fost un copil fericit, iubit, dorit, apreciat, incurajat, laudat.
Am fost un adult care, la un moment dat, am avut de toate, dar am pierdut tot, absolut tot...
Si acum nu am nimic decat locul acela de munca unde merg, dintotdeauna, cu dragoste, pasiune si daruire, dar nimic si nimeni nu este al meu. Acasa, cand revin, tot pustiu, tot rece, tot cenusiu... Ii iubesc pe copii, cred ca si ei ma iubesc, cel putin cei de la clasele mici sunt dezarmant de sinceri, dar... nici unul nu este al meu...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.11.2006, 03:43:18
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

silver..,
este foarte trist ceea ce scrii . Amstat un pic si m-am gindit "dar nimic si nimeni nu este al meu "....cred ca acest adevar ar tebui sa-l stim toti sau sa-l invatamm .Nimic nu ne apartine pe accest pamant chiar daca ni se pare ca mai avem cite ceva .
Te inteleg si te imbratisez ...poate poti sa-ti calci pe inima si sa ne cuprinzi si tu odata chiar daca iti parem de neinteles . Intr-un fel sau altul sintem toti bolnavi,de singuratate , de neintelegere , de neputinta....de dorul de Dumnezeu .
Dumnezeu sa te aiba in paza !

mirelat,
cele doua mesaje ale tale atit de mult mi-au placut ,nu in context ci luindu-le separat.Parca iti auzeam vocea , pacea si linistea ta au ajuns pina la mine .
parca au fost pentru mine .Multumesc....


Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.11.2006, 05:07:21
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Si apoi Silver..
sa-ti mai spun ceva , mie imi da curaj un singur gind :
Trebuie sa ne purtam in aceasta lume ca niste fii ai Imparatiei chiar daca nu sintem vrednici sa ne numim asa . Sintem in devenire ,trebuie sa avem curaj , caci nu pentru mama si tata traim ,nici pentru frati nici pentru copii .Traim pentru Iisus,si pentru El murim .Singura relatie care are prioritate este Dumnezeu -om . Sa fim vrednici sa ne numim fii ,dupa har.
Sa stii ca mai toate femeile pling aceleasi lacrimi .Crezi ca degeaba m-am sculat la ora asta ? Stiu ce-i durerea , de toate nuantele , nu vorbesc ca un neinitiat .
Capul sus ! in tot ce facem ,in tot ce traim ,cum ne purtam , cum ne miscam ...in toate trbuie sa ne gindim ca pe El il marturisim , daca sintem crestini .
Iti doresc multa putere si curaj in numele Lui ! Pe cel batut si lovit tot timpul ,pe acela il iubeste Dumnezeu . Nimic nu este al tau ? ai grija sa fie El in inima ta si vei fi mai bogata decit multi .
Iti doresc pacea si linistea Lui !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.11.2006, 16:04:52
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Hai sa vorbim despre Frica de Dumnezeu .
Cine o poate defini ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 15.08.2010 23:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02