Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.12.2006, 16:38:50
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Nu va uitati in sus cand ziceti cer pentru ca pe partea cealalta de planeta de pamant susul acesta al nostru este jos pentru ei
Zice: Sf. Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2006, 16:52:59
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Cred ca Dumnezeu iti va darui un suflet care sa-ti fie alaturi dupa masura inimii tale.

Sper sa NU fie dupa masura inimii mele, ci dupa masura Inimii LUI. :) Si asta sa fie pentru noi toti!

Elena

Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2006, 17:09:15
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de silverstar
Iubirea este irationala. Cel care e prins in vartejul ei nu vede, nu aude, nu pricepe.
Draga silvestar,

Eu am un alt punct de vedere legat de iubire. Nu doresc sa intru in contradictie, de dragul contradictiei, ci numai sa expun parerea mea. Eu cred ca ceea ce tu numesti iubire este, de fapt, patima. A nu vedea, a nu auzi, a nu pricepe sunt semne vizibile ale patimii, ale ruperii legaturii cu Dumnezeu. Cand iubesti cu adevarat doresti ca si tu si celalalt sa auziti, sa vedeti, sa pricepeti ce dar va da Dumnezeu prin acel sentiment minunat, doresti sa stii ce va este mai de folos pentru mantuire.

Spui "Cand iubesti cu adevarat o/il iei de mana si fugi in lume." Eu as zice ca te duci inainte lui Dumnezeu sa vezi care e voia Lui cu voi, si daca celalalt este acela ce trebuie sa fie langa tine pentru vesnicie. Spovedania, rugaciunea, postul sunt de folos pentru o astfel de decizie. Sa nu uitam de rabdare si de punerea situatiei la picioarele Mantuitorului.

Legat de ce spui "Daca in acest proces atat de complex intervin intrebari de genul, il citez pe Laurentiu, "esti credincios/credincioasa" atunci nu-i iubire, e comert la taraba", eu cred ca nu-i deloc asa. Dumnezeu reprezinta prioritatea vietii noastre, si cum sensul vietii noastre este mantuirea, evident ca e foarte important sa avem langa noi o persoana credincioasa. As zice nu numai credincioasa, ci traitoare, fiindca numai astfel Dumnezeu va putea sa fie prezent mereu in viata, in casa, in inima voastra cand sunteti UNA. Iar a fi UNA implica nu numai binecuvantarea lui Dumnezeu din Taina Cununiei, dar si atitudinea de a fi UNA, adica de a face impreuna totul, de a avea acelasi mod de viata, de a avea mereu acelasi scop: mantuirea in 2=1.

Cu drag,
Elena
O fi asa cum spui tu, nu te contrazic, dar daca ar fi frica de Dumnezeu poate n-ar mai fi atata desfranare, hotie, talharii si nelegiuiri in tara asta a noastra. Da-mi voie sa cred ca tot ce-am obtinut a fost prin mine, prin munca mea. Dar totul, absolut totul am pierdut, de ce? Cine si de ce a hotarat sa traiesc o viata fara bucurii? Poate cineva sa-mi spuna? Oricat as invoca puterea lui Dumnezeu, sunt tot singura si casa tot pustie imi este. Sigur ca toata viata voi trai cu contradictia asta si la fel ca si acum si peste 20 de ani voi intreba, desigur retoric, pentru ce mi s-a luat totul? Cui foloseste? Pe cine bucura nefericirea mea?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.12.2006, 17:19:34
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Am trait si eu o poveste de iubire doar cu prolog,dar fara epilog.In acele momente viata capata alte dimensiuni si intelesuri.Parintele Staniloaie cand a vazut doi indragostiti cum se tineau de mana si nu-si luau ochii unul de la altul a spus ca liturghisesc.Era prezent si Sorin Dumitrescu.

IDILA

Vazui o stea stralucitoare
Cazand din lumile de sus,
Un zeu a repezit o floare
Si dor aprins in floare-a pus.



Dar floarea dragostei se stinse
In uriasul rostogol
Si bratele de jos intinse
Imbratisara cerul gol.


NICHIFOR CRAINIC
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.12.2006, 18:39:14
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Da-mi voie sa cred ca tot ce-am obtinut a fost prin mine, prin munca mea. Dar totul, absolut totul am pierdut, de ce?
Silvestar draga,

La un sinod local din secolul V (la Cartagina) s-a spus ca "nimic nu putem sa facem fara Hristos. Iar cel care crede ca poate sa faca ceva fara EL, anatema sa fie." Nimic nu putem sa facem fara ajutorului lui Dumnezeu, nimic. Si tot ce credem noi ca facem, nu este decat o gestionare a bunurilor Lui. Un copil spre exemplu. Este al nostru? Nu! Este un dar. Faptul ca ai ceva pe masa este al nostru? Nu, tot dar este si daca Dumnezeu nu ar mai dori sa inmulteasca roadele pamantului, sa dea apa sa bem, sa ne protejeze cu stratul de ozon, n-am mai putea sa traim. Tot ce avem: aer, apa, mancare, un spatiu in lumea asta, etc...tot este de la El. Sistemele economice, politice, fiscale, sociale, financiare, etc. sunt create pentru a subjuga omul, sub pretextul ca organizeaza lumea. Ele incearca sa faca ordine lumeasca intr-o lume decazuta, intr-o lume in care omul nu mai vrea sa-L lase pe Dumnezeu, Creatorul, sa fie in centrul ei, ci doreste sa-l puna pe om ca fiind creator. Si se ajunge astfel exact la motivul caderii ingerilor.

Revenind la ce spui tu "cred ca tot ce-am obtinut a fost prin mine, prin munca mea. Dar totul, absolut totul am pierdut, de ce?" Pentru ca Dumnezeu te iubeste si doreste sa te scoata din intunericul necunostintei. EL nu a facut decat sa ia tot ce Ii apartinea. Si astfel te-ai trezit fara nimic. Iar asta ca sa-ti arate ca nu tu ai facut, ci El a facut. Si sa ajungi sa spui (parafrazez din Iov): "Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat!" Sunt oameni care se intorc spre Dumnezeu numai prin suferinta, poate e cazul tau. Ce e important e sa stii ca dupa nori vine si Soarele. Lasa-L sa intre in casa si in inima ta!

Elena
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.12.2006, 18:42:40
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Cine si de ce a hotarat sa traiesc o viata fara bucurii? Poate cineva sa-mi spuna? Oricat as invoca puterea lui Dumnezeu, sunt tot singura si casa tot pustie imi este. Sigur ca toata viata voi trai cu contradictia asta si la fel ca si acum si peste 20 de ani voi intreba, desigur retoric, pentru ce mi s-a luat totul? Cui foloseste? Pe cine bucura nefericirea mea?
Silverstar draga,

Revin cu completari la celelalte intrebari. Intrebi "Cine si de ce a hotarat sa traiesc o viata fara bucurii?" Bucuria e in noi, atat cat Ii facem loc Bucuriei (Care se va naste in curand). Nu cele lumesti ne dau bucurie, ci dezlipirea de ele si lipirea de Dumnezeu. Casa ti-e pustie fiindca salasul inimii tale nu este prea plin. Asa cred, imi cer iertare ca imi permit sa intru putin in viata ta si sa evoc ce cred. O fac cu tot respectul si dorinta de a fi langa tine. Sper sa intelegi.

Atata timp cat o sa stai sa-L judeci pe Dumnezeu pentru ce a facut, gasind ca tu esti curata ca lacrima si pagubita, nu vei avea pace. Iar saracul Dumnezeu, care a suferit la fiecare cadere sau impiedicare de-a ta, care ti-a purtat durerea cand devedea insuportabila, care plange de plansul tau, saracul de El, tot pe El Il consideri vinovat... Iesi din aceasta colivie in care te-ai inchis singura si iti plangi durerea, priveste in jur si in inima ta si vezi cate ai si nu le-ai vazut pana acum, si multumeste-I lui Dumnezeu pentru toate. Iar de va mai veni vreodata gandul sa intri in colivie si sa te plangi, taie-l din radacina si arunca colivia cu cheie cu tot. O sa reusesti, fiindca cu Dumnezeu toate se fac. Fii tare!

Cu drag,
Elena
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.12.2006, 20:02:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

. Cat de frumoasa esti tu, draga mea, cit de frumoasa esti! Ochi de porumbita ai, umbriri de negrele-ti sprancene, parul tau turma de capre pare, ce din munti, din Galaad coboara.
2. Dintii tai par turma de oi tunse, ce ies din scaldatoare facand doua siruri stranse si neavand nici o stirbitura.
3. Cordelute purpurii sunt ale tale buze si gura ta-i incantatoare. Doua jumatati de rodii par obrajii tai sub valul tau cel straveziu.
4. Gatul tau e turnul lui David, menit sa fie casa de arme: mii de scuturi atarna acolo si tot scuturi de viteji.
5. Cei doi sani ai tai par doi pui de caprioara, doi iezi care pasc printre crini.
6. Pana nu se racoreste ziua, pana nu se-ntinde umbra serii, voi veni la tine, colina de mirt, voi veni la tine, munte de tamaie.
7. Cat de frumoasa esti tu, draga mea, si fara nici o pata.

din CANTAREA CANTARILOR
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.12.2006, 10:10:30
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Cred ca Dumnezeu iti va darui un suflet care sa-ti fie alaturi dupa masura inimii tale.

Sper sa NU fie dupa masura inimii mele, ci dupa masura Inimii LUI. :) Si asta sa fie pentru noi toti!

Elena
Oricum ai un suflet frumos si o inima:)
Desfateaza-te intru Domnul, si-ti va da tie cererile inimii tale{Ps.36,4}
imi place psalmul asta
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.12.2006, 10:35:06
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Intrebare "Prietenul meu m-a parasit pentru o alta iubita, desi i-am facut toate poftele.Si eram fecioara cand m-a cunoscut.Am incercat sa ma sinucid de doua ori, dar nu am reusit.Simteam ca asa ma voi razbuna pe el. Ma gandesc iar la sinucidere, ca viata mea nu are sens fara el, dar am auzit ca toti sinucigasii se duc in iad .Asa e?"
Voi ce i-ati raspunde acestei fete
Din cartea "Tinerii si sexualitatea" de Danion Vasile
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.12.2006, 10:58:27
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Din aceeasi carte a lui Danion Un tanar care de catev luni duce o viata crestina m-a intrebat:"Cand ii aud pe vecinii care locuiesc la etajul de mai sus cum fac dragoste, sunt facut praf.Imi vin in cap toate fetele cu care m-am culcat pana sa devin crestin.Cum sa rezist amintirilor, cand aud patul cum scartaie?{Si, fiind tineri casatoriti, scartaie des...}"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
povesti audio pt copii matean Muzica Bisericeasca 3 23.08.2019 14:33:28
Povesti cu talc silverstar Generalitati 500 22.03.2015 20:01:38
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 15:22:52
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 15:47:22
Povesti (1) silverstar Generalitati 6 10.01.2007 00:11:55