Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.07.2008, 13:39:43
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

marina credinciosii nu sunt separati de catolici din cauza celor politice ci pentru ca ei au schimbat Adevarul,au inventat noi dogme care nu au de-a face cu Biblia.De aceea ai primit acele sfaturi.
Eu una,daca as sta intr-o tara neortodoxa,decat sa stau fara Sfanta Impartasanie ani de zile,poate chiar toata viata,m-as impartasi la catolici.Deci as face cum ai spus si tu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.07.2008, 13:43:55
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

nu se afla decat o singura biserica rusa la o ora distanta de mine.. care e fffff ciudata!!! sa nu iti inchipui ca nu am fost acolo!! primul lucru pe care l-am facut e ca acolo m-am dus!! tare ciudati!!!!!!!!!!!!!! o casuta care inauntru nu avea altar.... cu totul si cu totul straniu.. o fi fost pe rit vechi.. dar nici asta nu cred intrucat in Romania am fost intr-o biserica ortodoxa rusa pe rit vechi dar totusi arata a biserica.. in fine.. aici preotul era rus si nu stia boaba de engleza.. iar de curand am aflat ca a decedat!!!! deci biserica nu mai are preot!!!!frumos nu?? si stau si ma gandesc: cum de toate mi se intampla numai mie????:D.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.07.2008, 13:50:31
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
marina credinciosii nu sunt separati de catolici din cauza celor politice ci pentru ca ei au schimbat Adevarul,au inventat noi dogme care nu au de-a face cu Biblia.De aceea ai primit acele sfaturi.
Eu una,daca as sta intr-o tara neortodoxa,decat sa stau fara Sfanta Impartasanie ani de zile,poate chiar toata viata,m-as impartasi la catolici.Deci as face cum ai spus si tu.
multumesc mult Alexandra ptr sfat.. defapt le multumesc tuturor ptr pareri sin incurajari... puteti garanta ca la noapte am ce face.. noapte alba.. o sa ma rog...si cu siguranta daca voi starui in rugaciune,Puterile Ceresti imi vor da gandul cel bun.. DE ASTA SUNT SIGURA (VEZI BRIGADE??.. MACAR DE LUCRUL ASTA nu ma indoiesc!!!Numai bine tuturor!!!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.07.2008, 13:54:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu te speria ca trebuie sa existe shi in Australia biserica ortodoxa, dar eu nu din fanatism sau altceva tzi-am zis ca neaparat la ortodocsi sa te impartasheshti ci eu asha cred ca e bine pentru tine, daca eshti ortodoxa precum spui... shi sa shtii ca sf Anton shi biserica sf Iosif pe unde ai mai fost aia nu cred ca te-a ajutat... deci nu cred ca te-a ajutat ci te-ai spurcat... dar tu fa shi crezi cum vrei dumneata ca e viatza shi credintza ta in joc shi nu ma amestec... dar ca sfat tzi-am zis ca e bine sa mergi la o biserica ortodoxa in comuniune cu BOR shi cu celelalte biserici ortodoxe... altfel nu cred sa-tzi fie impartashirea din alta parte de vre-un folos... poate chiar o sa tzi se socoteasca spre osindire... 6x???:(:(
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.07.2008, 13:57:04
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Eu parca as face drumul de 6 ore pana la biserica ortodoxa, daca cea ruseasca chiar nu are nici preot - desi se poate sa nu fii informata f bine! De impartasit nu m-as impartasi la catolici nici sa fiu pe patul de moarte - e pacaleala curata, circ, deci nici nu-ti va fi de nici un folos, nu stiu de ce nu-ti dai seama ca este prea mare diferenta si daca vei scapa impartasindu-te la catolici nu va fi pt ca ai avut impartasania de la ei - si nu vreau sa te sperii, dar daca faci asta, s-ar putea ca lucrurile sa ia o introsura neplacuta, Doamne-fereste!!! Sper sa reusesti sa te impartasesti dar la o biserica ortodoxa - un preot tot ar trebui sa gasesti si la cea ruseasca, si tot trebuie sa te intelegi tu cumva cu el sa vada ca ai nevoie de o simpla SF Impartasanie dar ORTODOXA!!! Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.07.2008, 14:11:50
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

ca mi-am adus aminte!!!!!!AM CU MINE AGHIAZMA MARE!!! AM TINUT POST CATEVA ZILE ASA CA CA MA GANDESC CA MACAR AGHIAZMA MARE SA O IAU DUPA SPOVEDANIA LA PREOTUL CATOLIC... E BINE ASA?? DECAT NIMIC!!!:(
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.07.2008, 14:22:27
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

UITE CA STAND DE VORBA CU VOI M-AM LUMINAT SI LINISTIT!!!!!!! ASTA-I MARE LUCRU!!! CA DOAR DE AIA SUNT BUNI PRIETENII(FORUMISTII) FIE EI CHIAR SI VIRTUALI, CA SA ITI DEA UN SFAT, O PARERE DIN CEEA CE AU CITIT SI EXPERIMENTAT SI EI....
ASADAR MI-E CLAR CE VOI FACE: SPOVEDIT LA PREOTUL CATOLIC SI APOI LUAT SFANTA AGHIAZMA MARE!!!! A CAREI PUTERE NU TREBUIE TRECUTA CU VEDEREA.. DAR EU CA O IGNORANTA CE MA AFLU AM UITAT CE LUCRU PRETIOS AM IN CASA.... VA IMBRATISEZ PE TOTI CU DRAG SI SA NE "CITIM" SANATOSI PE 22 IULIE:)DOAMNE AJUTA!!!!!!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.07.2008, 14:32:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

vai de capul tau... ???:(:(
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.07.2008, 14:36:44
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
CA E MAI BINE SA AM PARTE DE SFANTA LITURGHIE LA O BISERICA CATOLICA DECAT SA STAU SI SA LENEVESC IN PAT DUMINICA DIMINEATA
In primul rand la catolici nu poate fi vorba de "Sfanta Liturghie" caci ei nu mai au liturghie ci doar o slujba foarte scurtata ca timp si continut, dar care se vrea a fi divina.

Cu siguranta nu e rau sa te rogi intr-o biserica catolica daca una ortodoxa nu ai in preajma. Pentru un adevarat ortodox, Dumnezeu coboara si acolo! Insa pt Sfintele Taine, cum e Impartasania, e bine sa fii in biserica ortodoxa!
Deci, te rogi si atat! Eventual mai asculti ceva cuvinte de invatatura (preponderent umanitare la catolici), insa nu pe cele dogmatice!

Dar daca nu ai avea nici biserica catolica ce ai face?

Parerea mea e ca orice crestin ortodox adevarat ar trebui sa aiba acasa un coltisor de rugaciune, cu o cruce, icoana, o candela, o biblie(cu cruce) acatistier etc. asa incat chiar si traind printre straini sa nu ai nevoie a te ruga in case straine.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.07.2008, 14:49:59
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
vai de capul tau... ???:(:(
DE CE OARE?????? PTR CA EXPRIM CEEA CE SIMT SI GANDESC?? PTR CA SUNT DEPARTE DE A FI PERFECTA?? PTR CA NU VORBESC IN TIPARE CA ALTII???PTR CA IMI CAUT RASPUNSURI INTR-O LUME CONFUZA SI REA??? PTR CA INCERC SA GASESC LUMINA PRINTRE ATATIA OAMENI "INTUNECATI"??
DACA ASTEA SUNT MOTIVELE ATUNCI PERFECT DE ACORD CU TINE... VAI DE CAPUL MEU!!! DAR NU UITA: NU JUDECA CEEA CE NU POTI INTELEGE,NU DE ALTA DAR E POSIBIL CA MAINE SA FI TU IN LOCUL CELUI PE CARE IL JUDECI!! TE-AM IERTAT DEJA PTR REMARCA MINUNATA... DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA SI NADEJDE DE MANTUIRE SA AI DRAGULE!!! :)SI MAI SI ZAMBESTE!!! ESTI UN PRIVILEGIAT CA TRAIESTI!! CA POTI SA TE TREZESTI DIMINEATA SI SA SPUI: MULTUMESC DOAMNE CA MI-AI MAI DAT O ZI SA MA BUCUR DE VIATA!!SI LASA RAUTATILE, PTR CA NU PREA SUNT IN CONCORDANTA CU "EVLAVIE" PE CARE DORESTI SA O EMANI... O ZI BUNA SA AI!! (ATAT CAT A MAI RAMAS DIN EA)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
vreau sa botez! 21andreea Stiri, actualitati, anunturi 24 12.12.2011 14:56:34
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26