Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.01.2009, 20:09:16
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Pai atunci aia nu sunt preoti!Daca termini o facultate de teologie nu inseamna ca automat trebuie sa te hirotonesti,desi multi oameni traiesc cu impresia asta:e la teologie deci e preot....
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.01.2009, 21:19:29
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spunea parintele Arsenie ca Domnul mai tine pamantul numai pentru Sfanta Liturghie care inca..se ma savarseste pe el. Cat de mare e Liturghia fratilor. Si cat de fericit e preotul ce ia chipul Lui Hristos in timpul savarsirii ei..
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.01.2009, 21:43:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
sora mea fii atenta te rog si nu te supara ca te "corectez" oleaca, la Sf.Liturghie ca si randuiala sau raspuns cultic, NICIODATA nu se spune psalmul 50. Psalmul 50 se intalneste la Slujba Ceasurilor, la Utrenie, la Pavecernita (si la cea Mica si la cea Mare) si la Ierurgii! Iarta-ma!!!
Frate draga, cum m-as putea supara pentru ca ma indrepti?!? Am intrebat tocmai in ideea de a primi un raspuns de la cei ce stiu. Am inteles acum cand se spune Psalmul 50. Oare pot sa-mi permit sa-l intreb pe preot de ce a spus Psalmul 50 la Sf. Liturghie?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.01.2009, 23:11:36
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Frate draga, cum m-as putea supara pentru ca ma indrepti?!? Am intrebat tocmai in ideea de a primi un raspuns de la cei ce stiu. Am inteles acum cand se spune Psalmul 50. Oare pot sa-mi permit sa-l intreb pe preot de ce a spus Psalmul 50 la Sf. Liturghie?
e randuiala in Liturghier ca preotul sa spuna in taina sau soapta in timp ce cadeste la Heruvic...
__________________
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.01.2009, 00:04:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
e randuiala in Liturghier ca preotul sa spuna in taina sau soapta in timp ce cadeste la Heruvic...
Chiar asa s-a intamplat: fiind gazduiti intr-o biserica catolica, am asistat la cadire si am auzit Psalmul 50, fiind spus cu glas. Inteleg ca nu a fost nici o greseala. Multumesc frate Geo.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 11.01.2009, 21:25:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum cativa ani, la biserica la care mergeam,cand dadeam liturghie de la un timp parintele a inceput sa ne roage (pe unele crestine) sa mergem in vesmantar dupa ce ni se dadea binecuvantarea si sa citim acatiste.
Mie mi se cerea sa merg de obicei atunci cand incepea Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie sau atunci cand se spunea rugaciunea celor chemati.Am mers de cateva ori dar apoi nu am mai vrut sa merg dorind sa particip si eu la sfanta liturghie.
Oare am gresit? As fi fost bucuroasa sa fac aceasta oricand dar nu in timpul sfintei liturghii.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.01.2009, 20:22:02
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Acum cativa ani, la biserica la care mergeam,cand dadeam liturghie de la un timp parintele a inceput sa ne roage (pe unele crestine) sa mergem in vesmantar dupa ce ni se dadea binecuvantarea si sa citim acatiste.
Mie mi se cerea sa merg de obicei atunci cand incepea Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie sau atunci cand se spunea rugaciunea celor chemati.Am mers de cateva ori dar apoi nu am mai vrut sa merg dorind sa particip si eu la sfanta liturghie.
Oare am gresit? As fi fost bucuroasa sa fac aceasta oricand dar nu in timpul sfintei liturghii.
stai ca nu inteleg.
vesmantarul este in altar..
deci daca nu esti maica,imi poti explica si mie cum poti intra in altar?
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.01.2009, 20:38:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este o anexa construita ulterior lipita de biserica iar din aceasta este un mic culuar,si o usa care de in altar,deci nu este altarul.poate nu este aceasta denumirea dar asa ii spun ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 17:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 16:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 22:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 17:52:24