Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.09.2011, 06:56:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Durerea lui Dumnezeu pentru încercările oamenilor

[COLOR=#0000ff]Câte suferințe are lumea! Câte probleme![/COLOR] Și unii vin aici să mi le spună stând în picioare, fie și numai pentru două minute, pentru a se mângâia puțin. O mamă îndurerată îmi spunea: "Părinte, vin clipe când nu mai pot suporta și atunci spun: «Hristoase al meu, fă să înceteze p ntru puțin suferințele și apoi pot să înceapă iarăși»". Câtă nevoie de rugăciune au oamenii! însă orice încercare este un dar al lui Dumnezeu, este un examen pentru cealaltă viață. Această nădejde a răsplătirii în cealaltă viață îmi dă bucurie, mângâiere și curaj și pot suporta durerea ce o simt pentru toți oamenii care trec prin încercări.
Dumnezeul nostru nu este Baal, ci Dumnezeul dragostei. El este Părintele Care vede suferința copiilor Săi pricinuită de diferite ispite și încercări prin care trec, și Care ne va răsplăti pentru aceasta, numai noi să facem răbdare în mica mucenicie a încercării sau, mai degrabă,a binecuvântării pe care o suferim.
Părinte, unii spun: [COLOR=#0000ff]Oare nu este dureros ceea ce îngăduie Dumnezeu? Oare nu-l doare pe Dumnezeu[/COLOR][COLOR=#0000ff] pentru aceasta?".[/COLOR]
Durerea lui Dumnezeu pentru oamenii care sunt chinuiți de boli, de diavoli, de barbari, etc, are înacelași timp și bucurie prin răsplata cerească pe carele-a pregătit-o. Adică, Dumnezeu cunoscând răsplătirea pe care o va primi în cer cel care trece prinî ncercări, și bunătățile care îl așteaptă, "suferă" cu ușurință durerea ce o simte pentru acela. Iată, Dumnezeu a îngăduit ca Irod să facă atâtea crime. Păi unsprezece mii de prunci a junghiat și încă nenumărați părinți care nu i-au lăsat pe soldați să le omoare copiii. Acei ostași barbari, ca să se arate mai buni în fața mai-arilor lor, i-au tăiat pe copii bucățele. Cu cât copiii erau mai chinuiți, cu atât mai mult îl durea pe Dumnezeu, dar și mai mult se bucura pentru cea mai mare slavă de care aveau să se desfăteze în cer. Se bucura pentru acești îngerași, care urmau să alcătuiască tagma mucenicească și îngerească totodată,îngeri și Mucenici!
În mâhniri dăruiește Dumnezeu adevărata mângâiere Dumnezeu vede de aproape suferințele copiilor Lui și îi mângâie ca un Părinte bun. Pentru că, ce crezi, suferă să-șivadă copilașul Său chinuindu-se? Toate suferințele și lacrimile lui, Dumnezeu le ia în considerare și după aceea răsplătește. Numai Dumnezeu dăruiește în mâhniri adevărata mângâiere. De aceea omul care nu crede în adevărata viață, care nu crede în Dumnezeu ca să-Ic eară mila Sa în încercările prin care trece, cade mereu în deznădejde, iar viața lui nu are niciun sens. Întotdeauna rămâne neajutorat, nemângâiat șic hinuit în această viață, dar își osândește și sufletul său în cea veșnică.
Însă oamenii duhovnicești, care înfruntă toate încercărilealături de Hristos, nu au propriile lor mâhniri, ci adună amărăciunile altora, dar în același timp primesc din belșug dragostea lui Dumnezeu. Atunci când cânt troparul:"[COLOR=#0000ff]Ajutorului omenesc nu ne încredința pe noi. Prea Sfântă Stăpână[/COLOR]", câteodată mă opresc la "ci primește rugăciunea robilor tăi...". Căci de vreme ce nu am mâhniri, cum să spun"că scârbele ne cuprind și nu putem răbda"? Să spun minciuni? în înfruntarea duhovnicească a încercărilor nu există mâhnire, pentru că atunci când omul se așează corect, duhovnicește, toate se schimbă. Dacă omul își atinge amărăciunea durerii sale de Preadulcele Iisus, atunci toate amărăciunile și otrăvurile sale se preschimbă în miere.
Dacă cineva înțelege tainele vieții duhovnicești și modul tainic în care lucrează Dumnezeu, încetează să se mai mâhnească pentru tot ceea ce i se întâmplă, pentru că primește cu bucurie medicamentele amare pe care i le dă Dumnezeu pentru însănătoșirea sufletului său. Pe toate leconsideră răspunsuri la rugăciunea sa, de vreme ce neîncetat îi cere lui Dumnezeu să-icurătească sufletul. Însă atunci când oamenii înfruntălumește încercările, se chinuiesc. De vreme ce Dumnezeune supraveghează pe toți, trebuie ca fiecare să se predea Lui cu totul. Altfel se va chinui. Cere să-i vină toate așa precum vrea el, dar lucrurile nu se petrec după dorința lui, și de aceea nu află odihnă.
Fie sătul, fie flămând de ar fi cineva, fie că este lăudat,fie că este nedreptățit, trebuie să se bucure și să le înfrunte pe toate cu smerenie și răbdare. Și atunci unuia ca acestuia Dumnezeu îi va dărui mereu binecuvântări, până când sufletul său va ajunge să nu mai poată "încăpeași suporta" bunătatea lui Dumnezeu. Și cu cât va înainta duhovnicește, cu atât va vedea dragostea lui Dumnezeu într-o măsură mai mare și se va topi de recunoștință.
Va urma
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.09.2011, 06:57:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ispitele și mâhnirile ce vin din îngăduința lui Dumnezeu
Încercările care ne vin sunt uneori antibioticul pe care ni-l dă Dumnezeu pentru bolile sufletului nostru și care neajută mult duhovnicește. Omul mănâncă numai o palmăușoară și îndată i se înmoaie inima. Dumnezeu știe foarte bine în ce stare duhovnicească se află fiecare dintre noi, dar fiindcă noi nu știm, îngăduie să fim ispitiți ca să necunoaștem pe noi înșine, să ne aflăm patimile ce sunt ascunse înlăuntrul nostru și să nu avem pretenții nesăbuite în Ziua Judecății. Pentru că, de ar trece cu vederea patimile noastre și ne-ar lua în Rai așa cum suntem, și acolo am crea probleme. De aceea Dumnezeu îngăduie diavolului să creeze aici ispite ca să ne scuture, astfel încât să se smerească și să se curățe sufletul nostru prin mâhniri,după care ne umple de har.
Adevărata bucurie se naște din amărăciunea pe care cineva o gustă cu bucurie pentru Hristos, Care s-a umplutd e amărăciune ca să ne mântuiască. Creștinul trebuie să se bucure mai ales atunci când trece prin vreo încercare fără ca el să fi fost pricina ei.
Uneori spunem lui Dumnezeu: "Dumnezeul meu, nu știu ce voi face, dar eu mă predau Ție cu totul, ca să mă faci om". Și atunci Dumnezeu nu mă face numai om, ci mai presus de om, și-1 lasă pe diavol să vină să mă ispitească și să mă chinuiască. Și în cancerul care bântuie astăzi văd vicleșugurile diavolului și râd. Măi, și diavolul acesta! Voi știți cu ce săpun îl spală diavolul pe om atunci când Dumnezeuî ngăduie să-l ispitească, să-l încerce? Cu spuma răutății lui. Și încă ce săpun bun are! Așa cum cămila scoate spume atunci când se mânie, la fel face și diavolul în astfel desituații. Și după aceea îl freacă pe om nu ca să-1 curețede murdărie, ci din răutate. Iar Dumnezeu îl lasă pe diavolsă-1 săpunească pe om numai atât cât trebuie pentru a-l curăța. Căci dacă l-ar lăsa să-1 frece așa cum se freacă rufele, l-ar sfâșia.
- Părinte, putem spune despre diferitele ispite care se întâmplă în viața noastră, că aceasta a fost [COLOR=#0000ff]voia lui Dumnezeu[/COLOR]?
- Nu. Să nu amestecăm voia lui Dumnezeu cu ispita și cu cele pe care le aduce ea. Dumnezeu îl lasă pe diavolul libersă-1 ispitească pe om până la un punct, iar pe om îl lasă liber să facă binele sau răul. Dar nu Dumnezeu este vinovat pentru răul pe care îl va face omul. Iuda, de pildă, era ucenicul lui Hristos. Dar oare putem spune că a fost voia lui Dumnezeu ca el să devină vânzător? Nu, ci luda însuși a îngăduit diavolului să intre în el. Cineva a spus unui preot: Părinte, te rog fă un Trisaghion pentru Iuda". Iar aceastaeste ca și cum ar fi spus: "Tu, Hristoase, ești nedrept. Aceasta a fost voia Ta, ca să Te vândă Iuda. Și de aceeaa cum ajută-l".
Puține sunt cazurile în care Dumnezeu îngăduie să fie ispitiți unii creștini evlavioși pentru a-și veni în simțire cineva care duce o viată păcătoasă și să se pocăiască. Oamenii aceștia vor avea o îndoită răsplată. Adică Dumnezeu le dă unora care, cu încercările prin care trec,își plătesc păcatele în această viată, dar care în același timp cârtesc fără motiv, posibilitatea de a fi ajutați de răbdarea celor care, deși nu au greșit, suferă dar nucârtesc. Să presupunem că un familist foarte bun și foarte evlavios se află în casă cu toată familia sa și dintr-odată seface un cutremur și cade casa peste ei strivindu-i, iar dupăo înfricoșătoare suferință mor cu toții. Oare de ce a îngăduitDumnezeu aceasta? Ca să nu cârtească ceilalți care sunt pedepsiți atunci când greșesc.
De aceea toți cei care se gândesc la crucile mari pe carele-au purtat drepții niciodată nu se mâhnesc pentru micilelor încercări. Și văd că, deși au greșit în viata lor, cu toate acestea suferă mai puțin decât acei drepți,și de aceea spun ca tâlharul cel bun: "Dacă aceștia care nu au făcut nimic rău au suferit atât de mult, atunci noi ce trebuie să pătimim?". Din păcate însă unii seamănă cu tâlharul cel răstignit de-a stânga lui Hristos și spun: "Au mers cu crucea în mână și uite ce au pățit!".
Există și cazuri - acestea sunt foarte rare - în care Dumnezeu îngăduie din dragoste ca unii nevoitori aleși săt reacă prin mari încercări, pentru a fi încununați. Aceștia sunt următorii lui Hristos. Vedeți, la Sfânta Singlitichia,deoarece ajuta duhovnicește multe suflete cu povețele ei, a mers diavolul ca să o împiedice de la această lucrare. Trei ani și jumătate a rămas fără glas din pricina bolii pe care a suferit-o.
Altădată un adevărat următor al lui Hristos cere de la Dumnezeu să ierte greșalele semenilor săi, să-și întoarcăde la ei urgia Sa cea dreaptă și să fie pedepsit el în loculacelora, deși nu este vinovat cu nimic. Unul ca acesta se înrudește mult cu Dumnezeu, Care este înduioșat deaceastă mare și nobilă dragoste a copilului Său. în afară de darul pe care i-1 face, iertând greșelile celorlalți, îngăduie ca acesta să aibă și sfârșit mucenicesc, după cererea lui stăruitoare. În același timp însă îi pregătește în Rai cel mai frumos și mai minunat palat, precum și o slavă încă și maimare, deoarece mulți oameni l-au nedreptățit prin judecata lor superficială, crezând că Dumnezeu 1-a pedepsit pentru păcatele lui.
Să comparăm încercarea noastră cu una mai mare a altuia. Medicamentul cel mai bun pentru fiecare încercare a noastră este încercarea mai mare a semenilor noștri, pe care este de ajuns să o comparăm cu a noastră pentru a ne putea da seama de marea diferență dintre ele și de marea dragoste pe care ne-a arătat-o Dumnezeu, Care ne-a îngăduit o încercare mai mică. Atunci îi vom mulțumi, ne va durea pentru cel ce suferă mai mult și ne vom ruga din toată inima ca să-1 ajute Dumnezeu. Mi-au tăiat, de pildă, un picior? să spun "Slavă Ție, Dumnezeule, că am cel puțin un picior. Aceluia i le-au tăiat pe amândouă". Și dacă aș rămâne un buștean, fără mâini și picioare, tot va trebui să spun: "Slavă Ție,Dumnezeule, că am umblat atâția ani, în timp ce alții s-au născut infirmi". Eu, din clipa în care am auzit că un familist are hemoragii de unsprezece ani, mi-am spus: "Ce fac eu? Acesta este mirean și are hemoragii de unsprezece ani, are copii și trebuie să se scoale dimineața ca să meargă la serviciu, iar eu nici șapte ani nu am împlinit de când am hemoragii". Dacă mă gândesc la celălalt care suferă atât de mult, nu mă mai pot îndreptăți pe mine. Iar dacă mă voi gândi că eu sufăr iar ceilalți o duc bine, că mă scol noaptea la fiecare jumătate de ceas, deoarece am probleme cu intestinul gros și nu pot dormi, în timp ce ceilalți dorm liniștiți, mă îndreptățesc pe mine însumi dacă murmur.
[COLOR=#0000ff]Cuviosul Paisie Aghioritul[/COLOR]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.09.2011, 08:43:16
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre depresie.Cum putem sa scapam de ea?.Stiu ca prin rugaciune,mersul la biserica,duhovnic,maslu,etc.Uneori trecem prin aceste stari care se spune ca sunt consecinta pacatelor insa trebuie sa mai fie ceva in plus.Am aceasta stare de 2 saptamani si nu-mi mai vine sa ies afara din casa,maine trebuie sa ies si ma gandesc cu groaza ca trebuie sa ma comport ca un om care nu are nicio problema,deoarece asa te vor ceilalti.Voi ce credeti?
pe langa lucrurile enumarate mai sus care sunt ff bune mai trebuie sa-ti recunosti boala si in fata familiei si a prietenilor.daca vei juca in continuare rolul de de persoana fara probleme acest lucru te va macina f tare .trebuie si un tratament de specialitate(psihiatrie).nu te gandii ca vei fi marginalizata din cauza problemei tale,RECUNOASTETI BOALA SI O VEI INVINGE.DOAMNE AJUTA SI MULTA SANATATE
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.09.2011, 08:50:42
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
pe langa lucrurile enumarate mai sus care sunt ff bune mai trebuie sa-ti recunosti boala si in fata familiei si a prietenilor.daca vei juca in continuare rolul de de persoana fara probleme acest lucru te va macina f tare .trebuie si un tratament de specialitate(psihiatrie).nu te gandii ca vei fi marginalizata din cauza problemei tale,RECUNOASTETI BOALA SI O VEI INVINGE.DOAMNE AJUTA SI MULTA SANATATE
Inainte de a da sfaturi, te intreb daca tu cunosti rolul unui psiholog si pe cel al unui psihiatru. Eu zic s-o lasi mai moale cu sfaturile...de specialitate, ca risti s-o apuce pe sarmana fata si mai tare depresia.
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.09.2011, 10:16:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre depresie.Cum putem sa scapam de ea?.Stiu ca prin rugaciune,mersul la biserica,duhovnic,maslu,etc.Uneori trecem prin aceste stari care se spune ca sunt consecinta pacatelor insa trebuie sa mai fie ceva in plus.Am aceasta stare de 2 saptamani si nu-mi mai vine sa ies afara din casa,maine trebuie sa ies si ma gandesc cu groaza ca trebuie sa ma comport ca un om care nu are nicio problema,deoarece asa te vor ceilalti.Voi ce credeti?
Daca o ai doar de doua saptamani, fa tot posibilul sa o alungi ( depresia ) ca sa nu se inradacineze si sa dezvolte noi si noi afectiuni, care mai de care mai bizare, nici nu-ti dai seama cat de urata poate fi, in aceasta faza este acceptabila si, fireasca , as putea spune. In primul rand ; IESI DIN CASA !, mediul cel mai prielnic pentru formarea si dezvoltarea depresiei este izolarea. Iesi din casa, forteaza-ti creierul sa gandeasca pozitiv prin autosugestie, chiar daca pare acum potrivnic, se va adapta, si, da, fa ce vor ceilalti, comporta-te ca un om sanatos, fiindca jucand acest rol iti vei intra in el in mod firesc si, nu doar ca te vei comporta ca un om sanatos, ci vei deveni un om sanatos. Este mai bine ca ceilalti sa vrea ceva de la tine, sa te considere sanatos, decat bolnav, decat sa te compatimeasca, astfel ai sansa sa te afunzi mult mai tare.
Ar fi multe de spus, dar mai bine sa lasam vorbaria si ; SMILE !, viata este frumoasa, foarte frumoasa, si chiar de creierul acesta uman este atat de tampit, are o asa mare forta distructiva, sa stii ca o forta la fel de mare o detine si pentru autovindecare, pentru remediu. Iesi din casa si fa orice, fie si lucruri banale, fii in activitate, iar odata cu activitatile vin si dorintele...care insufletesc omul. Iti doresc sanatate si voie buna ! Vezi, sa ai un echilibru nutritional, lipsa de anumite vitamine la nivelul creierului provoaca si astfel de stari.
Si, NU, depresia nu este o consecinta a pacatoseniei....lumea este plina de pacatosi, dar nu si de depresivi. Stai fara griji, nu esti tu cel mai pacatos...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 27.09.2011 at 10:31:45.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.09.2011, 10:31:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre depresie.Cum putem sa scapam de ea?.Stiu ca prin rugaciune,mersul la biserica,duhovnic,maslu,etc.Uneori trecem prin aceste stari care se spune ca sunt consecinta pacatelor insa trebuie sa mai fie ceva in plus.Am aceasta stare de 2 saptamani si nu-mi mai vine sa ies afara din casa,maine trebuie sa ies si ma gandesc cu groaza ca trebuie sa ma comport ca un om care nu are nicio problema,deoarece asa te vor ceilalti.Voi ce credeti?
Momente depresive, stare de apatie si oboseala, de nemultumire sufleteasca, cand pur si simplu nu ai chef sa faci nimic avem cu totii, caci toti ne confruntam cu probleme, mai mari sau mai mici, e un stress zilnic caruia abia ii facem fata. Pe masura ce le rezolvi si tonusul tau se schimba de la sine, important e sa le iei treptat si sa sa gasesti o solutie pentru fiecare.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.09.2011, 10:43:13
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
important e sa le iei treptat si sa sa gasesti o solutie pentru fiecare.
Iar daca nu gasesti, sa ceri ajutorul Celuia care poate oferi solutii la orice. Si....rabdare! Domnul nu lasa pe nimeni!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.09.2011, 12:26:58
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Eu cred, la modul cel mai serios, ca suferi de confuzie.
Se vede din ce scrii.
Ma voi referi la un singur aspect, deoarece il consider o cheie a depasirii situatiei in care te afli: negasirea rostului in viata e cu totul altceva decat ratarea.
Uite, de pilda, bebelusul nu si-a gasit inca rostul in viata. Asta inseamna ca e un ratat???
Ratatul, in schimb, si-a gasit rostul in viata (sau asa i se pare) dar nu a fost in stare sa il indeplineasca (sa cel putin asa crede el ori lumea de guracasca din jurul lui).
iarta-ma dar simt nevoia sa te indrum intr-un fel: lasa prostiile si treci la o viata concreta. daca nu stii cum e asta, intreaba. in stanga in dreapta si, desigur, in sus.
Domnul cu tine, cu noi toti! AMIN+
Da cred ca am gresit cand am asociat ratarea cu sensul vietii,poti sa te ratezi cand iti cunosti sensul vietii,insa am facut asta pentru ca initial credeam ca am gasit un sens in viata dar l-am ratat .

Sunt multe de analizat in problematica inmultirii talantului,insa vreau sa traiesc stiind ca fac ceea ce vrea Dumnezeu.

Oricum va multumesc tuturor acelora care mi-ati raspuns,nu prea agreez citatele interminabile din sf parinti deoarece am si spus ca am citit destul despre asta,parintele arsenie boca are o conceptie interesanta despre bolile nervoase si cum se trateaza ele cu ajutorul unei alimentatii sanatoase,influenta familiei,tarele ei etc.

Ma ajuta faptul ca-mi trimiteti mesaje frumoase de incurajare,iar unul extrem de util pe care l-am apreciat cel mai mult m-a facut sa ies pt un moment din starea asta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.09.2011, 12:37:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ne pare bine Florina, ai aratat deja o stare pozitiva, macar te regasesti intr-un mesaj, iar asta nu mai inseamna deloc confuzie. Asadar, acesta-ti oglindeste sufletul, exact ca in cartea aceea " Urmarea Lui Hristos " care se deschide acolo unde gasesti si starea propriului suflet. Oricum , tu stii ce vrei, iar acest lucru semnifica deja un pas mare pentru ceea ce vei face, fie si cu povara depresiei (o stare frecvent intalnita azi) in minte care, de altfel, se va diminua , dupa cum am mai spus, pin dorinte si satisfactii.
Cat despre credinta, trebuie si ea echilibrata cu celelalte trasaturi ale vietii, fie ele mult prea pamantene, nu poti sa faci nici abuz de credinta, caci dezechilibrul, cum s-ar spune, cu echilibru se combate, nicidecum cu exces. Iar daca esti si tanara, este dreptul tau sa fii " nonconformista " , caci toti am fost...
Pupici de la noi, cu prietenie, pentru un om deosebit ca tine!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 27.09.2011 at 12:41:17.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.09.2011, 12:44:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Eu cred, la modul cel mai serios, ca suferi de confuzie.
Se vede din ce scrii.
Ma voi referi la un singur aspect, deoarece il consider o cheie a depasirii situatiei in care te afli: negasirea rostului in viata e cu totul altceva decat ratarea.
Uite, de pilda, bebelusul nu si-a gasit inca rostul in viata. Asta inseamna ca e un ratat???
Ratatul, in schimb, si-a gasit rostul in viata (sau asa i se pare) dar nu a fost in stare sa il indeplineasca (sa cel putin asa crede el ori lumea de guracasca din jurul lui).
iarta-ma dar simt nevoia sa te indrum intr-un fel: lasa prostiile si treci la o viata concreta. daca nu stii cum e asta, intreaba. in stanga in dreapta si, desigur, in sus.
Domnul cu tine, cu noi toti! AMIN+
Da, si eu sunt in aceeasi situatie. Am crezut ca mi-am gasit rostul in viata, dar n-am fost in stare sa-l indeplinesc, o vreme am incercat sa-l reneg (sa zic ca nu-l mai vreau), dar acum imi pare rau ca nu l-am indeplinit si am renuntat la el. Si eu imi doresc "o viata concreta", dar nu stiu ce ar trebui sa fac sa nu imi reamintesc mereu de posibilitatile pe care le-am pierdut.
Uite, o vreme am zis "fac orice altceva decat faceam pana acum, nu ma intereseaza";acum am gasit un job care-mi reaminteste oarecum de ce faceam pana acum, dar e sub nivelul de pregatire si asta s-ar putea sa ma deranjeze. Teoretic ar trebui sa ma tina ocupata, 12 ore pe zi, fara calculator, si nu stiu cum voi rezista, mai ales ca vor fi si momente in care o sa stau degeaba si mintea o sa-mi zboare sloboda pe "aratura". Sunt curioasa daca si ce o sa mai scriu dupa ce o sa traiesc o vreme in conditiile astea.
Reply With Quote
Răspunde